Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Ce se intampla cu noi dupa moarte?

- - - - -
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#739
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Iar incepeti cu double slit ? Aici aveti o explicatie completa de la Penn State Univ, Phy dep, am mai dat-o dar se uita se pare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mRHONzBeGxU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#740
Arhiman

Arhiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 12.01.2014

View PostAbc2020ro, on 30 august 2014 - 09:22, said:

Ia-o paragraf cu paragraf si sa vedem ce nu intelegi.

View PostAbc2020ro, on 29 august 2014 - 10:00, said:

Ce intelegi prin "consecinta a miscarii aerului" ? Ca in mare parte, datorita felului in care noi am evoluat, sunetul poti spune ca este intr-adevar o consecinta a miscarii aerului. Dar asta doar dpdv mecanicist, adica dpdv al felului in care evolutia a implementat in noi mecanismul care sa duca in cele din urma la qualia de sunet. Evolutia a facut ca qualia de sunet sa apara atunci cand moleculele de aer lovesc in anumite moduri timpanul. Dar asta nu inseamna ca asta e qualia de sunet insasi. Asta e doar o alaturare survenita pe cale evolutiva. Dar qualia de sunet in ea insasi, n-are nicio treaba cu aerul. Qualia de sunet e un sens care inseamna anumite lucruri. Doar ca acele lucruri s-au gasit de cuviinta sa fie folosite atunci cand aerul loveste timpanul.
Pai ce sa zic, n-am inteles nimic. Poti incepe cu ce-am ingrosat. Explicatiile mele sunt cunostintele de biologie clasa a xi-a si ceva in plus puate, daca ti-e necesar sa stii la ce sa te raportezi. Analizatorul auditiv.

#741
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View PostArhiman, on 30 august 2014 - 19:23, said:

Pai ce sa zic, n-am inteles nimic. Poti incepe cu ce-am ingrosat. Explicatiile mele sunt cunostintele de biologie clasa a xi-a si ceva in plus puate, daca ti-e necesar sa stii la ce sa te raportezi. Analizatorul auditiv.

http://forum.softped...e/page__st__234

#742
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008
Putrezire completa si absolut nimic in plus

#743
nickname91

nickname91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.10.2016
Constiinta unui gandac sau paianjen, ori al unui tantar sau al unui vierme unde se duce? Ca si insectele au creier.  Si alea traiesc mult mai putin , cresc, se hranesc, se reproduc si traiesc pana cand sunt zdrobite  in mod mizerabil  de oameni. Te gandesti apoi la milioanele de oameni care au trait o viata mizerabila in scurta lor existenta si cat de stupid au murit in  razboaie   sau in catastrofe. Si incepi sa ai senzatia aceea naspa  de esti ateu:  adica, ai trait putin, si mizerabil, ai murit stupid si ....n-ai parte de viata de dupa moarte.  
Mai e si teoria cu matrixul si ca zeul sau zeii sunt inteligenta artificiala colectiva ultraavansata.


Iti vine sa te gandesti apoi la reincarnare, ca e imposibil  ca in universul asta  sa fie risipite asa aiurea atatea "constiinte" (sau "suflete" cum le spun adeptii cultelor religioase).


Ce este pana la urma constiinta? Stiu sigur ca se manifesta in reactii electrice in creier. Banuiesc  ca asa zise "suflete" au forma unor electroni care dupa moartea recipientului, ajung in interdimensiuni ......multi savanti spun ca undeva unde nu exista spatiu si timp, adica nicaieri.


Ma intreb apoi unde ajunge  continutul   unui hard, dvd sau stick formatat? Unde se duce toata informatia digitala dupa ce este stearsa?

Inteleg, paraseste dimensiunea in care traim.  Dar unde? Undeva unde nu exista spatiu-timp. Dar exista acel non spatiu-timp?  Majoritatea savantilor incep sa contrazica ideea ca era nimicul absolut dinainte de Big Bang sau ca materia s-a format din nimic.


Pana la urma, tind sa cred ca numai prin studierea fizicii cuantice putem afla ce se intampla dupa moarte cu constiinta noastra.

Edited by nickname91, 28 October 2016 - 23:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate