Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa Solara - Fara cheltuieli de incalzire/racire

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
.
La fel de periculos este aerul care circula prin instalatia de ventilatie, vrs. teava PVC-110 montata sub pamant / fundatia casei.
Aceasta tubulatura nu se mai poate inspecta si curata periodic, pe termen lung se poate forma o "salmonella" de toata frumusetea.
O rezolvare ar fi montarea filtrelor de aer curat tip HEPA, pe toate grile de introducere de la interiorul casei / camerelor. In acest caz circulatia aerului trebuie sa fie fortata cu ajutorul ventilatoare cu disponibil de presiune relativ mare (DP>250Pa).
.
Obs: accept ideea proiectelor "green", doresc sa-mi fac o "casa pe pamant", cu pierderi termice cat mai mici, dar nu inconjurata de un mal de pamant.
.
@ cristi302, felicitari pentru proiectul de casa diy-solar, in aceasta privinta cred ca esti unic in tara noastra.  Posted Image
.
http://www.casasolara.blogspot.ro/
.
.

View Postcristi302, on 17 mai 2013 - 07:39, said:

........ Mare atentie la ermetizarea putului de apa ca sa nu tragi in casa RADON o data cu aerul rece. Ar trebui sa varuiesti anual peretii acestei camere pentru a evita formarea de mucegaiuri (inhalarea sporilor poate provoca boli ale aparatului respirator).

Edited by panoramic66, 21 May 2013 - 16:18.


#92
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Apropo de "radonul din casa" .... vrs. teava schimbatorului de caldura montata in pamant.
http://www.radonaway...don-in-home.php
.
PS: Recomand recuperatoarele de caldura prin placi cu montaj in casa (vezi foto-2).
.

View Postpanoramic66, on 21 mai 2013 - 16:16, said:

....... dar nu inconjurata de un mal de pamant.
.......
.
•Cum intra in casa?
Acest gaz de temut emana din pamant si invadeaza subsolurile, pivinitele, curtile si conductele. Trece si prin fisurile microscopice din pardosele si prin intermediul instalatiilor hidraulice, sanitare si electrice, fara sa ne dam seama ce risc ne supunem.
Concentratiile majore au fost masurate in subsolurile, demisolurile si parterele caselor. Cu particulare acumulari in odai si spatii prea putin ventilate sau completamente lipsite de ventilatie.
.
•Remedii.
O crestere a ventilatiei casei reduce nivelul radonului intr-un mod limitat: aerisirea frecventa a spatiului de locuit, poate duce la risipirea radonului in aerul de afara.

.

Edited by panoramic66, 28 May 2013 - 14:44.


#93
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcristi302, on 22 august 2012 - 15:17, said:

.....................................
E bine sa te feresti de etaj pentru ca vei avea nevoie de tuburi de ventilatie spre/de la subsol ceea ce inseamna praf sau alte belele in aer. Suprafata de contact a peretilor subsolului (demisolului) cu pamantul este redusa sub jumatate iar viteza de transfer a caldurii prin pamant si beton este insuficienta pentru a asigura caldura (sau racoarea) pentru intraga casa. Ca sa-ti faci o imagine , iti spun ca peretii solari de la casa mea , devin calzi (pe interior), iarna, dupa ora 16. Asadar caldura are nevoie de 4-6 ore sa traverseze 25cm de beton.

Ce inseamna "numere". Daca esti hotarat sa-ti faci casa atunci treci, o data, pe la mine sa discutam pentru ca e mult prea mult de scris
  Trec eu. Cum ajung?

#94
cristi302

cristi302

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.06.2011
viotl

  Trec eu. Cum ajung?



Vezi ca am adresa de mail pe pagina de start a blogului

#95
aedoh

aedoh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.10.2010
Buna ziua!

Ma intereseaza varianta Posted Image..intr-un deal. Are cineva idei despre asa ceva? Nu tin sa fie neaparat casa..ci si pivnita. Ma intereseaza sustinerea....Deasupra pe deal am o livada si cred ca terenul nu va fugi.

Stima!

VARIANTA b

Edited by aedoh, 28 November 2014 - 10:06.


#96
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Salut Cristi. Si eu imi fac anul viitor casa si sistemul tau l-am "luat la ochi" de acum 3-4 ani. Insa nu m-am hotarat inca daca sa-l urmez sau sa folosesc doar partial principiul de stocare. Dispun de un deal cu expunere sudica, dar as vrea o combinatie, un hibrid intre o casa pasiva si acumulatorul de caldura prezentat de tine. Mai pe scurt, sper ca as putea-o face astfel: parterul expus la lumina soarelui in fata, ingropat complet in deal cu spatele. Mansarda partial ingropata cu spatele, in rest expusa. Tot ce e deasupra pamantului, dar si o parte (cam o jumatrate de metru) din ce e ingropat sa fie foarte bine termoizolat. Am nevoie de mansarda pentru un atelier.
Nu reusesc sa estimez optim preturile pentru sapaturi ca sa vad care ar fi cea mai eficienta varianta, considerand pret/performante...si durata de viata de cca 30-40 ani fara reparatii. Poate o sa vin odata in vizita la tine sa discutam..
Ca sa te lamuresti mai exact cam ce as vrea sa iasa, vezi aici: http://forum.softped...a-in-hunedoara/

#97
camedia

camedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.08.2012
Salutari tuturor! Sunt la inceputul constructiei casei (nu o casa mare cca.85mp),si doresc s-ami fac un sistem de ventilare tip put canadian.Nefiind initiat,am nevoie de ceva sfaturi,;la ce inaltimi sa montez prizele de admisie evacuare,ce diametre de tevi sa folosesc,cum sa amplasez tuburile de admisie evacuare (as prefera sa le trec prin zidarie).

#98
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@dinpoplaca...,ceva noutati referitor la cheltuielile cu incalzirea?

#99
cypryx

cypryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.03.2013
Interesante idei. As fi curios o părere după ani de utilizare. Momentan m am mutat din interes de serviciul dar studiez de ceva vreme proiecte de case pt a mi ridica o casa pe terenul propriu.
Eram curios cum e în casa d-lui Cristi după 5 10 ani. Dar vad ca e cam liniște pe acest topic.
Apropos Sărbători fericite si  faine tuturor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate