Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Laptop Samsung NP-RC710-S01RO

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Azi dimineata era. A disparut al naiba de repede. Cauta modelul asta pe price.ro, vei da de un magazin care il da cu 2400 lei. Asta daca esti din bucuresti.
Oricum, ceva mai bun nu gasesti in banii astia. Il recomadam de pe cel.ro din cauza memoriei, si a posibilitatii de extindere a garantiei.

#20
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
CLICK

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postpriderzaur, on 18th August 2012, 00:08, said:

Generatia asta a treia inseamna o performanta nu cu mult in plus (undeva la 10-15%) si un consum ceva mai mic, iar Sandy-urile oricum sunt procesoare reci. Daca tii mult la 17" (avantajul de a lucra pe un ecran mai mare, iar daca nu-l cari prea des nu e o problema), nu prea ai cum Ivy.
E cam aiurea spus ca "nu necesita procesor de generatia a treia"; nu e ca si cum ai face diferenta intre quad-core si six-core.

Ivy Bridge aduce fata de Sandy Bridge avantajul USB 3 in masa, de la low-level la mid-level. La Sandy Bridge nu prea gaseai nimic cu USB 3 sub 3500-4000 lei.

#22
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Hai ma ca gaseai :|. Si inca se gasesc destule, de la sub 2000 chiar. Ca au doar un port, cel mult doua, e altceva.

#23
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

View PostThe Kid, on 18th August 2012, 02:20, said:


Mersi dar daca te uitati la raspunsuri mai sus, vedeai acelasi laptop intr un reply. E drept, Probookul e cea mai buna varianta pana acum. Si e posibil sa aiba si port 3.0

#24
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

View Postpriderzaur, on 18th August 2012, 00:08, said:

Generatia asta a treia inseamna o performanta nu cu mult in plus (undeva la 10-15%) si un consum ceva mai mic, iar Sandy-urile oricum sunt procesoare reci. Daca tii mult la 17" (avantajul de a lucra pe un ecran mai mare, iar daca nu-l cari prea des nu e o problema), nu prea ai cum Ivy.
E cam aiurea spus ca "nu necesita procesor de generatia a treia"; nu e ca si cum ai face diferenta intre quad-core si six-core.

Probook-ul nu prea are de la ce sa se incaleaza. Placa aia video nu e prea performanta, nu are de unde sa emane prea multa caldura, iar de procesor am zis deja.

Cat despre Acer, review-urile nu-s facute de ochii lumii doar, sunt reale. Insa review-ul in general il faci cu produsul nou sau folosit putin, nu dupa multe luni cand incep ele sa "scartaie" (unele mai mult, altele mai putin). Ca performanta si racire orice laptop sta foarte bine la inceput, ca altfel chiar e deosebit de prost.
  
  Aseara nu am avut timp sa iti mai raspund. Spune mi te rog, se merita sa imi iau un laptop de 15" cu procesor Ivy Bridge si sa imi cumpar un monitor ca sa pot lucra confortabil? Astfel as avea ca plus portabilitate, procesor mai bun, porturi usb 3.0 si placa video de gaming daca m a apuca vreodata febra gaming-ului. Partea cu monitoru e mai sensibila" deoarece mi ar mai trebui in jur de 400 ron in octombrie ca sa mi iau un monitor decent, sa nu ma doara ochii..
Daca consideri ca ar fi mai recomandat, spunemi te rog un model de laptop in jur de 2500 de ron, cu procesor Ivy, placa video acceptabila, rami 4-8 gb si cateva porturi usb 3.0. Sa fie si durabil... :)) si vreau cam multe

#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Vrei cam multe. :D

Ca idee, eu lucrez pe 15 inch + monitor de 23 fara probleme. Singura chestie e ca iti ia un pic sa te obisnuiesti daca ai rezolutii diferite (cum am eu, aceeasi rezolutie pe amandoua). Ti le pui in perspectiva, gasesti tu o solutie. Oricum, dupa ce te obisnuiesti n-o sa mai vrei sa revii la 1 singur monitor.

Tie care ti-ar placea dintre cele vazute pana acuma?

#26
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
In 2500 lei abia apar laptopurile cu i5 3rd gen, chiar si de 15.6". Daca vrei si placa video dedicata decenta (eventual nici sa nu fie Acer, poate nu-ti convin) deja urci la 2700+ lei.

#27
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

View PostAlexIP, on 18th August 2012, 23:01, said:

Vrei cam multe. :D

Ca idee, eu lucrez pe 15 inch + monitor de 23 fara probleme. Singura chestie e ca iti ia un pic sa te obisnuiesti daca ai rezolutii diferite (cum am eu, aceeasi rezolutie pe amandoua). Ti le pui in perspectiva, gasesti tu o solutie. Oricum, dupa ce te obisnuiesti n-o sa mai vrei sa revii la 1 singur monitor.

Tie care ti-ar placea dintre cele vazute pana acuma?


cel mai tare imi place Probook'ul Hp Probook 4730s. Are procesor i5 sandy bridge, ram 8 gb ddr3, hdd 750 gb, diagonala de 17.. e grozav sa lucrez pe el. Singura problema e lipsa portului de 3.0 si placa video slabuta. Mai tare ma deranjeaza lipsa portului 3.0 decat a placii video.

View Postpriderzaur, on 18th August 2012, 23:05, said:

In 2500 lei abia apar laptopurile cu i5 3rd gen, chiar si de 15.6". Daca vrei si placa video dedicata decenta (eventual nici sa nu fie Acer, poate nu-ti convin) deja urci la 2700+ lei.

  Acer iese din socoteli din start. Am avut si eu un model acu vreo 3 ani, si nu mi a placut deloc. Se incalzea, nu se putea folosi.

Asa e, Hp Pavillion g6 cu ivy bridge, placa video buna, porturi 3.0, hdd mare, memorie buna.. toate bune si frumoase, dar e cum spuneai tu peste 2700. Costa 2800 de ron, putin peste bugetul meu, si asa crescut de la intialul de 2000. Cred ca in final am sa optez pentru Hp Probook 4730s i5 sandy bridge, 8 gb ram, 750 gb hdd, placa video AMD Radeon™ HD 7470M. Alta varianta mai decenta nu gasesc..

hmm.. da oare merge sa pun pe Probook doua monitoare?

#28
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Are un port usb 3.0 :) probookul ala.

#29
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

View PostThe Kid, on 19th August 2012, 02:55, said:

Are un port usb 3.0 :) probookul ala.

Bun tare atunci. Pe situl de la hp scria ca doar la unele modele..

#30
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca nu are iti comanzi o chestie dinasta care se pune in slotul de ExpressCard. Si uite asa ajungi la 6 USB-uri. :D

#31
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

View PostAlexIP, on 19th August 2012, 03:13, said:

Daca nu are iti comanzi o chestie dinasta care se pune in slotul de ExpressCard. Si uite asa ajungi la 6 USB-uri. :D
tare tare, bun. Mersi fain baieti. M am decis, ramane Probookul. Succes la fete si la placi vide :P

#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
http://www.emag.ro/l...linux--pB0X54EA

Vezi aici, e unul cu ambalaj original deschis la 2399. Concluzia mea (ochiometrica) e ca seria noua (cu 2350m) are si USB 3, cea "clasica" SB (2310) sau SB refresh (2330) nu are. Verifica si cu ei. De diferenta aia de bani poti sa-ti prelungesti garantia, de exemplu.

#33
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
vezi pe pcgarage, ca are placa video din seria 7 si i5. cel de pe emag are i3

#34
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Pai asa il ia de la oktal, ca are 4GB RAM cadou :D. Si e acelasi ca pe PCG. Dar nu cred ca au USB 3.0 astea cu i5. Ti-a oferit AlexIP o idee foarte buna in schimb  cu adaptorul ala.

#35
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

View Postpriderzaur, on 19th August 2012, 12:44, said:

Pai asa il ia de la oktal, ca are 4GB RAM cadou :D. Si e acelasi ca pe PCG. Dar nu cred ca au USB 3.0 astea cu i5. Ti-a oferit AlexIP o idee foarte buna in schimb  cu adaptorul ala.

Dacum. Mersi fain baieti.

#36
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011
hmm.. baieti si fete, va rog sa mi spuneti ce parere aveti despre Lenovo Ideapad Z580AF  Lenovo Ideapad Z580AF ? Vreau sa il iau pe asta in loc de Probookul cu diagonala de 17" si precesor sandy bridge. La lenovoul acesta am procesor ivy, placa video gt 630, care imi ruleaza cam orice joc si 2 porturi USB 3.0. Singura chestie care o pierd, e diagonala de 17". Ce stiti de modelul asta de la lenovo? e fiabil? cum sta cu racirea? se poate umbla in el usor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate