Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ce ziceti de limitarile UE privind limita de dB?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Ghostgirl

Ghostgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2007
Recent am dat o caruta de bani pe un mp3 de la sony sa pot si eu sa ascult muzica la o calitate superioara. Cand colo, surpriza! Volumul e prea mic, si dupa multe cautari am vazut ca e din cauza unei legi aparute in UE prin care se spune ca playerele portabile ar trebui sa aiba default settings la o limita de 85 db, dar ca si cumparator, sa ai posibilitatea sa treci peste aceasta limita. Adica ei te avertizeaza, daca vrei sa ii asculti, ok. Daca nu, e treaba ta. Toate celelalte firme au (printr-o forma sau alta) posibilitatea sa treci peste aceasta limitare, numai Sony au bagat-o in programarea acestor gadgeturi fara posibilitate de scoatere si mai important, fara sa informeze viitorul utilizator asupra acestei limite . Ce credeti ca e de facut? M-am gandit sa fac intai o petitie, si pe urma sa o trimit celor de la sony impreuna cu niste..."amenintari" cum ca daca nu imi lasa posibilitatea sa aleg la ce volum ascult muzica, o sa fac tot posibilul sa afle toata uniunea europeana de aceste limitari, adica sa le scad profiturile. Aaaa, si daca veniti cu idei gen: "las-o asa ca nu rezolvi nimic, nu te baga nimeni in seama" mai bine taceti.

Edited by Ghostgirl, 02 August 2012 - 20:27.


#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Mie mi se pare destul 85 decibeli.
Vrei sa ai mp3 playerul in dormitor si sa auzi din baie?
Daca conectezi niste boxe mai puternice la el, nu merge mai tare de atat?

Edited by Sorin84k, 02 August 2012 - 20:47.


#3
Ghostgirl

Ghostgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2007

View PostSorin84k, on 2nd August 2012, 20:47, said:

Mie mi se pare destul 85 decibeli.
Vrei sa ai mp3 playerul in dormitor si sa auzi din baie?
Daca conectezi niste boxe mai puternice la el, nu merge mai tare de atat?

Mp3 player, da. As in..de ala cu casti, nu la boxe.

Edited by Ghostgirl, 02 August 2012 - 20:57.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Te superi pe mine sua nu, dar nu vei rezolva nimic cu petitie, indiferent unde va ajunge ea. Ai probabil sanse daca iti angajezi un avocat bun, care a mai avut de-a face cu astfel de cazuri si ii dai in judecata pentru faptul ca nu-ti dau posibilitatea sa setezi sunetul la mai mult de 85dB.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vrei  volum de la Sony?Cumpara Sony Ericsson Live With Walkman(WT19i) cu XLoud si vezi atunci cum iti sar urechile:)

#6
Ghostgirl

Ghostgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2007

View PostMembruAnonim, on 2nd August 2012, 21:11, said:

Vrei  volum de la Sony?Cumpara Sony Ericsson Live With Walkman(WT19i) cu XLoud si vezi atunci cum iti sar urechile:)

Poate imi luam daca cei de la Sony ma avertizau de legile aplicate pe produsele lor si nu cheltuiam banii aiurea pe acest mp3 pe care nu l-am folosit deloc de cand l-am cumparat...

#7
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
si la walkman-ul meu am limitare, cand ajung cu volumul la 20/30 imi apare un mesaj si basta. oricum, am dezactivat chestia aia din meniu. ce model ai ?

#8
Ghostgirl

Ghostgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2007
Am un NWZ B-163. Am si eu acea restrictie de care zici, am scos-o. Dar tot ramane ... cealalta :( Am cautat peste tot cum pot sa scot restrictia dar...nu e posibil decat cu un meniu secret pe care numai cei de la Sony il stiu.

Edited by Ghostgirl, 02 August 2012 - 21:51.


#9
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
care cealalta? ala`i volumul maxim si gata. vezi sa nu ai casti cu impedanta mare :-? eu am modelul mdr e10lp si se aud bine. basul e cam... cam nu-i in comparatie cu modelu cu care am primit playerul (nwz b142f) da nu-s nici groaznice.

#10
Ghostgirl

Ghostgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.11.2007
Nu e vorba de casti, simt aici ca trebuie sa va conving ca e asa cum zic eu adica volumul e mai mic decat trebuie...
Stimate Doamna,

Va multumim ca ati contactat Centrul de Informare Clienti Sony.


   Setarile pentru a intra in meniul de service nu sunt publice.
  Va trimit un link, accesand veti gasi mai multe informatii despre legea Europeana care obliga poroducatorii audio- video pentru limitarea volumului emis de catre produsele lor.

http://europa.eu/rap...;guiLanguage=en


  Fiind o lege, setarea, scoaterea acestei limitare este ilegala. Din acest motiv, exista posibilitatea ca nici service- ul nu poate oferi o solutie.
Va trimit un link, cu acestea.


http://www.sony.ro/s...t/ro/repair/asc


Pentru orice alte probleme sau intrebari legate de produsele Sony , va rugam nu ezitati sa ne contactati.

#11
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
poti incerca sa setezi alta zona(daca ai setari de genul asta in meniu, adica in loc de europe sa bagi asia sau america)
La un sansa clip asa se scotea limitarea, eu am mers mai departe si am pus  soft aftermarket (rockbox rullz)

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Nu văd de ce-aş fi nevoit să ascult şi eu muzica ta.
Limitările sunt bune.

#13
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
da da, parca era vorba ca e democratie

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
E vorba de un player portabil cu căşti. Limitarea e prevăzută pentru protecţia urechilor proprietarului, nu pentru protejarea ambientului. De altfel, fiind vorba de un player fără difuzoare proprii, dacă e vorba de protejarea ambientului sensibil limitarea nu are nici un efect, dat fiind că amplificarea re4spectiv trimiterea rock.ului / manelelor spre urechile ambientalilor s-ar face, eventual, prin alte echipamente. Deci, relax Posted Image

Edited by antinari, 31 August 2012 - 14:45.


#15
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
las ca eu mai aud prin metrou muzica altora din casti, si nu fac misto.
Dar daca dobitocii vor sa isi nenoroceasca urechile...

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Sunt casti intraaurale (adica bagate in urechi), sau circumaurale (adica inconjoara urechea)? Castile circumaurale au difuzorul destul de mare si din cauza asta chiar daca asculti muzica la un nivel rezonabil daca nu stau perfect pe urechi sau nu izoleaza bine sunetul auzi ce asculta cel de langa tine la casti.

#17
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
stai calm ca stiu si eu minimul despre casti, de fapt sunt 4 tipuri (pe criteriul asezarii lor)
Circumaural alea ce se aseaza peste ureche
Supra-aural  se aseaza peste ureche
Earbuds- alea ce intra in ureche dar nu pe canal
In-ear alea ce intra pe canalul urechii

Cele la care faceam referire sunt earbud-urile, daca eu le aud de la 2-3 metri , ala ce le are in urechi nu cred ca o s-o duca bine cu auzul

#18
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 10.02.2011

View PostGhostgirl, on 02 august 2012 - 20:26, said:

Recent am dat o caruta de bani pe un mp3 de la sa pot si eu sa ascult muzica la o calitate superioara. Cand colo, surpriza! Volumul e prea mic
Scuza-ma, da ceea ce spui tu cu mp3 portabil sony si muzica de ''calitate superioara'' nu prea rimeaza.Posted Image Ai dat bani pe marketing curat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate