Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Spatiile sanitare din Romania

Se poate seta mai jos de 1940 aici?

Canon EOS R1

System data 100GB din 256GB
 Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR
 Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Dezvoltarea unui MMORPG

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

Champy0n

Champy0n

Active Member

• Grup: Members
Ești poet, evon. Și asta nu e neapărat un lucru rău, că s-au mai născut și alte chestii din nimic. Dar tu ești un poet fără talent.

dani.user

dani.user

Guru Member

• Grup: Senior Members
Nu m-a mai amuzat un topic de mult asa.
5000 euro Visual Studio pentru fiecare programator? WTF? Si office pentru toti, superb.

Edited by dani.user, 13 August 2012 - 15:24.

evon

evon

~Learning Forex~

View Postdani.user, on 13th August 2012, 16:23, said:

Nu m-a mai amuzat un topic de mult asa.
5000 euro Visual Studio pentru fiecare programator? WTF? Si office pentru toti, superb.
Era doar un plan care voi sa-l discutati modificati, logic.
Pana acum aveti dreptate pana la faza cu 15-20 milioane euro pentru un joc care o sa produca 200k euro/luna e prea exagerata.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postdani.user, on 13th August 2012, 16:23, said:

Pai da, pe acolo-i ala cu Office inclus in MSDN  :D

shadowtrance

shadowtrance

Junior Member

Eu zic sa iti faci un proiectel frumos si sa mergi la "Arena leilor" pentru finantare :thumbup:

Edited by shadowtrance, 13 August 2012 - 15:36.

evon

evon

~Learning Forex~

View Postshadowtrance, on 13th August 2012, 16:36, said:

Eu zic sa iti faci un proiectel frumos si sa mergi la "Arena leilor" pentru finantare :thumbup:
Eh, nu ma primesc aia nici macar in sediu cu ce proiect facui  :rolleyes: .
Pana acum aveti dreptate, nu prea am facut corect planul.
Deci hai sa lasam mistocareala la o parte ( am dat report) , si hai sa modificam salariile + sa vedem cat ne costa toata gama de soft-uri.

AndyM

AndyM

Senior Member

View Postevon, on 13th August 2012, 15:46, said:

Cum adica mici? hai sa zicem pentru manageri-marketing poate is mici, dar pentru programatori entry level sau din aia disperati dupa un loc de munca, o sa vrea acei bani,si sincer ala e un salariu normal pentru Romania.
Pana si eu care NU lucrez full-time am ceva mai mult decat le-ai da tu alora.
iar functia mea e de programator-ajutor, nu programator independent.

parerea mea e ca iar ti-au luat banii mintile si aberezi numai prosti...
Cine-l cunoaste evon asta (sau androic, cum avea inainte username-ul), stie despre ce vorbesc. ;)

Edited by AndyM, 13 August 2012 - 16:33.

cspot

cspot

Guru Member

Vesti proaste pe toate planurile. Incerci sa pui carul inaintea boilor.
    Poti sa ai 2000 de programatori ca nu o sa faci nimic cu ei. Din experienta personala stiu ca acolo unde sunt 2 programatori, exista si 2 opinii diferite despre cum trebuie facuta o treaba. Trebuie sa ai un project manager foarte bun care sa discearna in problema respectiva. Un astfel de manager gasesti la 50-75000 de euro pe an.
    Plus de asta, nu vad unde ai gasi programatorii capabili de asa ceva. La mica publicitate ? Sigur ! Vei primi 20 000 de CV-uri, dar nici unul dintre ei nu o sa fie capabil sa-ti spuna nici macar de unde trebuie sa inceapa.
Marile companii producatoare de jocuri, detin si tehnologia necesara, soft si hardware pentru a produce asa ceva.
   Crezi ca daca angajezi un individ capabil sa-ti deseneze un maimutoi pe ecran e de ajuns ? Maimutoiul cu pricina trebuie apoi animat. Cum ? Ceea ce vezi de fapt intr-un joc sunt imagini si serii de imagini obtinute in simulatoare grafice extrem de puternice. Cu banii pe care i-ai pus tu la bataie, nu ai cum sa cumperi computere capabile de asa ceva, iar softurile ma tem ca nu sunt de vanzare. Va trebui sa ti le faci singur. O sa trebuiasca sa inventezi roata.

Totusi, ca sa nu pierzi toti banii, angajeaza un grafician si un programator si pune-i sa faca un Tetrix, sau un joc Pica Caramida. Ceva simplu ! Cand e gata, ne spui si noua !

evon

evon

~Learning Forex~

Era doar o idee,nu imi faceam sperante :rolleyes:

softpedia...........

puya4ever

puya4ever

Active Member

View Postevon, on 13th August 2012, 18:22, said:

Era doar o idee,nu imi faceam sperante :rolleyes:

softpedia...........

adică pierdere de timp...

evon

evon

~Learning Forex~

View Postpuya4ever, on 13th August 2012, 18:33, said:

adică pierdere de timp...
O iei cum vrei tu, credeam ca va fi un topic unde sa ne destindem si sa ne impartasim ideile ,dar na, ca la romani , aroganta....
Ontopic: Foarte interesant pretul la maya , mi s-a facut rau cand am vazut :lol:

Sorin84k

Sorin84k

Senior Member

Poate avea 1000 de testeri fara sa le dea vreun ban.
Le da doar o licenta gratuita la jocul final, pe viata, fiind MMORPG (vorbim de ala cu plata).
Iar la cel gratuit, vor primi un avans mare de puncte sau eu stiu, pe ce este jocul bazat.
Conditia este chiar sa contribuie, daca nu raporteaza fiecare cel putin 1 bug (urmand pasi dati de tine, ca sa iei pentru fiecare eroare log de la ei si iei sa spuna ce au facut cand a aparut acea eroare), nu primesc licenta.

Edited by Sorin84k, 13 August 2012 - 21:08.

reddevilnb1

reddevilnb1

Senior Member

View Postpuya4ever, on 13th August 2012, 15:47, said:

Pentru asa ceva ai nevoie de o turmă de arhitecți și de programatori. Care trebuiesc plătiți pe măsură.

Fără 15-20milioane de euro nu are rost să începi așa ceva, iar asta tot nu ți-ar garanta succesul :)

In general jocurile astea F2P costa 50 mil $,iar daca jocul vrea sa fie si frumos si cu grafica buna 100 mil $.

evon

evon

~Learning Forex~

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qs_KO4_Dvy4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pe la urma vedeti bugetul la un joc asemanator lui minecraft, interesant.

evon

evon

~Learning Forex~

View Postmacaua, on 30 august 2012 - 22:45, said:

Ideea este buna, dar sansele de success sunt aproape nule Posted Image Trebuie sa-ti creezi un brand cu jocuri mai mici...
Da, la asta ma gandeam si eu, ca majoritatea companiilor de gaming au inceput cu jocuri mici in speranta de a acapara capital pentru a putea dezvolta jocuri mai mari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate