Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

excursie in balcani

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Salut,

Peste fix o saptamana voi pleca in Croatia. Perioada concediului va fi 14-23 august. Ca si itinerariu mi-am stabilit urmatorul traseu si urmatoarele locuri pe care as vrea sa le vizitez:

         14 August: Bucuresti – Belgrade 613 Km ~ 9 ore (cazare o noapte Belgrade)
         15 August: Belgrade – Plitvice 529 km ~ 6 ore (cazare o noapte Pltvice) - taxe autostrada ~ 16 Euro
         16 August: Plitvice – Brela 293 km ~ 3 ore si 30 minute (aici am gasit un apartament cu 420 de Euro pentru 6 nopti, apartamentul fiind de 4 persoane) - taxe autostrada ~ 11 Euro
         17 August: Brela – Split – Trogir 77 km ~ 2 ore  
         18 august: Brela – Insula Brac 52 km ~ o ora si 30 minute - taxa ferryboat Makarska - Sumartin 43 Euro masina + 36 Euro pentru 4 persoane dus-intors
         19 august: Brela – Insula Hvar 110 km ~ 2 ore si 40 minute - taxa ferryboat Sucuraj - Drvenik 15 Euro masina + 17 Euro pentru 4 persoane dus-intors
         20 August: Brela – Dubrovnik 163 km ~ 3 ore si 15 minute
         21 August: Brela – Parcul National Krka 120 km ~ o ora si 30 minute - taxe autostrada 5 Euro
         22 August: Brela – Mostar – Drobeta Turnu Severin 812 km ~ 12 ore
         23 August: Drobeta Turnu Severin – Bucuresti 340 km ~ 5 ore si 15 minute
Ce parere aveti de itinerariu? Am vazut ca la Plitvice intrarea costa in jur de 15 Euro si la Krka cam 12 Euro. Este adevarat ca sunt anumite locuri la Krka unde poti face baie? Cei care ati mai fost in aceste locuri, imi puteti spune care sunt obiectivele "must see" din Dubrovnik/Split/Trogir? Multumesc frumos

Attached Files


Edited by Sleipnir, 06 August 2012 - 11:31.


#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Despre itinerar avem o parere buna. Daca ii spuneai Belgrad si Krk ce avea? Nu suna destul de cosmopolit?  :D  sa nu uiti sa mergi si in Palilula

#3
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostOctavian_SK, on 6th August 2012, 13:23, said:

...Daca ii spuneai Belgrad si Krk ce avea? ...
:thumbdown:
Pentru necunoscatori: Krk si Krka sunt doua locuri total diferite. Krk e e o insula, iar Krka e un rau si un parc national

@Sleipnir, ce reprezinta orele si mai ales minutele date de tine?

Edited by biscatrix, 06 August 2012 - 12:39.


#4
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007

View Postbiscatrix, on 6th August 2012, 13:41, said:

:thumbdown:
Pentru necunoscatori: Krk si Krka sunt doua locuri total diferite. Krk e e o insula, iar Krka e un rau si un parc national

@Sleipnir, ce reprezinta orele si mai ales minutele date de tine?

Cam cat fac cu masina pana acolo....asa orientativ.....In Belgrad pot sa platesc la restaurante/magazine cu Euro sau trebuie sa schimb in dinar?

#5
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu spun sa nu te bazezi deloc pe timpii aia. De la teorie la practica e distanta mare mai ales in august cand Croatia e plina de turisti. Pe drumurile lor viteza de deplasare poate fi mult mai mica decat banuiesti. De exemplu, se poate intampla sa mergi kilometri buni in coloana, in spatele unei camper ce mai are si o barca pe remorca. Sa nu mai zic de lucrari, vami sau pur si simplu blocaje din cauza prea multor masini. Plus probabil vei face pauze pentru poze.
La transferul cu ferry la fel. S-ar putea sa stai ore bune la coada pentru imbarcare ...

#6
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007

View Postbiscatrix, on 6th August 2012, 14:22, said:

Eu spun sa nu te bazezi deloc pe timpii aia. De la teorie la practica e distanta mare mai ales in august cand Croatia e plina de turisti. Pe drumurile lor viteza de deplasare poate fi mult mai mica decat banuiesti. De exemplu, se poate intampla sa mergi kilometri buni in coloana, in spatele unei camper ce mai are si o barca pe remorca. Sa nu mai zic de lucrari, vami sau pur si simplu blocaje din cauza prea multor masini. Plus probabil vei face pauze pentru poze.
La transferul cu ferry la fel. S-ar putea sa stai ore bune la coada pentru imbarcare ...

Da....stiu ca nu trebuie sa ma bazez pe ce imi da GPS-ul. Oricum am scris asa orientativ, sa zicem ca marja de eroare e undeva la +- 60% :D.

#7
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007
Imi puteti spune daca exista supermarket-uri in zona Brela-Baska Voda-Makarska sau esti dependent intodeauna de restaurante?

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Exista (Lidl si altele mai mici) stai linistit, doar nu te duci in Cuba.
Si contrar preturilor pe care le gasesti pe acest forum, se poate manca lejer la 35-40 kuna de persoana la taverne (1 euro=7 kune).

Edited by florinbad, 07 August 2012 - 07:13.


#9
Sleipnir

Sleipnir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 01.09.2007

View Postflorinbad, on 7th August 2012, 08:10, said:

Exista (Lidl si altele mai mici) stai linistit, doar nu te duci in Cuba.
Si contrar preturilor pe care le gasesti pe acest forum, se poate manca lejer la 35-40 kuna de persoana la taverne (1 euro=7 kune).

Multumesc frumos pentru raspuns. Am vazut ca au si ei Kaufland, Lidl si Billa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate