Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Iles Reunion

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Anul acesta continuam "explorarea" Oceanului Indian in insula Reunion, asemuita cu Hawaii datorita similaritatilor geografice (in special cele de natura vulcanica).
Acest "district" al Frantei ofera o diversitate naturala incredibila... Un vulcan (unul din cei mai activi din lume) Piton de la Fournaise al carui varf este la cca 2600 m, un altul ce atinge 3000m (Piton des Neiges), un superb recif de corali in zona vestica a insulei, simpaticul cameleon pantera, luxoasa plaja Hermitage, etc.

Insula unde exoticul se gaseste in cararile crestelor impadurite ale vulcanilor activi.

#2
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Cand natura se manifesta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KCyfDdWnRho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vulcanul Piton de la Fournaise Aprilie 2007.

#3
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Un film de promovare superb realizat, care, in opinia mea, reuseste sa prezinte insula Reunion in splendida sa diversitate, coborand de pe crestele vulcanilor, ajungand pe plajele albe, intrand in Oceanul Indian si, de ce nu ... o plimbare prin cochetele piete cu iz provencal : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1drYehTGm_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Cautand informatii despre Reunion am tot dat de persoane entuziasmate de calatoria lor in aceasta insula :
[ https://player.vimeo.com/video/32215768 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Inca cateva weekend-uri cu "soare si vreme extraordinara" ca acesta si se fac sase luni (si o viroza mizerabila) de la una din cele mai uluitoare aventuri, pe o insula incredibila, un loc unde am fost cuceriti de gusturi intense, de comuniunea aproape eclectica dintre exoticul plajelor din Oceanul Indian si peisajele uluitoare de pe crestele vulcanilor, de melanjul perfect al locuitorilor unde francezi, asiatici, indieni, musulmani, crestini, hindu convietuiesc nesegregati  si unde am stat pe buza unuia din cei mai activi vulcani din lume.

... Sotia mea mi-a spus, imediat dupa ce am vazut "OZ the great and powerful", ca fiecare din imaginile din film i-au adus aminte de Reunion ...

In acest minunat weekend, orbiti de soarele stralucitor de afara, am tras draperiile si ne-am pus pe vizionat filme, si tot schimband canalele am prins un final de "Happy Feet 2" ... Exista o secventa care, bineinteles, ne-a adus aminte de Reunion ... Era intr-una din acele zile minunate care te fac sa te simti norocos ca te afli pe o insula in mijlocul oceanului, coboram cu masina, dupa o zi intensa, pe o sosea ce serpuia prin mijlocul unui peisaj ce iti taie respiratia, un loc unde nu se afla picior de om, cand, pe fondul unei foame explicabile avand in vedere efortul depus in acea zi (urcand si coborand in cautare de cascade), in sfarsit am vazut pe marginea drumului o "dugheana" aproape invizibila ascunsa printre palmieri si copaci, unde o localnica vindea fructe proaspete.... Bineinteles ca nu am ezitat sa ne oprim si sa cumparam un "ciorchine" de banane al caror parfum doar in Seychelles l-am mai intalnit .... Imediat dupa ce am cumparat bananele, ne-am pus cu pofta sa mancam cateva in masina, moment in care sotia mea imi arata o tufa uriasa cu frunze rosii ... Ma intreaba daca am habar ce planta este :
Attached File  Craciunita.jpg   195.18K   58 downloads

.... Bineinteles ca nu m-am prins ... era o "Craciunita" ... Si uite asa uitandu-ne uluiti la craciunita si dimensiunea ei in comparatie cu cele pe care le cumparam in Decembrie si care sunt foarte pretentioase si "mofturoase", in mijlocul naturii pe o insula undeva in ocean, printre palmieri, craciunite si alte plante exotice, mancand banane .... uite ce incepe sa se auda cantand de la "tranzistorul" celei ce ne-a vandut bananele :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QiFdFTXzDXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS Legatura intre Happy Feet 2 si filmuletul de mai jos este .... ?

.... Sper sa revin cat de curand cu un review amanuntit !

#6
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
prea scurt teaser-ul! te rog sa revii cu detalierea aventurii, poze.... Posted Image

#7
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Aventura Reunion a inceput din dorinta noastra de a explora Oceanului Indian, care ne-a impresionat prin frumuseatea incredibila a locurilor si, as indrazni sa zic ca este vorba de o frumusete greu de egalat, dar care ne-a impresionat si prin diversitate ... toate locurile vizitate fiind unice, greu putand gasi lucruri comparabile intre insule. Insulele Maldive ne-au impresionat cu frumusetea atolilor (fiind unul din locurile cu altitudinea cea mai mica din lume, 1-2m fata de nivelul oceanului), practic niste „pete” de nisip „aruncate” printre lagune si bariere de corali, dar si prin frumusetea subacvatica. Insulele Seychelles acolo unde exista unele din cele mai frumoase plaje din lume, un loc inca autentic unde influentele occidentale nu sunt puternic vizibile, unde populatia creola ne-a impresionat prin modul pur insular de a trai si unde am gasit o clima ecuatoriala nemaipomenita (afara temperatura era de 28-30 gr.C dar cu o umiditate de 80%, senzatia, pentru iubitorii de caldura, fiind maxima ; nu pot sa uit cum erau momente in care ieseam din apa sa ne racorim, aceasta avand 29-30 gr.C chiar si la 15-20m adancime). Mauritius a fost locul unde am intalnit o cultura deosebita, o insula sofisticata, cu multe extreme, un loc divers atat social cat si geografic, este locul unde „ne-am pierdut” umbra (datorita pozitiei geografice, soarele urca foarte repede sus pe cer, unde isi petrecea marea partea a zilei, dupa care cobora la fel de repede precum a urcat ; in momentul in care acesta era sus pe cer, razele picau direct in capul nostru, lasand o umbra mica mica, practic conturul umerilor nostrii).

... Oare ce putea aduce nou o insula aflata la doar 200km de Mauritius si 800km de Madagascar, o insula ce odata purta numele unei celebre case regale, Ile Bourbon  ?... Aveam sa vedem ...

Insula Reunion este cea mai indepartata regiune ce apartine zonei Euro ... Da ! Reunion este considerata o regiune a Frantei, ceea ce inseamana ca in Reunion face parte din Uniunea Europeana. Domeniul de internet al insulei este .re si cred ca toti cei care si-au facut cel putin o inregistrare online stiu ca in momentul in care selectezi tara de origine, Romania se afla imediat dupa Reunion.  Asa cum am mai amintit si in posturile de mai sus, Reunion este o insula vulcanica unde, in continuare, exista un vulcan considerat ca fiind unul din cei mai activi din lume.

Nu cred ca mai are sens sa precizez ca intr-o regiune ce apartine Frantei, zborurile de conexiune sunt monopolizate ... Air France si Air Austral rulez (adica, in limba lui Voltaire, domine), dar exista si o posibilitate cu Air Mauritius ... Daca ar fi sa fac o recomandare as zice ca cel mai avantajos mod de a zbura ar fi prin Mauritius... Noi am ales Air France-ul care are zboruri zilnice catre Reunion, asa ca odata ce am achizitionat biletele, avea sa ne astepte un zbor de 12 ore in uriasul triplu 7 din Paris pana in St. Denis ... Ceea ce nu stiam era ca originea zborului era din Paris Orly, in conditiile in care noi ajungeam pe Charles de Gaulle ... cat de rau putea sa fie ? Pana la urma aveam transferul asigurat... Nu a fost tragic dar am „transpirat” tot drumul de CDG pana la Orly, deoarce traficul din Paris parea sa fie complet blocat, pur si simplu era ca o zi de Duminica din Valea Prahovei catre Bucuresti ... Oare de ce nu s-a inventat inca teleportarea ? La Orly lucrurile au decurs struna, aeroportul fiind relativ mic, fara prea multe optiuni de a iti petrece timpul in afara de people watching, ceea ce a a fost un lucru interesant ... Localnici (ai Reunionului), imbracati colorat si cu acea conformatie de creoli, cu tenul bronzat si aer insular ... grupuri de turisti din toata Europa ... O tabara de copii din Germania ... toata lumea cu rucsacul in spate si castile in urechi !...

Zborul a fost ca deobicei impecabil, usoare turbulete deasupra zonei ecuatoriale, multe filme, mancare buna ... Citind multe forumuri am vazut ca lumea in general nu este multumita de Air France ... Noua acum ne este greu sa avem o parere obiectiva, dupa atatea zboruri cu Air France am ajuns ca intr-o casnicie, iti accepti „partenerul” (in cazul nostru „de zbor”) atat cu bune cat si cu rele... Nu au cel mai avansat IES, nu au cele mai confortabile scaune, nu au cea mai buna mancare, nu au cel mai prietenos personal, dar, per ansamblu exista un echilibru, iar fiecare zbor cu Air France-ul ne confera acea senzatie de chic, de „acasa” dupa un zbor din zone indepartate ... Sper sa nu se considere ca facem reclama si sper ca nu lansez o discutie in contradictoriu despre AF ... Este o chestiune de optiune personala.

St. Denis este capitala administrativa a „regiunii franceze” Reunion. Este un oras aflat in extremitatea nordica a insulei si este o zona „urbana” unde este condensata „functionarimea” insulei, dar in aceeasi masura este un orasel divers si sofisticat. In St. Denis se afla si aeroportul international Roland Garros unde am aterizat si unde am fost intampinati de boarea umeda si calda a insulei ... Am ajuns dimineata cand soarele era sus pe un cer clar, pista era langa ocean iar in spatele aeroportului muntii vulcanici domneau impunator ... era un mesaj pe care il descifezi din primul moment in care pasesti pe pamant si anume „sunt o insula exotica cu plaje apetisante dar te astept sus pe vulcan la peste 2500m sa vezi peisajele mele de printre nori”.

Am asteptat cuminti bagajele si ne-am dus sa ne ridicam masina de la centrul de inchirieri ... Odata ce am rezolvat toate formalitatile ne-am urcat in masina ce avea sa ne conduca in catre cea mai intensa aventura din viata noastra ... Locul pe care l-am ales drept „centru de comanda” a fost un mic orasel (satuc) chic aflat in zona de vest, nord-vest a insulei, intins de-alungul frumosului Ocean Indian, langa cele mai faimoase plaje de pe insula, St. Paul ... Urma sa stam la B si M un extraordinar cuplu de francezi, iubitori de calatorii si scuba diving.

Drumul a fost unul bogat in imagini, ne-a trecut prin St. Denis unde am putut sa gustam un pic din „aroma” reunioneza, dupa care ne-a purtat de-alungul oceanului drumul dand tarcoale muntilor pe langa peisaje dramatice timp de aproape o ora pana la destinatia noastra St. Paul... Ce poti oare spune dupa cateva ore de Reunion ? O bucatica de Franta, parca decupata si teleportata la tropice... Soselele, semnele de circulatie, pana si acele limitatoare de viteza care impanzesc  Coasta de Azur, toate erau o copie fidela a ceea ce vezi in Franta ... Infrastructura era foarte bine pusa la punct avand o autostrada care aproape ca da un ocol complet al insulei ... Dar cu toate acestea sentimentul de zona insulara era foarte prezent acesta nefiind in vreun fel eclipsat sau umbrit ... Destul de greu de explicat, un eclectism rafinat prezent peste tot dar in acelasi timp discret ... Bananul era la tot pasul dar din cand in cand facea umbra unei mici vii din care se producea un vin foarte bun, langa tarta proaspata de banane parfumata cu pastai de vanilie puteai sa te delectezi cu un croissant proaspat, indieni, asiatici, francezi, creoli, intr-un amestec multicultural bine omogenizat ... Dar un singur lucru era cat se poate de clar, si anume daca nu stiai franceza te descurcai destul de greu ... Noi am sapat adanc in cautarea lectiilor de franceza din liceu si simplul fapt ca am putut sa „furculisionim” a fost de ajutor ... Nu vreau sa descurajez pe nimeni dar un minim minimorum de franceza poate sa amplifice mult experienta reunioneza.

De cum am ajuns in St. Paul, am oprit la un mic local aflat la un colt de strada condus de un tip super simpatic din sudul Frantei, langa un templu hindu ... Pe trotuar erau cazute fructe de mango proaspete iar in pensiunea lui B si M care era 50m langa micul restaurant crestea un impunator copac de litchii ... Am mancat un delicios pipet de rata si o portie de peste proaspat, stinse cu celebra bere reunioneza „La Dodo”, in asteptarea lui B si M care erau la diving.... Odata cazati ne-am relaxat si am putut admira incredibilul peisaj ce se desfasura chiar de la fereastra noastra , „Le Maido”, celebrul punct de vizionare aflat la 2200m in varful unui munte de unde poti fi martorul unor privelisti care iti taie respiratia si iti umple sufletul de frumos, catre Cirque de Mafate (dar despre asta altadata).

Aproape de amurg am fugit sa vedem oceanul si am dat de o incredibila plaja neagra ... O priveliste superba si rara ochiului, kilometrii de plaja virgina spalata de valurile oceanului ... Ne-am tot intrebat de ce nu facea nimeni plaja in aceasta zona, deja ne construisem un intreg scenariu despre reunionezii fitzosi care nu se coboara la nivelul de a pune prosopul pe o plaja neagra ... Defapt adevarul era mult mai simplu, cand soarele era in toi, daca puneai piciorul pe nisip puteai face arsura de gradul I ... Cu toate acestea peisajul era neasteptat si seara la amurg era o placere sa faci o plimbare pe plaja.

... Ce ciudat, primii oameni care au populat insula au fost prizonieri din Madagascar trimisi de francezi pe aceasta insula ca intr-o puscarie ... Francezii se asteptau sa moara, dar de fapt acestora le-a mers foarte bine ... In realitate acestia nu au fost trimisi in puscatie ci in Paradis !... Nu a durat mult pana fancezii au colonizat insula !

#8
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Instantanee diverse direct din aparatul meu :

Attached File  IMG_5701.JPG   392.65K   81 downloadsAttached File  IMG_5828.JPG   372.36K   74 downloadsAttached File  IMG_5835.JPG   340.96K   74 downloadsAttached File  IMG_5838.JPG   363.53K   83 downloads
Attached File  IMG_5864.JPG   329.61K   80 downloadsAttached File  IMG_5877.JPG   387.21K   72 downloadsAttached File  IMG_5878.JPG   388.71K   69 downloadsAttached File  IMG_5943.JPG   340.97K   73 downloads
Attached File  IMG_5944.JPG   296.78K   68 downloadsAttached File  IMG_5969.JPG   274.16K   61 downloadsAttached File  IMG_5970.JPG   229.05K   62 downloadsAttached File  IMG_6008.JPG   294.65K   59 downloads
Attached File  IMG_6133.JPG   374.76K   66 downloadsAttached File  IMG_6175.JPG   272.76K   66 downloadsAttached File  IMG_6178.JPG   286.64K   61 downloadsAttached File  IMG_6224.JPG   273.12K   51 downloads
Attached File  IMG_6430.JPG   260.47K   48 downloadsAttached File  IMG_6524.JPG   200.23K   46 downloadsAttached File  IMG_6538.JPG   252.5K   49 downloadsAttached File  IMG_6620.JPG   430.21K   54 downloads
Attached File  IMG_6632.JPG   345.19K   52 downloadsAttached File  IMG_6633.JPG   421.64K   50 downloadsAttached File  IMG_6637.JPG   359.23K   52 downloadsAttached File  IMG_6640.JPG   405.31K   57 downloads
Attached File  IMG_6643.JPG   385.17K   53 downloadsAttached File  IMG_6665.JPG   303.01K   46 downloads

#9
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Instantanee diverse direct din aparatul sotiei mele :

Attached File  P1050354.JPG   426.94K   31 downloadsAttached File  P1050359.JPG   286.46K   33 downloadsAttached File  P1050367.JPG   343.58K   31 downloadsAttached File  P1050372.JPG   464.47K   29 downloads
Attached File  P1050374.JPG   423K   36 downloadsAttached File  P1050380.JPG   456.46K   29 downloadsAttached File  P1050387.JPG   271.78K   29 downloadsAttached File  P1050389.JPG   467.81K   33 downloads
Attached File  P1050392.JPG   342.62K   36 downloadsAttached File  P1050393.JPG   418.63K   33 downloadsAttached File  P1050395.JPG   502.76K   30 downloadsAttached File  P1050399.JPG   477.12K   33 downloads
Attached File  P1050482.JPG   288.76K   51 downloadsAttached File  P1050535.JPG   352.97K   54 downloadsAttached File  P1050543.JPG   391.83K   51 downloadsAttached File  P1050778.JPG   419.6K   34 downloads
Attached File  P1050875.JPG   354.28K   37 downloadsAttached File  P1060059.JPG   452.87K   36 downloadsAttached File  P1060104.JPG   419.26K   35 downloadsAttached File  P1060222.JPG   358.31K   35 downloads
Attached File  P1060245.JPG   314.38K   32 downloadsAttached File  P1060314.JPG   310.02K   38 downloadsAttached File  P1060510.JPG   483.92K   41 downloadsAttached File  P1060589.JPG   328.59K   56 downloads
Attached File  P1060590.JPG   385.29K   58 downloadsAttached File  P1060627.JPG   430.32K   55 downloadsAttached File  P1060631.JPG   436.98K   49 downloadsAttached File  P1060666.JPG   374.68K   48 downloads

#10
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Un nou atac al rechinilor in Reunion face o noua victima:

http://www.huffingto..._n_3238232.html

#11
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Multe insule precum Reunion, Seychelles, Fiji, Samoa, Tonga, etc. nu au un recif in fata coastelor, ceea ce inseamna ca nu au o laguna care sa functioneze ca o bariera naturala in fata plajelor.
Este un fapt binecunoscut pentru cei ce isi fac temele si se informeaza in ceea ce priveste atacurile rechinilor, ca odata ce intri in apa, nu conteaza "in care apa" (si in Marea Mediterana au loc atacuri ale rechinilor unde exista peste 40 de specii de rechini) te expui unui risc, exact ca atunci cand mergi in padure unde poate sa te muste un sarpe sau sa te atace un urs. Nu este nici un secret pentru nimeni ca rechinii omoara anual oameni, este o realitate ce trebuie acceptata in momentul in care intram in apa ... Urasc termenul "shark infested waters", deoarece apele nu sunt "infestate" cu rechini, acesta este mediul lor natural ... eu chiar as exagera si as spune ca adevarul este la polul opus ... human infested waters.
Am vorbit cu multi dive masteri in toate insulele in care am fost, si toti au vazut rechini de tot felul (si eu la multe scufundari am vazut rechini) ... In aduc aminte ca in Fiji un localnic (avea peste 5000 de scufundari) mi-a spus ca din punctul lui de vedere cei mai periculosi sunt rechinii taur (bull shark) deoarece sunt cei mai prosti, se apropie de tine si pot sa te muste deoarece habar nu au cine este sau ce esti.

Cu toate acestea riscul de a fi omorat de un rechin este unul foarte mic ... Tin mine un articol de pe Nat Geo Wild : http://newswatch.nat...k-attack-stats/ . Conform articolului in America s-au inregistrat 43000 de persoane care s-au accidentat in toaleta in comparatie cu 13 atacuri ale rechinilor (in 1996).

Si nu uitati un lucru (conform articolului de mai sus), pentru fiecare om omorat de un rechin, oamenii omoara 2 milioane de rechini !

Exista cateva reguli simple pe care toti trebuie sa le cunoastem cand intram in apa :

1. Nu intri in apa la rasarit si la apus cand deobicei este momentul in care rechinii cauta sa se hraneasca ;
2. Nu intri in apa daca sangerezi deoarece este un fapt binecunoscut ca acest lucru atrage rechinii ;
3. Nu intri in ape tulburi, deoarece deobicei in acest moment rechinii profita de ocazie ca sa se ascunda ... Cand sunt ape tulburi ? Cea mai frecventa situatie este dupa o ploaie cand raurile aduna mal si pamant si se scurg in ocean ;
4. Nu intri in apa cu bijuterii sau imbracaminte colorata ;

Mai sunt si alte reguli dar eu pe acestea incerc sa le respect

Eu unul pledez pentru informare si nu pentru isterie ! Da, rechinii omoara oameni ... Au omorat in aproape toate insulele unde exista turism, au omorat in Seychelles, au omorat in Reunion, au omorat in Marea Rosie, au omorat in Marea Mediterana, au omorat in Fiji, etc.

In ceea ce priveste atacurile, este un fapt cunoascut ca oameni nu reprezinta o sursa de mancare pentru rechini din simplul motiv ca nu avem suficiente calorii pentru a hrani un rechin. Cele mai dese atacuri, din nefericire, se intampla in comunitatea surferilor deoarece acestia sunt confundati cu un leu de mare sau cu o foca !

In ceea ce priveste Reunion, DA, rechinii au omorat ! Dar Reunion este cel mai fericit caz pentru o insula. In Reunion exista o asociatie pentru prevenirea atacurilor de rechini care monitorizeaza prezenta rechinilor in apa, spre deosebire de alte insule precum Seychelles din Oceanul Indian.
Toate plajele au posturi de observare si EXISTA indicatii in privinta existentei rechinilor in apa. In poza de mai jos facuta de noi in Reunion se vede clar ca exista un fanion rosu cu un rechin pe el ce indica faptul ca exista un rechin in apa ! Exista si un fanion galben cu un rechin pe el ce indica posibilitatea de a exista un rechin in apa :

Attached File  Shark prevention.jpg   54.23K   31 downloads

In ceea ce priveste recentul atac, articolul specifica faptul ca Asociatia pentru prevenirea atacurilor rechinilor a postat un anunt prin care anunta ca serviciul de monitorizare a prezentei rechinilor va fi temporar suspendat datorita lipsei de vizibilitate sub apa (vezi regula 3) ... In Seychelles un rechin a omorat tot un proaspat casatorit aflat in luna de miere acum 2 ani (sau trei) .... Dumnezeu sa il odihneasca !

Nu va stricati vacantele cu fobii inutile, mai degraba incercati sa va informati, cititi, vorbiti cu localnicii, cautati pe net, etc. ! Dar nu uitati un lucru, apa este teritoriul lor si doar daca nu intrati in piscina, in momentul in care intrati in apa va supuneti unui risc (foarte foarte mic, dar risc) !

Mai degraba exersati-va abilitatile de a inota, deoarce riscul de a muri inecat este mai mare decat riscul de a muri un urma unui atac de rechin !

Edited by eugenm, 13 May 2013 - 00:33.


#12
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Foarte frumos, sunt gelos :lol: Aveti slujbe de-astea de programatori super-talentati Posted Image  sau ceva asemanator de va permiteti sa plecati atatea luni la rand? Posted Image

#13
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
Salut pana pe 15.02.2015 este oferta la airfrance in anumite date Bucuresti(otp) Saint Denis Reunion(Run) 599 eur toate taxele incluse.
Succes.

#14
hair

hair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.06.2006
Dupa doua sejururi de cate trei saptamani pentru firma, mi-am adus familia timp de trei saptamani la Reunion.

Am petrecut mai mult timp pe munte decat la plaja, din cauza rechinilor foarte multe plaje sunt interzise.
Costuri: bilete de avion X4 bussines air france: 460 000 de mile si 1000 de euro taxe aeroport, casa cu piscina trei saptamani 2600 de euro, masina (auris hibrid) 850.

E o insula exceptionala unde gasesti absolut toate peisajele posibile. Luna iulie, temperatura maxima 26 de grade, apa oceanului la 28.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate