Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Isus, Dumnezeul si Creatorul nostru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdancingcolors, on 24th August 2012, 08:57, said:

Isus nu poate fi o creatura din simplul motiv ca atunci cand a venit in existenta, era doar Tatal si nimic altceva, din ce vroiai sa-L faca? dupa ce a facut universul, a avut material din care sa faca ingerii, oamenii.
Pai daca ziceti ca e cea dintii dintre creiaturile sale,cum de nu e creatura?

#20
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postanticristul, on 25th August 2012, 21:01, said:

Pai daca ziceti ca e cea dintii dintre creiaturile sale,cum de nu e creatura?
eu am spus asta?

reciteste, am spus "originea creatiei lui Dumnezeu, sursa creatiei divine, "conducatorul" creatiei lui Dumnezeu, in functie de traducerile folosite, toate aratand ca Isus a fost Cel care a creat universul, ingerii, oamenii.

#21
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007

View PostElihu_66, on 23rd August 2012, 00:05, said:

Aºa ºi? Înþelepciunea era meºterul Domnului. ªi? Ce vrei sã spui, cã Domnul era unealta, instrumentul, sau ce? Nu prea cred... :nonobad:
Domnul este cam ªef, nu uita asta!  Proverbe 8:22 Domnul m-a fãcut cea dintâi dintre lucrãrile Lui, înaintea celor mai vechi lucrãri ale Lui.


Cea dintai dintre lucrarile Lui este Isus Cristos.

#22
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postasd1982, on 26th August 2012, 11:44, said:

Cea dintai dintre lucrarile Lui este Isus Cristos.


si faptul ca Isus a fost nascut, este tot "o lucrare", insa Isus nu face parte din creatie.

de ce nu citesti mai departe?

24. Am fost nascuta cand inca nu erau adancuri, nici izvoare incarcate cu ape;
25. am fost nascuta inainte de intarirea muntilor, inainte de a fi dealurile,

-----------------------------------------
se spune clar ca Isus a fost nascut si nu creat.
apoi Isus a creat totul.

#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

acolo scrie ca Tatal si Fiul sunt una si aceeasi persoana?? cum a zis Branham?
Eu nu sunt branhamist sau bisericos. Dumnezeu care a platit pacatele, adica Fiul, este chiar Dumnezeu.

#24
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View Postdancingcolors, on 26th August 2012, 11:54, said:

si faptul ca Isus a fost nascut, este tot "o lucrare", insa Isus nu face parte din creatie.

de ce nu citesti mai departe?

24. Am fost nascuta cand inca nu erau adancuri, nici izvoare incarcate cu ape;
25. am fost nascuta inainte de intarirea muntilor, inainte de a fi dealurile,

-----------------------------------------
se spune clar ca Isus a fost nascut si nu creat.
apoi Isus a creat totul.



Pai sigur ca Dumnezeu a platit pacatele


Acts 20:28
New American Standard Bible (NASB)
28 Be on guard for yourselves and for all the flock, among which the Holy Spirit has made you [a]overseers, to shepherd the church of God which He [b]purchased [c]with His own blood.


Dar ai grija, poate sint taduceri in romaneste care in Fapte 20:28 nu traduc ""Dumnezeu"" , numai ""Domnului"", dar cuvintul care apare in greaca ai THEOS

salutari

#25
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostDarioAndrei, on 26th August 2012, 21:18, said:

Pai sigur ca Dumnezeu a platit pacatele


Acts 20:28
New American Standard Bible (NASB)
28 Be on guard for yourselves and for all the flock, among which the Holy Spirit has made you [a]overseers, to shepherd the church of God which He [b]purchased [c]with His own blood.


Dar ai grija, poate sint taduceri in romaneste care in Fapte 20:28 nu traduc ""Dumnezeu"" , numai ""Domnului"", dar cuvintul care apare in greaca ai THEOS

salutari


Fiul a platit pacatele, Fiul a murit pe cruce varsandu-si sangele.
Tatal nu a platit nimic, El nu trebuie sa plateasca ceva cuiva, nu va bateti joc de Tatal spunand ca Acesta este dator cuiva si trebuie sa plateasca.

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdancingcolors, on 27th August 2012, 09:12, said:

Fiul a platit pacatele, Fiul a murit pe cruce varsandu-si sangele.
Tatal nu a platit nimic, El nu trebuie sa plateasca ceva cuiva, nu va bateti joc de Tatal spunand ca Acesta este dator cuiva si trebuie sa plateasca.
De la turn nu ai ce brosurica sa primesti cu ceva inafara doctrinei lor, stimabile.

Marcu 2:7
,,Cum vorbeºte omul acesta astfel? Huleºte! Cine poate sã ierte pãcatele decît numai Dumnezeu?"

Evrei 9

22 ªi, dupã Lege, aproape totul este curãþit cu sînge; ºi fãrã vãrsare de sînge, nu este iertare

Iar faptul ca nu intelegi ca Dumnezeu pedepseste si tot Dumnezeu plateste vine de la lipsa Duhului. Altfel ai fi observat din Scriptura ca Hristos este si mare preot, cel care aduce jertfa si este si mielul jertfit in acelasi timp.
In acelasi fel este si Tata si Fiu, numai dpdv al platii pacatelor.

Edited by zexelica, 27 August 2012 - 09:26.


#27
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
Luca 4
1. Isus, plin de Duhul Sfant, S-a intors de la Iordan si a fost dus de Duhul in pustiu,
2. unde a fost ispitit de diavolul timp de patruzeci de zile. N-a mancat nimic in zilele acelea; si, dupa ce au trecut acele zile, a flamanzit.
3. Diavolul I-a zis: "Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste pietrei acesteia sa se faca paine."
4. Isus i-a raspuns: "Este scris: "Omul nu va trai numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu."
5. Diavolul L-a suit pe un munte inalt, I-a aratat intr-o clipa toate imparatiile pamantului
6. si I-a zis: "Tie Iti voi da toata stapanirea si slava acestor imparatii; caci mie imi este data si o dau oricui voiesc.
7. Daca, dar, Te vei inchina inaintea mea, toata va fi a Ta."
8. Drept raspuns, Isus i-a zis: "Inapoia Mea, Satano! Este scris: "Sa te inchini Domnului Dumnezeului tau si numai Lui sa-I slujesti."

branhamisti eretici ce sunteti, v-am prezentat acest fragment din Biblie, acum, daca Fiul este exact aceeasi persoana cu Tatal, ar insemna ca Tatal a fost ispitit de satana, care este o mare mare batjocura sa concepi una ca asta!

Dario Andrei, nu asculta de ce iti spun pastorii tai escroci care te-au usurat de lovele pana acum invatandu-te prostii, citeste Biblia si mediteaza.

#28
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View Postzexelica, on 27 august 2012 - 09:25, said:

...In acelasi fel este si Tata si Fiu, numai dpdv al platii pacatelor.
Stimabile, nu ti se pare ca o dai prea tare cu filozofia? Deci, Isus este si Tata numai dpdv al platii pacatelor? nu?
Sa mai intreb de ce crestinismul este divizat?

Edited by root_mit, 30 August 2012 - 07:57.


#29
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postroot_mit, on 30 august 2012 - 07:57, said:

Stimabile, nu ti se pare ca o dai prea tare cu filozofia? Deci, Isus este si Tata numai dpdv al platii pacatelor? nu?
Sa mai intreb de ce crestinismul este divizat?

Ei nu inteleg ca Fiul implineste voia Tatalui si de aceea multe din calitatile Tatalui se regasesc si la Fiul.
Doar Tatal poate ierta pacatele, dar ei pierd din vedere ca pana si apostolii aveau dreptul, prin Duhul, sa ierte pacatele - Ioan 20:23
Isus este tata, pentru ca a murit pentru noi, dandu-ne drept la viata vesnica, dar nu este Tatal, adica nu este una si aceeasi persoana cu YWHW din Vechiul testament, cum ar putea sa fie???

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postroot_mit, on 30 august 2012 - 07:57, said:

Stimabile, nu ti se pare ca o dai prea tare cu filozofia? Deci, Isus este si Tata numai dpdv al platii pacatelor? nu?
Sa mai intreb de ce crestinismul este divizat?
Stimabile, Dumnezeu este UNUL, nu trei.

Efeseni 4

6Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.

Hristos este mielul, adica jertfa:

1 Petru 1:19
ci cu singele scump al lui Hristos, Mielul fara cusur si fara prihana.

In acelasi timp este si Mare Preot, adica el care aduce jertfa:

Evrei 4:14
Astfel, fiindcă avem un Mare Preot însemnat, care a străbătut cerurile-pe Isus, Fiul lui Dumnezeu-să rămînem tari în mărturisirea noastră.

Evrei 9:11
Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare şi mai desăvîrşit, care nu este făcut de mîni, adică nu este din zidirea aceasta;

Iar stiind ca numai Dumnezeu plateste pacatele si numai Dumnezeu pedepseste pacatele, este normal ca si Fiul sa fie tot Dumnezeu, desi voi nu intelegeti ca nasterea nu are legatura cu creatia ci cu nasterea din morti.

Edited by zexelica, 30 August 2012 - 16:01.


#31
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
ce absurditati poate sa scrie acest yoghin, Zexelica, numai sa va arat cata inducere in eroare:



Efeseni 4

6Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

si apoi zice ca in acest verset, Efeseni 4:6, este vorba de Isus !!!!

pai Isus este Tata al tuturor? este si tatal Tatalui? evident, nu !

acel unic Dumnezeu si Tata al tuturor este si tatal Domnului Isus - Ioan 20:17 si este vorba de YHWH din vechiul testament.

Alte versete in care se vede ca Dumnezeul tuturor este Tatal:

totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi. 1Cor.8:6

Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos, 1Tim.2:5

Apoc 3:12 Pe cel ce va birui il voi face un stalp in Templul Dumnezeului Meu, si nu va mai iesi afara din el. Voi scrie pe el Numele Dumnezeului Meu si numele cetatii Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim, care are sa se coboare din cer de la Dumnezeul Meu, si Numele Meu cel nou.

in Ceruri fiind, la sfarsit, Fiul se va supune Tatalui:

Si cand toate lucrurile Ii vor fi supuse, atunci chiar si Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu sa fie totul in toti. 1Cor.15:28

cine este acest "Celui" , daca nu Tatal tuturor ?
trebuie sa fii complet nebun sa zici ca Fiul este tatal tuturor, Dumnezeul tuturor cand Biblia arata ca Fiul are un Dumnezeu si un Tata, Acelasi pe care Il avem si noi.

mare atentie ca Isus Il numeste pe Tatal sau ca fiind Dumnezeul Sau cand este in Ceruri, si nu doar cand a fost pe Pamant.

Edited by dancingcolors, 31 August 2012 - 08:51.


#32
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostDarioAndrei, on 10 august 2012 - 12:33, said:

Salutari,


Isus este Creatorul nostru care ne a creat impreuna cu Tatal sau si cu Duhul sau la inceput,

Geneza 1:26
Cornilescu (RMNN)
26 Apoi Dumnezeu a zis: ,,Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpînească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pămîntul şi peste toate tîrîtoarele cari se mişcă pe pămînt.``


¿De ce multe secte afirma ca Isus nu este Creatorul Universului cand Biblia ne arata tot invers ?


Ioan 1:1-3
Cornilescu (RMNN)
1 La început era Cuvîntul, şi Cuvîntul era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul era Dumnezeu.
2 El era la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n'a fost făcut fără El.


Evrei 1:8-12
Cornilescu (RMNN)
8 pe cînd Fiului I -a zis: ,,Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:
9 Tu ai iubit neprihănirea şi ai urît nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te -a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decît pe tovarăşii Tăi.``
10 Şi iarăş: ,,La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pămîntul; şi cerurile sînt lucrarea mînilor Tale.
11 Ele vor pieri, dar Tu rămîi; toate se vor învechi ca o haină;
12 le vei face sul ca pe o manta, şi vor fi schimbate; dar Tu eşti acelaş; şi anii Tăi nu se vor sfîrşi.``


Coloseni 1:16
Cornilescu (RMNN)
16 Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri şi pe pămînt, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.

TOATE a fost create prin El si PENTRU EL



atunci, cine refuza ca Isus este creatorul nostru la fel ca Tatal sau ?


Toti puteti participa  Posted Image

Iartă-mi DarioAndrei, dar tu reuşeşti să faci diferenţa între expresiile "PRIN EL" şi "DE EL"?

Citeşte atent versetele şi vei vedea că nu scrie că au fost create "de el", ci "PRIN EL".
CREATOR ESTE UNUL SINGUR, IEHOVA, TATĂL LUI ISUS.  NUMAI EL POATE CREA MATERIE DIN NIMIC.  ISUS S-A FOLOSIT DE MATERIA CREATĂ DE TATĂL SĂU, PRECUM ŞI DE PROIECTUL ŞI ÎNVĂŢĂTURA PRIMITĂ DE LA TATĂL SĂU PENTRU A REALIZA CE EXISTĂ.  DIN ACEST MOTIV BIBLIA ÎL NUMEŞTE PE ISUS "MEŞTER ISCUSIT", NU CREATOR SAU CO-CREATOR.

Observă, te rog, că întreaga Biblie îi atribuie Creaţia "DOAR LUI IEHOVA", nu lui Isus.
Chiar şi Isus a arătat că altcineva este cel care a creat totul, nu el însuşi ...

(Isaia 45:7) . . .Eu, Iehova, care am întocmit lumina şi am creat întunericul,. . .

(Isaia 45:11, 12) . . .Iată ce a spus Iehova, Sfântul lui Israel şi Cel ce l-a întocmit: „Întrebaţi-mă despre lucrurile care se vor întâmpla cu privire la fiii mei şi porunciţi-mi cu privire la lucrarea mâinilor mele! 12 Eu am făcut pământul şi l-am creat pe om pe el. Eu am întins cu mâinile mele cerurile şi am dat poruncă întregii lor armate“.

(Geneza 14:19) Şi el l-a binecuvântat şi a zis: „Binecuvântat să fie Avram de Dumnezeul Preaînalt, care a făcut cerul şi pământul!

(Isaia 40:28) N-ai ştiut? N-ai auzit? Iehova, Creatorul marginilor pământului, este un Dumnezeu veşnic. El nu oboseşte şi nu se istoveşte. Priceperea lui nu poate fi pătrunsă.

(Iov 38:1–4) . . .Atunci Iehova i-a răspuns lui Iov din mijlocul vijeliei şi a zis:  2 „Cine este cel care întunecă sfatul prin cuvinte lipsite de cunoştinţă?  3 Încinge-ţi mijlocul, te rog, ca un bărbat viguros, eu să te întreb şi tu să mă lămureşti.  4 Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune-mi, dacă ai pricepere.

(Neemia 9:6) Tu eşti Iehova, numai tu; tu ai făcut cerurile, da, cerurile cerurilor, şi toată armata lor, pământul şi tot ce este pe el, mările şi tot ce este în ele! Tu le păstrezi pe toate în viaţă şi armata cerurilor se pleacă înaintea ta.

(Revelaţia 4:11) . . .„Tu eşti demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primeşti gloria, onoarea şi puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile şi datorită voinţei tale ele au venit în existenţă şi au fost create!“

(Matei 19:4) . . .„N-aţi citit că cel care i-a creat i-a făcut de la început de sex bărbătesc şi de sex femeiesc

După cum poţi observa, întreaga Scriptură îi atribuie actul creaţiei Dumnezeului Atotputernic, singurul Creator, Iehova.
De ce Isus nu apare în versetele care vorbesc despre creaţie?
Chiar dacă a existat o colaborare strânsă între Isus şi Tatăl său, nu se poate spune că există doi sau mai mulţi Creatori, ci unul singur.

(Marcu 12:29) Isus a răspuns: „Prima este: «Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova

(1 Corinteni 8:6) pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el.

Observi diferenţa între expresiile "de la care" şi "prin care"?

#33
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012

View PostEugen3, on 11 octombrie 2012 - 09:54, said:

Observă, te rog, că întreaga Biblie îi atribuie Creaţia "DOAR LUI IEHOVA", nu lui Isus.
Chiar şi Isus a arătat că altcineva este cel care a creat totul, nu el însuşi ...

Care este parerea liderilor tai despre rolul lui Isus si de ce a trebuit sa vina pe pamant?

#34
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdancingcolors, on 26 august 2012 - 11:54, said:

se spune clar ca Isus a fost nascut si nu creat.

Care este diferenţa?

În plus, dacă Isus a creat totul, de ce întreaga Scriptură îi atribuie creaţia Tatălui său?

(Isaia 45:7) . . .Eu, Iehova, care am întocmit lumina şi am creat întunericul. . .

(Isaia 45:11, 12) . . .Iată ce a spus Iehova, Sfântul lui Israel şi Cel ce l-a întocmit: „Întrebaţi-mă despre lucrurile care se vor întâmpla cu privire la fiii mei şi porunciţi-mi cu privire la lucrarea mâinilor mele! 12 Eu am făcut pământul şi l-am creat pe om pe el. Eu am întins cu mâinile mele cerurile şi am dat poruncă întregii lor armate“.

(Isaia 40:28) N-ai ştiut? N-ai auzit? Iehova, Creatorul marginilor pământului, este un Dumnezeu veşnic. El nu oboseşte şi nu se istoveşte. Priceperea lui nu poate fi pătrunsă.

(Geneza 2:7) Şi Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu.

(Ieremia 27:4, 5) . . .„Iată ce a spus Iehova al armatelor, Dumnezeul lui Israel; aşa să le spuneţi stăpânilor voştri: 5 «Eu am făcut pământul, oamenii şi animalele care sunt pe faţa pământului cu puterea mea cea mare şi cu braţul meu întins şi l-am dat cui s-a părut drept în ochii mei să-l dau.

(Iov 38:1–5) . . .Atunci Iehova i-a răspuns lui Iov din mijlocul vijeliei şi a zis:  2 „Cine este cel care întunecă sfatul prin cuvinte lipsite de cunoştinţă?  3 Încinge-ţi mijlocul, te rog, ca un bărbat viguros, eu să te întreb şi tu să mă lămureşti.  4 Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune-mi, dacă ai pricepere.  5 Cine i-a stabilit măsurile, dacă ştii, sau cine a întins peste el sfoara de măsurat?

(Neemia 9:6) Tu eşti Iehova, numai tu; tu ai făcut cerurile, da, cerurile cerurilor, şi toată armata lor, pământul şi tot ce este pe el, mările şi tot ce este în ele! Tu le păstrezi pe toate în viaţă şi armata cerurilor se pleacă înaintea ta.

Meditează la versetele de mai sus ...  Întreaga Scriptură îi atribuie actul creaţiei lui Iehova Dumnezeu, nu lui Isus.

Citeşte atent Scriptura şi vei observa că niciodată nu se spune că ceea ce există a fost creat de Isus.  Scriptura foloseşte expresia "prin el", NU DE EL (Coloseni 1:16)

ISUS ÎNSUŞI A RECUNOSCUT CĂ ALTCINEVA A CREAT TOTUL ...

(Matei 19:4) . . .„N-aţi citit că cel care i-a creat i-a făcut de la început de sex bărbătesc şi de sex femeiesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate