Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce se intampla cu noi dupa moarte?

- - - - -
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#19
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
alte pareri?

#20
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 MDCristi, on 8th August 2012, 20:55, said:

nu inteleg conceptul asta, nu inteleg cum ceva poate pur si simplu sa dispara.

Îți dau un exemplu simplu: 1 calculator cu cîțiva giga de RAM pe care îl oprești de la buton. Miliarde de octeți de informație dispar în neant, pur și simplu, indiferent dacă aveai backup sau nu.

Sau un exemplu și mai simplu, sîntem în anul N î.e.n., biblioteca din Alexandria conține o grămadă de cărți (papirusuri de fapt, în acea epocă) care sînt toate unicate căci nu s-a inventat tiparul... biblioteca a luat foc, și toată informația aia s-a volatilizat iremediabil.

Omul nu e calculator, asta e clar, dar ți-am dat exemplele pt că citezi greșit legile fizicii cu "nimic nu se pierde, totul se transformă"... legea aia se referă la energie/lucru mecanic, nu la informație.

#21
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 MDCristi, on 8th August 2012, 20:14, said:

Mai exact unde pleaca constiinta noastra? Nu ma pricep foarte bine la fizica(deoarece nici nu am ajuns la capitole atat de avansate) si pe masura ce invat incep sa ma indoiesc in privinta teoriei sustinuta de crestini, si incep sa ma gandesc ca constiinta noastra calatoreste prin spatiu. Dar rog pe cineva care se pricepe sa-mi expuna punctul lui de vedere.

Nu pleaca nicaieri. Dar nici nu dispare.

Intr-un "Univers holografic" (cum pare acesta) totul, absolut totul , ramane pe "orizontul  de eveniment" a Universului...identic cu acela a unei singularitati.

Deci informatia ramane.  :rolleyes:

#22
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Am un copil pe care l-am crescut in asa fel incat sa fiu mandru oricand de el. Sunt sigur ca dupa ce eu nu voi mai fi, voi ramane in amintirea ei. Si, poate, in cea a nepotilor mei. Asta ma face sa nu ma sperii de ce va fi dupa moarte  :notangel: . Punct.

#23
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 x3mytiz, on 8th August 2012, 19:33, said:

Am un copil pe care l-am crescut in asa fel incat sa fiu mandru oricand de el. Sunt sigur ca dupa ce eu nu voi mai fi, voi ramane in amintirea ei. Si, poate, in cea a nepotilor mei. Asta ma face sa nu ma sperii de ce va fi dupa moarte  :notangel: . Punct.
Dar tu nu vei mai exista(decat in amintire lui dupa cum spui tu, dar incet incet de va uita), cand traiesti e ceva diferit, esti constient ai o personalitate, poti face ce vrei, nu cred ca vei mai exsita...

#24
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Omul nu e calculator, asta e clar, dar ți-am dat exemplele pt că citezi greșit legile fizicii cu "nimic nu se pierde, totul se transformă"... legea aia se referă la energie/lucru mecanic, nu la informație.

ma bag si eu ,si vreau sa intreb,energia si lucru mecanic ,trudind intr-o viata de om,lasind la o parte ce ramine in urma noastra,unde se duc?
constiinta cred ca ramine in amintirea celor dragi,ce si cum am fost...

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 MDCristi, on 8th August 2012, 20:14, said:

Mai exact unde pleaca constiinta noastra? Nu ma pricep foarte bine la fizica(deoarece nici nu am ajuns la capitole atat de avansate) si pe masura ce invat incep sa ma indoiesc in privinta teoriei sustinuta de crestini, si incep sa ma gandesc ca constiinta noastra calatoreste prin spatiu. Dar rog pe cineva care se pricepe sa-mi expuna punctul lui de vedere.
Ce sa se intample, nimic, incetezi sa mai existi ca fiinta (constiinta e inclusa ca proprietate a creierului, ea se pierde prima intrucat inceteaza sa mai functioneze creierul care este mediul ei de existenta si functionare), in urma raman componentele care se dezintegreaza sau se metabolizeaza de alte vietuitoare.

 MDCristi, on 8th August 2012, 20:55, said:

nu inteleg conceptul asta, nu inteleg cum ceva poate pur si simplu sa dispara.
Elementar, din moment ce structura si matricea celulara inceteaza sa mai traiasca adica sa se reproduca... se dezintegreaza. Se spune ca dispare pentru ca ce formau inainte nu mai exista, nu de alta, atomii nu dispar dar ce reprezentau ei da.

Edited by andreic, 08 August 2012 - 20:50.


#26
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
bun, deci daca ar fi sa ajunga toti oameni la concluzia asta? ar insemna haos. eu ma gandesc ce rost mai are sa pierd timp si sa invat(de exemplu) cand pot face mii si mii de alte lucruri. asta e doar o ipoteza...

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 MDCristi, on 8th August 2012, 21:53, said:

bun, deci daca ar fi sa ajunga toti oameni la concluzia asta? ar insemna haos.
Nu, de ce sa fie haos ?

 MDCristi, on 8th August 2012, 21:53, said:

eu ma gandesc ce rost mai are sa pierd timp si sa invat(de exemplu) cand pot face mii si mii de alte lucruri. asta e doar o ipoteza...
Pai si acum poti face mii de lucruri... daca te pricepi la ele si daca-ti poti intretine traiul si ajungem iar la invatat :)

#28
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

 andreic, on 8th August 2012, 19:59, said:

Nu, de ce sa fie haos ?
Zic si eu in prostia mea, daca aflu ca orcum mor si nu mi se va intampla nimic, pot de exemplu sa fac contrabanda, sa ma duc la curve, etc... dar bine ca exista puscaria.. deci ai dreptate.
Si concluzia finala este ca imi dau seama cat de pretioasa e o viata de om.

Edited by MDCristi, 08 August 2012 - 21:05.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Iarasi, asta se intampla si acum, nu o faci tu o fac altii... e haos :) O fi in viata unora nu zic... dar cei care folosesc ratiunea au protectie.

Viata trebuie pretuita pentru fiecare moment al ei nu pentru o iluzie :)

Edited by andreic, 08 August 2012 - 21:06.


#30
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Bun acum deraiez de la subiect, dar ma gandesc ca in viitorul nu foarte indepartat, am putea sa ne salvam amintirile pe un stick(de exemplu) si codul nostru genetic si sa ne clonam si astfel am simula nemurire?
Dar chiar nu exista nimeni cu o opinie diferita?

Edited by MDCristi, 08 August 2012 - 21:16.


#31
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
prea multe întrebări pentru o modificare genetică banală....
privește cu atenție puiii maimuțelor din diferite regiuni... Africa de sud, Japonia, Americi ... și vei sesiza asemănări izbitoare... inclusiv suptul degetului mare... cu  puiii de om din acele zone.
Clar, după moarte ne așteaptă aceiași viermi ca pe cimpanzei.... doar că noi realizăm acest fapt...

#32
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
dar ma gandesc faptul ca noi murim si informatia in mare parte se pierde ar putea fi cauza a dezvoltarii lente a umanitatii, de exemplu  a murit Einstein sa zicem ca dupa moartea lui cineva devine pasionat de munca lui si incepe sa studieze  va petrece cel putin 20 de ani pt a ajunge la bagajul lui de cunostinte pentru ai putea duce munca mai departe, dar daca el n-ar fi murit ar fi putut duce munca mai departe fara a pierde 20 de ani.

#33
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

 stelica_33, on 8th August 2012, 21:38, said:

Omul nu e calculator, asta e clar, dar ți-am dat exemplele pt că citezi greșit legile fizicii cu "nimic nu se pierde, totul se transformă"... legea aia se referă la energie/lucru mecanic, nu la informație.

ma bag si eu ,si vreau sa intreb,energia si lucru mecanic ,trudind intr-o viata de om,lasind la o parte ce ramine in urma noastra,unde se duc?
constiinta cred ca ramine in amintirea celor dragi,ce si cum am fost...


stelica draga

stii ca tot ce exista in lumea materiala, solida, masurabila bla bla bla...e de fapt, INFORMATIE CONDENSATA, da ?

tu stii ca soliditatea corpurilor fizice, la baza de tot, la cea mai mica particula, e de fapt informatie, nu ?

sper ca stii ca tot ce exista la nivel macro  (vizibil, tangibil, masurabil) are la baza acele ,,chestii obscure'' cuantice, nu ?

si sper ca stii ca deja stiinta a demonstrat cala nivel cuantic   (acolo unde lumea materiala ia nastere ...) elementul chese e Observatorul Constient, nu ?


mai pe romaneste.... TOTUL  (inclusiv lumea fizica, macro) e INFORMATIE ...INFORMATIA condensata e ENERGIE....Energia condensata e lumea materiala tangibila

Orientalii stiau asta de mii de ani, sub adagiul ,,Lumea e Maya, Iluzia''


cand mori, pur si simplu, te ,,transformi' .....adoma unui cub de gheata, toata informatia  X  (unde X = numele vostru, personalitatea voastra etc)   revine in substratul cuantic energetic de unde a si plecat

adica, comparand cu Matrix ....te intorci la sursa!

nu e asa rau sau oribil cum va tot speriati - de acolo ati plecat temporar, deci in mod cert, acel loc, Sursa, nu poate fi atat de rau!


da, stiu...e logic si normal sa te temi de pierderea individualitatii actuale  (e baza instinctului de supravietuire)

dar o gandire logica, calma, rationala ne arata ca  Energia NU poate fi distrusa !!!

si cum constiinta/ sufletul etc  sunt procese de sorginte cuantica, energetica, e clar ca nu pot fi distruse nici macar de ,,Doamna cu Coasa'', ci transmutate doar

sigur ca si eu sunt speriat  (acu cca 1 an, mai ales dupa o senzatie la inima care am crezut ca era infarct, dar era un simplu junghi :P   deh ...nu am mai avut niciodata), dar cel putin,  stiu ca nu pot fi distrus propriu zis, caci sunt energie si nu exista forta in Univers  (inclusiv acel Dzeu) care sa poata distruge energia

Edited by dreamseeker11us, 08 August 2012 - 21:27.


#34
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 MDCristi, on 8th August 2012, 22:21, said:

fara a pierde 20 de ani.
nu se pierde nimic. Lumea este astfel organizată, încît permanent cei mulți vor sclăvui cîțiva trîntori.

 dreamseeker11us, on 8th August 2012, 22:25, said:

mai pe romaneste.... TOTUL  (inclusiv lumea fizica, macro) e INFORMATIE ...INFORMATIA condensata e ENERGIE....Energia condensata e lumea materiala tangibila
urmăream... cum a fost descoperită o planetă ce-i împotriva tuturor legilor fizicii terestre... concluzia?
Habar n-avem de nimic, presupunem și atît.

#35
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

 sarac.lipit, on 8th August 2012, 22:31, said:

nu se pierde nimic. Lumea este astfel organizată, încît permanent cei mulți vor sclăvui cîțiva trîntori.


urmăream... cum a fost descoperită o planetă ce-i împotriva tuturor legilor fizicii terestre... concluzia?
Habar n-avem de nimic, presupunem și atît.


da, e interesant de remarcat cum batem cu pumnul in masa  (ma rog, comunitatea stiintifica respectabila) cum ca Legile Fizicii sunt asa si pe dincolo si pe dincolo ....adica ei le stiu clar si cu asta basta, sunt batute in piatra ca tablele legii!

si mai hilar, e cand chiar fizica clasica ne da peste bot, ca si cum ne zice  ,,MU*E  noob ce esti''  uite ca nu e cum zici tu, ci cum zic eu!


e chiar interesant de remarcat cum, incet incet, misticismul si intelepciunea straveche  (de peste tot, mai ales cel oriental)  converg incet incet, cu stiinta oficiala

eu unul ma stric de ras, cand remarc  cum se tot zbat oamenii de stiinta, sa afle lucruri care misticii le cam stiau dintotdeauna ....dar poate e calatoria care conteaza, nu neaparat rezultatul final

#36
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Pai si cam care este rostul omului? de ce credeti ca existam?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate