Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Premiera in Romania: Kiss FM, Magic FM, Rock FM si One FM s-au lansat in sistem HD

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
SBS Broadcasting Media, operatorul radiourilor Kiss FM, Magic FM, Rock FM si One FM, transmite programele radiourilor din portofoliu prin sistemul de emisie digitala terestra HD Radio, pe frecventa 100,6 Mh.

Investitia pe care a facut-o SBS pentru introducerea HD Radio este de circa 100.000 de euro.

“Transmisia digitala se adapteaza, prin standardul HD Radio, la cerintele tot mai mari ale prezentului si este o inovatie tehnologica prin care radioul face un pas important in viitor. SBS Broadcasting Media intentioneaza sa continue investitia in tehnologia pentru transmisia de radiodifuziune digitala”, a declarat Florin Ciobica, director general SBS Broadcasting Media.

“Am ales tehnologia HD Radio pentru avantajele pe care le prezinta, printre care se numara faptul ca emite in aceeasi banda, pe acelasi canal deja alocat operatorului de radiodifuziune, nu necesita o alocare suplimentara de frecventa, pastreaza o mare parte din infrastructura deja existenta”, a declarat Daniel Klinger, directorul tehnic al companiei.

Pentru receptionarea semnalului HD Radio este necesara achizitionarea unui aparat care detine aceasta tehnologie. Aceste aparate pot receptiona si posturile care emit in tehnologia clasica (AM si FM). Receptia posturilor de radio HD se face in mod gratuit.

Potrivit lui Mihai Constantin, aceste aparate, prin care se poate receptiona in sistem HD Radio, sunt inca "exotice", fiind nevoie ca multa lume sa asculte acest sistem nou pentru a-si da seama ca este un standard superior celui actual. "Este nevoie ca mai multe companii sa foloseasca aceasta infrastructura, pentru a genera o nevoie in randul ascultatorilor", a mai spus presedintele ACD.

"Fara o masa critica de receptoare, aceasta investitie este inutila", a spus, la randul sau, Daniel Klinger, precizand ca SBS a dorit sa faca aceasta investitie in emisia HD Radio fara a avea pretentia recuperarii imediate a investitiei. "In calitate de producatori si difuzori de programe, ne-am facut datoria. E necesar ca aceasta tehnologie sa se raspandeasca la nivelul utilizatorilor", a spus Klinger, citat de Mediafax.

El a mai spus ca, in prezent, in Bucuresti sunt circa 70 de aparate care pot sa receptioneze Kiss FM, Magic FM, Rock FM si One FM in sistem HD Radio, dar si in sistemul standard din prezent.

Tehnologia HD Radio este folosita in prezent de peste 2.000 de posturi de radio din SUA, fiind in curs de implementare si in tari din Europa.

SBS Broadcasting Media face parte din grupul paneuropean ProSiebenSat.1, care opereaza in Romania radiourile Kiss FM, Magic FM, Rock FM si One FM, precum si televiziunile Prima TV si Kiss TV.

HD Radio este un standard al iBiquity Digital Corporation si reprezinta denumirea comerciala a standardului IBOC (in-band on-channel). Folosirea standardului HD Radio in Romania de catre SBS Broadcasting Media se face sub licenta iBiquity Digital Corporation.

Echipamentele de emisie pentru transmisia HD Radio au fost achizitinate de catre SBS Broadcasting Media de la Nautel LTD, o companie specializata in industria radio.

Radioul digital este cea mai spectaculoasa imbunatatire de la introducerea standardului FM pentru radiodifuziune, in urma cu 50 de ani. HD Radio, DAB si DRM sunt principalele trei tipuri de transmisiuni digitale folosite in prezent.

Sursa: Daylibusiness

Oare cat mai dureaza pana cand majoritatea radiourilor vor incepe sa investeasca in HD radio?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Degeaba, daca au acelasi PlayList extrem de limitat, ori chiar prost / jegos in cazul lui Kiss F.M.. :puke:

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Probabil sunt unele care abia se mentin pe linia de plutire, nu cred ca poate fi vorba la ele despre investitii majore.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pentru receptionarea semnalului HD Radio este necesara achizitionarea unui aparat care detine aceasta tehnologie.
Cam un mare minus... Ca n-am prea vazut asa ceva la noi.

#5
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Adevarat. Asta sustin si ei...

Quote

"Fara o masa critica de receptoare, aceasta investitie este inutila", a spus, la randul sau, Daniel Klinger, precizand ca SBS a dorit sa faca aceasta investitie in emisia HD Radio fara a avea pretentia recuperarii imediate a investitiei. "In calitate de producatori si difuzori de programe, ne-am facut datoria. E necesar ca aceasta tehnologie sa se raspandeasca la nivelul utilizatorilor", a spus Klinger, citat de Mediafax.

El a mai spus ca, in prezent, in Bucuresti sunt circa 70 de aparate care pot sa receptioneze Kiss FM, Magic FM, Rock FM si One FM in sistem HD Radio, dar si in sistemul standard din prezent.

 alfa_alfa, on 10th August 2012, 14:20, said:

Degeaba, daca au acelasi PlayList extrem de limitat, ori chiar prost / jegos in cazul lui Kiss F.M.. :puke:

Aici nu te pot contrazice :)

Edited by SebyD, 10 August 2012 - 13:31.


#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
http://forum.softped...;#entry11845338

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 eiffel, on 10th August 2012, 13:25, said:

Cam un mare minus... Ca n-am prea vazut asa ceva la noi.
Cel mai ieftin de pe amazon: 83$.

http://www.amazon.co...ASIN=B001DU1ZHS

#8
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Da' Prima Tv HD si Kiss Tv HD (asta,saracu' nu emite nici la calitate SD) nu fac daca tot s-au apucat de investitii in HashDe?

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Pe unele masina exista DAB Radio; inteleg ca nu merge cu HD Radio?

Quote

HD Radio versus DAB
Some countries have implemented Eureka-147 Digital Audio Broadcasting (DAB). DAB broadcasts a single station that is approximately 1500 kilohertz wide (~1000 kilobits per second). That station is then subdivided into multiple digital streams of between 9 and 12 programs. In contrast FM HD Radio is assigned to the traditional 200 kilohertz-wide channels, with capability of 300 kbit/s in pure digital mode. Thus HD Radio is approximately twice as data-efficient as DAB.
The first generation DAB uses the MPEG-1 Audio Layer II (MP2) audio codec which has less efficient compression than newer codecs. The typical bitrate for DAB programs is only 128 kbit/s and as a result most radio stations on DAB have a lower sound quality than FM, prompting a number of complaints.[23] The newer FM HD Radio uses a codec based upon the MPEG-4 HE-AAC standard. Several psychoacoustic studies/tests have shown HE-AAC codecs achieve the same perceived quality as MP2, but at one-quarter the bit rate (CD quality at 64 kbit/s rather than 256 kbit/s).
A directly related issue with DAB's original inefficient compression is "downgrading" stations from stereophonic to monaural, in order to include more channels into the limited 1000 kbit/s bandwidth,[24] smaller coverage of markets as compared to analog FM, radios that are overly expensive, poor reception inside vehicles or buildings, and a general lack of interest in DAB in many countries. HD Radio shares most of these same flaws (see criticisms below).


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Să fie calitate audio mai bună, dar să nu mai diversice playlistul.

#11
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

 Courage, on 10th August 2012, 16:10, said:

Pe unele masina exista DAB Radio; inteleg ca nu merge cu HD Radio?
Din ce stiu eu, nu prea se pupa. Principiile sunt cu totul altele. DAB foloseste alte frecvente, pe cand HD radio are avantajul de a functiona pe aceleasi frecvente active analogic (88 - 108 FM) fara a influenta posturile deja functionale. In plus, nu  necesita noi licente de emisie, iar din ce am auzit, pe o frecventa poti inghesui mai multe radiouri in format HD, ca sa nu mai pun ca in paralel poate functiona si un analogic. Din start asta inseamna eficienta.

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai multe canale pe o singura frecventa pot functiona si in DAB, acelasi principiu ca si la DVB. In Bucuresti exista emisie DAB pe 223,936 MHz, statie SNR/Radiocom. Acum nu stiu ce se mai aude acolo, de-a lungul timpului s-au plimbat ProFM, Romantic, 21, RRA.

Primul HD radio din Bucuresti a fost multiplexul de pe 94,8 (Guerrilla, Realitatea, Gold).

 djl, on 10th August 2012, 16:26, said:

Să fie calitate audio mai bună, dar să nu mai diversice playlistul.
HD in cazul asta inseamna hybrid digital, nu high definition, deci nu sunetul e avantajul ci faptul ca incap mai multe posturi pe o frecventa.

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

HD in cazul asta inseamna hybrid digital, nu high definition, deci nu sunetul e avantajul ci faptul ca incap mai multe posturi pe o frecventa.
Asa e, dar multa lume nu stie chestia asta si cand aude de HD, isi inchjipuie ca o sa aiba si calitate buna.

PS Oare de ce nu lanseaza producatorii de telefoane mobile si aparate cu HD Radio integrat, cum au cam toate radio FM analogic? Asta cred ca ar mari interesul pentru acest standard.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atat timp cat nu vor face si restul radiourilor acest pas nu va fi cerere si astfel de receptoare vor ramane niste raritati. Investitia e nesigura, internetul e din ce in ce mai accesibil si pune la dispozitie orice post de radio, deci masele mai degraba se vor reorienta spre astfel de alternative.
Momentan ca posesor de radio HD singurul avantaj practic e ca poti asculta One FM, si asta doar in Bucuresti (curand si Craiova).

#15
katamaxx

katamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.04.2009
w21, sunetul cum e comparativ cu FM-ul clasic?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu, n-am HD radio.

#17
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Din ce am vazut pe Wikipedia, daca nu se inghesuie mai mult de 9 canale pe aceeasi frecventa calitatea este similara cu FM Stereo.
Daca se transmit mai putine posturi se poate face si emisie 5.1 sau 7.1 pentru un singur post de radio.

Din cele 3 standarde muzicale cel mai eficient pare sa fie chiar HD Radio (receptie mai buna decat DAB, o mai buna alocare a resurselor de spectru), insa folosirea lui presupune obtinerea unei licente de la iBiquity Digital Radio (cei care au creat standardul).

Edited by Koal, 23 August 2012 - 21:08.


#18
Iulian_Dj

Iulian_Dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 17.10.2005
Dupa Bucuresti si Craiova, acum cateva zile trecand prin Pitesti, am observat aparitia semnalului digital pe frecventa 91.2 MHz Magic FM.
In HD radio se receptioneaza HD-1 Rock FM, HD-2 Kiss FM, HD-3 One FM, HD-4 Magic FM.

La cat mai multe orase cu HD Radio !

Edited by Iulian_Dj, 23 August 2014 - 11:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate