Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Care e durata maxima de administrare pentru Oxacilina?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Cate zile se poate lua maxim Oxacilina?
Am un chist la piept, si de cand a copt si am luat Oxacilina, s-a micsorat.
As vrea sa merg la chirurgie luna viitoare, pe 24-25.
Am luat deja 7 zile de Oxacilina, daca mai lungesc tratamentul pana luna viitoare, e prea mult?
PS: Oxacilina am luat de capul meu, dar am fost si la medic si nu prea a fost multumit de alegerea facuta, zicea ca trebuia ceva mai puternic.
Dar a zis ca daca am inceput cu asta, sa iau 7 zile.
Insa daca opresc tratamentul, ma gandesc ca se mareste iar chistul, si nu mai pot sta pana luna viitoare.
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 10 August 2012 - 19:50.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ai luat medicamente asa de capul tau sau pentru ca ti-a prescris medicul ? :confused:

Sub nici o forma nu ti-as recomanda sa continui automedicatia pana nu vezi un medic.

#3
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu stiu sigur, dar grosul antibioticelor orale se iau 7-10 zile, dupa care daca problema persista trebuie consultat medicul... daca se iau indelungat, coprul poate dezvolta rezistenta la ele (adica nu-si mai fac efectul)... nu stiu care-i treaba cu chistul tau, dar oxacilina e un antibiotic slab...

#4
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Eu am luat amoxiciclina 3X1g/zi timp de 14 zile si m-a ajutat.

#5
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Ai "chist" sau furuncul, ce este de fapt? Ca daca ai zis ca a "copt" inseamna ca e ceva cu puroi.
Si da, se poate sa iei antibiotic si mai mult, numai ca un medic ar fi bine sa te vada, cu asemenea infectii nu e de glumit, mai ales ca zici ca INCA nu ti-a trecut.
Si pune Rivanol peste buba respectiva daca ai infectie, si la spital tot asa procedeaza.

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Poti sa iei pana la 14 zile, dar sa iei si un probiotic (Fluconazol).

#7
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 ripper, on 10th August 2012, 22:19, said:

Poti sa iei pana la 14 zile, dar sa iei si un probiotic (Fluconazol).

Pai Fluconazolul este un antimicotic/antifungic :D poate n-ar fi rau sa-l ia si pe-ala, dar tu ai vorbit de probiotic.
Probioticul este acela pentru a pastra bacteriile "bune" ce populeaza stomacul, colonul impotriva actiunii distructive a antibioticului.
Da, ar fi bine sa iei un probiotic concomitent.

Edited by hot_tequila, 10 August 2012 - 21:35.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am vrut sa scriu iaurt probiotic si am uitat (sunt praf de oboseala). Da, si antifungicul Fluconazol pe langa. O singura tableta o data.

Edited by ripper, 10 August 2012 - 21:59.


#9
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@hot_tequila este chist format de la un fir de par (nu mai stiu cum a explicat dermatologul ca a aparut).
Am avut si puroi, a mai scos din el dermatologul, dar tot e nevoie de operatie.
Am mai fost operat acum 1-2 ani, si a zis ca e posibil sa fi ramas putin din camasa atunci, si de asta sa fi reaparut.
Multumesc pentru raspunsuri!

Edited by Sorin84k, 10 August 2012 - 22:55.


#10
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010

 Sorin84k, on 10th August 2012, 23:54, said:

@hot_tequila este chist format de la un fir de par (nu mai stiu cum a explicat dermatologul ca a aparut).
Am avut si puroi, a mai scos din el dermatologul, dar tot e nevoie de operatie.
Am mai fost operat acum 1-2 ani, si a zis ca e posibil sa fi ramas putin din camasa atunci, si de asta sa fi reaparut.
Multumesc pentru raspunsuri!

Mi-am adus aminte ca dr dermatolog la care am fost (si mai merg, pentru ca e ok)  deoarece si eu am avut niscaiva infectii la radacina unor fire de par (foliculita) mi-a recomandat unguentul Fucidin, care a dat rezultate bune - iata si prospectul: FUCIDIN - prospect
Ma gandesc ca chiar daca iei antibiotic pe cale orala, nu ar strica ceva bun cu actiune locala :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate