Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Temperaturi suportate de catre Monitor TFT sau CRT

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Salut ,
M-ar interesa si pe mine daca stie cineva care este temperatura minima la care poate lucra un TFT sau CRT as vrea sa pun un monitor cat mai mare intr-o hala singura problema e ca iarna pot fi si temperaturi de -20 de grade si nu as vrea sa stric un monitor degeaba .

#2
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Nu rezista la asa temperaturi , eventual sa cauti un panou de mari dimensiuni realizad cu led-uri. Valoarea minima este +5 grade .

#3
iceboy2010

iceboy2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.09.2011
Eu stiu ca foarte putine electronice functioneaza sub -0 °C, mai ales tv-uri , mai repede poti incerca cu un panou led

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
orice monitor are aerisire si se incinge in timpul functionarii, rezulta ca se va forma condens pe placile electronice si e doar o problema de timp pana crapa.
asta daca cristalele lichide din el nu se vor cristaliza in solide (The liquid crystal material can be permanently damaged by very low temperatures. Bubbles can form. Molecules can aggregate into solid crystals. Either of these will disrupt the carefully twisted order of liquid crystal molecules when they are transmitting light, resulting in a permanent optical defect)

#5
luigyy90

luigyy90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.01.2008
Aham va multmesc pentru raspunsurile rapide deci o sa trebuiasca sa ii faca o cutie .

#6
Batran

Batran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 24.07.2012
Eu am ținut un LCD la minus 20 și câte grade au fost afară... nu are nimica și este și acuma folosit: Singura chestie: Era tot timpul aprins, foarte rar se oprea, deci dacă la mine a ținut la - 20 și ceva de grade... zic că o merge și la tine.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 onlyone, on 3rd August 2012, 09:59, said:

orice monitor are aerisire si se incinge in timpul functionarii, rezulta ca se va forma condens pe placile electronice si e doar o problema de timp pana crapa.
asta daca cristalele lichide din el nu se vor cristaliza in solide

Alo, fizica! Condensul se formeaza pe placile MAI RECI decit mediul. Ai vazut tu condens pe o placa incinsa? Pe de alta parte bag-o in congelator, tot nici un condens, scoate-o de acolo rece (mai rece decit mediul) si sa vezi acolo condens. Problema se punea doar daca stoca monitorul intr-o hala rece si dupa aia il aducea intr-un birou calduros, da, atunci se forma ceva condens. Daca sta acolo si e mai cald decit mediul e super-ok.

De cristalizat cristalele lichide nu se pune problema, am dat click pe primul monitor de la emag (226V3LSB25, absolut primul, nu l-am ales dupa vreun criteriu anume), are la specificatii:

Temperature range (operation): 0°C to 40°C °C
Temperature Range (storage): -20°C to 60°C °C

Deci nu ingheata nici scos din priza la -20 de grade. Cred ca se poate incerca folosirea sub 0, dupa experientele cu mobilele si camerele foto folosite in frig LCD-ul isi pierde din performanta (are lag) si probabil de aia producatorul nu vrea sa se angajeze ca functioneaza la alte temperaturi.

Eventual se pot citi specificatiile la mai multe monitoare, poate unele au gama de temperaturi si mai larga.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 onlyone, on 3rd August 2012, 10:59, said:

orice monitor are aerisire si se incinge in timpul functionarii, rezulta ca se va forma condens pe placile electronice si e doar o problema de timp pana crapa.

Nu prea ai nimerit-o. Cauta tu mai bine ce e ala condens si cum se formeaza.


On. Daca acel monitor va functiona continuu nu vor fi probleme, adica continuu sa fie ecranul aprins. Depinde mult si de valoarea umiditatii in acel spatiu.

#9
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Exista CRT-uri destinate exclusiv mediului industrial .Am un astfel de monitor de 17inch , vechi de prin '98 dar care functioeaza excelent . Singurele dezavantaje  ar fi consumul cam mare ( peste 150W ) si greutatea de circa 20kg. Sunt facute sa reziste la aproape orice ( supratensiuni , temperaturi extreme , praf si vibratii ) . Suporta conexiuni RGB  pe mufe bnc  deci poate fi montat la mare distanta de sursa de semnal video .

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tot CRT iti recomand si eu. la cat costa (100 lei unul mare) nu cred ca e o mare paguba daca se strica.

daca ii faci o cutie.... e asa si asa... adica trebuie sa fie si aerisita astfel incat sa nu se supraincinga, dar nici prea aerisita incat temperatura sa fie aceiasi ca in exterior.

PS: te-ai gandit cum o sa duci semnalul la acel monitor? ca daca pui si pc-ul tot la -20 grade, nu cred ca o sa-i fie prea bine. iar daca pui un cablu de 20m de la pc la monitor, nici asa nu e foarte bine...

Edited by shmu, 03 August 2012 - 13:31.


#11
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Sistem de calcul complet, monitor Benq FP71G+ tinut iarna la -10 grade (atat era in hala respectiva si toti angajatii injurau de mama focului)...Sistemul a rezistat si functioneaza in continuare, angajatii nu...
Intrebare: Cat de imbecil trebuie sa fii ca patron sa-ti tii angajatii la -10 grade?

Edited by c14h3r, 04 August 2012 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate