Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ruter wireless de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Am vazut asta la dreyfus, el are username care incepe cu CRP de la Corporate. Erdeesh imi da notificare scrisa ori de cate ori se modifica ceva, eu ma intreb cum va functiona streamul cu cont PPOE, va fi sau nu va mai fi IP Fix, se va schimba sau nu IP-ul.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postm25, on 22nd August 2012, 15:49, said:

Am si eu acest router instalat de putina vreme si imi pare rau ca am acceptat asa ceva si deja studiez ofertele sa imi portez fixul la alt operator, eventual sa renunt si la net-ul RDS.
Mentionez mai jos avantajele si dezavantajele routerului remarcate de mine, sa stiti la ce sa va asteptati:
...
- RDS nu mai revine la configuratia anterioara, chiar daca le soliciti acest lucru.

In concluzie va recomand sa nu acceptati asa ceva de la RDS !

Nu inteleg, care ar fi configuratia anterioara si ce te-a deranjat atat de tare incat vrei sa renunti la ei? doar internetul functioneaza si fara routerul lor, poti renunta oricand sa il mai folosesti, nu?

View PostNeaceasca85, on 22nd August 2012, 18:32, said:

La  fel cum routerele date de RTC sunt doar ADSL si routerele date de UPC  sunt doar DOCSIS 3 Cable Modem tot asa acum cele de la RDS sunt doar  PPOE, de ce sa fie ei mai prejos cu limitarea echipamentelor date in  custodie? Incepusera bine cu D-Link DIR 615 si s-au prostit, cum sa dam  scule la amarasteni, sa dam pocnitori.
ADSL si  DOCSIS sunt tehnologii nu protocoale. Pe ADSL este autentificare tot de  tip PPPoE la fel ca la RDS, doar ca se autentifica modemul si nu mai e nevoie de client sa faca setarile, iar pe VDSL si DOCSIS-ul UPC este DHCP (automatic ip).

Edited by MembruAnonim, 22 August 2012 - 18:36.


#21
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View PostNeaceasca85, on 22nd August 2012, 18:59, said:

Cred ca ti se pastreaza IP-ul actual, atata ca o sa te conectezi prin PPPoE.

#22
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011

View PostNeaceasca85, on 22nd August 2012, 18:32, said:

Deci o petarda, avand doar Ppoe nu s-ar putea conecta la abonamentul meu business pentru care la D-Link trebuie selectat Static IP Address si nu Pppoe.

Lipsa port formwardingului ar cauza imposibilitatea folosirii unui streaming de supraveghere video ca al meu. Dar nu mai era interfata asa de simpla cu port forwardingul care e destul de complicat ca n-am reusit sa-l fac eu.

La fel cum routerele date de RTC sunt doar ADSL si routerele date de UPC sunt doar DOCSIS 3 Cable Modem tot asa acum cele de la RDS sunt doar PPOE, de ce sa fie ei mai prejos cu limitarea echipamentelor date in custodie? Incepusera bine cu D-Link DIR 615 si s-au prostit, cum sa dam scule la amarasteni, sa dam pocnitori.

Nu ma intereseaza si va sta la cutie daca-mi baga vreunul pe gat, numai sa nu isi puna pielea a dracului si sa faca in asa fel incat numai routerele date de ei sa functioneze in retea si cele cumparate de useri nu.

Dar nu sunt gigabit ethernet aceste ZTE-uri? Daca nu inseamna ca nu au de gand sa dea abonamente mai mari de 100 mbps, in Oradea la blocuri au inceput sa schimbe ONT-urile Huawei HG865 cu HG8242, adica 3 porturi FE+1 GE cu 4 porturi GE cum numai HG 8242 si ZTE ZXA....FA au- schimbare ce ar duce la impresia ca vor da abonamente mai mari.
ONT Huawei HG8242 am eu. ;)

#23
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
@W21: Acum am linia telefonica direct din router, daca scot routerul ZTE si il pun pe al meu nu mai am telefon. As monta ZTE dupa routerul meu, dar are numai PPPoE pe intrare! Linia telefonica o utilizez mai rar, dar o utilizez, plus ca am alarma conectata la ea.
Pentru ca ZTE nu are nici DDNS nici port forward nu mai pot accesa din exterior camera IP, serverul FTP, routerul etc.
Configuratia anterioara: linia telefonica sa vina separat pe 2 fire, nu prin jucaria lor proaspat instalata.

#24
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Nu se poate flashui o alta versiune de FW, pt. a scapa de limitarile din versiunea RDS?

#25
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View Postm25, on 22nd August 2012, 22:38, said:

Pentru ca ZTE nu are nici DDNS nici port forward nu mai pot accesa din exterior camera IP, serverul FTP, routerul etc.
Asta nu ''suna'' bine. Probabil e un ''semn'' ca vor sa sa limiteze intr-un fel accesul spre astfel de conexiuni.

View PostIP-XCENTRIC, on 22nd August 2012, 22:54, said:

Nu se poate flashui o alta versiune de FW, pt. a scapa de limitarile din versiunea RDS?
Nu cred, cel mai probabil update-urile se vor face automat, ''transmise'' de catre retea. O astfel de modificare ar putea insemna si indemnarea clientului de a plati pretul intreg pentru acest router.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View PostZooMl3sS, on 22nd August 2012, 21:41, said:

ONT Huawei HG8242 am eu. ;)
Stiu, in SM au pus Huawei peste tot, in Oradea si Slatina blocurile sunt Huaweiste iar casele ZTE-izate.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postm25, on 22nd August 2012, 22:38, said:

@W21:   Acum am linia telefonica direct din router, daca scot routerul ZTE si   il pun pe al meu nu mai am telefon. As monta ZTE dupa routerul meu, dar   are numai PPPoE pe intrare! Linia telefonica o utilizez mai rar, dar o   utilizez, plus ca am alarma conectata la ea.
Pentru ca ZTE nu are nici DDNS nici port forward nu mai pot accesa din exterior camera IP, serverul FTP, routerul etc.
Configuratia anterioara: linia telefonica sa vina separat pe 2 fire, nu prin jucaria lor proaspat instalata.
Am inteles acum, ma mir ca s-au obosit sa iti mai modifice cablajul. Nu aveai telefonia si internetul pe acelasi UTP, separata in final de o priza cu 2 porturi RJ45 (4 sau 6? fire din utp) si RJ11 (2 fire) ? Pe-aici asa au instalat rds.tel in anii trecuti si banuiesc ca acelasi cablaj e si la tine acum, adica 2 fire de pe UTP sunt pentru telefonie, pe care ai putea sa le separi pe modelul de mai sus si sa scapi de probleme. Ai configuratia in postul asta: http://forum.softped...m...t&p=8915768 - firele 1,2,3,6 pentru LAN si 4,5 pentru TEL.

View Postcopil_Cuminte19, on 22nd August 2012, 23:48, said:

Asta nu ''suna'' bine. Probabil e un ''semn'' ca vor sa sa limiteze intr-un fel accesul spre astfel de conexiuni.
Si ce motive ar avea sa limiteze acele porturi, cu ce i-ar avantaja? singurul port blocat de RDS (la fel si RTC) e SMTP 25, iar asta e anuntata oficial, pentru a preveni spamul.
Mai degraba s-au rezumat la un firmware custom simplu de configurat, sau low-cost...

Edited by MembruAnonim, 22 August 2012 - 23:36.


#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Conecteaza alarma prin GPRS, intreaba firma de paza de asa ceva in caz ca ai abonament de monitorizare. La mine asa am facut la cererea mea, au pus modul GSM (pe Vodafone) fara sa platesc nimic, astfel hotii nu au ce fir sa taie pentru a impiedica transmisia efractiei catre dispecerat, si firul de RTC se poate taia.  :naughty:  

Hotii pot taia si curentul (sau profita de penele de curent) asa ca acumulatorul din sistem degeaba il mai ai ca linia telefonica va fi picata in acest caz. Urletul sirenei e frectie si se anihileaza cu spuma poliuretanica de exemplu.  :drac:

PS: ZTE-ul asta are 2 iesiri telefonico-fixe? Sa vad daca ar putea renunta la SMTA-ul de pe scara si la mine la business, ca eu am 2 telefoane fixe. M-ar obliga sa renunt la telefonia lor fixa si sa raman cu RTC-ul acolo doar pentru a avea in continuare streaming, adica port forwarding via D-Link in loc de ZTE.

Edited by Neaceasca85, 23 August 2012 - 00:50.


#29
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
"Modificarea cablajului" a fost simpla: cablul UTP trecea prin priza cu 2 mufe RJ11+RJ45 si se continua cu o bucata ce avea RJ45 la capat, asa ca a fost smuls din priza si priza recuperata, iar cablul merge acum spre router cu "matzele" scoase din burtica pe cativa cm (locul fostei prize). Restul setarilor au fost soft, astfel incat linia telefonica sa nu mai vina pe cele 2 fire, ci sa fie decodata de router.
ZTE are 2 iesiri RJ11, la mine merge numai una.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci trec pe VoIP. Singura sansa sa-ti mai folosesti routerul ar fi un switch, un UTP in ZTE folosit doar pentru telefonie si altul in routerul tau personal, adica un teanc de 3 device-uri. :lol:

Edited by MembruAnonim, 23 August 2012 - 11:18.


#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Ce motiv ar avea sa desfiinteze SMTA-urile? Inteleg ca in blocurile nou cablate sa nu mai achizitioneze asa ceva dar cu cele existente ce au?

w21, buna ideea, asa as face eu la business numai ca sa pot candva rezilia RTC-ul si aici dar si sa folosesc D-Link in continuare pentru port forwarding. Prize am o gramada oricum. Insa mai fezabil era sa-ti dea un SMTA mic ca al lui uandreiu pe EoC pe care sa-l bagi intr-un LAN al routerului tau personal.

PS: La case ar putea gandi IPTV-ul ca iesind din al 2-lea LAN al ONT-ului. Telefonia e oricum rezolvata ca din ONT iese, cu baraitul de fond si soneria scurta in cazul ZTE.

Edited by Neaceasca85, 23 August 2012 - 12:14.


#32
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006
Sunt blocuri unde au doar 2-3 abonati pe telefonie fixa. Cel mai probabil acolo vor folosi acest nou router pentru a recupera SMTA-ul (de obicei cu 8 porturi) instalat in casa scarii.....care ulterior poate fi folosit acolo unde este nevoie.

In blucurile cu multi abonati la telefonie vad mult mai fezabila varianta cu SMTA-uri....deci nu ar avea sens sa le elimine de aici.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Abonamentele business au scopul lor, nu-ti pot baga pe gat un router cu care, cel putin deocamdata, nu te-ai mai putea folosi de IP-ul static.

View PostIP-XCENTRIC, on 22nd August 2012, 22:54, said:

Nu se poate flashui o alta versiune de FW, pt. a scapa de limitarile din versiunea RDS?
Probabil cu firmware standard n-ar mai stii setarile pentru VoIP, e nevoie de un firmware custom care sa includa toate functiile, cum au jucariile RTC.
@m25: poti face cateva printscreen-uri la interfata de administrare? sunt curios ce stie.

Edited by MembruAnonim, 23 August 2012 - 12:46.


#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Bine ca in Slatina sunt (aproape) toti abonati la telefonie fixa RDS deci ar trebui sa pastreze SMTA-urile.

Edited by Neaceasca85, 23 August 2012 - 13:14.


#35
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View PostMembruAnonim, on 23rd August 2012, 13:41, said:

Probabil cu firmware standard n-ar mai stii setarile pentru VoIP, e nevoie de un firmware custom care sa includa toate functiile, cum au jucariile RTC.

Un Voip sniffing oare ne-ar lamuri unde s-ar conecta, cum se-ntampla pt DO, ceva gen registrar.xxxx.rcs-rds.ro?

#36
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
Am atasat cateva meniuri.
Desi sunt prezente in meniu, la mine nu merg USB storage, FTP si SAMBA, in schimb pe Asus 500gP cu Tomato merg brici. Poate or sa mearga cumva cu IPTv cand va fi disponibil, dar fara DDNS si cu IP dinamic nu prea vad cum ar fi accesate din extern.
Conexiunea de WAN are numai PPPoE si atat.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate