Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Program temperaturi laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdan99999

bogdan99999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 04.07.2008
In speranta de a nu face prea mult spam pe forum, si cu rugamintea de a ma ajuta si de aceasta data, deschid inca un topic. Am o intrebare: programele de citit temperaturi ajuta la ceva? Adica eu am un laptop pe care am instalat un program ( Notebook Hardware Control ) care imi citeste temperaturile. Avand in vedere ca laptopul meu este de "generatie veche" nu stie sa isi regleze viteza nici unui ventilator/fan/radioator ( cum vreti sa il numiti ).

In acest caz programul respwctiv nu face decat sa ma instinteze cand "calculator frige" ( mai pe romaneste spus ).

1: Aveti idee de un program de genul asta dar care sa consume foarte putine resurse?
2: Mai are rost sa instalez un asemenea program pe laptop?

#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
pai...te ajuta sa vezi cam la ce temperatura iti sta laptopul...nusunt foarte sigur,dar cred ca SpeedFan iti poate modifica turatia la cooler...poate gresesc eu..:)

#3
bogdan99999

bogdan99999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 04.07.2008
Depinde de calculator/laptop. Nu la toate iti poate modifica ( la mine nu poate ). Am incercat si acel program ( nu e rau ).

Nu stiu exact, dar laptopurile nu vin default ( din fabrica ) cu ceva senzori ( ma rog, nu stiu daca sunt senzori ), dar care te "bipuie" cand simt caldura prea mare?

Edited by bogdan99999, 12 August 2012 - 21:14.


#4
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
deci stiam eu bine ca poate face asa ceva programul..da acum depinde de laptop..:)

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Argus Monitor are control de ventilator de la ceva versiune incoace. Nu stiu exact daca pentru toate, dar dupa unul dintre update-uri m-am trezit ca are si posibilitatea de control manual, cel putin la Lenovo Thinkpad. Eu il folosesc de cativa ani incoace pe toate calculatoarele, e cel mai bun pe care l-am gasit si il recomand oricui. Licenta e gen WinRAR/Total Commander, adica ocazional dupa ce trece de perioada de trial iti aduce aminte ca a expirat termenul si trebuie sa apesi pe buton ca sa continui trial-ul. :D

Edited by AlexIP, 12 August 2012 - 21:49.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@bogdan69696969: programele pentru verificarea temperaturilor sunt facute pentru verificarea temperaturilor. Mai exact, acestea, adica ele programele, iti indica temperaturili ca sa poti si tu sa-ti dai cu parerea daca sunt bune sau daca nu sunt bune. Atat !
     Computerele, fie ele desktop sau laptop, au incorporate in bios rutine de control ale coolerelor in asa fel incat sa obtina o racire optima, in limita posibilitatilor coolerelor cu pricina.
   Nu ai nevoie de programe suplimentare de control al coolerelor. Poti sa instalezi 10 programe de control al coolerelor. Daca ai un cooler de rahat, racirea e de rahat si cu asta basta.

#7
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Ti s-a oprit sau resetat neasteptat vreodata laptop-ul? Ai avut parte de ecrane albastre? Daca nu, atunci las-o balta cu programele de monitorizare a temperaturii, nu mai incaraca sistemul cu inca o sarcina.

#8
bogdan99999

bogdan99999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 04.07.2008
Da, asta am si vrut sa aflu. Nu eram sigur daca sa scap de el sau sa il las instalat. Acuma am ajuns la concluzia ca nu e prea eficient asa ca o sa il dezinstalez.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ce laptop ai? S-ar putea sa existe solutii mai sigure de rezolvare a problemei, de la cele fizice (curatat de praf) la cele logice (update BIOS, folosirea programelor dedicate de fortat ventilatorul in caz ca trebuie, etc.).

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,597
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu, topic vechi dar cautarea aici m-a adus...

Doresc un soft care sa monitorizeze temperaturile din laptop (CPU si GPU) in bara de activitati sub forma a doua numere de culori diferite. Acum vreo 10 ani aveam ceva dar nu-mi amintesc ce.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate