Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ce se vinde bine pe net?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008

 e_X_tas_Y_, on 12th August 2012, 22:05, said:

Ai vandut guma de mestecat in clasele 1-12?

Nu stiu de ce tu percepi un wake-up call ca fiind "rautate." E evident ca habar nu ai in ce te bagi si ca iti vei pierde intreaga investitie. Rautate e ce fac cei care te indeamna sa o faci oricum. O sa te stergi la cur cu pozitivitatea lor dupa ce ti se va duce planul pe rapa.

Te-ai gindit ca a fi agresiv este egal cu a fi mic? Un om decent nu e agresiv, are argumente si explica civilizat, tu nu ai dat decit verdicte si nici o explicatie la ce sustii, chiar nu ma intereseaza invectivele pe forumuri.

Iar limbajul de mahala nu e pe gustul meu, mie mi-a placut la scoala.

#20
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 azazo9, on 12th August 2012, 21:12, said:

Eu fac de 12 ani afaceri si niciodata nu mi-am permis sa fac pe interesantul nicaieri.
Daca esti de 12 ani in afaceri ar fi trebuit sa stii ca, in general ceea ce se vinde bine prin canalele normale de vanzare se vinde bine si pe Internet cu mici exceptii.

#21
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 azazo9, on 13th August 2012, 07:20, said:

Un om decent nu e agresiv, are argumente si explica civilizat, tu nu ai dat decit verdicte si nici o explicatie la ce sustii, chiar nu ma intereseaza invectivele pe forumuri.

Nu trebuie sa corespund definitei tale de decenta pentru a avea dreptate.

Apropo, podurile se vand bine pe internet. Am vreo doua de care incerc sa scap, nu le cumperi tu?

#22
i1_rusu

i1_rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.02.2007

 e_X_tas_Y_, on 13th August 2012, 23:03, said:

Nu trebuie sa corespund definitei tale de decenta pentru a avea dreptate.

Apropo, podurile se vand bine pe internet. Am vreo doua de care incerc sa scap, nu le cumperi tu?


imaginea ta , pt mine, e de mic ratat ofuscat care doar arunca cu noroi, nimic constructiv. doar un "nimeni" si nimic mai mult.

revenind la subiect...

depinde cat de mult esti dispus sa investesti, atat bani cat mai ales timp. se pot castiga bani frumosi, insa a trecut vremea cand puteai pune ceva deoparte investind sume mici, gen 2-3.000 euro. foarte mare parte din buget se duce pe publicitate, fara insa a neglija imaginea, functionalitatea si nu in ultimul rand calitatea serviciilor.

nise de piata mai exista si vor aparea mereu altele noi. nu le gasesti insa intreband pe unu, pe altul.
electronice, cosmetice, haine, sex (sex shop-urui) ... e cam saturata piata. trebuie sa vii cu ceva nou.


multa bafta!

#23
LuciNick

LuciNick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2012
Cam complicat comertul on-line ''iarna nu'i ca vara'' numai ca in cazul acesta iarna merge! vara ba! succes!

#24
idpop

idpop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2008
Principala greșeală pe care o face majoritatea comerciantilor online este că aceștia iși aleg intâi produsul și apoi cercetează piața pentru a vedea care este competiția.
Corect este ca la inceput să se cerceteze piața pentru cuvintele cheie care desemnează nișa cea mai abordabilă și apoi să se aleagă produsul pe care vrei să-l promovezi in nișa respectivă.
Gasiti detalii AICI. (www.aloesib.ro)

#25
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
oamenii cumpara aproape orice de pe internet. problema este ca tu trebuie sa sustii o afacere prin publicitate. daca nu ai trecut, esti nou, sansele sa vinzi sunt aproape 0. daca cauti pe internet sunt sute, mii de magazine online care nu au nici macar 1 comanda pe luna si bineinteles le gasesti la rubricile din ziare "afaceri deosebite de vanzare". pentru vanzari decente din care sa iti asiguri un trai normal, si maxim 1-2 angajati asteaptate cam la minim 1500 euro investiti in publicitate. apoi trebuie sa stii sa faci fata concurentei, sezoanelor. sunt sezoane in care poate nu vinzi mare lucru, dar angajatii vor bani, chiria costa, etc. cunosc o gramada de persoane care si-au facut magazine online si de 1 an au avut 0 comenzi.

#26
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 idpop, on 17 decembrie 2012 - 15:39, said:

Principala greşeală pe care o face majoritatea comerciantilor


este ca nu stiu sa conjuge un verb si"vorbeste ca Vanghelie de la sectorul 6 al Capitalei"Posted Image

#27
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Airbag, on 07 ianuarie 2013 - 23:57, said:

este ca nu stiu sa conjuge un verb si"vorbeste ca Vanghelie de la sectorul 6 al Capitalei"Posted Image

sectorul 5 dar nu ai tu treaba cu astea, defapt vorbesti mereu fara tine...

#28
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 azazo9, on 12 august 2012 - 15:04, said:

Pentru video chat e nevoie de studiouri, de chirii, salarii, complicatii... cu oamenii...
Poate se cistiga bine, posibil.
Exista magazin online pentru video chat? Adica sa nu depind de chirii, salarii, etc.
Alta chestie cu sexul? Nu ma duce capul....

Multumesc din nou.
Pai si pentru alte magazine online nu e nevoie? pentru electronice crezi ca nu e nevoie?
Cum adica "daca exista magazin online pentru video chat"? Adisa "sa nu depinzi de altii cu chirii salarii"? Adica sa cumperi video chat deja facut si sa il vinzi prin magazinul tau online? LOL

Edited by onlyone, 08 January 2013 - 16:31.


#29
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

 onlyone, on 08 ianuarie 2013 - 16:30, said:

Pai si pentru alte magazine online nu e nevoie? pentru electronice crezi ca nu e nevoie?
Cum adica "daca exista magazin online pentru video chat"? Adisa "sa nu depinzi de altii cu chirii salarii"? Adica sa cumperi video chat deja facut si sa il vinzi prin magazinul tau online? LOL

e o idee aici,faci "contracte" cu diverse video-chaturi clasice si pe o singura pagina oferi fete,baieti,grase,schioape etc,oferi pachet complet!
spor la bani! :)

#30
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bogdan_world, on 07 ianuarie 2013 - 22:21, said:

oamenii cumpara aproape orice de pe internet. problema este ca tu trebuie sa sustii o afacere prin publicitate. daca nu ai trecut, esti nou, sansele sa vinzi sunt aproape 0. daca cauti pe internet sunt sute, mii de magazine online care nu au nici macar 1 comanda pe luna si bineinteles le gasesti la rubricile din ziare "afaceri deosebite de vanzare". pentru vanzari decente din care sa iti asiguri un trai normal, si maxim 1-2 angajati asteaptate cam la minim 1500 euro investiti in publicitate. apoi trebuie sa stii sa faci fata concurentei, sezoanelor. sunt sezoane in care poate nu vinzi mare lucru, dar angajatii vor bani, chiria costa, etc. cunosc o gramada de persoane care si-au facut magazine online si de 1 an au avut 0 comenzi.

Cat au investit in publicitate?

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011
In general, daca ai un buget si o echipa de profesionisti, indiferent de ce vinzi faci un job de calitate si iti castigi painea. Lumea in Romania este satula de magazine online de rahat. Daca vine unul de calitate cum este Amazon-ul in Europa, le sparge pe restul, le distruge de pe piata.

Dar nu exista un om capabil sa investeasca in profesionalism. Ei investesc atat cat sa isi scoata investitia si atat, daca clientii sunt multumiti nu ii intereseaza.

#32
deliciouz

deliciouz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2007
Pe internet poti vinde ORICE, depinde cum iti promovezi atat site'ul cat si produsele! Putina inspiratie, creativitate. Eu am lucrat la un supermarket online. Conteaza foarte multe; cum iti promovezi site-ul pe google, de cuvintele cheie, de urmarit la ce s-au uitat clientii (cat timp, categoria favorita) pentru a le trimite newslettere cu categoria care le place, de cerut feedbackuri mereu clientilor samd Trebuie sa te dedici acestui business la inceput destul de mult pentru a crea cercul de clienti si a forma echipa.

Nu te astepta sa ai castiguri din primele 6 luni, chiar primul an. La inceput ca sa iti fidelizezi clientul trebuie sa ai si preturi mai mici fata de concurentii directi de pe piata.

Edited by deliciouz, 02 May 2014 - 00:20.


#33
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

 deliciouz, on 02 mai 2014 - 00:16, said:

Pe internet poti vinde ORICE, depinde .... ! ..... Conteaza foarte multe ...... Trebuie sa te dedici acestui business la inceput destul de mult  ....

Nu te astepta sa ai castiguri din primele 6 luni, chiar primul an.....trebuie sa ai si preturi mai mici fata de concurentii .....

Eu am incercat de mai multe ori sa vand pe net si stiu ca e  incredibil de greu. Tu stii la fel ca mine cat de greu e sa vinzi, dar insisti ca poti vinde orice, si apoi folosesti multe cuvinte ca sa zici ca de fapt nu poti vinde nimic.

Visul oricarui elev de liceu care invata despre calculator e sa vanda pe net, zilnic poate sute de mii de astfel de incercari sunt facute, dar esueaza toate. De ce oare ?

#34
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010
Bun, haideti sa ne gandim!

Pe internet poti sa vinzi:

1. Lucruri folosite / lucruri inutile pe care le detii

In categoria asta intra oamenii ce vor sa-si vand drujba, greutatile de la gantere, o pereche draguta de porcusori vietnamezi, etc ...

Ca sa poti face asta, te poti folosi DOAR de mica publicitate (anunturi pe diferite site-uri, pe unele trebuie chiar sa si platesti),
Avantaje: poti sa vinzi produsul fara a plati comisioane
Dezavantaje: foarte greu de vandut, imposibilitatea vanzarii legale printr-un magazin online

2. Comert cu produse chinezesti (si nu numai) sau magazin online

In categoria asta sunt baietii destepti ce cumpara masiv de pe internet produse din china si incearca sa le vanda la noi.
Avantaje: posibilitatea legala de a avea propriul magazin online
Dezavantaje:  posibilitatea legala mareste foarte mult preturile produselor si le face aproape imposibil de vandut, necesita sume mari pentru bugetul de marketing

3,4,5 ... eu n-am gasit pe internet altfel de produse.

Concluzia: pare mai degraba greu!

Edited by shadyro, 02 May 2014 - 15:41.


#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Vanzarile ordinare sunt simplu de facut, greu e sa aduci clientii la tine...

A trecut vremea cand puteai sa te apuci in mod simplu, dintr-o mica ochire. Acum trebuie sa faci studiu de piata serios, platit unei firme, sa gasesti nise, sa te adresezi lumii intregi, nu numai localitatii si tarii tale.
De asemenea, trebuie sa prevezi dinainte ce vei face in caz ca ai succes si in 3 luni apar inca 200 de firme exact ca a ta, care fac absolut acelasi lucru...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate