Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 8 vs Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

Poll: Intrucat in ultimele zile am sters 90% dintre postari (236 member(s) have cast votes)

Cititi cu atentie:

  1. Nu discutati decat despre Windows 8 VERSUS Windows 7 (154 votes [64.98%])

    Percentage of vote: 64.98%

  2. Aici nu se discuta despre impresii referitoare la WIndows 8 - Exista topic dedicat pentru asta. (11 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  3. Da, Windows 8 RTM este versiunea finala !!! (72 votes [30.38%])

    Percentage of vote: 30.38%

Vote Guests cannot vote

#55
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2012 - 08:15, said:




Ai terte aplicatii ce iti redau meniul Start si poti lucra in stilul obisnuit.



Da dar eu nu vreau sa apelez la diverse tertipuri pentru optimizare si customizare, cred ca era mai simplu sa poti renunta la interfata metro fara sa faci flicul si sa te dai peste cap de 4 ori sa sufli in lapte si altele. In fine pot sa spun ca se misca mult mai bine ca 7 dar in rest nu atrage cu nimic si nu aduce nimic interesant, mai degraba enrvant.

#56
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Te asteptam  peste vreo 2 saptamani sa ne spui cat de mult iti place Modern UI.

#57
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Eu raman la Windows 7, poate sa dea Microsoft si cu 1$ upgrade-ul la 8, ca nu il fac.
Urasc Metro.
Metro trebuia sa fie o alternativa, nu o desfiintare a meniului Start.
Nu cred ca Windows 8 o sa aiba mai multe vanzari decat Windows 7.

#58
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Nu uita ca W8 a fost proiectat si pentru tablete/telefoane. Deci ar putea sa depaseasca W7 la vanzarile per total. Daca te referi doar la vanzarile pe segmentul desktop, nici eu nu cred ca o sa se vanda mai bine decat W7

#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pai 7 e la fel de tembel cu al sau meniu. Asa ca solutia tertilor e mult mai buna (si gratis).
In plus daca MS se supara si taie teava cu 7 (cum ar fi in traditia lor) va impinge 8.

#60
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2012 - 20:22, said:

In plus daca MS se supara si taie teava cu 7 (cum ar fi in traditia lor) va impinge 8.
Au anuntat ca W7 va avea suport pana in 2020. Si in plus, cred ca si-ar taia singuri creanga de sub picioare daca ar face asta.

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu la suport ma refeream (asta-i obligatoriu la toate versiunile vreo 10 ani) ci la disponibilitatea pe taraba. De regula cand apare unul nou cel vechi se retrage de la vanzare.

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2012 - 20:44.


#62
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Avand in vedere cota de piata actuala a W7 si viteza cu care creste, ar trebui sa se miste destul de repede cu scoaterea din vanzare, daca chiar au in minte planul acesta.

#63
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
La vanzarile pe segmentul desktop ma refer.
Lumea este obisnuita cu acel meniu inca de la lansarea Windows 95, si nu o sa renunte la el, doar ca le baga pe gat Microsoft o noua interfata.

Edited by Sorin84k, 30 September 2012 - 20:52.


#64
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
O sa se obisnuiasca, nu asta e problema. Ideea e in cat timp se obisnuiesc.

#65
a3e9u

a3e9u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.09.2012

View Postflegma, on 30 septembrie 2012 - 20:03, said:

Nu uita ca W8 a fost proiectat si pentru tablete/telefoane. Deci ar putea sa depaseasca W7 la vanzarile per total.
Da, numai că nu cred că are vreo șansă în fața Android și iOS acolo.

La capitolul desktop, bănuiesc că se va vinde preinstalat în principal, că nu cred că se vor înghesui oamenii să-l cumpere. Cred că utilizatorul de rând se va uita la windows 8 ca la OZN-uri. Chiar sunt curios care va fi reacția oamenilor când se vor trezi cu windows 8 pe PC-ul nou. Adică, Vista a fost un fiasco, dar măcar nu arăta ca un OZN.

#66
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Punctul forte pe piata telefoanelor mobile si al tabletelor este/va fi usurinta cu care se pot/vor putea face aplicatii si pentru desktop si pentru astfel de dispozitive.
Ramane de vazut daca vor avea succes.

#67
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pai MS vine din start cu un avans. Atit cu aplicatiile vechi pe tabletele x86 cat si Metro disponibil pe ARM si x86.

#68
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008
Oricum MS a facut exact ceea ce a facut si pana acuma cu toate windows-urile:
Un sistem bun,unu mai putin bun ( urmand sa faca altul mult mai optimizat ).
Incepand cu W3.1 or facut asa.
Oricum W8 nu cred ca v-a avea succes pe piata calculatoarelor,laptopurilor,ci tactica lor fiind sa atace piata tabletelor si a telefoanelor,fiind android-ul muult superior fata de W7 mobile.
Problema se pune acuma de cati doresc sa aiba o versiune avansata ptr touchscreen-uri,eu nu cred ca un end user cu sistem desktop fara touch v-a "achizitiona" un sistem de operare precum W8,avand chiar si in RTM ceva buguri,gen autologon pe ultimul utilizator ce a folosit acel pc( da stiu,cine mai are useri? de ex: eu,avand 3 useri,scoliile cu administrator si un cont limitat.) ,partea nasoala cu autologon ca nu-ti mai cere parola...este un bug foarte urat.
In mare parte,eu raman la W7 Pro,satisfacandu-ma pana la cel mai mare punct crititc.

#69
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2012 - 20:22, said:

In plus daca MS se supara si taie teava cu 7 (cum ar fi in traditia lor) va impinge 8.

Nu cred ca vor taia teava, prea curand atata timp cat eu ma duc pe la diverse institutii ale statului care inca folosesc XPul si ala merge de zici ca este instalat pe un pentium II.
Dupa 3 zile de chin si nervi cu windows 8 x64 enterprise , m-am intors la windows 7 x64 sp1 care parca abia il asteptam si parca el ar fi un windows nou, nu 8ul.

#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2012 - 20:43, said:

Nu la suport ma refeream (asta-i obligatoriu la toate versiunile vreo 10 ani) ci la disponibilitatea pe taraba.
P-asta cine ti-a spus-o ? Nu e deloc obligatoriu 10 ani. La Windows 7 s-a anuntat la inceputul anului prelungirea pana in 2020, altfel ar fi expirat peste vre-o 2-3 ani.
Vista deja nu mai este suportat.

View Postflegma, on 30 septembrie 2012 - 20:03, said:

Nu uita ca W8 a fost proiectat si pentru tablete/telefoane. Deci ar putea sa depaseasca W7 la vanzarile per total.
Nu chiar Posted Image
Ptr unele tablete da. O parte de tablete, si telefoanele nu ruleaza 8-ul asta ci Windows 8 RT - special creat ptr procesoarele tip ARM.

Edited by eiffel, 01 October 2012 - 08:56.


#71
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Posteiffel, on 01 octombrie 2012 - 08:54, said:

P-asta cine ti-a spus-o ? Nu e deloc obligatoriu 10 ani.

Quote

The Microsoft Support Lifecycle policy took effect in October 2002, and applies to most products currently available through retail purchase or volume licensing and most future release products. Through the policy, Microsoft will offer a minimum of:
    10 years of support (5 years Mainstream Support and 5 years Extended Support) at the supported service pack level for Business, Developer and Desktop Operating System products
    5 years Mainstream Support at the supported service pack level for Consumer/Hardware/Multimedia products
http://support.micro....com/lifecycle/

View Posteiffel, on 01 octombrie 2012 - 08:54, said:

Vista deja nu mai este suportat.
E pana in 2017
http://support.micro...cycle/?c2=11732

#72
a3e9u

a3e9u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.09.2012

View Postneagu_laurentiu, on 30 septembrie 2012 - 22:05, said:

Pai MS vine din start cu un avans. Atit cu aplicatiile vechi pe tabletele x86 cat si Metro disponibil pe ARM si x86.
Serios? Având în vedere că piața smartphone-urilor și a tabletelor e bazată pe ARM în principal, windows nu are vreun avans, dimpotrivă. Există puține aplicații pentru windows pe ARM. Mai mult, microsoft le-a tras țeapă celor cu windows phone 7, că nu pot face upgrade la windows phone 8 și aplicațiile pentru WP8 vor fi incompatibile cu WP7. Super, nu? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate