Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Pret 2 macbook-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
fiecare vrea să-și vândă marfa
exista macbook si de 15 si de 17 din aluminiu

#20
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Probabil ca pun o intrebare prosteasca. La astea de aluminiu cum e, sunt argintii ca asa este aluminiul sau are si o vopsea peste si se decojeste in timp?

#21
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
nu sunt vopsite, doar stratul de oxid de aluminiu este întărit

Edited by tracius01, 07 August 2012 - 14:22.


#22
malynn

malynn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.12.2011
Uite inca o varianta, mai iefitna, tot de la apple. un macbook air de 13 inch, aici pe softpedia. la 2200, eu zic ca e un pret bun si se apropie ca si performanta de MBP de 13 de care ziceai tu

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postgerbil, on 7th August 2012, 14:41, said:

Sa vad ma mai gandesc. Ia uite ce zice un vanzator : "Nu exista macbook mai mare de 13'' din aluminiu iar macbook pro  nu arata asa bine ca asta si nu e facut dintr-o singura bucata din aluminiu, iti spun sa sti ca nu e acelasi lucru." Sa inteleg ca vrea sa-si vanda neaparat marfa ?
este un samsar care nu stie ce vinde. numai pro-urile sunt de aluminiu de ceva timp, si sunt de 13, 15 si 17. cel de 13" la care se refera el este probabil macbook-ul unibody cu carcasa de plastic pe care nu-l recomand. se crapa carcasa pe partea de sub tastatura (adica acolo unde se inchide ecranul peste partea de jos).

View Postmalynn, on 7th August 2012, 16:25, said:

Uite inca o varianta, mai iefitna, tot de la apple. un macbook air de 13 inch, aici pe softpedia. la 2200, eu zic ca e un pret bun si se apropie ca si performanta de MBP de 13 de care ziceai tu
asta iarasi mi se pare o recomandare proasta. atentie, acel hdd de 120 este hardul de 4200 rpm pe care nu l-as recomanda in nicio configuratie.
cauta un pro de 13" eventual putin mai vechi si negociaza la sange. eu abia am vandut cu 3300 ron un macbook pro de 13" de 4-5 luni in conditie perfecta, sunt convins ca in 2500 de ron gasesti unul mai mult decat ok.

#24
malynn

malynn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.12.2011
@born2lose
el cauta un macbook doar ca sa il aiba, adica nu vrea gaming sau nu stiu ce editari. cu alte cuvinte, nu vrea neaparat performanta. dupa cum el a spus, e nevoit sa stea in casa, deci, presupun, ca o sa stea mai mult pe internet. pentru ce iti trebuie un HDD "performant" daca nu prea depinde de el scopul cu care vrea sa il foloseasca?
bun, asta e doar parerea mea, daca as fi avut acum banii pentru un MB doar pentru browsing web, as fi ales air-ul.

#25
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Da este adevarat, oricum am pc-ul desktop daca e nevoie de ceva editari, fac melodii cu orga si merge mai mult decat bine. Dar probabil voi folosi Garage Band de pe laptop pe orga, mi se pare mult mai bun la sunete decat ce am acum pe windows. Oricum nu ma grabesc, ma mai gandesc.
Ce vroiam eu sa va mai intreb, daca sa zic ca iau un macbook pro, zicea cineva ca se poate pune un ssd la o adica. Se monteaza usor? Nu sunt strain de demontari pc-uri, am reparat si montat/demontat multe, chiar si laptopuri, dar nu stiu la mac-uri cum este. Sau un hard, sa zicem ca as gasi unul mai mare in timp, se pune usor, sau tre sa demontezi tot laptopul sa ajungi la el ? Merge si un hard de laptop normal sau are alte mufe ?

Edited by gerbil, 07 August 2012 - 16:34.


#26
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu este mai greu decât la [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YOAc_5L9XmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Dar merge orice hard? Ma gandesc ca de mac or sa fie foarte scumpe.

#28
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postgerbil, on 7th August 2012, 23:43, said:

Dar merge orice hard? Ma gandesc ca de mac or sa fie foarte scumpe.
merge orice hdd 2.5 sata, dacă vrei sa cumperi oficial de la apple o sa găsești doar ssd

#29
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Se duce azi un amic care se pricepe la macuri sa vada macbookul pro de 17". A zis ca ar merge si un schimb cu laptopul mei Acer 5315 ( prietenul nu-l mai vrea, vrea unul mai performant ca  ii plac jocurile din seria 18wos, eurotrcuk si pe acerul meu merg ca naiba aceste jocuri ). Ar merita acest schimb ?  I-am zis ca al meu face 10 mil ( desi nu mai face atata, stiu dar am incercat si eu ), Si a zis ca e ok daca e functional perfect. Daca nu iese pasenta, voi incerca un mini cum ati zis voi.

Edited by gerbil, 08 August 2012 - 14:44.


#30
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Gata l-am luat, am dat ACerul si 5 mil si aia a fost. E ca nou. Bateria nu stiu, vad ca arata prima data 2 ore acuma arata 1 ora, nu stiu daca e buna sau nu, el zice ca e noua si ea. A uitat sa ia incarcatorul, dar se duce maine sa-l ia. Doamne cat de bine se misca fata de pc, incredibil. :naughty:    Nu-mi pare rau. Ce e nasol ca se incalzeste ca e din aluminiu,   merge sa ii pun un cooler ceva?

ps: mi-a dat si niste taste de mac si un mouse, bonus fara bani, tastele au o problema nu merg tastele a,s,x, se poate face ceva? Sau le arunc?

Edited by gerbil, 08 August 2012 - 21:09.


#31
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Adica ai dat 15 mil pe un MBP 17"?
Felicitari!
Vezi ca bateriile sint scumpe, daca nu-i buna o sa te coste putintel distractia.

#32
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Mersi sper sa am parte de el. La o adica daca nu tine bateria, il pot folosi asa la priza? Oricum nu ma duc cu el afara.

ps: nu l-am luat de la cel de care ziceam zilele trecute, l-am luat de la o cunostinta care l-a adus din sua acuma cateva luni, dar copii lui nu il folosesc ei se joaca pe un ps3, omul nu se pricepe asa ca l-a dat pe laptop ca sa aiba windows. este tot Macbook pro 17 ca si cel de care ziceam. Trebuie sa iau un cooler ca vad ca se incalzeste cat de cat. Dar inca odata, incredibil nu ma asteptam sa se miste asa, am bagat si un joc si zbarnaie. Plus ca e foarte fluent in miscari, e o miscare naturala exact ca la filmele trase de zici ca sunt live. Pe pc-ul desktop Lionul se misca bine dar nu asa fluent, mai agata pe ici pe colo. Si e hard de 5400rpm in macbook, nu pot sa imi inchipui cum ar merge cu un ssd dar deocamdata numai am money, stau pe bara cateva luni, poate, poate oi lua de sarbatori unul :))

Edited by gerbil, 08 August 2012 - 21:37.


#33
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
felicitări, un acer+5 mil este un chilipir

#34
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Toate se incalzesc, al meu citeodata frige, asa sint ele.
Nu il tine in priza tot timpul, fa o calibrare bateriei (lasat sa se descarce pina intra singur in sleep, lasat asa 5 ore, apoi incarcat complet fara sa-l folosesti in timpul incarcarii).
Bateria trebuie sa tina undeva intre 3,5-4,5h in functie de cite cicluri are, si este recomandabil sa il scoti din priza si sa lasi bateria sa se descarce pina la 20% macar o data pe sapt.
O calibrare dupa procedeul descris mai sus este recomandata o data la trei patru luni.

#35
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Dar o baterie noua sa zicem, cat tine daca de exemplu te joci un joc care cere mai mult ? Presupun ca numai are cum sa tina 3 ore, nu ? In legatura cu incalzitul, trebuie sa ii mai pun un cooler pad ? Vad ca acesta nu are gauri cum avea Acerul in zona ventilatorului de la proc.

ps: Ecranul e superb, nu exagerez, dar se vede mult mai bine si ca monitorul meu lcd full hd benq de 21", a carui imagine credeam ca e perfecta.

Edited by gerbil, 08 August 2012 - 21:57.


#36
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Ma scuzati ca intreb atea lucruri, dar parca sunt un copil acuma cand are o jucarie noua. El acuma are hardul doar o partitie cred ( atata apare pe desktop doar un hard ), ar fi recomandat sa fac ca si pe un pc, o partitie pt os si alta pt diverse ? Sau sa il las asa ?

De tastatura stie cineva ce-ar putea avea? Nu stiu cum se demonteaza.

Edited by gerbil, 08 August 2012 - 22:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate