Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Toate plombele contin mercur?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Am citit azi pe un site, ca plombele contin mercur.
Toate plombele contin mercur?
Deci exista riscul ca in timp sa inghit mercur?
Cu cat mai multe plombe puse, cu atat riscul mai mare sa ajung la o intoxicatie cu mercur?
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 19 August 2012 - 13:01.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-s dentist dar sa vad de la o posta cele cu mercur.

https://www.google.c...yFMrftAbrs4HgBQ

Edited by dani.user, 19 August 2012 - 13:11.


#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Doar cele metalice (amalgam, aliaj de argint cu mercur).

#4
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Plombele sunt de material plastic cimentic si polimeric. Mercurul era mai demult pt amalgame cand se faceau dinti metalici.  Nu stiu daca si acum se mai folosesc. O cantitate infima de mercur poate exista dar nu inseamna ca il inghiti in cantitati ca sa te intoxici. Sunt alte alimente care au mercur mai mult. De exemplu tot ce e din mare sau ocean: fructe de mare, copaci de mare,  pesti de mare, legume de mare :lol: . (ca tot e moda cu extravagantele mancaruri "de mare" idioate importate). Mercurul se acumuleaza in mari si oceane din scurgerile care au loc din mediul terestru. Vietuitoarele acvatice (dar si cele terestre in proportie mai mica desigur) acumuleaza acest element (Hg) sub forma de compusi insolubili in organismele lor. Cum vietuitoarele se consuma unele pe altele se ajunge care cele situate in parti superioare ale piramidei trofice sa contina deja mercur in cantitati mari deoarece consuma pe cele situate sub ele in piramida trofica si care deja au acumulat ceva cantitati de mercur.

Daca te iei dupa toate astea vei ajunge sa consumi doar salata cultivata in sera sau camp si sa nu mai pui nici plombe.

#5
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Am o astfel de plomba-amalgam-pusa inainte de revolutie.Incredibil dar convietuim si acum(eu +plomba)

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mai sunt folosite si acum pe la noi, chiar daca rar. Erau niste plombe foarte bune. Englezii doar asa ceva pun, rar de tot compozit si decat pentru estetica. Bine, nici chiar asa... insa vreau sa spun ca nu dauneaza cu nimic aceste plombe.

#7
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 ripper, on 19th August 2012, 15:22, said:

Mai sunt folosite si acum pe la noi, chiar daca rar. Erau niste plombe foarte bune. Englezii doar asa ceva pun, rar de tot compozit si decat pentru estetica. Bine, nici chiar asa... insa vreau sa spun ca nu dauneaza cu nimic aceste plombe.

Cind ti-ai pus pomble in Anglia? Amalgamul e istorie, ca sa nu zic preistorie, totul e compozit acum. Sinistre erau, am avut multe. Acum sint fie compozit, polimerizate pe loc, fie facute in laborator si lipite in cabinet, pentru cavitati mari (au am unele din astea de mai mult de 10 ani).

PS Super pomble cele de amalgam, negre ca niste carii; se foloseau in secolul XX. Tu, care esti dentist, ar trebui sa fii in pas cu lumea, nu ca in secolul trecut.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Te rog sa nu mai fii nesimtit. Nu consider ca e necesar sa-ti dau tie explicatii, e inutil la ce comportament ai. Englezii folosesc foarte mult amalgamul.

#9
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
Din cîte am auzit, niste figuranti au îndrãznit sã interzicã plombele din amalgam cu toate cã, pentru cei sãraci, plombele din amalgam sînt cele mai bune pentru cã au durabilitate – rezistentã superioare (se pare cã dusmanii poporului îi dezavantajeazã pe cei sãraci de cîte ori au ocazia).

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSorin84k, on 19 august 2012 - 12:59, said:

Am citit azi pe un site, ca plombele contin mercur.
Toate plombele contin mercur?
Deci exista riscul ca in timp sa inghit mercur?
Cu cat mai multe plombe puse, cu atat riscul mai mare sa ajung la o intoxicatie cu mercur?
Multumesc!
cele cu mercur sunt plombe metalice.
argint-mercur.
acum se folosesc din plastic....
pe scurt alea metalice erau mai bune.

#11
pirses

pirses

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.07.2016
In america plombele din amalgam nu au fost interzise (plombele din amalgam se fabricã/vînd în continuare). Este decizia clientului ce fel de plombã vrea sã îsi cumpere.
Notã: pentru cei care nu au aflat încã este de precizat cã diferenta principalã dintre aliajul relativ negru numit amalgam si compozitul relativ alb este cã din punct de vedere statistic termenul de valabilitate pentru plombe mijlocii/mari de calitate bunã din amalgam este ~15 ani în timp ce termenul de valabilitate pentru plombe mici/mijlocii de calitate bunã din compozit este 7-8 ani. Dacã te-ai trezit cu o carie, dupã 2 plombe din compozit se ajunge la stadiul de plombã mare si pentru plombe mari compozitul nu e suficient de bun iar alternativele sînt scumpe (o coroanã dentarã e de vreo 5 ori mai scumpã decît o plombã mare din amalgam) ceea ce înseamnã cã din cauza interzicerii amalgamului cei sãraci au mari sanse sã rãmînã fãrã cîte 2-3 dinti/mãsele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate