Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

In ce Biblie apare numele al lui Dumnezeu in vechiul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#1
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012
As vrea o Bible in romaneste (ca nu le cunosc) unde apare numele lui Dumnezeu in loc de ""Domnul"" in Vechiul Testament , minus a lui Martori lui Iehova,


Salutari

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005
E una de pe la 18șiceva. Tipăritură românească.

Cred că biblia de la buzău.

#3
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View Postsfantu.dracu, on 10th August 2012, 14:04, said:

E una de pe la 18șiceva. Tipăritură românească.

Cred că biblia de la buzău.



Jjajaja, mam uitat despre Biblia asta, si ai cea mai mica Bible facuta vreo data, si o sa apara in cartea de Records Guinness


http://musicadios-au...del-tamano.html


Sltari

#4
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Pai nu il cheama Dumnezeu.
El este numit in scrierile originale "YHVH". Cum "Vechiul Testament" este comun religiilor abrahamice, Dumnezeul nostru este acelasi cu Allah, acelasi cu God si cu Iehova (iehova este o transcriere comerciala a lui YHVH, din punctul meu de vedere fiind mai aproape de numele real)

Biblia noastra din cate stiu eu este o traducere din traducere, adica Septuagintul tradus.

#5
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 14:32, said:

As vrea o Bible in romaneste (ca nu le cunosc) unde apare numele lui Dumnezeu in loc de ""Domnul"" in Vechiul Testament , minus a lui Martori lui Iehova,


Salutari

apare "iehova" insa doar in Vechiul testament, una in care sa ai "iehova" in Noul, nu exista.

#6
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View Postdancingcolors, on 11th August 2012, 12:34, said:

apare "iehova" insa doar in Vechiul testament, una in care sa ai "iehova" in Noul, nu exista.

Poti deduce foarte simplu. In noul testament se citeaza din vechiul.

#7
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postasd1982, on 12th August 2012, 11:17, said:

Poti deduce foarte simplu. In noul testament se citeaza din vechiul.


se citeaza, insa tetragrama nu s-a pastrat, a fost inlocuit cu "Domnul" si root_mit ti-a dat exemplele.

#8
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View Postdancingcolors, on 12th August 2012, 12:07, said:

se citeaza, insa tetragrama nu s-a pastrat, a fost inlocuit cu "Domnul" si root_mit ti-a dat exemplele.

Nu s-a pastrat de catre traducatori, nu de catre Iehova Dumnezeu.
Maleahi 3:6 "Căci Eu Iehova nu ma schimb, ... "

Te asigur ca si acum, Iehova este numele lui Dumnezeu.

Exod 3:15 "Si Dumnezeu mai adauga lui Moise: Asa vei zice fiilor lui Israel: Iehova, Dumnezeul parintilor vostri, Dumnezeul lui Avram, Dumnezeul lui Isac si Dumnezeul lui Iacov m-a trimis la voi; acesta este numele meu in etern, si aceasta este amintirea mea pentru toate generatiile" (textul include si generatiile de astazi)

Mica 4:5 "Caci toate popoarele umbla fiecare in numele dumnezeului sau; dar noi vom umbla in numele lui Iehova, Dumnezeul nostru, in etern si perpetuu." (deci si acum)

Citatele sunt din biblia ortodoxa din anul 1922, desigur adaptate.

Edited by asd1982, 12 August 2012 - 14:55.


#9
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postasd1982, on 12th August 2012, 15:54, said:

Te asigur ca si acum, Iehova este numele lui Dumnezeu.

asigurarile tale nu valoreaza 2 bani, as fi dorit ca acest aspect sa fie mentionat de catre apostoli, de catre Domnul Isus, sau vreun alt crestin care a contribuit la realizarea NT, totusi nimeni nu vorbeste de Iehova.

#10
modjodjodjo

modjodjodjo

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2012

View Postasd1982, on 12th August 2012, 15:54, said:

Maleahi 3:6 "Căci Eu Iehova nu ma schimb, ... "

Exod 3:15 "Si Dumnezeu mai adauga lui Moise: Asa vei zice fiilor lui Israel: Iehova, Dumnezeul parintilor vostri, Dumnezeul lui Avram, Dumnezeul lui Isac si Dumnezeul lui Iacov m-a trimis la voi; acesta este numele meu in etern, si aceasta este amintirea mea pentru toate generatiile" (textul include si generatiile de astazi)

Mica 4:5 "Caci toate popoarele umbla fiecare in numele dumnezeului sau; dar noi vom umbla in numele lui Iehova, Dumnezeul nostru, in etern si perpetuu." (deci si acum)

6 διότι ἐγὼ κύριος ὁ θεὸς ὑμῶν καὶ οὐκ ἠλλοίωμαι καὶ ὑμεῖς υἱοὶ Ιακωβ οὐκ ἀπέχεσθε

15 καὶ εἶπεν ὁ θεὸς πάλιν πρὸς Μωυσῆν οὕτως ἐρεῖς τοῖς υἱοῖς Ισραηλ κύριος ὁ θεὸς τῶν πατέρων ὑμῶν θεὸς Αβρααμ καὶ θεὸς Ισαακ καὶ θεὸς Ιακωβ ἀπέσταλκέν με πρὸς ὑμᾶς τοῦτό μού ἐστιν ὄνομα αἰώνιον καὶ μνημόσυνον γενεῶν γενεαῖς

5 ὅτι πάντες οἱ λαοὶ πορεύσονται ἕκαστος τὴν ὁδὸν αὐτοῦ ἡμεῖς δὲ πορευσόμεθα ἐν ὀνόματι κυρίου θεοῦ ἡμῶν εἰς τὸν αἰῶνα καὶ ἐπέκεινα

In Septuaginta apare sitematic KYRIOS / [Domnul].

Nici vorba de YHWH sau Iehova.

YHWH apare in textul masoretic, text compilat in ebraica in secolul a X-lea d.H., in timp ce Septuaginta este scrisa in secolul al III-lea i.d.H.

In care va incredeti? In cea mai noua cu 1.300 de ani?

Daca 70 de invatati evrei din vechime au tradus sistematic tetragrama cu KYRIOS nu va este clar ca tetragrama nu trebuie si nu poate fi verbalizata?

#11
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 14:32, said:

As vrea o Bible in romaneste (ca nu le cunosc) unde apare numele lui Dumnezeu in loc de ""Domnul"" in Vechiul Testament , minus a lui Martori lui Iehova,


Salutari

Da
Biblia București 2001 - GBV



http://bitflow.dyndn...uresti_2001.pdf

Cu urmatoarea nota

5. Numele proprii ale lui Dumnezeu: numele comun pentru Dumnezeirea sau Divinitatea
unică și adevărată este „Dumnezeu“, scris cu majusculă, traducere a originalului ebraic EL
(singular) sau ELOHIM (plural); pronumele legat de Acesta, când este subînțeles explicit, a fost
scris cu majusculă; numele relativ al lui Dumnezeu ca Stăpân sau Suveran este „Domnul“, traducere
a originalului ebraic ADONAI; numele propriu special absolut al lui Dumnezeu, exprimat în
limba ebraică în patru litere Y H W H (Exod 3.14; Isaia 42.8), cunoscut ca Yahve, a fost redat cu
„Domnul“ (în limba engleză: LORD; în limba franceză: L’Eternel; în limba germană: Jehova); când
în textul ebraic a fost numele de ADONAI YAHVE, ceea ce înseamnă Domnul Domnul, s-a
folosit expresia „Domnul Dumnezeu“.

Edited by husand, 15 August 2012 - 23:27.


#12
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 14:32, said:

As vrea o Bible in romaneste (ca nu le cunosc) unde apare numele lui Dumnezeu in loc de ""Domnul"" in Vechiul Testament , minus a lui Martori lui Iehova,


Salutari


Gasesti in bibliile vechi ortodoxe. Eu am cumparat una.

#13
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postasd1982, on 16th August 2012, 18:01, said:

Gasesti in bibliile vechi ortodoxe. Eu am cumparat una.


si ai gasit "Iehova" in Noul testament? nu! doar in cel Vechi. Asta ce inseamna? ca in manuscrisele NT, nu apare niciunde tetragrama.

#14
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postdancingcolors, on 17th August 2012, 09:44, said:

si ai gasit "Iehova" in Noul testament? nu! doar in cel Vechi. Asta ce inseamna? ca in manuscrisele NT, nu apare niciunde tetragrama.

Nu exista nici in Noul nici in Vechiul Testament.

#15
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostMount_Yermom, on 17th August 2012, 10:33, said:

Nu exista nici in Noul nici in Vechiul Testament.

exista tetragrama in Vechiul.

#16
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View Postdancingcolors, on 17th August 2012, 09:44, said:

si ai gasit "Iehova" in Noul testament? nu! doar in cel Vechi. Asta ce inseamna? ca in manuscrisele NT, nu apare niciunde tetragrama.


Intrebarea este stupida si pentru copii. Fii sigur ca din moment ce apostolii si Isus Cristos citau din vechiul testament, citau corect, respectiv foloseau Iehova. Este absurd sa crezi ca citeau din vechiul testament Iehova, dar pronuntau Domnul. Sa fim sobri. Acest nume a fost schimbat datorita superstitiilor, prima data din noul testament si acum si in vechiul testament.

Nu mai insista pe o prostie. Nu trebuie sa fiu martor al lui Iehova ca sa stiu atata lucru.

#17
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postasd1982, on 17th August 2012, 22:58, said:

Intrebarea este stupida si pentru copii. Fii sigur ca din moment ce apostolii si Isus Cristos citau din vechiul testament, citau corect, respectiv foloseau Iehova. Este absurd sa crezi ca citeau din vechiul testament Iehova, dar pronuntau Domnul. Sa fim sobri. Acest nume a fost schimbat datorita superstitiilor, prima data din noul testament si acum si in vechiul testament.

Nu mai insista pe o prostie. Nu trebuie sa fiu martor al lui Iehova ca sa stiu atata lucru.


prostii mari scrii tu, pentru ca daca apostolii sau primii crestini ar fi folosit numele divin, lucrul acesta s-ar fi consemnat.

iar cu privire la citarea textelor din VT, in NT, in care tetragrama a fost inlocuita cu "Domnul" , ti-a adus root_mit exemple destule ! apostolii citau din memorie si niciodata nu au folosit tetragrama ci numai Domnul.

#18
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View Postdancingcolors, on 18th August 2012, 08:35, said:

prostii mari scrii tu, pentru ca daca apostolii sau primii crestini ar fi folosit numele divin, lucrul acesta s-ar fi consemnat.

iar cu privire la citarea textelor din VT, in NT, in care tetragrama a fost inlocuita cu "Domnul" , ti-a adus root_mit exemple destule ! apostolii citau din memorie si niciodata nu au folosit tetragrama ci numai Domnul.

Esti glumet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate