Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sinaia vs Busteni

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Salutari.

Probabil s-au discutat destule pe aceasta tema, dar as mai avea nevoie de cateva informatii.

Pentru acest inceput de Septembrie planuiesc o mini-vacanta pe Valea Prahovei. Nu am masina, voi folosi trenul dus-intors. Voi merge impreuna cu cativa amici. Aici vin intrebarile: Care din cele 4 statiuni expuse in titlul topicului sunt mai ok de vizitat din prisma ocuparii timpului liber? Luand in calcul peisaje, locuri de vizitat, o excursie-doua pe munte. Unde iti poti ocupa mai frumos timpul?

Multumesc anticipat!  :peacefingers:

LE: Am uitat sa specific ca nu cunosc bine aceste statiuni, am trecut de vreo cateva ori pe acolo, dar nu am oprit niciodata.

Edited by BlueHazard, 22 August 2012 - 10:57.


#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 BlueHazard, on 22nd August 2012, 11:56, said:

Salutari.

Probabil s-au discutat destule pe aceasta tema, dar as mai avea nevoie de cateva informatii.

Pentru acest inceput de Septembrie planuiesc o mini-vacanta pe Valea Prahovei. Nu am masina, voi folosi trenul dus-intors. Voi merge impreuna cu cativa amici. Aici vin intrebarile: Care din cele 4 statiuni expuse in titlul topicului sunt mai ok de vizitat din prisma ocuparii timpului liber? Luand in calcul peisaje, locuri de vizitat, o excursie-doua pe munte. Unde iti poti ocupa mai frumos timpul?

Multumesc anticipat!  :peacefingers:

LE: Am uitat sa specific ca nu cunosc bine aceste statiuni, am trecut de vreo cateva ori pe acolo, dar nu am oprit niciodata.

in oricare ai merge, poti foarte usor cu un maxi taxi/tren personal sa ajungi si in celalalte
probabil in sinaia ai mai multe de vazut- peles de ex, din busteni ajungi in schimb cu cabina la babele/sfinx/cruce, din sinaia de unde te lasa cabina tre sa faci o drumetie pana la babele

#3
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 BlueHazard, on 22nd August 2012, 11:56, said:

Salutari.

Probabil s-au discutat destule pe aceasta tema, dar as mai avea nevoie de cateva informatii.

Pentru acest inceput de Septembrie planuiesc o mini-vacanta pe Valea Prahovei. Nu am masina, voi folosi trenul dus-intors. Voi merge impreuna cu cativa amici. Aici vin intrebarile: Care din cele 4 statiuni expuse in titlul topicului sunt mai ok de vizitat din prisma ocuparii timpului liber? Luand in calcul peisaje, locuri de vizitat, o excursie-doua pe munte. Unde iti poti ocupa mai frumos timpul?

Multumesc anticipat!  :peacefingers:

LE: Am uitat sa specific ca nu cunosc bine aceste statiuni, am trecut de vreo cateva ori pe acolo, dar nu am oprit niciodata.


Azuga este o statiune "moarta" vara, nu prea ai ce vizita in zona ei , doar o plimbare cu telegondola.
In zona  Busteni sau Sinaia ar fi grupate cele mai multe obiective de vizitat.

castel Peles, Stana Regala, castel Cantacuzino, plimbari cu telecabina,  plus drumetii usoare sau mai dificile functie de preferinte.

depinde ce doresti!  :thumbup:

#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Eu am coborat din tren la busteni si am urcat pe jepii mici pana sus la babele, ne-am cazar in seara respectia la piatra arsa, 2-3km de mers de la babele, si a 2-a zi am coborat spre sinaia tot la pas.
A meritat din plin, mai ales traseul jepii mici.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Sinaia e mai aglomerata si mai de fite, dar ai mai multe obiective turistice in comparatie cu Busteni-ul. La Busteni insa ai cele mai multe optiuni de trasee montante (daca esti cat de cat antrenat si chiar asta vrei) si muntii sunt cel mai aproape de tine. Depinde ce iti doresti... Apoi , dintre urmatoarele doua, clar Predeal.

Ce inseamna mini-vacanta? Cate zile? Si ce buget? Pentru ca si pretul cazarii poate conta (ca si locatia ei). Bine, nu mai e oarecum nici full-sezon. Din punctula sta de vedere, cred ca cele mai accesibile ar fi Azuga si apoi Busteniul, apoi Predeal-ul si la urma Sinaia (cum ziceam e cea mai aglomerata si a devenit asa mai de fite).

 v3lsatis, on 22nd August 2012, 12:14, said:

Eu am coborat din tren la busteni si am urcat pe jepii mici pana sus la babele, ne-am cazar in seara respectia la piatra arsa, 2-3km de mers de la babele, si a 2-a zi am coborat spre sinaia tot la pas.
A meritat din plin, mai ales traseul jepii mici.
+1


Concediu placut!

PS. Cum s-a mai zis, te poti deplasa foarte usor dintr-una in alta...

Edited by colombo2003, 22 August 2012 - 11:51.


#6
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 colombo2003, on 22nd August 2012, 12:49, said:

Ce inseamna mini-vacanta? Cate zile? Si ce buget? Pentru ca si pretul cazarii poate conta (ca si locatia ei).
3 zile. 3 persoane. 1500 de lei.  :proud:

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
1.500lei/persoana sau 500lei/persoana?
Cu 500lei nu prea va vad 3 zile la munte. Maxim, plecat dimineata si intors a doua zi seara acasa....

#8
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 ccf_cristi, on 22nd August 2012, 13:21, said:

1.500lei/persoana sau 500lei/persoana?
Cu 500lei nu prea va vad 3 zile la munte. Maxim, plecat dimineata si intors a doua zi seara acasa....
O sa fie o vacanta "de buget". Da, 500 de lei/persoana. Pai trenul costa 100 de lei dus-intors/persoana, 100 lei camera de persoana (toata perioada, vom sta toti trei in aceeasi camera), si mai avem de gand sa luam si ceva pachet de acasa.

Lol, stiu ca suna penal, dar in conditiile de trai actuale, ne reducem la ce avem. :(

Edited by BlueHazard, 22 August 2012 - 12:27.


#9
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 BlueHazard, on 22nd August 2012, 13:26, said:

O sa fie o vacanta "de buget". Da, 500 de lei/persoana. Pai trenul costa 100 de lei dus-intors/persoana, 100 lei camera de persoana (toata perioada, vom sta toti trei in aceeasi camera), si mai avem de gand sa luam si ceva pachet de acasa.

Lol, stiu ca suna penal, dar in conditiile de trai actuale, ne reducem la ce avem. :(

te poti, intr-adevar, incadra cu 500 lei/pers

100 lei/zi cam tripla + 90 lei bilet CFR dus-intors  
mai raman 300 lei de cheltuiala, adica cu  100 lei/zi te poti descurca  sa mananci si " sa razi" cateva beri
o problema ar fi daca doresti sa vizitezi muzeele si plimbari cu telecabina sau deplasari auto intre statiuni, care-ti vor subtia simtitor bugetul alocat.
o varianta mult mai economica ar fi daca ati pleca cu o masina decat cu trenul. combustibilul nu v-ar costa mai mult de 130 lei dus-intors.

#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
depinde ce vrei de la aceasta excursie ...
daca o gandesti ca un miniconcediu de relaxare all inclusive ... nu ajung 500

daca vrei in primul rand sa simti muntele, sa urci pe munte, iti ajung.
bagi o shaorma, un hot dog, 2-3 beri si cu 50 ron mananci pe zi - low cost, ce-i drept.

daca urci pe munte pe jos cu banii de cabina mai suplimentezi mancarea :)

#11
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 testosul1, on 22nd August 2012, 13:50, said:

o problema ar fi daca doresti sa vizitezi muzeele si plimbari cu telecabina sau deplasari auto intre statiuni, care-ti vor subtia simtitor bugetul alocat.
o varianta mult mai economica ar fi daca ati pleca cu o masina decat cu trenul. combustibilul nu v-ar costa mai mult de 130 lei dus-intors.
MAsina nu este o varianta, pentru ca am uitat sa specific ca sunt din Slobozia, jud. Ialomita. Si ai dreptate, nu luasem in calcul muzeele si telecabina.  :deadtongue:

 tablagiu_xxx, on 22nd August 2012, 14:42, said:

daca urci pe munte pe jos cu banii de cabina mai suplimentezi mancarea :)
:lol: Ai foarte mare dreptate! :lol:

Multumesc tuturor care mi-au raspuns.

Edited by BlueHazard, 22 August 2012 - 14:49.


#12
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Merita sa vezi Castelul Peles (Sinaia) desi e destul de costisitor, depinde cat vrei sa vezi din el ca sunt segmentate tururile, daca vrei sa faci poze alti bani (nu merita sa dai banii ca sa faci poze asa turistice cu aparat de 2 lei, gasesti suficiente poze pe net, merita daca ai aparat calumea si ai o colectie de poze sau ceva, eu n-am facut si nu regret, exista un tur virtual online de buna calitate, vezi acolo absolut orice din Castel, orice incapere si orice unghi, chiar nu merita sa dai banii in plus pentru poze mai ales ca ai un buget redus).

Daca nu esti elev/student sau pensionar preturile sunt chiar mari (pentru bugetul tau), pentru un tur complet cu tot cu poze cred ca suma ajunge pe la 100 lei, dar daca vrei sa vezi doar jumatate + reducerea de elev/student e chiar ok, cred ca sunt pe net preturile, cauta inainte, inclusiv la alte obiective turistice, e bine sa fii informat cu privire la preturi. Sa nu uiti legitimatia de student/elev sau ceva care sa dovedeasca ca esti, altfel ciuciu reducere, reduceri sunt la toate obiectivele turistice.

Daca nu vrei sa intrii poti macar (ai acces) sa-l privesti de aproape, sa privesti domeniu si sa pasesti pe el, nu te costa nimic, daca tot ajungi in Sinaia merita ! Zona unde e amplasat e exceptionala. La Bran de exemplu nu esti lasat, plata se face undeva la intrarea pe domeniu, in strada, aici poti. Langa el mai e si Castelul Pelisor, arata rustic, merita vazut (de-afara, nu sa intrii  :D ).

Eu in luna Mai am stat in Busteni, tot 3 zile, la o pensiune super ok, culmea, 60 ron/zi (camera cu pat matrimonial) sau 90 ron/zi (pat matrimonial + o canapea smechera care se modifica si se facea cat un pat imens unde puteau sa doarma inca 2 de voie, chiar si 3). Deci cu 90 ron pe zi puteau 4 persoane sa doarma de voie, si sa stea lejer, camera era mult mai mare fata de cele cu 60 ron si doar un pat. Confort foarte ok, mobilier de calitate modern, wi-fi, tv-lcd, baie proprie, tocarie (usi/geamuri) de calitate, nu se fuma insa ! Doar pe balcon, priveliste exceptionala (e amplasata undeva la altitudine mare). Daca te intereseaza iti pot da un link, poate acum a mai modificat preturile insa in Mai atat erau.

Daca te cazezi in Busteni iti pot spune o pensiune cu restaurant unde mananci foarte foarte ieftin, portii mari, macare buna. Ieftin insemnand vreo 3 lei o portie de cartofi destul de mare, 5-6 lei o ciorba, niste snitele (2 bucati) 7 sau 9 lei nu mai retin, o salata 2-3 lei, cu vreo 15 lei mancai 2 portii ok. Te poti si caza acolo, am descoperit ca aveau niste oferte foarte atractive (cazare+masa). Iti pot spune daca esti interesat pe PM numele, ca sa nu se considere reclama sau ceva..

In Busteni ai si Mega Image, nu trebuie sa te cari cu macarea de-acasa, au preturi ca in orice supermarket, preturi bune.

Nu stiu ce sa-ti mai zic, ai si Castelul Cantacuzino tot in Busteni (mai sus cineva a spus ca e in Sinaia, dar nu e), cu masina din Sinaia in Busteni ajungi cam in 15 minute, depinde de unde pleci si unde vrei sa ajungi.

Daca esti interesat de informatii in cazul in care cunosc te pot ajuta, doar sa intrebi ce te intereseaza, dupa cum am zis am fost recent in Busteni si nu cred ca s-au schimbat multe de-atunci.

#13
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 alex-softpedia, on 22nd August 2012, 15:51, said:

Nu stiu ce sa-ti mai zic, ai si Castelul Cantacuzino tot in Busteni (mai sus cineva a spus ca e in Sinaia, dar nu e), cu masina din Sinaia in Busteni ajungi cam in 15 minute, depinde de unde pleci si unde vrei sa ajungi.

Nu am spus ca ar fi in Sinaia castelul Cantacuzino! ci am zis:

Quote

in zona Busteni sau Sinaia ar fi grupate cele mai multe obiective de vizitat.

castel Peles, Stana Regala, castel Cantacuzino, plimbari cu telecabina, plus drumetii usoare sau mai dificile functie de preferinte.

adica obiectivele turistice le-am  cumulat pt  ambele locatii( telecabina fiind in ambele, drumetii din ambele se pot face, etc) <_<

#14
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Am inteles eu gresit, my bad.

#15
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 alex-softpedia, on 22nd August 2012, 16:17, said:

Am inteles eu gresit, my bad.


oricum o precizare in plus, chiar cu riscul de a se repeta, nu strica nimanui.
mai bine in plus/repetata  decat deloc !    

scuze de off-topic
:peacefingers:

#16
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
completez si eu ce a zis alex:
in busteni se sta bine si se mananca ieftin la casa magica, dar trebuie sa rezervi din timp ca sunt destul de cautati.
noi am fost la inceputul lui august si pentru ca nu suntem nici studenti si nici pensionari, am platit la intreg toate biletele - de la telecabina, de la muzee, etc
de exemplu urcat cu telecabina la babele, coborat la pestera, intrare in pesterra ialomita, retur in busteni tot cu telecabina - 200 lei pentru 2 persoane
(tot in ziua aia am fost la cruce, dar pe jos, deci gratis!! :thumbup: )
la mega-image aveau pana si pui prajit, frumos ambalat, asa incat sa-l poti transporta, iar in oras gasesti shaorma si kebap, deci se rezolva ieftin si cu mancarea.

#17
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Vezi ca la Peles dai vreo 75 de lei ca sa vizitezi tot si dureaza undeva peste 2 ore.
Eu zic ca iti ajung 1500 de lei la 3 persoane.La urma urmei te duci la munte sa respiri aer curat si sa te bucuri de priveliste, nu sa te plimbi cu elicopterul.Si pe deasupra stai si la hotel de banii aia..ce sa mai.
Eu in mini excursiunea mea de 2 zile in care ti-am scris mai sus traseul am dat 150 de lei pe mancare si 100 de lei pe camera dubla - apartament matrimonial de fapt(ca pe aia o avea libera).In rest am mai platit trenul, 40 de lei de persoana(dus-intors) ca suntem studenti :)

#18
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Nu suntem studenti, avem intre 28 si 33 de ani. Voi tine cont de toate sfaturile voastre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate