Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

1. Da (333 votes [44.34%])

Percentage of vote: 44.34%

2. Nu (418 votes [55.66%])

Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

antinari

antinari

Guru Member

• Grup: Senior Members

Karhu, on 30th July 2012, 18:09, said:

Intr-o monarhie constitutionala monarhul nu e om politic, e un simbol al statalitatii si al continuitatii.
Presedintele ii reprezinta doar pe cei care l-au ales.
Evenimentele din ultimele zile din Romania confirma aceste lucruri. Dar asta e inca nimic, sa vezi ce va urma odata cu apropierea alegerilor. Veti avea o toamna interesanta!
Sunt convins că va fi o toamnă interesantă. Foarte posibil și iarna să fie la fel... Nu sunt însă convins că circul va fi însoțit și de pâine.

În ce privește "condiția" privind cine să fie monarhul, am o vagă bănuială că momentul ales pentru susținerea monarhiei are legătură cu evenimentele de ieri  :) nu am postat la modul cel mai serios posibil. Totuși, acum o fac:
Nu cred că monarhia ar putea reprezenta o soluție pentru România, nici în prezent nici în viitorul relativ apropiat. Nu atâta timp cât încrederea în parlament e (pe bună dreptate, aș adăuga) sub nivelul apelor Dâmboviței...

Președintele ar trebui să reprezinte toți cetățenii unui stat, nu doar pe cei ce l-au ales. Aplicat la momentul actual, președintele are datoria (cel puțin constituțională) să îi reprezinte și pe cei care au dorit să îl demită. Că nu îi poate mulțumi pe toți e o altă mâncare de pește, asta e evident.

Edited by antinari, 30 July 2012 - 17:38.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

pro-civilizatie, on 30th July 2012, 18:13, said:

Desi am intrebat,eu nu am inteles care ar fi avantajele monarhiei comparativ cu sistemul republican
Incepe cu niste statistici.
Cele mai dezvoltate 10 sau 20, cum vrei tu, tari ale lumii si forma lor de guvernamant.
Apoi cele mai inapoiate 10 sau 20 de tari ale lumii si forma lor de guvernamant.
In mod sigur, e doar o coincidenta  :rolleyes:

Genjurooo

Genjurooo

Inchizitor

River_Song, on 30th July 2012, 18:04, said:

Ba mie-mi plac taranii, au bun simt, ies vara la plug in curtea palatului.
Ba, in cazul asta esti direct responsabil de marlanii care au fost alesi in fruntea tarii si care si-au numit anturajul (facut clar din acelasi aluat) in subordine.

Sorin84k

Sorin84k

Senior Member

Nu.
Avem nevoie ca in toate functiile de conducere, sa fie cele mai capabile persoane din natiune.
De un sistem bazat pe meritocratie, nu pe relatii de rudenie.
Sa zicem ca doamne fereste, intr-o tara cu monarhie se naste doar un singur baiat, si acesta este mut, surd si orb (acesta fiind unicul fiu al regelui).
Cum poate un om cu atatea probleme sa reprezinte tara?

Edited by Sorin84k, 30 July 2012 - 17:42.

Genjurooo

Genjurooo

Inchizitor

Sorin84k, on 30th July 2012, 18:37, said:

Nu.
Avem nevoie ca in toate functiile de conducere, sa fie cele mai capabile persoane din natiune.
De un sistem bazat pe meritocratie, nu pe relatii de rudenie.
Sa zicem ca doamne fereste, intr-o tara cu monarhie se naste doar un singur baiat, si acesta este mut, surd si orb (acesta fiind unicul fiu al regelui).
Cum poate un om cu atatea probleme sa reprezinte tara?
Se numeste un consiliu de regenta si gata.

Sorin84k

Sorin84k

Senior Member

@Genjurooo si Consiliul de regenta numeste pe urmatorul baiat pe linie de rudenie ca fiind noul Rege cand moare cel actual?
Alt caz, Regele incepe sa jigneasca poporul, ca incepe sa aiba cu probleme cu drogurile sau alcoolul.
Ce se intampla atunci?
Parca regii sunt numiti pe viata.

Sakara

Sakara

Senior Member

pro-civilizatie
"Desi am intrebat,eu nu am inteles care ar fi avantajele monarhiei comparativ cu sistemul republican."

"Avantaje" - dar pt. cine?:
Puterea este concentrata in mainile unui (sau unor daca este o cualitie la guvernare) om (cel ce conduce guvernul - de cele mai multe ori). Prerogativele presedintelui reveneau celui care conduce guvenul, puterea acestuia fiind, aproape, totala (regele nu poate "cenzura" ilegalitatile/abuzurile acestuia). Parlamentul este cel care desemneaza prin-ministrul deci nu poate fi un cenzor al acestuia deoarece il controleaza avand majoritatea.
Monarhia cea mai nedemocratica forma de guvernare => puterea totala in mana unui om.

Edited by Sakara, 30 July 2012 - 17:51.

danutz96

danutz96

Iritabil

Da.
Familiile regale au in primul rand un cod al bunelor maniere. Nu se cearta la televizor cu toti prostii.
Sunt intr-adevar oameni, nu ca jigodiile de politicieni de azi.

Genjurooo

Genjurooo

Inchizitor

Sorin84k, on 30th July 2012, 18:47, said:

@Genjurooo si Consiliul de regenta numeste pe urmatorul baiat pe linie de rudenie ca fiind noul Rege cand moare cel actual?
Nu inteleg la ce faci referire.

Alt caz, Regele incepe sa jigneasca poporul, ca incepe sa aiba cu probleme cu drogurile sau alcoolul.
Ce se intampla atunci?
Parca regii sunt numiti pe viata.
Am afirmat de 98436256289 pe acest forum si pe altele ca traditia asta cu regele care nu poate fi tras la raspundere indiferent de situatie este o traditie proasta care poate fi schimbata. Daca nobilii raspundeau pt. greselile lor, asa ar trebui sa raspunda si regele.

popascu

popascu

Guru Member

Xoleth, on 30th July 2012, 17:47, said:

Nu.
Deoarece nici o persoana normala la cap, care ar judeca cat de cat, nu ar dori un sistem in care cineva e pus conducator al tarii, singurul sau merit pentru obtinerea coroanei fiind simplul fapt ca a iesit din vulva lu' ma-sa, regina, si slobozul lui tac-su, regele.
asta e indivia. Ai fi vrut tu poate sa fi rege.

In principiu regele nu e ca un presedinte sa provina de la un partid si sa tina cu ei si dupaia cum vedem la Basescu. Regele e rege, deci e un mediator corect, reprezinta pe tot poporul si are unele atributii mai restranse fiind aproape ca un decor. Atunci carma tarii va reveni primului ministru care se poate si alege de popor si poate fi si numit de rege, parlament, etc. Totusi cu rege Romania ar fi fost altfel vazuta in lume si respectata. Nu-si mai baga Orban coada la noi.

Edited by popascu, 30 July 2012 - 18:02.

Sorin84k

Sorin84k

Senior Member

@Genjurooo tu ai zis ca s-ar numi acel Consiliu de regenta.
Ma gandesc ca acel consiliu are ca rol sa numeasca pe cineva rege, nu?

Genjurooo

Genjurooo

Inchizitor

Sorin84k, on 30th July 2012, 19:16, said:

@Genjurooo tu ai zis ca s-ar numi acel Consiliu de regenta.
Ma gandesc ca acel consiliu are ca rol sa numeasca pe cineva rege, nu?
Sa decida in locul regelui (minor, handicapat, nebun).

shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

Guru Member

Incepe sa mi se cam ia de republica. Nu de idee in general, ca la francezi, germani si altii vad ca merge struna. Da' la noi...cel putin dupa ultimele luni...putem avea certitudinea ca ar fi in cel mai prost caz imaginabil la fel de rau, dar nu cred. Oricum am alege primul ministru si parlamentul. Macar ne-ar reprezenta pe plan extern cineva care e pregatit de mic pentru asta. Poate ca un rege mai zdravan la cap i-ar mai aduce pe linia normalitatii si pe politicieni. Hahalere erau si la 1900, dar cu toate asta aveam niste politicieni mai zdraveni la cap. Sau crede cineva ca o sa avem peste 100 de ani licee denumite dupa Base, Udrea, Ponta sau Crin? In concluzie, prefer o republica de oameni zdraveni la cap unei monarhii, dar ...de unde nu e, nici dumnezeu nu cere.

Xoleth

Xoleth

Member

• Grup: Members

tzotzolyno, on 30th July 2012, 17:54, said:

O familie regală cu tradi?ie se îngrije?te cumva de educa?ia viitorului mo?tenitor. Sunt ?i uscături gen Carol 2 dar e normal.

Mi-e greu sa iau in serios pe cineva ce-l foloseste pe gen dar o sa-ti raspund. "Ieeei, he's paying attention to me".

Prostul cel mai prost e prostul alterat de filosofie.
Si daca e atat de dobitoc (si, in general, regii au fost ca veneau din familii cu incest) incat sa nu se prinda educatia aia magnifica de el?
Si daca este un tip foarte inteligent cu o educatie aleasa dar care are idei diabolice in ceea ce priveste bunastarea poporului sau?

tzotzolyno, on 30th July 2012, 17:54, said:

Un rege nu poate fi contestat de niciun partid a?a cum se întâmplă cu Băse(xu).

Ma ingrijoreaza faptul ca ti se pare un lucru bun asta.

OriginalCopy, on 30th July 2012, 17:50, said:

Monarhie Constituțională frate, ca cele mai dezvoltate țări din lumea asta: Canada, Danemarca, Japonia, Belgia, Norvegia, Olanda, Australia, Suedia, Anglia.

Sigur, o fi din cauza regalitatii, nu din cauza pozitiei geografice, a factorilor istorici, a factorilor economici si a mentalitatii populare.
Pe langa sarantocii de republicani precum Coreea de Sud, Israel, Islanda, Finlanda, Germania, Irlanda, SUA, Franta, Italia.

De unde le scoateti, ma?

terratec, on 30th July 2012, 17:55, said:

Romanii nu merita o casa regala, ei isi aleg liderii din mahala.

Cu tine o sa discut cand vei renunta la semnatura aceea copilareasca.
Va salva monarhia Romanica atunci cand o voi regula eu pe Alyssa Campanella.

doctorwho, on 30th July 2012, 18:04, said:

hai sa ne uitam si la ce presedinti a avut romania: un cizmar, un bolsevic imputit, unu' care pe hartie suna bine dar care in realitate e o nulitate si un marinar prieten cu alcoolul. traiasca republica! ah, l-am uitat pe ultimu': un chiulangiu repetent si care doarme 23/24, ca in restul timpului habar n-am ce face de arata in halu' ala. asta a ajuns presedinte desi nici aia din colegiul lui nu l-au vrut in parlament. cred ca orice monarh ar avea o sustinere mai mare.

Asa, si? Ai impresia ca un monarh retardat facut din incest sau unul care este fan Brokeback Mountain ar salva situatia? :lol:

Zi-mi concret, pe cine vrei rege in Romania?
Nu zice de mumie ca ala crapa inainte sa vina uselistii la putere.

Pollux, on 30th July 2012, 18:29, said:

Traiasca Regele!

Maxim un an, doi.
Apoi,  sa-i fie tarana usoara!
Traiasca ala homosexual, ginere-su!

popascu, on 30th July 2012, 19:01, said:

asta e indivia. Ai fi vrut tu poate sa fi rege.

Mda, dar doar cu puteri absolute. Suficient cat sa condamn la moartea regina cea urata.

popascu, on 30th July 2012, 19:01, said:

Totusi cu rege Romania ar fi fost altfel vazuta in lume si respectata. Nu-si mai baga Orban coada la noi.

Oh, da, sunt convins.  :rolleyes:
Nemtii ne apreciau la potentialul nostru adevarat de eram monarhie. Si rusii, si americanii.
Orban se caca in pantaloni cand isi spunea consilierul sau "Coa, ai grija ce spui de astia ca au rege si poate ne fubipte una de ne trimite din Panonia inapoi in Asia".

Edited by Xoleth, 30 July 2012 - 18:37.

ageofdark

ageofdark

Senior Member

River_Song, on 30th July 2012, 17:52, said:

N-am nevoi de tatuca.
Corect, acesta e mai mult un deziderat decat realitate. In ultimii 22 de ani numai tatuci am avut.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators

pro-civilizatie, on 30th July 2012, 18:13, said:

Desi am intrebat,eu nu am inteles care ar fi avantajele monarhiei comparativ cu sistemul republican
Nici un avantaj. Vor fi ACEIASI politicieni, aceiasi hoti, aceiasi profitori. Unii uita cu mare usurinta scandalurile politice interbelice. Si tunurile date.

Karhu, on 30th July 2012, 18:33, said:

Incepe cu niste statistici.
Cele mai dezvoltate 10 sau 20, cum vrei tu, tari ale lumii si forma lor de guvernamant.
Apoi cele mai inapoiate 10 sau 20 de tari ale lumii si forma lor de guvernamant.
In mod sigur, e doar o coincidenta  :rolleyes:
Nu se pun monarhiile arabe si cele africane, nu?  :naughty:

Genjurooo

Genjurooo

Inchizitor

Xoleth, on 30th July 2012, 19:30, said:

Si daca e atat de dobitoc (si, in general, regii au fost ca veneau din familii cu incest) incat sa nu se prinda educatia aia magnifica de el?
Incestul nu determina neaparat deficiente mentale. Apar intr-adevar mai des la cei proveniti din incest, insa daca incestul este practicat timp de mai multe generatii, factorii aia ereditari sunt eliminati pe cale naturala.
Daca este dobitoc:

Si daca este un tip foarte inteligent cu o educatie aleasa dar care are idei diabolice in ceea ce priveste bunastarea poporului sau?
Cum exista institutii care controleaza presedintele, poti introduce in constitutie institutii care controleaza regele.

In cazul lui Carol II, educatia a fost cea vinovata, dar familia regala si-a dat seama de greseala. In cele din urma Carol II a fost pus rege de catre partide in mod vadit ilegal.

lucifer76, on 30th July 2012, 19:44, said:

Nici un avantaj. Vor fi ACEIASI politicieni, aceiasi hoti, aceiasi profitori. Unii uita cu mare usurinta scandalurile politice interbelice. Si tunurile date.
Constitutionala, insa fara parlament ales democratic.

Xoleth

Xoleth

Member

• Grup: Members

Genjurooo, on 30th July 2012, 19:58, said:

Incestul nu determina neaparat deficiente mentale. Apar intr-adevar mai des la cei proveniti din incest, insa daca incestul este practicat timp de mai multe generatii, factorii aia ereditari sunt eliminati pe cale naturala.

Neaparat.
Si poate sa fie dobitoc fara incest.
Se naste unic mostenitor cu iq de 80, cu temperament slab si alte defecte. Tac-su moare si il pui rege pe beizadea. Obligatoriu.
Bravos, natiune!

Cum exista institutii care controleaza presedintele, poti introduce in constitutie institutii care controleaza regele.

Deci e vorba doar de denumire pana la urma. Cuvantul presedinte suna "naspa", "rege" suna fain.

In cazul lui Carol II, educatia a fost cea vinovata, dar familia regala si-a dat seama de greseala. In cele din urma Carol II a fost pus rege de catre partide in mod vadit ilegal.

Carol a fost un tip destept. Doar ca nu i-a pasat de monarhie si de popor. L-au interesat femeile, banii, distractia.
Stii de ce a fost un tip destept? Deoarece a zis candva o chestie precum "Ce-mi pasa mie de coroana? Oricum in 50 de ani se vor duce dracului monarhiile, republicile vor decide viitorul omenirii. Eu am viata mea!"
Avea dreptate in privinta republicilor (SUA, China, Rusia). Si da, era viata lui. Pentru cine vroiai sa fie rege? Pentru un popor care peste decenii va avea in prim plan pe Minune, Nora pentru mama, Acces direct, DD, bomba sexi, cuplul Iri-Moni si BOR? Pentru Pollux, romanul al carui argument suprem este "Traiascaaa regeleeeeee"? :lol:

Hai sa fim seriosi. Sustinatorii monarhiei in tara asta sunt la fel de multi ca aia care l-ar vota pe MRU. :lol: Adica maxim 3-4%.
Nu conteaza!

Edited by Xoleth, 30 July 2012 - 19:13.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate