Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Anghinare

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 andrei_0, on 21st August 2012, 23:48, said:

Chiar daca am statutul de moderator, sunt un participant la discutii ca oricare altul. Deci, dati-va jos manusile :boxing: . Sunt interzise doar loviturile sub centura, adica se aplica aceleasi reguli ca si celorlalti :P

:D

Cat despre anghinarea murata....m-ati provocat ....voi lua la colindat marile magazine
din orasul meu!

Numai bine!

#20
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Am zis eu ca le dau de pomana ca sunt aduse de la "ajutoare" din italia! Daca or' fi asa de bune, delicatese de ce nu le manca' ei ?? :naughty:  poate nici porci nu le vor!? (cum se spune "decat sa le dau la gunoi.. mai bine luati d'acilea!")

Edited by mihaiC1, 22 August 2012 - 12:08.


#21
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Conform logicii tale, daca Romania ar trimite maine niste ajutoare in Somalia, si alea ar contine branza de burduf, carnati de Plescoi, conserve cu sarmale si varza a la Cluj, aia ar trebui musai sa le arunce fiindca is niste rahaturi pe care la noi nici porcii nu le mananca, nu? :D

#22
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 danutz_2009, on 21st August 2012, 23:56, said:

:D
Cat despre anghinarea murata....m-ati provocat ....voi lua la colindat marile magazine
din orasul meu!
Numai bine!
N-ai sa regreti, crede-ma :OK: . Vezi ca gasesti in special in hipermarketurile franceze (Cora si Carrefour) si mai putin in cele nemtesti (Lidl, Real, Kaufland, Billa).

 mihaiC1, on 22nd August 2012, 13:05, said:

Am zis eu ca le dau de pomana ca sunt aduse de la "ajutoare" din italia! Daca or' fi asa de bune, delicatese de ce nu le manca' ei ?? :naughty:  poate nici porci nu le vor!? (cum se spune "decat sa le dau la gunoi.. mai bine luati d'acilea!")

Exagerezi. Si hotaraste-te, ori ai UN borcan (cum ai spus in primul post de pe acest topic) ori mai multe. Si uimeste-ne putin... macar ai gustat carciofi? Sau vorbesti numai din auzite? -_-

#23
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Murată se găsește și la Mega Image. Mi-ați făcut poftă, ultima dată am mâncat un borcan odată, singură :P
Parcă rețeta clasică de pizza Quattro Stagioni e cu anghinare, nu?
Proaspătă am luat acum ceva vreme de la Carrefour, însă am fost cam dezamăgită, pentru că, după ce-i cureți toate sepalele alea sau ce-or fi (chestiile alea ca niște solzi de dragon, care mai și înțeapă), miezul care rămâne e foarte mic. L-am sotat în puțin ulei de măsline și am adăugat zeamă de lămâie, piper și parmezan.

#24
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Moaca@ Uite ca la Mega n-am observat daca au sau nu carciofi. Eu azi am fost la Carrefour... si in plina perioada de reduceri un borcanel (da, borcanel) costa 24 de lei :boredlook: ... Pai p'ala in dau gata din doua imbucaturi :( La Mega cit e "halatu'"? ^_^  E mai ieftin?

#25
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Nu-mi aduc aminte exact, dar parcă în jur de 20 de lei și nu era chiar borcănel, mai degrabă un borcănel mai mare :D știu că erau o marcă italiană ce începe cu "C" dar nu Cirio, și-am mai luat de la ei pesto și roșii uscate în ulei și toate-s foarte bune. Ar trebui să trec zilele astea pe la un Mega Image și revin cu precizări.

#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008

 andrei_0, on 22nd August 2012, 13:20, said:

Conform logicii tale, daca Romania ar trimite maine niste ajutoare in Somalia, si alea ar contine branza de burduf, carnati de Plescoi, conserve cu sarmale si varza a la Cluj, aia ar trebui musai sa le arunce fiindca is niste rahaturi pe care la noi nici porcii nu le mananca, nu? :D
Dupa logica ta  :thumbdown:  cine trimite cele enumerate de de tine?? Poate Becali  :deadtongue: ??
Sa completez: borcanele sunt pt. ajutoare in italia fabricate in italia (adica le da "stranierilor muritori de foame "!)! Oricum la ajutoare se trimit ce e pe expirate, nu se vinde si sunt stocuri mari ce nu pot fi depozitate corect! Se vede ca nu ai inteles nimic din istoria recenta.

 aljarreau, on 22nd August 2012, 13:39, said:

N-ai sa regreti, crede-ma :OK: . Vezi ca gasesti in special in hipermarketurile franceze (Cora si Carrefour) si mai putin in cele nemtesti (Lidl, Real, Kaufland, Billa).



Exagerezi. Si hotaraste-te, ori ai UN borcan (cum ai spus in primul post de pe acest topic) ori mai multe. Si uimeste-ne putin... macar ai gustat carciofi? Sau vorbesti numai din auzite? -_-
Ce fraeri sun romanii cand dau pe un borcan cu buruiene murate 5euro! Deh.. dar sunt in "trend" (adica copie niste snobi si sa zica ca si ei sunt emanciepati :death: )
Nu o sa regreti cand hipermacheturile respective vand marfa cea mai ieftina la ei acasa si la noi pun adaousuri colosale :w00t: !
Am zis ca am unul si m-am lecuit! Se pot aduce gratis, cacalau ..doar drumul costa.

#27
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 10:52, said:

Ce fraeri sun romanii cand dau pe un borcan cu buruiene murate 5euro! Deh.. dar sunt in "trend" (adica copie niste snobi si sa zica ca si ei sunt emanciepati :death: )
Puțin bun-simț nu ți-ar strica. Ai ceva pertinent/la obiect de spus pe topicul ăsta, sau ai venit doar pentru flame?

#28
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 10:52, said:

Dupa logica ta  :thumbdown:  cine trimite cele enumerate de de tine?? Poate Becali  :deadtongue: ??
Sa completez: borcanele sunt pt. ajutoare in italia fabricate in italia (adica le da "stranierilor muritori de foame "!)! Oricum la ajutoare se trimit ce e pe expirate, nu se vinde si sunt stocuri mari ce nu pot fi depozitate corect! Se vede ca nu ai inteles nimic din istoria recenta.
Noi incercam sa vorbim despre anghinare, nu despre borcanele tale cu chestii expirate.

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 10:52, said:

Ce fraeri sun romanii cand dau pe un borcan cu buruiene murate 5euro! Deh.. dar sunt in "trend" (adica copie niste snobi si sa zica ca si ei sunt emanciepati :death: )
Nu o sa regreti cand hipermacheturile respective vand marfa cea mai ieftina la ei acasa si la noi pun adaousuri colosale :w00t: !
Am zis ca am unul si m-am lecuit! Se pot aduce gratis, cacalau ..doar drumul costa.
Nu inteleg ce te f..te pe tine grija pe ce dau unii si altii banii. 5 euro sunt 2 pachete de tigari (la noi), pe care unii le fumeaza in 2 zile. Ce-i asa mare filosofie? Cat despre prostiile cu snobi si emancipati ... inca n-am vazut pe nimeni iesind cu borcanul de anghinare la agatat :lol:

#29
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008
Pai am avut mult bun simt sa citesc atatea aberatii! Ce nu intelegi? ANGHINAREA e o buruiana cu efect curativ nici pe de parte aliment !
Cred ca am sa deschid topice cu : MENTA, PAPADIE, BRUSTURE, PATLAGINA sa vad cine le manca' ca delicatese ,nu de alta da fac o fabrica de conserve    :deadtongue:  si cum astea cresc pe toate drumurile... :coolspeak:

Edited by mihaiC1, 23 August 2012 - 10:45.


#30
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 10:39, said:

Pai am avut mult bun simt sa citesc atatea aberatii! Ce nu intelegi? ANGHINAREA e o buruiana cu efect curativ nici pe de parte aliment !
Cred ca am sa deschid topice cu : MENTA, PAPADIE, BRUSTURE, PATLAGINA sa vad cine le manca' ca delicatese ,nu de alta da fac o fabrica de conserve    :deadtongue:  si cum astea cresc pe toate drumurile...?
Ba e chiar aliment,si inca unul foarte bun!

#31
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 11:39, said:

Ce nu intelegi? ANGHINAREA e o buruiana cu efect curativ nici pe de parte aliment !

Quote

Anghinarea se folosește în gastronomie, în terapii, dar poate fi întâlnită și ca plantă ornamentală[2]. Bulbul florii , se folosește cu un succes aparte în Spania și Italia în gastronomie. În Sicilia, în Italia, există chiar o sărbătoare închinată anghinării , unde se mănâncă doar mâncăruri preparate cu anghinare, zeci de tipuri de preparare. În Spania, și mai ales în regiunea de Navarra , perioada recoltării bulbului de anghinare și a altor verdețuri ale aceluiași anotimp se consideră sărbătoare a regiunii de Navarra , iar toate mâncărurile preparate în restaurante și în casele din Navarra se fac cu respectivele verdețuri , printre care anghinarea este un ingredient principal.
(sursa)

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 11:39, said:

Cred ca am sa deschid topice cu : MENTA, PAPADIE,  sa vad cine le manca' ca delicatese ,
Dar chiar te rog, eu manac asa ceva, si mai stiu si altii care mananca.

#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008

 andrei_0, on 23rd August 2012, 11:37, said:

Noi incercam sa vorbim despre anghinare, nu despre borcanele tale cu chestii expirate.

Nu inteleg ce te f..te pe tine grija pe ce dau unii si altii banii. 5 euro sunt 2 pachete de tigari (la noi), pe care unii le fumeaza in 2 zile. Ce-i asa mare filosofie? Cat despre prostiile cu snobi si emancipati ... inca n-am vazut pe nimeni iesind cu borcanul de anghinare la agatat :lol:
SIC! inca nu sunt expirate (doar am explicat dar uni e' grele da cap)! Se cheama: CARCIOFINI Fiinissimi! (de la nesti)
Pai sigur, dai 5 euro pt. o persoana care o mananca' in 2 min. (da' ce bun esti la marcheting!)
Nu o sa vezi pa' nimeni ca doara' n'or fi si prosti! Dar vad pe aici multi!
Nu te impedica nimeni sa "sarbatoresti anghinarea" dar fao' acolo la ei  :naughty: ! Sau la tine in familie!

Edited by mihaiC1, 23 August 2012 - 11:06.


#33
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 11:39, said:

Pai am avut mult bun simt sa citesc atatea aberatii! Ce nu intelegi? ANGHINAREA e o buruiana cu efect curativ nici pe de parte aliment !
Cred ca am sa deschid topice cu : MENTA, PAPADIE, BRUSTURE, PATLAGINA sa vad cine le manca' ca delicatese ,nu de alta da fac o fabrica de conserve    :deadtongue:  si cum astea cresc pe toate drumurile... :coolspeak:
Din ciclul "câinele moare de drum lung și prostul de grija altuia".

#34
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 10:52, said:

Am zis ca am unul si m-am lecuit! Se pot aduce gratis, cacalau ..doar drumul costa.
Daca ceilalti ti-au cerut bun simt, eu iti cer putina logica :D . Cam cit de idioti sint italienii aia de cultiva, pregatesc, pun la conservat carciofi daca nu exista cerere? Pentru ca tu spui ca in Italia sint "cacalau" si "gratis". O fac asa, de dragul de a arunca banii pe "o planta curativa" si de a o oferi in prag de expirare saracilor din Est? :cursing:

Oricum, daca tot esti tentat sa devii intreprinzator si sa deschizi fabrica de conserve, vezi ca e mai simplu sa aduci borcanele alea de carciofi care sint gratis si cacalau in Italia si sa le vinzi in Romanica. Ca se pare ca sintem multi "fraieri de romani" tentati sa dam 5 euro pe borcanel :) . Bafta in afaceri! :OK:

#35
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 12.08.2008

 Moaca, on 23rd August 2012, 12:06, said:

Din ciclul "câinele moare de drum lung și prostul de grija altuia".
Si ai bagat de grija! Multumesc dar nu esti la subiect!

 aljarreau, on 23rd August 2012, 12:13, said:

Daca ceilalti ti-au cerut bun simt, eu iti cer putina logica :D . Cam cit de idioti sint italienii aia de cultiva, pregatesc, pun la conservat carciofi daca nu exista cerere? Pentru ca tu spui ca in Italia sint "cacalau" si "gratis". O fac asa, de dragul de a arunca banii pe "o planta curativa" si de a o oferi in prag de expirare saracilor din Est? :cursing:

Oricum, daca tot esti tentat sa devii intreprinzator si sa deschizi fabrica de conserve, vezi ca e mai simplu sa aduci borcanele alea de carciofi care sint gratis si cacalau in Italia si sa le vinzi in Romanica. Ca se pare ca sintem multi "fraieri de romani" tentati sa dam 5 euro pe borcanel :) . Bafta in afaceri! :OK:
Logica e simpla.. dar nu prea o ai: au produs cantitati mari prin "mijloce neconvetionale" cand era cerere si acum stocul e mare si se invecheste :deadtongue: ... ca asa e in agricultura-legumicultura etc.! Si am spus "STRANIERILOR DIN ITALIA" asa ca citeste mai atent!
Multam' pt. "bafta".. dar eu vreau sa vand papadie, patlagina etc. la borcan fraierilor din italia cu 10euro bucata :coolspeak: !

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 11:39, said:

Pai am avut mult bun simt sa citesc atatea aberatii! Ce nu intelegi? ANGHINAREA e o buruiana cu efect curativ nici pe de parte aliment !
Cred ca am sa deschid topice cu : MENTA, PAPADIE, BRUSTURE, PATLAGINA sa vad cine le manca' ca delicatese ,nu de alta da fac o fabrica de conserve    :deadtongue:  si cum astea cresc pe toate drumurile... :coolspeak:
Ai sa razi dar din frunze de papadie se face o salata excelenta, foarte asemanatoare cu salata de rucola, o salata extrem de apreciata. Daca incepi sa cultivi papadie, ma ai de client pentru frunze proaspete.

Edited by Freddy12, 23 August 2012 - 11:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate