Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sony ebook reader si diacriticele

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Metoda ar trebui sa mearga si cu alte modele de ebook reader Sony!

Primul meu ebook reader a fost un Sony PRS-505 (10x pstdgt), pe care nu prea l-am folosit.
Intre timp am descoperit Kindle Touch si Nook Glow light....

Ideea e ca m-am lovit de batranul Sony prin biblioteca si m-am gandit sa ma joc cu el, pt a o initia pe mama in tainele cartilor electronice :)

Zis si facut...
Cartile sunt in format epub si mi-a luat ceva timp sa le pun pe card, din cauza limitarilor FAT16, dar am formatat in Windows SD-ul de 2Gb in Fat32 si problemele au disparut.

Problema a aparut atunci cand am observat ca nu sunt citite diacriticile in fisierele epub!

Sa rezolvam acesta problema...

1. Conectam pe USB ebook-ul la un computer si golim memoria interna a aparatului.
2. Descarcam o extensie de firmware de aici, selectand modelul corect (numele sunt sugestive).
3. Dezarhivam fisierul descarcat, iar in root-ul memoriei interne al aparatului punem directorul PRSPInstaller.
3.1 Deconectam de la USB aparatul si ar trebui ca pe ecran sa apara instalerul.
Daca nu apare, restart! Settings - Advanced settings - Device shutdown
3.2 Odata instalata extensia firmware, mergeti in noile optiuni: Settings - PRS+ settings - Book Viewer - User EPUB - Activati FontAsInRF.css
4. Descarcati arhiva atasata, conectati la USB aparatul si copiati fisierele astfel:
- fonts - in root-ul discului intern
- fisierele FontsAsInLRF.css si style.css in /device/system/PRSPlus/epub/

Daca ati facut totul corect, ar trebui ca dupa restart, diacriticele sa fie vizibile in cartile electronice EPUB. (exista in continuare probleme cudiacriticele din majuscule, dar cred ca e o problema a fontului folosit; astept recomandari)

Attached Files



#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Fain ghid. Apropo de Sony si Nook, ai facut cumva un review la Nook-ul cu lumina pe undeva? Oscilez intre el si Sony PRS-T1, nu stiu care ar fi mai bun.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
E plin internetul de review Nook cu glow.
Mi se pare net superior la afisare (contrast, rapiditate) lui Kindle, iar iluminarea directa face toti banii.

Imi era teama sa nu fie neuniforma sau de nefolosit.

Problema este ca Nook nu se gaseste in Europa si libraria digitala B&N nu merge decat din US.
Nu are 3G etc... asta e avantaj Kindle.
Are insa WIFI.

Am cca 300 carti in format epub (lb romana), ceea ce implica ca nu am destul timp ca sa le citesc pe toate :(

[ http://the-gadgeteer.com/wp-content/uploads/2011/10/lighted-case-for-sony-prs-t1-2-303x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vs

[ http://www.booknote.ro/wp-content/uploads/2012/07/barnes-and-noble-nook-simple-touch-with-glowlight.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostCourage, on 20th August 2012, 16:39, said:

Mi se pare net superior la afisare (contrast, rapiditate) lui Kindle, iar iluminarea directa face toti banii.

Imi era teama sa nu fie neuniforma sau de nefolosit.

Asta era ce vroiam sa aud. :D
Oscilam intre Sony si Nook, intentionez pe langa carti sa pot citi direct din browserul lui si cateva pagini text gen wiki si alte cele via wifi (imi fac hotspot din telefon).

#5
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
M-am indragostit de un Kindle Keyboard. Merita facut un upgrade la Nook? In general urasc touchscreen-ul, oriunde ar fi el. Nu deranjeaza lumina de la Nook la citit?

Edited by klwdyu, 20 August 2012 - 16:27.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Kindle Keyboard e ala mare, DX?
Da, merita upgrade la Nook, daca iti permiti 150 USD si ti-l trimite cineva din US.

GLow e excelent realizat, nu deranjeaza, lumina e uniforma si intensitatea e configurabila.

La Nook poti folosi ecranul touch sau marginile cu click. (suprafata mare).

===
Edit

http://www.quickmobi...ader-85342.html

Vad ca unii il listeaza...

#7
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

View PostCourage, on 20th August 2012, 17:28, said:

Kindle Keyboard e ala mare, DX?
Da, merita upgrade la Nook, daca iti permiti 150 USD si ti-l trimite cineva din US.

GLow e excelent realizat, nu deranjeaza, lumina e uniforma si intensitatea e configurabila.

La Nook poti folosi ecranul touch sau marginile cu click. (suprafata mare).

===
Edit

http://www.quickmobi...ader-85342.html

Vad ca unii il listeaza...

Kindle Keyboard e o strategie de marketing mai mult, e generatia a 3-a , e pur si simplu Kindle-ul clasic cu tastatura (insa au schimbat numele pentru a parea mai deosebit).
Pretul nu ar fi chiar asa o problema, chiar mi se par utile aceste dispozitive,  daca esti dispus sa citesti in limba engleza posibilitatile sunt aproape nelimitate...
Problema cea mai mare la ebookul meu e viteza, uneori stau muult pana ce se deblocheaza (probabilk cele 3000 de carti indexate il cam incetinesc).

Poate gasesc la cineva un Nook sa il testez. Inca sunt sceptic in privinta iluminarii din background, se cam duce ideea de cerneala electronica care nu oboseste ochii.
Din toamna voi fi in UK si am auzit ca il lanseaza si acolo in octombrie.
Multumesc pentru raspuns!

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da, nook pare mai rapid decat Kindle.
Iluminatul e de la LED-ul din partea de sus, nu este de dedesupt.

#9
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
uite aicio metoda mai generala de a introduce diacritice in epub

nu presupune descarcare de extensie de firmware sau alte smecherii; se foloseste doar calibre

oricum, am sa incerc si eu metoda ta

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

View Postfulgerica, on 21st August 2012, 09:19, said:

uite aicio metoda mai generala de a introduce diacritice in epub

nu presupune descarcare de extensie de firmware sau alte smecherii; se foloseste doar calibre

oricum, am sa incerc si eu metoda ta

1. Urasc Calibre.
2. Nu stiu altii cum sunt, dar de cat sa modific 400 de carti, mai bine modific 2 fisiere si gata...

#11
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007

View PostCourage, on 21st August 2012, 09:27, said:

1. Urasc Calibre.
2. Nu stiu altii cum sunt, dar de cat sa modific 400 de carti, mai bine modific 2 fisiere si gata...

1. de ce il urasti? ti-a facut ceva? :)
2. aici ai dreptate; totusi, cum am zis mai sus, metoda de adaugare a font-urilor folosind calibre e mai generala si e universal valabila pentru orice ebook reader care reda epub; de ex, eu am avut probleme cu diacriticele pe kobo; oricum e misto ca poti citi 400 de carti simultan, ca sa fie nevoie sa le convertesti pe toate :)

#12
maimutza77

maimutza77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2009

View PostCourage, on 20 august 2012 - 15:04, said:

Metoda ar trebui sa mearga si cu alte modele de ebook reader Sony!

Primul meu ebook reader a fost un Sony PRS-505 (10x pstdgt), pe care nu prea l-am folosit.
Intre timp am descoperit Kindle Touch si Nook Glow light....

Ideea e ca m-am lovit de batranul Sony prin biblioteca si m-am gandit sa ma joc cu el, pt a o initia pe mama in tainele cartilor electronice Posted Image

Zis si facut...
Cartile sunt in format epub si mi-a luat ceva timp sa le pun pe card, din cauza limitarilor FAT16, dar am formatat in Windows SD-ul de 2Gb in Fat32 si problemele au disparut.

Problema a aparut atunci cand am observat ca nu sunt citite diacriticile in fisierele epub!

Sa rezolvam acesta problema...

1. Conectam pe USB ebook-ul la un computer si golim memoria interna a aparatului.
2. Descarcam o extensie de firmware de aici, selectand modelul corect (numele sunt sugestive).
3. Dezarhivam fisierul descarcat, iar in root-ul memoriei interne al aparatului punem directorul PRSPInstaller.
3.1 Deconectam de la USB aparatul si ar trebui ca pe ecran sa apara instalerul.
Daca nu apare, restart! Settings - Advanced settings - Device shutdown
3.2 Odata instalata extensia firmware, mergeti in noile optiuni: Settings - PRS+ settings - Book Viewer - User EPUB - Activati FontAsInRF.css
4. Descarcati arhiva atasata, conectati la USB aparatul si copiati fisierele astfel:
- fonts - in root-ul discului intern
- fisierele FontsAsInLRF.css si style.css in /device/system/PRSPlus/epub/

Daca ati facut totul corect, ar trebui ca dupa restart, diacriticele sa fie vizibile in cartile electronice EPUB. (exista in continuare probleme cudiacriticele din majuscule, dar cred ca e o problema a fontului folosit; astept recomandari)



Buna,
As vrea sa incerc sugestiile tale, insa mai am cateva intrebari:
1. Exista vreun risc pentru ereader sa "crape" daca fac cele de mai sus? Am un Sony PRS 650 si nu mai e in garantie. NU vede diacriticele nici in rtf, nici in epub, doar in unele pdf-uri...care sunt mai greu de citit, depinde cum sunt scrise.
2. Daca imi reuseste aceasta modificare, cu voi vedea apoi alte fisiere cu diacritice in alta limba? (franceza, italiana accente etc). Afecteaza afisarea lor modificarea pe care o voi face sau nu?
Mentionez ca am incercat tot felul de metode de convertire a fisierelor in epub. Am reusit sa fac .epub cu diacritice in calibre din rtf (modificand doar acel "ansicpg1252 cu "ansicpg1250 in Notepad, sau uneori a mers doar schimband fontul in Arial/Century schoolbooks). deschis pe pc (din calibre) se vede corect, dar o data ce il pun pe ereader sau il deschid pe pc cu "reader viewer-ul" de la Sony se vede cu semne de intrebare in locul diacriticelor. Asa am ajuns la concluzia ca nu este calibre problema, ci fonturile Sony..
Multumesc anticipat

#13
SangHun

SangHun

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2017
Bună ziua. Deodată doresc să mulțumesc autorul pentru Tutorial :) însă totuși nu peste tot îmi arată diacriticile, spre exemplu la momentul de față eu citesc Descrierea Moldovei, și la Headding-uri (Denumirea fiecărui capitol), în loc de diacritice îmi arată semnul întrebării. Poate fi această problemă legată de faptul că titlurile sunt prelucrate cu un alt font, sau în alt ceva e problema? eBook-ul utilizat e Sony PRS-300

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate