Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Instalare Alarma

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salut,
M-a rugat un vecin sa il ajut sa instaleze o alarma. Nu am inca toate informatiile necesare dar din discutiile cu el a cumparat urmatoarele:
1.Sirena exterioara
2. 2 senzori de miscare
3. Senzori pentru geamuri si usi.
4. Panoul central + tastatura.
5. Modul cu cartela pentru alarmare prin sms/apel.

Acum eu ma gandesc asa:
Din panoul central sa plec cu alimentare si comanda pentru sirena. Stiu ca sirena are +12V, GND si START.
E aceeasi de aici: http://forum.softped...a...t&id=883794
Deci plec cu alimentarea din partea AUX din panoul central si cu semnal spre start din BELL+ si -.

Tastatura e ok, din ea ies 5 fire, 4 pleaca la panoul central si 1 pleaca la senzorul de la usa si se intoarce tot undeva la tastatura.
Acum problema mea e ca are senzorii astia care mi se par ciudati.
De asemenea trebuie sa connectez modulul telefonic la panoul central prin cablu de telefon dar la un capat e mufa normala si la celalalt trebuiesc legate firele.
O sa revin imediat si cu un model al componentelor.
Pana atunci el are doar senzorii astia (din poza atasata) pt geamuri si usa.
Eu am impresia ca ar mai trebui inca o parte pentru ca are o punga plina de asa ceva.

#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nici o sugestie?

#3
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Referitor la senzori de miscare:
Cred ca nu a cumparat senzori de miscare pt actionarea iluminatului.
Aici trebuie detectori PIR cu imunitate la animale mai mici de 25kg.
Absolut toate caqblurile care pleaca: spre tastatura, spre sirena exterioara si spre senzori trebuie sa fie cablu alarma 6x0,22mmp.
Pt sirena nu te incurca cu cabluri separate (alimentare si semnal), e deajuns tot cablu alarma cu 6 fire.
PS: dupa primul post n-am vazut nici o poza atasata.

Edited by GeorgeTrisina, 24 August 2012 - 08:01.


#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
poza cu senzorul

Attached Files

  • Attached File  s1.png   6.1K   82 downloads
  • Attached File  s1.png   6.1K   62 downloads


#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ce mi-ati aratat aici in pozele astea doua nu sunt senzori, ci niste contacti magnetici care se monteaza la usi sau ferestre, intr-adevar are doua parti, in care prtea cu contactii se monteaza pe tocul usii sau al ferestrei, iar partea mobila (magnetul) se monteaza pe usa sau rama geamului mobil.
Vreau sa vad detectorii PIR. Acestia pot fi de mai multe feluri si nu intotdeauna se potrivesc cu ceeace va propuneti.

Edited by GeorgeTrisina, 24 August 2012 - 20:33.


#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
http://www.google.ro...,r:22,s:79,i:75

Acesta este senzorul...


intrebare: pot connecta toti senzorii magnetici pe un singur fir sau trebuie sa trag fire pt fiecare din ei ?

Multumesc !

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Detectorii PIR sunt valabili si-i poate cumpara cu incredere.
Contactii magnetici au legatura numai prin doua fire si trebuie duse separat pt ca centrala antiefractie nu e adresabila.
Daca folosesti cablu de alarma 6x0,22mmp poti lega trei contacti pe acelasi cablu, adica folosesti cate doua fire separat, sau daca folosesti cablu alarma 8x0,22 poti lega patru contacti pe acelasi cablu daca au acelasi traseu. Depinde cum iti vine mai bine.
Spor la treaba !

#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Unde in centrala ar trebui sa leg acesti contacti magnetici?
Am cate 2 fire pt fiecare senzor ca folosesc pt ei cablu 6x0.22.
Am realizat conexiunea cu sirena exterioara, conexiunea cu modul telefonic si acum vreau sa pun si pt senzorii magnetici sa fie informat imediat cum se deschide un geam.

Modulul central este cel din poza.

Attached Files

  • Attached File  s1s.png   145.13K   97 downloads


#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Am incercat sa ma uit la poza, dar din pacate e prea mica. Incearca s-o pozezi mai de aproape si c-o rezolutie cat de cat buna sa pot vedea ce scrie pe conectori.

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
aici este mai bine detaliata
http://www.google.ro.../...wBA&dur=966
E prima poza cu mai putini conectori.
ideea e ca nu stiu cum sa pun corect senzorii magnetici. Pana acum am conectat asa:

Traf 16.5 v la alimentare. Baterie +/-. de la aux+ pleaca alimentare spre: sirena exterioara, senzor pir1&2, tastatura . de la aux- pleaca alimentare spre aceleasi componente ca si la +.
Am connectat cablul pt modul telefonic tinant mufa cu partea de plastic care o tine fixa la mn si am urmat explicatiile dintr-un pdf. Culorile firelor nu au fost insa aceleasi dar am respecatat ordinea ca in figura unde descria totul.
am pus senzorii PIR pe C (comun ) si 1 & 2. intre C&1 o rez de 1k cum era in figura. La fel si la celalalt.
Ce fac cu senzorii magnetici ?

Ms!

#11
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.07.2006
Sirena trebuie sa o legi la mufele "BELL" cu "+" si "-" , doar pentru tastatura iti trebuie "+"  si "-"  de la "AUX".Senzorii PIR ii poti lega in serie sau paralel intre contactele "1" ,"C"  si "2" iar un senzor pentru usa intre "GRN" si "-" de la "AUX" iar celalalt de la geam intre "C"  si  "4" ,punand intre "C" si "3" o rezistenta(nu stiu sa-ti spun valoarea).
Asta nu  e greu daca te pricepi la programarea centralei  :naughty:

#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
am rezolvat cu partea electric si am instalat toti senzorii. Totul functioneaza. Acum nu reusesc sa ma descurc la programare.
Cum armez/dezarmez?
Am reusit sa setez timpul pana la introducere a codului la 30 sec.

Nu prea imi dau seama cum trebuie sa procedez...

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Am programat timpul de iesire dupa armare alarma si timpul pana cand dezarma...
Am si o intrebare...
Am pus un senzor magnetic la usa ca are roulul unui contact. ideea e ca pe tastatura se aprinde becul cand se inchide usa...Cum fac sa fie tocmai invers?

Si cum pot sterge toate erorile ?
Manalul mi se pare destul de greu de inteles...


Ms!

#14
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Tatsatura ar trebui sa aiba un jumper, in care setezi zona de pe tastatura cu sau fara rezistenta in serie cu contactul magnetic, vezi cum e pus jumperul (mai trebuie sa vezi cum e programat zonele single end of line sau double end of line, adica senzorii sunt conectati cu o singura rezistenta sau doua)

#15
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Senzorii sunt legati prin rezistente conform schemei.
Astfel exista pe intrarea 1,2  cate un singur senzor de miscare, cu montaj in paralel. Fiecare din ei sunt conectati la o rezistenta de 1k. Pentru intrarea 4,5 exista 4 senzori magnetici. Pe intrarea 4 aceleasi mod de connectare paralel cu rezistenta de 1k pt primul senzor si 2.2k pt ce de-al doilea. La fel si intrarea 5. Ideea e ca deschid geamul si se stinge alarma ( unde am senzorii magnetici). Pt cei de miscare e ok, cand ma misc se aprind zonele... Cum fac sa fie tocmai invers?

ms!

#16
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Am realizat in paint schema conexiunilor pentru sistem. Daca gresesc va rog sa ma corectati.

Nu imi dau inca seama care e problema ...

Attached Files



#17
danilaflorin

danilaflorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2015
Salut,ma ajuta si pe mine cineva sa conectez acest senzor pir cu protectie animale la aceasta alarma??

Attached Files



#18
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Ti-am raspuns si in celalalt topic pe care l-ai deschis, dar n-ai mai dat nici un semn.
Senzorul PIR pe cablu are pe langa alimentare, cele doua contacte, Alarm si Tamper care
sunt 2 contacte Normal Close, adica normal inchise. Contactul Alarm se deschide in momentul
cand senzorul, alimentat fiind, detecteaza miscare si astfel unitatea stie ca s-a patruns
in spatiul pazit si daca sistemul este armat, declanseaza alarma. Contactul Tamper este
deschis atata timp cat senzorul nu are "capacul" montat sau sunt taiate firele de conexiune
la el. De la oricare dintre bornele Alarm si Tamper se conecteaza un fir la GND, adica la
masa sau minus. (trebuie sa identifici care este minusul pe unitatea centrala de alarma) pentru
ca fara un manual eu nu pot fi sigur care este, cu un aparat de masura de exemplu.
Celelalte borne Alarm si Tamper libere de la senzor, se conecteaza pe intrarile L1 si L2 de
exemplu, care sunt intrarile pentru senzorii de alarma pe fir. Nu e obligatoriu sa folosesti
si bornele Tamper (pot fi lasate si in aer sau inseriate cu bornele Alarm).
Ar fi foarte bine daca ai face rost de manualul unitatii pentru ca ai nevoie de el pentru
configurari si programarea apelurilor SMS. Poti eventual sa identifici clar modelul alarmei
(verifica pe spate). Trebuie sa fie ceva de genul WL-GSM-DX, sau WL-GSM-SX sau WL-JT-10G etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate