Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

insula Brac - Zlatnic Rat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
Cine are de impartasit  povestioare, ponturi, recomandari recente despre insula Brac - plaja Zlatnic Rat... mai ales pentru cei care doresc sa mearga cu masina... cum ne descurcam cu parcariile?
multumesc

#2
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 carmenrebeca_84, on 21st August 2012, 10:48, said:

Cine are de impartasit  povestioare, ponturi, recomandari recente despre insula Brac - plaja Zlatnic Rat... mai ales pentru cei care doresc sa mearga cu masina... cum ne descurcam cu parcariile?
multumesc
Salut
Acum am vazut si mesajul pe privat. :)
Deci, ai 2 variante:
1. Lasi masina in Bol si mergi cu trenuletul (ceva tractoras care atasat vagoneti)
2 Lasi masina la hotelul Bretanide din apropierea plajei:
http://www.bretanide....php?id=184&L=3
Eu am preferat sa merg pe jos din Bol. Doar la intoarcere mai luam trenuletul

Edited by branco_no, 21 August 2012 - 12:52.


#3
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
si in Bol unde o sa las? este ceva parcare privata? si in apropiere este - tractorasul? :D
vineri plec si adun cat mai multe ponturi pe ultimi metrii :D

 branco_no, on 21st August 2012, 13:48, said:

Salut
Acum am vazut si mesajul pe privat. :)
Deci, ai 2 variante:
1. Lasi masina in Bol si mergi cu trenuletul (ceva tractoras care atasat vagoneti)
2 Lasi masina la hotelul Bretanide din apropierea plajei:
http://www.bretanide....php?id=184&L=3
Eu am preferat sa merg pe jos din Bol. Doar la intoarcere mai luam trenuletul


 carmenrebeca_84, on 22nd August 2012, 08:44, said:

si in Bol unde o sa las? este ceva parcare privata? si in apropiere este - tractorasul? ...aprox cam cat este de mers pana pe plaja Z?
ma gandesc daca are rost sa ma complic cu parcarea acolo la ..hotel unde mi-ai recomandat... ...:)
vineri plec :) si inca treaba asta cu parcarea nu mi-am chiar clarificato :D


#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
E ditamai parcarea care deservește plaja  (Zlatni Rat).  Stau fetele și îți fac semn sã intri.
Dupã ce intri, vine unul mare și lat care îți cere 50 de kune.
Asta e, obrazul fin cu cheltuialã se ține.

Dacã lași mașina în Bol te costã mai mult.  Parcãri sunt puține.  E una chiar lângã capãtul celebrei alei pietonale (și comericiale).
Cu taxa de parcare și trenuleț dus întors, ieși mai scump decât dacã parchezi lângã plajã.

Atenție la curenți !!!
În partea dinspre este (stânga cum te uiți la vârf) sunt curenți puternici care te pot trage în larg.
Pentru un înotãtor bun nu e stres, dar pentru unul care dupã 10 metri își dã duhul, poate fi o problemã.

Stați în partea dreaptã și evitați vârful pe partea stângã.

Pozã cu trenulețul.

Edited by tomaso, 29 August 2012 - 22:40.


#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 tomaso, on 29 august 2012 - 22:28, said:

În partea dinspre este (stânga cum te uiți la vârf) sunt curenți puternici care te pot trage în larg.
Culmea este ca in partea stanga marea este foarte linistita, de parca te-ai afla intr-o piscina, in timp ce in partea dreapta este foarte agitata, cu valuri mari.
Am atasat o imagine aeriana, luata de pe net, si doua imagini luate de la fata locului. Nici nu stiam unde sa mai fac baie... Cand ma plictiseam in partea cu apa linistita, traversam in partea cealalta, pentru senzatii mai tari, inclusiv cu chiotele si strigatele de rigoare Posted Image .

Attached Files


Edited by florinbad, 30 August 2012 - 07:37.


#6
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 florinbad, on 30 august 2012 - 07:35, said:

Culmea este ca in partea stanga marea este foarte linistita, de parca te-ai afla intr-o piscina, in timp ce in partea dreapta este foarte agitata, cu valuri mari.
Am atasat o imagine aeriana, luata de pe net, si doua imagini luate de la fata locului. Nici nu stiam unde sa mai fac baie... Cand ma plictiseam in partea cu apa linistita, traversam in partea cealalta, pentru senzatii mai tari, inclusiv cu chiotele si strigatele de rigoare Posted Image .

lasă valurile ....
La barul de pe plajă ai fost ? Posted Image

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Off topic: nope, eram cu copilotu' si copilu', bascha grupul cu care fac excursiile acestea in forta (la Zlatni Rat am sosit cu o excursie luata din Makarska).
Dar... ce era asa deosebit la el? Sirene topless, cumva, care serveau bauturile "racoritoare" ?

#8
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
M-am intors de curand din Brac. Daca are cineva nevoie de vreo informatie...

#9
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
@ atingere
Orice informaţie e binevenită: unde ai stat, preţuri în zonă, condiţiile de cazare, dacă ai fost la Zlatni Rat şi cum ai rezolvat problema parcării.
Noi plecam în 21 aug. in Croatia şi am făcut rezervări doar pentru perioada 21-26 aug, dar vom rămâne încă 7 zile, până în 2 septembrie în Croaţia şi Insula Brac ar fi fost una din variante...

#10
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Cel mai bine, cazare in zone mai putin populare, unde e mult mai ieftin, linistit si pitoresc. Nu recomand cazare in Bol, ajunge si 100E/cam/noapte. Eu am stat in Supetar, cu 40E/zi/apartament (din pacate am pierdut adresa de mail a proprietarului). Am stat 5 zile si am facut zilnic excursii pe insula, ai ce vedea! Parcarea la Golden Cape e 50 kn/zi, nu prea ai cum sa o eviti, decat daca parchezi la 1-2 km ininte/dupa plaja (asa am facut a 2-a oara, scutind echivalentul a 32 lei...)

Pentru delectare, aveti aici un album foto...

#11
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
Mulţumesc pt. informaţii. Constat că e cam acelaşi lucru cu Insula Hvar, pe care am stat 7 zile în 2010. Am găsit o mulţime de golfuleţe neamenajate care au fost pe gustul nostru. Pe Hvar erau amenajate multe trasee de bicicletă. Sunt şi pe Brac?

#12
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Biciclisti am vazut doar pe sosea. Desi Braci are munte mai mare si frumos decat Hvar, nu am observat mtb-isti pe acolo. Am vizitat si eu Hvar pt o zi. In afara de oras, care e superb, nu am remarcat altceva. In Braci am vazut peisaje mult mai frumoase, iar Capul de Aur e intr-adevar, unica in lume. Unii au dat bani grei pe excursii venind din Split, Makarska, Hvar, pt o ora de stat pe plaja...

#13
eanaflorin

eanaflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.07.2009

 tomaso, on 29 august 2012 - 22:28, said:

E ditamai parcarea care deservește plaja  (Zlatni Rat).  Stau fetele și îți fac semn să intri.
După ce intri, vine unul mare și lat care îți cere 50 de kune.
Asta e, obrazul fin cu cheltuială se ține.

Dacă lași mașina în Bol te costă mai mult.  Parcări sunt puține.  E una chiar lângă capătul celebrei alei pietonale (și comericiale).
Cu taxa de parcare și trenuleț dus întors, ieși mai scump decât dacă parchezi lângă plajă.

Atenție la curenți !!!
În partea dinspre este (stânga cum te uiți la vârf) sunt curenți puternici care te pot trage în larg.
Pentru un înotător bun nu e stres, dar pentru unul care după 10 metri își dă duhul, poate fi o problemă.

Stați în partea dreaptă și evitați vârful pe partea stângă.

Poză cu trenulețul.
Seara buna,
Am si eu o intrebare : o sa plec vineri catre Bol din Bucuresti. Care este cea mai ok ruta? Via Michelin imi da prin Belgrad,  Sarajevo, Makarska.
O parere se poate te rog?
Multumesc,

 atingere, on 02 august 2013 - 08:51, said:

M-am intors de curand din Brac. Daca are cineva nevoie de vreo informatie...
Da, da!
O sa ajung si eu acolo si orice informatie este binevenita :)

#14
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Ruta indicata de Michelin e cea mai rapida (nu treci prin munti) dar si cea mai lunga, in loc de 1000 km pana la Makarska, faci 1300, 1400. Avantaje: mai multe portiuni de autostrada. Eu am mers Buc-Craiova-Vidin (pod)-BG, Serbia, Bosnia (atentie la RCA), am facut un ocol sa vad Sarajevo si am ajuns in Makarska. Totul a fost prin munti, peisaje frumoase. Se poate si prin MN, e o idee mai lung, 2-300km. Cazarea in Bol nu e pt orice buzunar...
Scuze, acum am observat mai atent ruta... e ok prin Sarajevo, e cea mai scurta, eu am trecut si prin Drvenik, voiam sa vad mersul ferry pt Hvar si mi-a indicat o directie mai scurta prin Bosnia. Eu iti propun sa innoptezi o noapte-doua in Hvar, e asa de aproape de Brac... iar orasul e absolut superb! O excursie de o zi din Bol spre Hvar e destul de scumpa.

Edited by atingere, 20 August 2013 - 08:13.


#15
eanaflorin

eanaflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.07.2009
Multumesc frumos pentru informatii.
Dar autostrada este si in Bosnia? Sau e numai in Serbia, portiunea de la Pozarevac la Belgrad?
Am facut deja rezervare la Vila Ana. 3 persoane, 7 nopti = 385 euro. Nu mi s-a parut asa de scump...

#16
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Parca e si autostrada, numai una, dar nu are legatura cu drumul tau. Prin Belgrad ocolesti, mai calculeaza drumul, eventual pe bucati mai mici. La 55 E/camera nu e scump, dar eu am dat 40/apartament, conditii superbe! Am gasit cazare la 5 min dupa ce am coborat din ferry.

#17
eanaflorin

eanaflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.07.2009
multumesc frumos!!!
o sa ii dau pe gps pe bucatele mai mici sa vedem ce da!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate