Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sfat achizitie caine

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
brick_leul

brick_leul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.06.2011
Buna,

Poate cineva sa-mi sugereze o rasa de caine de talie medie (10-20kg) care rezista bine in mediu de curte inclusiv iarna , preferabil cat mai inteligenti si sociabili pentru a creste impreuna cu un copil de 1 an . Nu conteaza calitatile de vanatoare paza absolut deloc.
Vreau sa specific ca am o experienta destul de redusa cu cainii dar vreau ce ii mai bun pentru copilul meu.

#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Ciobanesc?

#3
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
de ce vrei rasa medie? Eu am o corcitura de pe drum care nu are nici o treaba iarna. E rasa mica :) Are 3 ani si nu a stat in casa deloc pana acum (si stau in nord-estul tzarii...deci nu e cald iarna)

#4
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Cred ca golden retriever cauti. :)

#5
brick_leul

brick_leul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.06.2011
Ciobanesc si golden retriever sunt de talie cam mare , eu vreau ceva mai mic , ca si optiune pana acum as avea Border Collie, vroiam sa stiu o rasa care se preteaza a fi foarte prietenosi cu copiii . Talia cu cat ii mai mare cu atat costurile de intretinere vor fi mai mari , vreau sa-mi iau un caine si sa am grija de el mancare buna vaccinuri si cam tot ce o sa aiba nevoie , din pacate momentan nu pot sa zic ca avem o situatie finaciara extraordinara si chiar nu vreau sa ii dau un "sac" de boabe la 2-3 zile ( si nici tot felu de resturi din casa )  , mai ales ca avem si un copil mic de crescut . Ah si nu exclud corciturile doar ca ele is mai imprevizibile cu copiii mici .

Edited by brick_leul, 15 August 2012 - 23:02.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007

 teapavoua, on 15th August 2012, 23:40, said:

Ciobanesc?

Glumești! Ciobănescul meu Mioritic are cel puțin 60 de kg.

#7
SsSsSsSsSsS

SsSsSsSsSsS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.02.2010
Pitbull frate. Sunt rezistenti si iti apara casa si familia :)

Edited by SsSsSsSsSsS, 15 August 2012 - 23:18.


#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Un caine metis iti trebuie. Urmareste pe www.adoptiicaini.ro unde apar zilnic catei de toate marimile, unii chiar mai frumosi decat cei de rasa. Au avantajul ca sunt mult mai rezistenti la boli decat cei de rasa deci nu vei avea cheltuieli cu veterinarul daca il vaccinezi si ii dai hrana buna. Caine de rasa de talie medie care ar rezista iarna in curte ar fi schnauzerul mediu dar e un caine care sufera foarte mult daca nu sta cu stapanii insa poate fi tinut in casa fiindca nu  naparleste. Vor creste cheltuielile fiindca trebuie tuns de 2ori pe vara.
Fiindca esti la primul caine iti recomand sa-ti iei o femela ca sunt mai docile, mai atasate, se poarta mai grijuliu cu copiii. Daca nu ar fi fost conditia de caine de talie mai mica, te-as fi sfatuit sa-ti iei un golden femela.

Edited by Freddy12, 15 August 2012 - 23:57.


#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
de ce trebuie sa fie neaparat de rasa ? crezi ca inteligenta se masoara in rasa ? acum sa facem o comparatie . cu ce e mai destept un italian decat un roman ? inteligenta nu tine cont de rasa.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Rottweiler. In clipa asta te linge pe bot si-ti declara dragoste maxima si in clipa urmatoare iti cioparteste copilul de doi ani pe segmente: pastrama, carnati, sunca afumata, etc.
    De ce ai nevoie de un caine, ca sa cresti un copil ? Cu un psihiatru ai incercat?

#11
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
Băi, bine că-l ia pentru casă și nu pentru apartament. Se înmulțesc proștii cu câini la apartament pe zi ce trece. Mai repede decât câinii propriu-ziși :).

În altă ordine de idei, da, și eu ți-aș recomanda să adopți unul. Nu-s expert dar caută unul foarte mic ca să-l poți învăța niște maniere :). Părinții mei au unul normal la țară și se descurcă cu zăpada, în zilele grele. Doarme afară dar peste un acoperiș și pe un covoraș.

Mai bine așa decât să dai 500E pe un câine cum fac toți snobii ? Ai un high-five mare de la mine dacă adopți !


P.S: Un sfat dacă-mi permiți. Termină cu "vreau tot ce e mai bun pentru copilul meu". În ritmul ăsta o să ajungi să te înjure de mamă (bunică) dacă nu-i cumperi BMW și Kawasaki la 18 ani.

Edited by Surfer01, 16 August 2012 - 03:08.


#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Cavalier King Charles Spaniel

[ http://www.petinf.com/wp-content/uploads/2012/02/cavalier-king-charles-spaniel2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LensFlare, 16 August 2012 - 06:14.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 LensFlare, on 16th August 2012, 07:13, said:

Cavalier King Charles Spaniel

[ http://www.petinf.com/wp-content/uploads/2012/02/cavalier-king-charles-spaniel2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ti se pare ca e caine de cotet in curte?

#14
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

 Freddy12, on 16th August 2012, 11:38, said:

Ti se pare ca e caine de cotet in curte?
Se poate obisnui :)

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 LensFlare, on 16th August 2012, 13:46, said:

Se poate obisnui :)
Se obisnuieste pina il gaseste teapan in cotet. Asta e caine de canapea,  e mic, are 5-8 kg, nu are subpar care sa-l apere de frig. Tu ai asa ceva si-l tii iarna, pe ger in curte?  Si apoi omul vrea un caine de talie medie. Talie medie inseamna 14-25kg.

#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 brick_leul, on 16th August 2012, 00:00, said:

Ciobanesc si golden retriever sunt de talie cam mare , eu vreau ceva mai mic , ca si optiune pana acum as avea Border Collie, vroiam sa stiu o rasa care se preteaza a fi foarte prietenosi cu copiii .

Pai, daca te-ai gandit deja la Border Collie (cea mai inteligenta rasa canina), ramai atunci la Border Collie !

Este totusi un "ciobanesc", foarte inteligent si atasat familiei, si cu atributii de paza... dar si un caine pe care nu poti sa nu-l bagi in seama. Foarte jucaus si dornic de a "comunica" cu membrii familiei.

Ar mai fi asa, Jack Russell Terrier, dar e mai voluntar, incapatanat chiar, ca toti terrierii.

#17
Redman79

Redman79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.09.2012
Salut,

Vin si eu cam cu aceeasi problema. Ma mut in aceasta toamna in casa noua, cu o curte micuta, decenta. Familia e compusa din mine, sotie, un baietel de 5 ani si o fetita care acum are 8 saptamani. Alti copii nu mai vrem, parinti/socrii nu vor veni decat rar in vizita. Ai mei mai des ca stau in cartierul alaturat, ai sotiei mai rar ca locuiesc la peste 600 km distanta.

Desi o sa avem un contract cu o firma de paza pentru monitorizare si interventie, eu vreau si un caine in curte. Mi se pare aiurea o curte fara caine si as vrea sa-l responsabilizez si putin pe fi-miu. Sotia nu vrea sa il bagam deloc in casa, eu vreau un compromis intre paza si relatiile cu familia. Nu vreau sa fie nici iepure, dar nici sa-mi alerge cu copiii in gura prin curte. M-am gandit la ciobanesc german, dar ma sperie mielopatia de care am tot auzit ca sufera. Border collie am auzit ca este foarte neastamparat si ca o curte mica poate fi prea putin pentru el (se zice ca e un maestru al evadarilor), iar un ciobanesc anatolian, spre care as inclina pentru paza si rezistenta in aer liber, nu as lua pentru ca am inteles ca nu e ok pentru familiile cu copii mici. Am inteles si ca e destul de independent si ca naparleste masiv. Atceva? Labrador sau Malamut (de malamut stiu ca e destul de independent si ar avea nevoie de un stapan cu personalitate puternica, de un "sef de haita". Cum eu o sa fiu cam mult pe la munca... nu stiu daca pot sa fiu asa ceva).

Inca niste aspecte:
- O sa aiba "casuta" lui, dar nu vreau sa-l tinem intr-un tarc, l-as lasa liber in curte. Ar fi o greseala?
- Daca il luam de pui, trebuie sa-l tinem mai intai in casa sau putem sa-l tinem direct in curte (asta depinde si de rasa, banuiesc). In aceste conditii sa asteptam sa treaca iarna?
- Nu vom avea alte animale in curte, asa ca nu se va bate cu alti caini si nu o sa omoare gaini;
- Nu prea ne pricepem la caini. Am avut in copilarie un ciobanesc german in curtea alor mei in Constanta, iar dupa ce ne-am mutat in Bucuresti la bloc (aveam 6 ani) nu am mai avut decat o scurta perioada un pekinez (de fapt avea sora mea mai mare). In rest, am avut in adolescenta doua iubite care aveau caini si am mai avut parte de caini la tara la bunici, metisi de talie medie/mare, de paza in lant.

As aprecia mult niste sfaturi bune.
Multumesc!

Edited by Redman79, 07 September 2012 - 17:24.


#18
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Redman, in problema ta eu iti recomand asa:-ai doi copii mici din care unul este in fasa. Gandeste-te in primul rand la pericolele permanente la care sunt expusi copiii in situatia in care stapanii nu cunosc viata cainelui si comportamentul lui. Este nevoie doar de o clipa de neatentie pana la un dezastru. Un caine care nu are un stapan dominant 24 din 24 este nesigur, instabil si vulnerabil. Cu atat mai mult daca isi traieste viata cu lant la gat intr-o cusca "frumoasa". De fapt, niciun caine pe lumea asta nu are un comportament 100% transparent si sigur. Un caine este un animal indiferent cat de bine l-am "umaniza" - chiar si cel mai bine dresat poate fi imprevizibil. -ai germeni si microbi, purici etc, in orice locusor in curtea aceea, total nerecomandat pentru o tanara familie cu copii mici si foarte mici. Mai punem faptul ca trebuie tinut in casa in primele luni de viata. Un caine mic, care fecalizeaza :) si urineaza din 2 in 2 ore in aceeasi casa cu un copil de aceeasi varsta, nu se potrivesc.-parintii nu au mai avut patruped inainte, iar cainii sunt pentru oameni mari si copii mari. In plus, din cauza lipsei de experienta, rezultand probabil o educatie nu tocmai ideala a animalului, probabil ca iti doresti liniste in orele de odihna - intelegi ce vreau sa spun - liniste, acolo unde si cand trebuie; -sa presupunem ca il iei, ii faci o cusca de vis si-i pui un lant la gat, considerand cea mai sigura modalitate si cel mai bun compromis, avand in vedere copiii. Un caine legat este imprevizibil fara echivoc, comparativ cu unul liber si fericit, care ar reprezenta mai putin pericol pentru copii. In plus, ce viata fericita, sa ai 4 picioare, sa fii menit sa alergi toata viata, dar sa ti-o traiesti legat cu o zgarda permanenta, conectata la o cusca. Este crima pentru un caine sa il tii legat permanent sau in casa, langa pisica, fara sa fie lasat sa zburde. -copiii mici sunt curiosi, mereu vor cauta sa mearga la caine sa-l mangaie si sa-l calareasca. Buna ideea de responsabilizare a baiatului, dar eu zic ca este timp destul pentru asta (timp in care va creste si nou-nascutul);-ai posibilitatea financiara de contractare a unei firme de paza si protectie, atunci nu vad necesitatea abordarii ideii unui caine doar pentru ca "se poarta", chestiune inradacinata in societatea romaneasca - ai curte, ai caine obligatoriu. Nu sunt de acord. Ai posibilitati financiare si doresti extra securitate? Camere de filmat, alarma in curte, dar si in casa monitorizata prin telefonul mobil si prin firma de paza.Eu recomand mai degraba contractarea cu cea de-a doua firma de paza versus caine, avand in vedere situatia data.In concluzie, daca ai copii mici sau foarte mici, cainele nu are ce sa caute in familie in perioada respectiva. Concluzia si decizia sunt ale tale\voastre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate