Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Laptop Samsung NP-RC710-S01RO

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011
Buna seara!

Dupa o saptamana de cautari pe internet, fara sa cer pareri, comparand si comparand, am ajuns la concluzia ca laptopul Samsung NP-RC710-S01RO detine un raport pret/performanta foarte bun!
Urmeaza sa plasez comanda in aceasta seara, dar inainte, m am gandit ca ar fi bine sa cer parerea voastra.

Daca veti dori sa imi dati reply, va rog sa aveti in vedere cerintele minime pe care le doresc pentru laptop:

Bugetul alocat: aprox 2500 ron

Must***:
Diagonala: 17,3"
Procesor: i5
HDD: minim 500 GB
Placa video: Dedicata minim 1 Gb
RAM: minim 4 GB DDR3  cu posibilitate de marire pana la 8 GB.

Astept cu nerabdare opiinile voastre.  Va mutlumesc

Edited by razolo13, 13 August 2012 - 20:39.


#2
Guillaume

Guillaume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 03.06.2012
Fãrã USB 3.0? ªi de ce vrei neapãrat pe 17.3 inch? Acestea sunt mai predispuse la deteriorare, în plus îþi va fi mai greu sã-l iei cu tine atunci când nu lucrezi la el de la birou.

#3
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Solutie excelenta?
i5 prima generatie, placa video slaba tare, calitativ e ok, dar nu l-as lua.
Nu te lua de cat e placa si daca e dedicata sau nu.
Intel HD 3000 e mai performanta decat 315M-ul ala, cu toate ca-i dedicata si intelul e integrata. HD4000 nu mai zic.

Ar fi trebuit sa spui si daca tii mult la faptul ca are SO preinstalat, licentiat si la ce o sa-l folosesti.

Daca nu-ti pasa de sistemul de operare si de jocuri, uite un Probook cu consum mai mic, placa video mai buna oricum (nu-i vreo minune nici 7470-ul, dar e peste 315M), i5 2nd gen, constructie din aluminiu - http://www.pcgarage....1gb-linux-grey/

#4
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

 Guillaume, on 13th August 2012, 21:48, said:

Fãrã USB 3.0? ªi de ce vrei neapãrat pe 17.3 inch? Acestea sunt mai predispuse la deteriorare, în plus îþi va fi mai greu sã-l iei cu tine atunci când nu lucrezi la el de la birou.

Nu cred ca imi trebuie neaparat port 3.0 usb. De ce spui ca sunt mai predispuse la deteriorare laptopurile cu diagonala de 17"?

 priderzaur, on 13th August 2012, 22:07, said:

Solutie excelenta?
i5 prima generatie, placa video slaba tare, calitativ e ok, dar nu l-as lua.
Nu te lua de cat e placa si daca e dedicata sau nu.
Intel HD 3000 e mai performanta decat 315M-ul ala, cu toate ca-i dedicata si intelul e integrata. HD4000 nu mai zic.

Ar fi trebuit sa spui si daca tii mult la faptul ca are SO preinstalat, licentiat si la ce o sa-l folosesti.

Daca nu-ti pasa de sistemul de operare si de jocuri, uite un Probook cu consum mai mic, placa video mai buna oricum (nu-i vreo minune nici 7470-ul, dar e peste 315M), i5 2nd gen, constructie din aluminiu - http://www.pcgarage....1gb-linux-grey/

Nu imi pasa de SO nici de jocuri, nu l iau pentru gaming. E grozav HP`ul asta al tau. Imi anulez comanda, cred ca ramane HPul. Mersi

Edited by razolo13, 13 August 2012 - 21:20.


#5
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nici Samsung nu stau rau la constructie si racire, dar chiar nu merita 2500 ala (doar daca iti pasa de SO sa zicem).

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Mergi pe ceva de la Asus, Lenovo sau Toshiba.

Sunt prea mari cele de 17.3 si greu de carat mai bine mergi pe ceva de 15.6

1.2500 de lei Lenovo IdeaPad Z570Am link.

2.3000 de lei Lenovo IdeaPad Z580Am link.

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cred ca nu sunt singurul care s-a uitat stramb la titlul topicului. Ce face un laptop "demn"?

#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
E mai greu cu romana in ziua de astazi, cartile nu mai sunt la moda, acum e facebook, messenger....

#9
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

 AlexIP, on 14th August 2012, 15:30, said:

Cred ca nu sunt singurul care s-a uitat stramb la titlul topicului. Ce face un laptop "demn"?

Un laptop demn inseamna un laptop care isi merita cele 25 de milioane. Un laptop destoinic care imi poate satisface nevoile. (performanta, fiabilitate, putin gaming)
Ce e asa greu?

 Papillon_, on 14th August 2012, 13:47, said:

Mergi pe ceva de la Asus, Lenovo sau Toshiba.

Sunt prea mari cele de 17.3 si greu de carat mai bine mergi pe ceva de 15.6

1.2500 de lei Lenovo IdeaPad Z570Am link.

2.3000 de lei Lenovo IdeaPad Z580Am link.

Nu conteaza ce parere ai tu de 17". Am precizat diagonala de 17" ca fiind un must, deci sunt sigur pe ceea ce vreau.

Edited by razolo13, 17 August 2012 - 00:31.


#10
roxanaln

roxanaln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 12.06.2012
http://www.koyos.ro/...-darkbrown.html
Lenovo IdeaPad G770AM Intel i5 2450M 2.5GHz, 17.3"HD, 4GB, 500GB, 1GB AMD Radeon HD6650M
Cu un minus maricel la garantie.
Sau HP-ul recomandat.
Sunt cam singurele solutii in buget care se pliaza pe cerintele tale!

#11
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

 razolo13, on 17th August 2012, 01:33, said:

Nu conteaza ce parere ai tu de 17". Am precizat diagonala de 17" ca fiind un must, deci sunt sigur pe ceea ce vreau.
Degeaba e un "must" pentru ca nu ai de unde alege, sunt putine modele de 17"...majoritatea producatorilor au renuntat la acest format.

#12
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

 Papillon_, on 17th August 2012, 16:25, said:

Degeaba e un "must" pentru ca nu ai de unde alege, sunt putine modele de 17"...majoritatea producatorilor au renuntat la acest format.

De ce au renuntat? chiar nu sunt fiabile? Eu vreau de 17" ca sa imi inlocuiasca pcul desktop la facultate. Lucrez mult la pc, si m am gandit ca am nevoie de 17.

#13
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
In general se prefera alea de 15" pentru ca-s mai usor de transportat.Dar nu e cazul sa exageram, sunt destule modele de 17" foarte ok, doar ca sunt mai scumpe. In 2500 lei nu gasesti grozave la configuratie, dar pentru cum ai spus ca il folosesti, eu zic ca e foarte ok acel Probook.

#14
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

 priderzaur, on 17th August 2012, 22:50, said:

In general se prefera alea de 15" pentru ca-s mai usor de transportat.Dar nu e cazul sa exageram, sunt destule modele de 17" foarte ok, doar ca sunt mai scumpe. In 2500 lei nu gasesti grozave la configuratie, dar pentru cum ai spus ca il folosesti, eu zic ca e foarte ok acel Probook.

Ok mersi. E ok Probook-ul, dar ma gandesc sa nu iau teapa la racire sau mai stiu eu ce. Benchmarkurile sunt bune, dar sa nu fie doar de ochii lumii, ca la Acer. Eu vreau sa folosesc laptopul asta cat mai mult posibil.

Credeti ca s ar merita sa imi iau in schimb un laptop cu diagonala de 15" cu procesor i5 generatia a treia Ivy bridge? Pt ca ma gandesc ca acest laptop ar fi capabil sa ruleze o gama mult mai diversificata de aplicatii in cursul a 4 ani, decat un laptop cu procesor generatie a doua i5 sandy bridge. Bine bine, putine sunt jocurile si programele care necesita un procesor de generatie a treia, probabil foarte putine, dar vreau totusi sa am un procesor bun, care sa se valorifice si in 3 ani, sa pot sa i schimb placa video la laptop sau mai stiu eu ce, ca sa poata sa faca fata la trendurile de peste ani.. Va rog sa va dati cu parerea, dar argumentat daca se poate.

 Papillon_, on 14th August 2012, 13:47, said:

Mergi pe ceva de la Asus, Lenovo sau Toshiba.

Sunt prea mari cele de 17.3 si greu de carat mai bine mergi pe ceva de 15.6

1.2500 de lei Lenovo IdeaPad Z570Am link.

2.3000 de lei Lenovo IdeaPad Z580Am link.

Bun bun, un laptop cu diagonala de 15.6 si procesor i5 ivy bridge nu ai in tolba? As fi mai tentat..

#15
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Generatia asta a treia inseamna o performanta nu cu mult in plus (undeva la 10-15%) si un consum ceva mai mic, iar Sandy-urile oricum sunt procesoare reci. Daca tii mult la 17" (avantajul de a lucra pe un ecran mai mare, iar daca nu-l cari prea des nu e o problema), nu prea ai cum Ivy.
E cam aiurea spus ca "nu necesita procesor de generatia a treia"; nu e ca si cum ai face diferenta intre quad-core si six-core.

Probook-ul nu prea are de la ce sa se incaleaza. Placa aia video nu e prea performanta, nu are de unde sa emane prea multa caldura, iar de procesor am zis deja.

Cat despre Acer, review-urile nu-s facute de ochii lumii doar, sunt reale. Insa review-ul in general il faci cu produsul nou sau folosit putin, nu dupa multe luni cand incep ele sa "scartaie" (unele mai mult, altele mai putin). Ca performanta si racire orice laptop sta foarte bine la inceput, ca altfel chiar e deosebit de prost.

#16
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
ASTA e best-buy. Il gasesti si la pcgarage, dar cu doar 4gb de ram. E mult peste celelalte.
Eventual ii extinzi garantia la 3 ani (mai platesti 92 de lei).
Ceva mai bun nu gasesti in banii tai...

Edited by The Kid, 17 August 2012 - 23:15.


#17
razolo13

razolo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.03.2011

 The Kid, on 18th August 2012, 00:13, said:

ASTA e best-buy. Il gasesti si la pcgarage, dar cu doar 4gb de ram. E mult peste celelalte.
Eventual ii extinzi garantia la 3 ani (mai platesti 92 de lei).
Ceva mai bun nu gasesti in banii tai...

Pana acum asta era deja varianta cea mai buna doar ca de pe alt site ( Laptop HP Probook 4730s ). Laptopu de la adresa ta vad ca e acelasi model, doar ca...  are un port USB 3.0?? o fi greseala? doar modelul e la fel pe ambele siteuri.

 priderzaur, on 18th August 2012, 00:08, said:

Generatia asta a treia inseamna o performanta nu cu mult in plus (undeva la 10-15%) si un consum ceva mai mic, iar Sandy-urile oricum sunt procesoare reci. Daca tii mult la 17" (avantajul de a lucra pe un ecran mai mare, iar daca nu-l cari prea des nu e o problema), nu prea ai cum Ivy.
E cam aiurea spus ca "nu necesita procesor de generatia a treia"; nu e ca si cum ai face diferenta intre quad-core si six-core.

Probook-ul nu prea are de la ce sa se incaleaza. Placa aia video nu e prea performanta, nu are de unde sa emane prea multa caldura, iar de procesor am zis deja.

Cat despre Acer, review-urile nu-s facute de ochii lumii doar, sunt reale. Insa review-ul in general il faci cu produsul nou sau folosit putin, nu dupa multe luni cand incep ele sa "scartaie" (unele mai mult, altele mai putin). Ca performanta si racire orice laptop sta foarte bine la inceput, ca altfel chiar e deosebit de prost.

bun mersi.

#18
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
The Kid: "nu mai face parte din oferta cel.ro"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate