Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Chestionar angajare google (intrebari logica)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Clopotelseseyo

Clopotelseseyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.08.2011
Am gasit pe un site, nu postez numele sa nu se considere reclama, o serie de intrebari, pe care google le pune pretendentilor la angajare.
Pentru majoritatea, eu personal nu am gasit inca un raspuns, asa ca daca sunteti in stare sa raspundeti macar si la cateva, raspunsurile sunt binevenite.

1. Esti micsorat pana ai inaltimea unei monede si aruncat intr-un blender. Masa ta e micsorata pentru ca densitatea sa fie aceeasi. Lamele incep sa se roteasca in 60 s. Ce faci?

2. Avem o problema de latenta in Africa de Sud. Diagnosticheaz-o.

3. Fa un plan de evacuare pentru San Francisco.

4. Folosind o clepsidra de 4 minute si o alta de 7 minute, masoara exact 9 minute.

5. Imagineaza-ti o tara in care toti parintii vor sa aiba baiat. Fiecare familie face copii pana cand apare un baiat. Apoi sotii se opresc. Care este proportia baietilor si fetelor in aceasta tara?

6. Foloseste un limbaj de programare ca sa descrii o gaina.

7. Care este cea mai frumoasa ecuatie pe care ai vazut-o pana acum?

8. Vrei sa te asiguri ca Bob are numarul tau de telefon. Nu poti sa-l intrebi pe el direct. In loc de asta, trebuie sa ii scrii un mesaj pe o bucata de hartie si sa i-l dai lui Eve, care va fi intermediar. Eve ii va da mesajul lui Bob, iar el ii va da o foaie de hartie lui Eve, pe care aceasta ti-o va da tie. Nu vrei ca Eve sa stie numarul tau de telefon. Ce il intrebi pe Bob?

9. Un om si-a impins masina intr-un hotel si si-a pierdut averea. Ce s-a intamplat?

10. Daca ai avea o stiva de monede care sa fie de inaltimea Empire State Building ai reusi sa le pui pe toate intr-o camera?

11. Cati bani ai cere ca sa stergi toate geamurile din Seattle?

12. De cata hartie igienica ar fi nevoie ca sa inconjuri intregul stat?

13. Cum gasesti cea mai apropiata pereche de stele de pe cer?

14. Poti inota mai repede in apa sau in sirop?

15. E dificil sa iti amintesti ceva ce ai citit, mai ales daca trec mai multi ani. Cum vezi problema asta?

16. Esti intr-o masina cu un balon de heliu legat de podea. Geamurile sunt inchise. Cand apesi acceleratia, ce se intampla cu balonul? Se misca in fata, in spate sau ramane pe loc?

17. Ai de ales intre doua variante. Prima: ti se da o minge de baschet si ai o sansa sa o scufunzi in apa, pentru 1000 de lire sterline. Doi, trebuie sa reusesti asta de doua ori din trei incercari, tot pentru 1000 lire sterline. Ce alegi?

18. Ai n companii si vrei sa le unesti intr-o mare companie. Cate metode diferite sunt de a face asta?

19. Ai un ceas analogic cu 3 indicatoare. De cate ori pe zi cele 3 indicatoare se suprapun?

20. Lucrezi intr-o cladire de 100 etaje si primesti doua oua identice. Trebuie sa determini cel mai inalt etaj de la cafre un ou cade fara sa se sparga. Ai dreptul sa spargi ambele oua. De cate aruncari ai nevoie?

21. Adauga orice semn conventional acestei operatii artimetice pentru a avea egalitate 3 1 3 6 = 8.



Multumesc!


P.S: Nu am postat inca nici un raspuns, pentru a nu va "influenta" in alegerea celui corect.

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Lucrezi in domeniu? Daca da, majoritatea ar trebui sa le vezi analog unor algoritmi clasici ( vezi cautarea binara ). Daca nu, e un pic mai greu :)  
Si ca sa fiu ontopic, le stiu aproape pe toate.

#3
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
Incep de la sfarsit, asta pana ce nu dorm.
La ultima: (21) 3-1-3-6=-8

20. Probabil vezi progresiv la ce etaj incepe sa se sparga oul. Incepi cu 1, 2, 3... si o tii asa pana la 100 daca oul nu se sparge (nimeni nu spune ca un etaj are mai mult de 10 cm)

19. 2 ori (?)

18. Probabil aici folosesti un algoritm backtracking. Sau poate Roy-Floyd? Probabil exista si o varianta mai simpla, folosind elemente de combinatorica matematica. Ma risc si spun n factorial (adica permutari) ...

17. Alegi sa o scufunzi o singura data. Probabilitatea este mai mare.

16. Stiu ca heliul are densiatea mai mica decat aerul, situatia este asemanatoare cu o picatura de ulei intr-un pahar de apa. Pe loc nu cred ca poate ramane, acolo intervin unele forte, deci nu poate ramane pe loc. Raspunsul meu e: merge in spatele masinii.

15. Memorie de scurta si lunga durata?

14. Daca siropul are densitatea mai mare decat apa, atunci poti inota mai repede. Stiu ca am vazut undeva pe Discovery ca unii chiar mergeau intr-o piscina cu densitatea foarte mare.

13. Aici chiar am avut tendinta sa caut pe google, dar m-am oprit. Sunt un idiot cand vine vorba de astronomie, abia gasesc Carul Mic pe cer. As spune ca cel mai simplu ar fi sa incepi cu linia orizontului, asa nu te vei pierde in milioanele (de fapt vizibile sunt cateva mii din cate cred) de puncte.



Ma opresc aici, probabil am gresit, dar par interesante intrebarile. Chiar sunt curios cum e.  :D

PS: Intrebarea 3 a primit-o si un prieten al unui prieten de-al meu  :D El a reusit sa obtina un internship la Google, deci ar trebui sa-l intreb pe el ce-a raspuns.

Edited by klwdyu, 11 August 2012 - 00:11.


#4
Clopotelseseyo

Clopotelseseyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.08.2011

 Nenea Zap, on 11th August 2012, 00:39, said:

Si ca sa fiu ontopic, le stiu aproape pe toate.

Ne poti da si niste raspunsuri?
Aleg eu cateva intrebari, care mi se mai mai grele si mai ciudate.
2,3,6,8,11,12,13,18




Multumesc!

#5
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
Incerc sa raspuns si la 12.

Depinde foarte mult de stat, daca luam de exemplu Romania facem in felul urmator. Romania are o suprafata relativ in forma de cerc (daca tai putin din Moldova, Dobrogea si adaugi in alta parte), deci e suficient sa stim suprafata Romaniei. Acum stim ca aria cercului este pi*r*r, deci de aici putem scoate raza, respectiv diametrul (2r). Acum impartim suprafata romaniei la numarului batranului Arhimede si obtinem circumferinta cercului. Acum nu mai trebuie decat sa impartim circumferinta la lungimea hartiei igienice dintr-un sul de hartie.

11. Aici depinde foarte mult, Seattle este o metropola, deci nu e o treaba usoara. Probabil as cere un pret relativ mic pentru a-mi asigura lucrarea.Voi avea de munca toata viata, mai bine profit mic*multe zile lucrate decat profit mare*mai putine zile lucrate. Chiar sunt curios ce urmareste intrebarea asta.

Edited by klwdyu, 11 August 2012 - 00:26.


#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Unele sunt abstracte si nu au un singur raspuns concret. Sunt puse doar sa vada angajatorul ce parere ai sau cum ai gandi o astfel de problema, gen implementarea unei gaini in limbaje de programare.
La 20 ar fi ok raspunsul daca ai avea un singur ou. Insa ai doua.
La 17 ia in considerare si faptul ca tu poti fi mai bun sau nu la aruncat. Daca esti varza, doua din trei aruncari te avantajeaza.
La 16 ai zis bine la inceput, dar apoi te-ai pierdut. Da, heliul este mai usor decat aerul, la fel ca uleiul din apa. Insa cand accelerezi, masina merge in fata, deci si heliul tot in fata se va misca, iar aerul va ramane in urma.
La 8, gandeste-te la criptografie.

#7
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Stiu ca va stric distractia, dar... Mai spre sfarsitul topicului gasiti si raspunsurile.

#8
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

 Nenea Zap, on 11th August 2012, 01:26, said:

Unele sunt abstracte si nu au un singur raspuns concret. Sunt puse doar sa vada angajatorul ce parere ai sau cum ai gandi o astfel de problema, gen implementarea unei gaini in limbaje de programare.
La 20 ar fi ok raspunsul daca ai avea un singur ou. Insa ai doua.
La 17 ia in considerare si faptul ca tu poti fi mai bun sau nu la aruncat. Daca esti varza, doua din trei aruncari te avantajeaza.
La 16 ai zis bine la inceput, dar apoi te-ai pierdut. Da, heliul este mai usor decat aerul, la fel ca uleiul din apa. Insa cand accelerezi, masina merge in fata, deci si heliul tot in fata se va misca, iar aerul va ramane in urma.
La 8, gandeste-te la criptografie.

La 16 asa am banuit si eu, dar imi este greu sa vad un balon mergand in fata atunci cand intru in depasire. Pur si simplu mintea mea nu concepe asa ceva  :rolleyes:

Nu mai are farmec daca stim raspunsurile..

#9
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Totusi sunt curios daca vreun user de forumul asta ar rezolva macar una dintre problemele acelea.

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Am citit cateva articole despre interviurile cu acest gen de intrebari.
Conform autorilor respectivelor articole, care citau surse din cadrul companiilor angajatoare, nu se asteapta un raspuns exact, o anume rezolvare, ci vor sa vada mai mult reactia candidatului si creativitatea/spontaneitatea sa.

#11
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

 Puferiu, on 11th August 2012, 01:31, said:

Totusi sunt curios daca vreun user de forumul asta ar rezolva macar una dintre problemele acelea.

Sa inteleg ca noi am gresit totul?  :console:

#12
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

Quote

Vrei sa te asiguri ca Bob are numarul tau de telefon. Nu poti sa-l intrebi pe el direct. In loc de asta, trebuie sa ii scrii un mesaj pe o bucata de hartie si sa i-l dai lui Eve, care va fi intermediar. Eve ii va da mesajul lui Bob, iar el ii va da o foaie de hartie lui Eve, pe care aceasta ti-o va da tie. Nu vrei ca Eve sa stie numarul tau de telefon. Ce il intrebi pe Bob?

La întrebarea asta, răspunsul e destul de simplu, e un procedeu basic pe care protocoale precum secure http le folosesc atunci când vor să facă opera?ii senzitive cum sunt tranzac?iile bancare.

Altfel spus, întrebarea aceasta ilustrează perfect într-un caz real, vectorul de atac man in the middle.

Solu?ia e următoarea (în cazul acesta):

Plecând de la premisa că tu ai numărul de telefon al lui Bob, pe foaia pe care i-o vei da lui Eve, îi vei cere să scadă cifră cu cifră din numărul tău de telefon, numărul lui ?i să î?i trimită rezultatul.

Astfel, dacă numărul meu este: 0734 930 640 iar numărul lui Bob este: 0755 483 848 vom avea un rezultat pe foaie:

0734 930 640
0755 483 848

00-2-1 5-5-3 -20-8

Când vei primi foaia de la Eve, nu rămâne decât să aduni rezultatul cu numărul lui Bob de telefon. Dacă rezultatul va fi numărul tău de telefon, vei ?tii sigur că Bob are numărul tau.

Edited by puya4ever, 11 August 2012 - 16:21.


#13
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
Problema solved.
http://www.wired.co....google?page=all
Oricum, sunt niste porcarii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate