Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pret 2 macbook-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Cat ar merita fiecare dintre aceste macbook-uri si care ar merita cumparat dintre cele doua ? Ambele sunt ca noi, folosite foarte putin.
1. Macbook unibody aluminiu : Procesor Core 2 Duo 2ghz , 4gb ram, 160 gb hdd, ecran 13" NVIDIA GeForce 9400M 256MB.
2. Macbook PRO 17 : ecran 17", full HD, Procesor Core 2 Duo 2.5Ghz,  4gb ram, 250 gb hdd, placa video Nvidia 8600GT 512MB.
Nu stiu mai nimic despre macuri, n-am avut niciodata, dar am vazut pe anumite site-uri ca unele Macbook-uri sufera de anumite probleme dintre care cea mai des intalnita este aceea cu crapatul carcasei. Au si acestea doua aceste probleme ?

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Macbook PRO merita.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Macbook (non-pro), de plastic alb sau negru sufera toate de crapaturi.
Cele de aluminiu nu au astfel de probleme...

Problema este ca intre timp au aparut 2 generatii de procesoare pe Mac, iar bateria chiar daca sta in "dulap" tot isi pierde din calitati.

Daca esti cat de cat mobil, mergi pe 13 inch.
Cel de 17 e un desktop replacement. E mare, catre urias.
Eu am trecut de pe 13 pe 15 si acesta mi se pare mare, daca trebuie sa il tin pe burta, in pat.

P.S. la oricare dintre ele, pune un SSD si va zbura incredibil!

#4
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
eu nu înțeleg de ce cineva mai dorește sa cumpere mac-uri cu core 2 duo, este o arhitectura învechită(nu zică ca este prost).
chestia asa cu merge sa cumpăram mac-uri mai vechi s-a perpetuat din vremea când apple mergea pe powerpc dar atunci cumpărarea era justificata.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Pana acum am avut un Acer 5315 pe care pusesem Macosx SL si se misca destul de bine, dar nu perfect. Il voi vinde unui prieten. Mi-e ca de 13" mi se va parea prea mic, avand in vedere Acerul de 15,4" de pana acum. Ce ziceti, cel de 17" are probleme astea cu crapaturile ?  
Si cam cat are merita fiecare dintre acestea doua ? Nu vreau sa radeti de mine, dar pe macbookuri mai ai probleme cu kexturi sa cauti, sa instalezi, kernel panicuri si etc? Se misca mai fluent decat pe un pc normal? De exemplu pe Acer, cand dadeam click pe appilcations in dock bar jos sau cum ii zice, aparea mai sacadat asa, nu fluent, apoi cand dadeam click pe utilities, aparea mai greu continutul, sau deloc si trebuia sa mai dau odata. Pe mac real cum e? Vanzatorul macului de 13 de aluminiu zice ca deschizi pana la 16 desktopuri si merge tot fluent. Minte?

Edited by gerbil, 06 August 2012 - 12:51.


#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ambele modele au carcasa de aluminiu, deci nu au probleme cu crapaturile.
17 este ditai dihania, nu vrei sa cari asa ceva dupa tine zilnic. Daca sta pe birou 99% din timp, atunci e ok.
De fluiditate nu se pune problema, dar cred ca poti face o proba inainte de cumparare, ca sa te convingi.
Kernel panic am vazut de doua  sau trei ori in 4 ani, cauzat intotdeauna de ceva continut flash.

#7
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

 gerbil, on 6th August 2012, 13:49, said:

Nu vreau sa radeti de mine, dar pe macbookuri mai ai probleme cu kexturi sa cauti, sa instalezi, kernel panicuri si etc? Se misca mai fluent decat pe un pc normal? De exemplu pe Acer, cand dadeam click pe appilcations in dock bar jos sau cum ii zice, aparea mai sacadat asa, nu fluent, apoi cand dadeam click pe utilities, aparea mai greu continutul, sau deloc si trebuia sa mai dau odata. Pe mac real cum e? Vanzatorul macului de 13 de aluminiu zice ca deschizi pana la 16 desktopuri si merge tot fluent. Minte?
pe un mac real nu este nevoie de cauți kext (kext = driver)
cele reale dau kernel panic dar în situații foarte foarte rare
nu are relevanta cate desktop-uri deschide, ambele laptop-uri merg excelent pe snow leopard și bine pe lion (nu stiu de mountain lion )

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Ziceti-mi si mie va rog un pret, cat ar merita ?

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Un pret "de piata" (nu exista pret corect) ar fi 13 inch 2000+ RON, iar cel de 17 inch 2500 RON+

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Ce intrebare am eu, daca voi opta pentru cel de 13"  ( intrucat vanzatorul de la 17" nu raspunde deloc de o zi si ceva ), voi putea eventual sa il pun daca am nevoie, pe monitorul actual de la pc, un Benq full HD ? Sau nu sunt compatibile? Va merge la rezolutie full hd?
Placa video nvidia 9400m de la cel de 13" este mai buna ca cea pe care am avut-o pe Acer 5315, intel x3100 ? M-ar interesa daca merg jocuri mai vechi gen Half Life 2 care e si pe mac nativ. Pe Acer 5315 mergea foarte prost half life 2 pe windows.

Edited by gerbil, 06 August 2012 - 18:21.


#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Deci in concluzie ce sa fac  :scratchchin: ? In ce priveste portabilitatea nu prea conteaza, eu am o problema de sanatate, ies rar din casa si oricum daca ies, ies numai daca ma ia cineva cu o masina mica, deci nu il car eu. Ma gandesc ca acesta mai mare ar fi mai performant. Stiti cumva daca se incalzeste rau, si unul si altul ? Preturile finale sunt exact acelea pe care le-a zis colegul mai sus.

ps: Stiu ca in acesti bani as lua un laptop pc mult mai performant, dar am un pc desktop pe care joc cam orice nou, nu foarte peformant dar de ajuns, si oricum am cam imbatranit si m-am cam plictisit de stilul jocurilor noi, ma atrag tot cele mai vechi mai mult. Si in ultima instanta, nu vreau sa mor prost, si asa alta placere nu am de la viata in afara de stat in casa nonstop, nu fumez, nu beau, nu f,,t.

Edited by gerbil, 06 August 2012 - 21:09.


#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Atunci mergi pe cel de 17", pentru iesirea video iti mai trebuie un cablu DVI-HDMI ca sa te poti lega la un monitor sau televizor hd.

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu cred ca suporta full HD, ci or ezolutie mult mai mica.

Ti-as recomanda un Mac Air de 13 inch, daca nu ai nevoie de performanta.
E mai usor si se misca bine.

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Da, a zis ca are si acel adaptor pt monitor sau tv. Acesta este http://www.everymac....nryn-specs.html   varianta cu 1920x1200.

Edited by gerbil, 06 August 2012 - 23:09.


#15
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
gerbil ticule dacă tot ai o problema de sănătate care te obliga sa stai în casa
eu iți spun sa-l dai dracu de laptop și sa mergi pe asta: http://www.noumax.ro/mini

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Da dar imi depaseste bugetul. Si asa fac un efort destul de mare pt cei 2500 lei. De cativa ani tot strang la ei.  :D     Daca aveam bani va dati seama ca luam de la magazin nu ma mai complicam cu sh.

#17
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
insist: http://www.re-store....c-mini?vmcchk=1
Lei : 2.848

si privește si următoarea chestie: mai sus de mountain lion nu o să-ți poți baga, la anu Apple taie suportul pentru toate core 2 duo, dacă Apple face asta, producătorii de software urmează

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Sa vad ma mai gandesc. Ia uite ce zice un vanzator : "Nu exista macbook mai mare de 13'' din aluminiu iar macbook pro  nu arata asa bine ca asta si nu e facut dintr-o singura bucata din aluminiu, iti spun sa sti ca nu e acelasi lucru." Sa inteleg ca vrea sa-si vanda neaparat marfa ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate