Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Sfat achizitie caine

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostCristianDia, on 10 septembrie 2012 - 22:41, said:

De fapt, niciun caine pe lumea asta nu are un comportament 100% transparent si sigur.
asa credeam si eu dar omul mai invata
cainele meu are de exemplu cam 25 kg si am incredere sa il las la orice ora cu oricine chiar si un copil de 1 an.

din descrierea lui redman eu sincer i-as recomanda o femela de ciobanesc german.
un caine foarte iubitor si credincios.

cat despre chestia cu tinutul in casa mi se pare o greseala.
ultimul caine l-am primit de la cineva care dormea cu el in pat.
cand l-am dus la tara avea cam 2 luni l-am lasat din prima liber afara fara garduri fara nimic.
s-a invata repede. intr-o curte nu pot sa imi imaginez ca va avea probleme.



#20
Redman79

Redman79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.09.2012
CristianDia, cam la concluzia asta am ajuns impreuna cu sotia dupa ce am vorbit cu mai multi oameni, iar parerea ta pertinenta mi-o intareste. Un contract cu o firma de paza pentru monitorizare + interventie oricum urmeaza sa facem, i-am contactat deja, desi nu ne-am mutat in casa. In plus, vom avea si  monitorizare video, inclusiv pe timp de noapte, camerele fiind cu infrarosu. Cred ca este destul pentru o familie normala, care traieste intr-o casa decenta cumparata prin credit si fara mari valori, intr-o zona totusi rezonabila. Un catel va sosi in familie eventual vara viitoare, sau poate peste doua veri, cand vom fi mai relaxati si copiii (inclusiv fetita bebelus) mai mari.

OriOn, vom vedea. Oricum, am zis ca atunci cand vom aduce in curte un caine, nu-l vom tine in lant.
Multumesc amandurora!

#21
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Am un boxer si un brac, de 8, respectiv 9 ani. Acum 2 luni am luat si un caucazian pentru paza unui teren (inca e pui, are 3 luni)
Am un baiat de 2,5 ani si altul de 2 luni
Evident, cel mare ii stie de cand s-a nascut pe cei batrani. Guess what? Sunt dependenti unii de ceilalti (cainii de copil si invers) Terminati-va cu sfaturile aiuristice, depinde de educatia cainelui. Nu ati vrea sa vedeti ce le face baiatul mare si nu reactioneaza in niciun fel. Daca nu le place, pleaca si atat. In schimb daca simt vreun pericol in preajma copiilor, sunt primii care dau alarma!
Mai cititi de asemnea rolul cainilor in cresterea si educarea copiilor, apoi vorbiti!

Pentru OP: boxer-ul iubeste copiii si e foarte jucaus, indiferent de varsta. Recomand din toata inima.

#22
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Am deschis motorul de cautare si am dat doua clickuri:
http://m.crimetime.r...ine-collie.html
http://m.crimetime.r...ini-horror.html

#23
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Tot asa
http://www.ziuaconst...canalizare.html

Drobul de sare ...

#24
alina_bad

alina_bad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.08.2011

View PostCristianDia, on 12 septembrie 2012 - 15:00, said:

Am deschis motorul de cautare si am dat doua clickuri:
http://m.crimetime.r...ine-collie.html

Cristiandia,spune-mi te rog unde ai vazut tu un collie in articolul asta???
Ti se pare ca arata a collie ?,nici macar nu a trecut aceasta rasa pe langa cainele asta.Un collie nu are voia sa fie agresiv,si un collie de rasa pura nu va fi niciodata agresiv.Daca este sa ne luam dupa mizeriile scrise de jurnalisti nu ne mai luam caini ever.

#25
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Nu vreau sa dau sfaturi, vorbesc doar din experienta directa.
Am iubit dintotdeauna cainii, prin urmare, in momentul in care m-am mutat la casa achizitia unuia a fost un pas logic. Mai ales xa si copii isi doreau unul.
Am optat - poate parea surprinzator - pentru o catelusa Amstaff. Si nu regretam nicio secunda !
Este un caine extrem de inteligent, afectuos si ... Intelegator !
Iubeste copii - inclusiv pe cei de pe strada - mai ales pe cei mici. Sunt doi copilasi pe strada de 1,5 si 2 ani care vin si-si strecoara manutele prin gard sa o mangaie, sa o traga de urechi sau de coada si ea e-n culmea fericirii ! Ii linge pana la umar !
Am achizitionat si un Labrador ... Frumos, destept ...  dar departe de Amstaff !
Regretam acum ca nu am luar al doilea Amstaff

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bine ca nu ai luat. Exista riscul sa se bata mereu. Asa sunt terrierii, pe cat de iubitori cu oamenii si mai ales cu copiii pe atat de intoleranti cu alti caini. Daca are cu tovaras un caine mai bland, devine sef si treaba e in regula . Dar daca sunt doi terrieri, nici unul nu cedeaza si ies niste batalii crunte

#27
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Al doilea ar fi fost mascul (cum este si labradorul)!
Exact din motivul expus de tine !

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cand iei un caine de mic existe testul Campbell cu privire la personalitatea acestuia.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am avut pe mama si doi pui , o fetita si un baietel si erau tot timpul pusi pe harta. Mama voia ca ei s-o asculte, iar puii  nu mai acceptau sa o asculte.Fratii, si ei, se luau la bataie din orice, pentru o jucarie, fiindca latrau la poarta si se intaratau din senin. Noroc ca erau terrieri mici si ii desparteam relativ usor dar tot era nevoie de doua persoane. jNu stiu ce m-as fi facut daca ar fi fost amstaffi sau bull terrieri.

#30
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Pentru copii ideal este un tekel...maxim 10kg, par scurt greu de gasit pe covor, extrem de atent cu persoanele din casa si enervant de latrator daca cineva incearca sa intre in casa.

De exemplu pe Dolly nu o intereseaza diversele sunete emise de telefoane mobile din casa dar daca cineva suna la interfon sau la usa ...il asteapta...
Sunt subieciv ...am tekel/i de vreo 26 ani. Pot fii mangaiati pe urechi, trasi de coada de copiii de pe strada...nu reactioneaza...

Iar Dick, cand a vazut "bebelusul" care are acum 25 ani ...a inteles ca nu are voie acolo, in camera...privea din tocul usii si dadea din coada...tekelii au instinct de "haita": sef_alfa/sefa_alfa/copil_alfa/...etc...pe care ii respecta.

Tekelii (varsta 2-3 luni) sunt ideali pentru copii dar sunt greu de gasit...iar daca un tekel de 2 luni incape in palma, cand ajunge la maturitate poate avea vreo 1 metru lungime...(incluzand coada).

https://www.google.r...iw=1024&bih=603

Edited by gabicen, 13 September 2012 - 20:16.


#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Acum am si  o corcitura de teckel cu chihuahua si cu pechinez si spun asta fiindca are corp lunguiet ca de teckel, cap de chihuahua si ochii putin exoftalmici ca de pechinez si adora copiii iar nepotul meu de 5 ani e topit dupa ea si nu dupa cainele lui care e un golden de 30 si ceva de kg.

#32
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012
Vreau si eu un catel de talie mica pentru apartament,(nu conteaza rasa, poa' sa fie si maidanez) dar sa fie la o 'virsta' educata ca sa stie ca nu trebuie sa faca p&c decit afara.

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Prin fata portii mele se plimba de vreo 2 zile un caine care seamana a teckel cu par lung, culoare black and tan. E baietel, e cam slabut, cred ca s-ar preta pentru apartament. Daca esti hotarat sa-l iei, eu pot sa-l momesc cu mancare si eventual sa-l tin in aproape pina vii sa-l iei. Depinde si  unde stai.

#34
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

View PostFreddy12, on 20 septembrie 2012 - 20:15, said:

Prin fata portii mele se plimba de vreo 2 zile un caine care seamana a teckel cu par lung, culoare black and tan. E baietel, e cam slabut, cred ca s-ar preta pentru apartament. Daca esti hotarat sa-l iei, eu pot sa-l momesc cu mancare si eventual sa-l tin in aproape pina vii sa-l iei. Depinde si  unde stai.


Vin sa-l vad. Stau in Berceni- Bucuresti

Vorbim pe MP.

Edited by fifi_inaripat, 20 September 2012 - 20:38.


#35
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

View Postbrick_leul, on 15 august 2012 - 22:30, said:

Buna,

Poate cineva sa-mi sugereze o rasa de caine de talie medie (10-20kg) care rezista bine in mediu de curte inclusiv iarna , preferabil cat mai inteligenti si sociabili pentru a creste impreuna cu un copil de 1 an . Nu conteaza calitatile de vanatoare paza absolut deloc.
Vreau sa specific ca am o experienta destul de redusa cu cainii dar vreau ce ii mai bun pentru copilul meu.

Eu tias recomanda un Husky siberian, nu este el prea destept, daca ai si alte animale probabil o sa le manance daca nu este socializat de mic, insa este un f bun companion, f jucaus si nu oboseste. Si mai este si frumos. Insa cantareste cam 25 kg. Rasele mci nu ti le recomand pentru c sunt agresive. Dar deasemena iti pot recoamnda un maidanez, maidanezii sunt inteligenti si sunt f sociabili s f buni companioni, ce daca dak nu au un nume de rasa, eu am o metis de ptibul care arata ca un jack russel terrier sie  frumso foc toata lumea ma intreaba ce rasa e.... un maidanez dak e spalat si ingrijit arata la fel de bine k un ciane de rasa.

#36
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View PostAndrine, on 26 septembrie 2012 - 17:47, said:


Eu tias recomanda un Husky siberian, nu este el prea destept, daca ai si alte animale probabil o sa le manance daca nu este socializat de mic, insa este un f bun companion, f jucaus si nu oboseste. Si mai este si frumos. Insa cantareste cam 25 kg. Rasele mci nu ti le recomand pentru c sunt agresive. Dar deasemena iti pot recoamnda un maidanez, maidanezii sunt inteligenti si sunt f sociabili s f buni companioni, ce daca dak nu au un nume de rasa, eu am o metis de ptibul care arata ca un jack russel terrier sie  frumso foc toata lumea ma intreaba ce rasa e.... un maidanez dak e spalat si ingrijit arata la fel de bine k un ciane de rasa.

Cred ca ar trebui sa iti gasesti alte topicuri pe unde sa pierzi vremea. Dai sfaturi total pe dinafara. In plus vad ca esti "expert/a" pe mai multe rase, ca ai /ai avut mai multi caini...ma rog...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate