Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Start Menu in Windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#109
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004
Nu va mai fi. Asta e de fapt Windows 10.
Trebuia sa fie Update 2, dar au renuntat.

#110
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View Posteiffel, on 16 noiembrie 2014 - 10:31, said:

Nu va mai fi. Asta e de fapt Windows 10.
Trebuia sa fie Update 2, dar au renuntat.

Windows 10 este practic 8.2 ?

#111
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In preajma lui octombrie 2014 ar fi trebuit sa fie lansat oficial Windows 8.1 Update 2 sau Windows 8.2 sau Windows 9 (toate aceste 3 denumiri fiind invocate de catre diversi bloggeri care pretindeau ca detin informatiile chiar de la angajati Microsoft cu pozitii importante) al carui punct principal il constituia revenirea meniului Start. In loc de aceasta a fost lansat Windows 10 Technical Preview cu numarul de versiune NT 6.4 care oficial se va lansa cu intarziere, probabil in vara lui 2015.
Windows 8 (NT 6.2) fusese lansat in octombrie 2012, iar Windows 8.1 (NT 6.3) lansat in octombrie 2013 ar fi trebuit sa fie Windows 9 (cel putin asa se zvonea in general ca va fi denumit). Nefiind lansat ca Windows 9, s-a zvonit mai departe de catre unii bloggeri ca abia in aceasta toamna va fi lansat Windows 9 in timp ce alti bloggeri considerau ca va fi un simplu update major la Windows 8.1 (sau un fel de nou service pack la Windows 8) care va fi denumit "Update 2". Numele 'Windows 10' a venit ca un soc pentru toata lumea.
Totusi daca se observa regula dupa care Microsoft a botezat noile versiuni de Windows, atunci nu mai apare chiar socant:
- Windows NT 6.1 a fost Windows 7 (6+1=7);
- Windows NT 6.2 a fost Windows 8 (6+2=8);
- Windows NT 6.3 a fost Windows 8.1 (6+3 = 8+1 = 9);
- Windows NT 6.4 va fi Windows 10 (6+4=10).
Deci mai curand Windows 8.1 face exceptie de la regula, deoarece Microsoft nu a utilizat numele "Windows 9".

Cam asta este Windows 10 in opinia mea (o compunere dintre numarul versiunii si al subversiunii de NT, obtinuta printr-o simpla adunare).

Edited by _-_, 16 November 2014 - 12:35.


#112
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004

View Postwattu, on 16 noiembrie 2014 - 11:58, said:

Windows 10 este practic 8.2 ?


Nu. S-a mai discutat - exista referinte in el cum ca este 8.1 Update 2.
Doar ca in loc sa-l lanseze in August au decis sa il mai modifice in functie de cerintele utilizatorilor si sa scoata 10.

Edited by eiffel, 16 November 2014 - 12:32.


#113
ionut900

ionut900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.05.2013
Mda ca sa scoata mai multi bani, totul e in scop comercial.

#114
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004
Nu chiar, sunt cam 90% sanse daca nu mai mari, ca cei care au 8.1 sa il primeasca gratis.

#115
ionut900

ionut900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.05.2013

View Posteiffel, on 19 noiembrie 2014 - 12:27, said:

Nu chiar, sunt cam 90% sanse daca nu mai mari, ca cei care au 8.1 sa il primeasca gratis.

Ar fi o chestie interesanta dar intr-un fel tot acolo e ca are o gramada de erori windows-ul. La mine pe un leptop nou cumparat a picat windows-ul, acuma l-am instalat pe alt leptop nou cumparat ca am spus ca poate are bai leptopul da merge ca ceaiul...mi se blocheaza netul, uneori chiar si leptopul.

Edited by ionut900, 19 November 2014 - 12:57.


#116
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004
Ar fi, dar... asta e topic de Start Meniu.
Nu are treaba cu nimic altceva. Am dat niste lamuriri un pic offtopic,dar nu e cazul sa continuam.

#117
ionut900

ionut900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.05.2013

View Posteiffel, on 19 noiembrie 2014 - 15:20, said:

Ar fi, dar... asta e topic de Start Meniu.
Nu are treaba cu nimic altceva. Am dat niste lamuriri un pic offtopic,dar nu e cazul sa continuam.
Da corect, tot respectul!

#118
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Salut.
Care stie ce trebuie sa ii fac ca atunci cand apas butonul Start sa imi deschida direct programele ? Am reinstalat Windows-ul acum vreo luna si ma tot chinui sa gasesc ceva in acest sens.
Pe Win-ul de dinainte ii facusem ceva ( parca pe la registri dar nu sunt sigur ) gasit pe un forum si nu imi aparea pagina START ci direct Apss cand apasam butonul.
Sa-mi bag ceva daca mai gasesc forumul ala si pe bune daca nu am uitat ce i-am facut acum un an si ceva ....

#119
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Click dreapta pe TaskBar, click pe Properties, click pe tabul Navigation, bifeaza 'Show the Apps view automatically when I go to Start', click pe OK.

Attached File  Apps view.JPG   54.74K   67 downloads

#120
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Bre esti dibaci ! Si ce simplu era. iti dai seama ca eu cautam toate nastrusniciile in engleza pe google si nu gaseam ....

#121
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Si eu vreau sa fac

View Post_-_, on 21 noiembrie 2014 - 13:23, said:

Click dreapta pe TaskBar, click pe Properties, click pe tabul Navigation, bifeaza 'Show the Apps view automatically when I go to Start', click pe OK.

Attachment Apps view.JPG
Si eu vreau sa fac asta, dar cand dau click pe properties, nu imi apare tabul navigation. Cum sa fac altfel ?

#122
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca nu ai mai actualizat Windows 8.1 dinainte de aprile 2014, deorece parca la update-ul de atunci a aparut aceasta optiune.

#123
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Cum pot face cand apas pe start sa ma dea direct in meniu ca la windows 7. ?

#124
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In care meniu? Windows 8 nu are Start Menu, ci Start Screen.
Link-ul pentru All Programs din vechiul Start Menu in Windows 8.1 apare ca o sagetica spre coltul din stanga-jos. Se numeste "All Apps" sau "Apps View". Daca in ecranul "Apps"  alegi ordonarea "by Most Used" atunci obtii o lista mai elaborata, dar similara celei care aparea cand apasai butonul Start in versiunile mai vechi de Windows. Iar grupurile de Tile-uri din Ecranul Start este ca o lista mai elaborata de aplicatii pe care in vechiul Start Menu le puteai adauga cu "Pin to Start" (nu mai tin minte exact).

Da click dreapta pe Taskbar, apoi click pe Properties si bifeaza optiunea accentuata din imaginea urmatoare:

Attached File  Apps view.PNG   25.52K   14 downloads

S-ar putea ca aceasta sa fie ceea ce vrei.

Apasarea butonului Start (din Taskbar sau din Charms) ca si a tastei Win au acelasi rol atat in Win 7 cat si in Win 8 - fac sa iti apara Meniul Start, respectiv Ecranul Start care au exact acelasi rol. Urmatoarea apasare produce revenirea pe Desktop sau Ecranul Start (in functie de setari - vezi cu 3 randuri mai sus in imaginea atasata!).

#125
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Nu la acest lucru faceam referire.
In Windows 7 cand apas pe butonul START sau de pe tastatura ma duce direct in acel meniu unde ai si shut down etc.... All Programs.
Eu nu vreau sa ma duca in interfata asta metro.

#126
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca dai click dreapta pe butonul Start iti apare meniul Shut Down/ Sleep/ Hibernate etc.,  Search, Control Panel, Command Prompt s.a.m.d. care in Windows 7 apareau la click pe Start Button. Pe langa ele mai gasesti si alte comenzi rapide. Restul se gasesc in ecranul Start, asa cum ti-am spus.
Cum este cu "All Programs", de asemenea, ti-am explicat mai sus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate