Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Problema receptionare DigiSport 1 cu decodor Humax

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
davidbeckham

davidbeckham

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2012
Am si eu o problema cu decodorul Humax de la Rds...
Imi da lipsa semnal pe DigiSport 1.... si nu numai. La mai multe programe am problema asta, dar nu tot mereu. Acum, de exemplu vroiam sa urmaresc un meci pe Digi 1.. nu vrea sa mearga nici in ruptu capului. Imi apare urmatorul mesaj:
" LIPSA SEMNAL SAU SEMNAL SLAB " , apoi mai imi apare ceva genul "Canalul este codat sau nu este disponibil" . Ce e de facut, ce as putea face sa scap de aceasta problema ?

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
momentan, ca sa vezi meciul in seara asta, nimic. suni la ei si ii chemi sa vina sa vada care e problema. daca ai noroc, pot veni chiar maine, daca nu au alte interventii pana la terminarea programului. cel mai probabil, o sa-ti schimbe cablul coaxial.

Edited by dygey, 17 August 2012 - 20:56.


#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Splitere,cabluri,mufe trebuie verificate atent si inlocuite daca e cazul.
  Daca nu te pricepi suna la ei.

#4
davidbeckham

davidbeckham

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2012

 alexa32, on 17 august 2012 - 20:57, said:

Splitere,cabluri,mufe trebuie verificate atent si inlocuite daca e cazul.
  Daca nu te pricepi suna la ei.
Cam asta era problema...mi-au rezolvat-o tipii...

#5
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Asta da operativitate! A durat doar un an. La mai mare! :)

#6
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Spui rds =operativitate

#7
davidbeckham

davidbeckham

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2012
Sunt niste hoti astia de la RDS. Acum intampin o alta problema GRAVA, din cauza decodorului lor de cacao.

Deci acel decodor Humax nu mai e folosit la televizorul din camera mea, de cand mi-am inlocuit televizorul cu un LED cu decodor HD integrat (adica prind diferite programe in format HD, cum ar fi pro tv , digi sport, tvr , ETC). Si, cu toate ca am pachetul full, sunt multe programe care acum nu le prind la acest televizor, din cauza acelui decodor probabil... cateva din programele care nu le prind sunt HBO (toate din gama HBO), Cinemax si plus multe altele. Ce pot face? Daca reununt la decodorul lor, pot urmari programele mentionate?

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
Doamne Iartă-mă, ce ai scris tu acolo...?Posted Image  De acord că e o problemă gravă, dar nu e de la decodor și nici de la RCS!Posted Image
Deci, hai să o luăm încetișor... decodorul acela nu are rolul doar de a recepționa canalele prin intermediului tunerului DVB-C, ci și de a le decripta (decoda) pe cele care sunt criptate, adică interzise la vizionare dacă nu ai abonament la ele. Această diferență e făcută de un smartcard, aflat în interiorul decodorului, smartcard pe care sunt introduse (de către RCS) toate detaliile abonamentului tău TV.
Acum, tu în televizor ai tunerul DVB-C care îți asigură vizionarea canalelor digitale, dar nu ai și smartcardul care să facă decriptarea, de aceea poți vizualiza doar acele canale transmise necriptat (la liber, cum s-ar spune). Ce trebuie tu să faci, e să mergi la o casierie sau, dacă ai cont, o poți face și online, și să comanzi un Digi Smart CAM. Totuși, înainte de a face asta, ar trebui să verifici compatibilitatea televizorului tău cu standardul CI+ (dacă nu te descurci, ne spui aici ce model de televizor ai și îți confirmăm noi).
Acel Digi Smart CAM conține un dispozitiv numit CAM și totodată un smartcard de la RCS. CAM-ul se introduce în spatele televizorului, într-o fantă numită slot PCMCIA sau slot CI (depinde cum a fost notată de către producător) și urmează un proces de autentificare, după care se pot vizualiza toate canalele contractate.
Dacă nu vrei să folosești decodorul la un alt televizor, îl duci înapoi în casierie și iei în locul lui CAM-ul CI+, iar dacă a fost singurul aparat de la ei, CAM-ul va fi oferit tot în custodie (0 lei și 0 bani costuri).
Hai, baftă!

#9
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,355
  • Înscris: 16.04.2014
@davidbeckham - Te rog sa ne spui ce model de TV ai pentru a verifica daca are tuner digitabl DVB-C + slot Ci+ cum a punctat @crislacor mai sus.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
@DIGI_Helper, decodorul nostru Humax functioneaza alandala, bucleaza un numar limitat de canale, vreo 20: cam asa, trece prin canalele de la 10 la 30 de ex., apoi se intoarce la canalul 10, nu merge de la 1 la 40 si apoi inapoi la 1.
E vorba de o lista de favorite.

Edited by andreim77, 30 January 2015 - 10:45.


#11
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,355
  • Înscris: 16.04.2014
Te rog sa efectuezi o revenire la setarile fabricantului (setare implicita).
In lista favorita se pot aranja posturile intr-o ordine preferentiala insa numerotati va ramane cea din lista principala.

#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
ok, multumesc, voi incerca, faza se intampla de cateva sapt, decodorul il am de multi ani.

Edited by andreim77, 30 January 2015 - 10:50.


#13
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,355
  • Înscris: 16.04.2014
Daca setarea implicita nu va solutiona situatia va fi nevoie sa fie verificat acel decodor. In functie de zona se intervine in locatie sau se aduce decodorul in service. Detalii se pot afla si prin Relatii Clienti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate