Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

  1. Da (333 votes [44.34%])

    Percentage of vote: 44.34%

  2. Nu (418 votes [55.66%])

    Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

#19
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Bre, orice conducator trebuie sa stea cu morcovu-n cur, ca daca o da in balta, nu-l mai alege nimeni. Si sa se gudurepe langa alegatori, chit ca numai o data la 5 ani. Fara frica si umilinta, ajungi despot.

View PostGenjurooo, on 30th July 2012, 19:00, said:

Pai o facem in asa fel incat sa poata fi, dar nu sa ne conduca niste tarani.

Ba mie-mi plac taranii, au bun simt, ies vara la plug in curtea palatului.

#20
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

View PostXoleth, on 30th July 2012, 17:47, said:

Nu.
Deoarece nici o persoana normala la cap, care ar judeca cat de cat, nu ar dori un sistem in care cineva e pus conducator al tarii, singurul sau merit pentru obtinerea coroanei fiind simplul fapt ca a iesit din vulva lu' ma-sa, regina, si slobozul lui tac-su, regele.
hai sa ne uitam si la ce presedinti a avut romania: un cizmar, un bolsevic imputit, unu' care pe hartie suna bine dar care in realitate e o nulitate si un marinar prieten cu alcoolul. traiasca republica! ah, l-am uitat pe ultimu': un chiulangiu repetent si care doarme 23/24, ca in restul timpului habar n-am ce face de arata in halu' ala. asta a ajuns presedinte desi nici aia din colegiul lui nu l-au vrut in parlament. cred ca orice monarh ar avea o sustinere mai mare.

Edited by doctorwho, 30 July 2012 - 17:07.


#21
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Clar da. Mi s-a luat de incertitudinea care naste bugetofagi fara demnitate, principii sau culoare politica.

#22
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postdoctorwho, on 30th July 2012, 19:04, said:

hai sa ne uitam si la ce presedinti a avut romania: un cizmar, un bolsevic imputit, unu' care pe hartie suna bine dar care in realitate e o nulitate si un marinar prieten cu alcoolul. traiasca republica!

Aha. Si decat sa ni se dea posibilitatea de a alege prost, mai bine sa nu mai alegem deloc, nu?

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postantinari, on 30th July 2012, 18:01, said:

Eu aș fi de acord, cu condiția ca monarhul să fie Traian Băsescu. A dovedit încă o dată că e cel mai rezistent om politic român.
Intr-o monarhie constitutionala monarhul nu e om politic, e un simbol al statalitatii si al continuitatii.
Presedintele ii reprezinta doar pe cei care l-au ales.
Evenimentele din ultimele zile din Romania confirma aceste lucruri. Dar asta e inca nimic, sa vezi ce va urma odata cu apropierea alegerilor. Veti avea o toamna interesanta!

#24
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostRiver_Song, on 30th July 2012, 18:06, said:

Aha. Si decat sa ni se dea posibilitatea de a alege prost, mai bine sa nu mai alegem deloc, nu?

Cred ca se vorbeste de monarhie constitutionala... :)

Edited by mihaigerard, 30 July 2012 - 17:12.


#25
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
decat sa ma faca de rusine un gainar ca basescu mai bine prefer un papagal rupt de realitate care citeste cu intonatie ce-i dau altii sa citeasca

#26
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View PostXoleth, on 30th July 2012, 17:47, said:

Deoarece nici o persoana normala la cap, care ar judeca cat de cat, nu ar dori un sistem in care cineva e pus conducator al tarii, singurul sau merit pentru obtinerea coroanei fiind simplul fapt ca a iesit din vulva lu' ma-sa, regina, si slobozul lui tac-su, regele.


+ ∞      :thumbup:

#27
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Desi am intrebat,eu nu am inteles care ar fi avantajele monarhiei comparativ cu sistemul republican

#28
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postinside_spy, on 30th July 2012, 17:53, said:

Ce prinț străin s-ar înhăma la misiunea "România"? Charles? Altul nu îmi vine în minte acum...
Cioaba jr.

#29
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Post>ficus, on 30th July 2012, 13:11, said:

decat sa ma faca de rusine un gainar ca basescu mai bine prefer un papagal rupt de realitate care citeste cu intonatie ce-i dau altii sa citeasca
Eu tare as vrea sa ma faca de rusine acest Basescu,  si sa creasca leul cum a facut-o azi. As vrea sa ma faca de mai multe ori de rusine si leul sa ajunga la nivel de euro adica 1euro= 1 leu, daca se poate .

#30
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postnico123, on 30th July 2012, 18:19, said:

Eu tare as vrea sa ma faca de rusine acest Basescu,  si sa creasca leul cum a facut-o azi. As vrea sa ma faca de mai multe ori de rusine si leul sa ajunga la nivel de euro adica 1euro= 1 leu, daca se poate .
sper sa ajunga un euro 7-8 lei, sa moara toti jegosii care si-au luat credite aiurea

#31
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Post>ficus, on 30th July 2012, 18:22, said:

sper sa ajunga un euro 7-8 lei, sa moara toti jegosii care si-au luat credite aiurea
Și cu cei care nu și le-au luat aiurea ce ai?

#32
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

Quote

sper sa ajunga un euro 7-8 lei, sa moara toti jegosii care si-au luat credite aiurea



Asa cum zici tu , murim cu totii. Sau n-ai vazut ca tot ce consumam este de afara? ce-o fi in capul tau de vrei 7-8 lei un euro?
Ai impresia ca ne putem descurca singuri? Singuri, ne asteapta foametea si saracia.

Edited by nico123, 30 July 2012 - 17:28.


#33
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postinside_spy, on 30th July 2012, 18:25, said:

Și cu cei care nu și le-au luat aiurea ce ai?
or sa se descurce ei, dar macar se vor intreba de ce a luat basescu miliarde de euro si unde-s banii aia

#34
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010
Intrebarea nu este pusa corect pentru finii utilizatori ai Softpedia.

Monarhia s-ar institui si maine, daca ar fi dupa ei, cu conditia ca Basescu sa fie monarh.

A propos de asta, am dat peste un articol de blog care mi-a rascolit maruntaiele ca dupa kefir cu bere si caise.

Asistati la delirul perfect [viewer discretion is advised]:

A fost cea mai grea luptă a vieții lui. Și a reușit. Nu știu cum, dar a făcut-o. Misiunea imposibilă pentru imposibilul om politic a fost un succes. Doar el și o mână de nebuni au crezut în ea.

Cum poate un om să învingă non-stop toate mașinăriile cu atâta forță, îndârjire și încăpățânare? Cum poate să treacă prin două suspendări și prin șase bătălii politice teribile în ultimii 12 ani? Nu știu, întrebați-l. Este Președintele ales al României, șeful acestui stat. Eu așa ceva n-am mai întâlnit.
La nivel internațional, este singurul care a supraviețuit în fața a două execuții politice, unei lovituri de stat moderne și unei crize economice de asemenea proporții. Este cu adevărat incredibil, dar a reușit ce n-a putut niciun alt lider până acum.
În ciuda celor care mă condamnă de atâția ani, am să-l respect mereu. E strict opțiunea mea de cetățean liber al acestei țări. Nimeni nu-mi poate îngrădi acest gând.

Mi s-a părut nedrept. Și a fost nedrept ce s-a întâmplat. Mi s-a părut incorect. Și a fost. M-a revoltat. Și, ca de obicei, n-am ascuns nimic. Cine mă cunoaște, știe. Spun întotdeauna ce cred. Cu orice risc.
Cine îl cunoaște, știe. Este extrem, extrem de puternic. Nu iartă, nu uită, nu renunță niciodată la lucrurile în care cu adevărat crede. Și foarte bine face. Pentru suspendarea asta, chiar nu a greșit cu nimic.

Acum, sigur, trebuie să se reconcilieze cu poporul. Finalmente, lui îi datorează totul. Poate nu credeți deloc, dar pentru el chiar s-a luptat. Îl doare, știu. Îi pasă, sunt convinsă. Și cred că va încerca. E pariul cu adevărat incredibil al vieții lui. În fibra lui știe asta mai bine decât toți. Dar ca să reușească, trebuie să dezvăluie totul. Este obligat să schimbe ce n-a putut să urnească până acum. Nici asta să știți că nu e imposibil, doar l-ați văzut, îl știți! Niciodată, dar niciodată să nu-l subestimați.


Poate pune cineva la indoiala ca pentru panarama asta [si pentru multi altii ca ea] monarhia nu-i o problema decat de monarh?

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Traiasca Regele!

#36
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postnico123, on 30th July 2012, 18:26, said:

Asa cum zici tu , murim cu totii. Sau n-ai vazut ca tot ce consumam este de afara? ce-o fi in capul tau de vrei 7-8 lei un euro?
Ai impresia ca ne putem descurca singuri? Singuri, ne asteapta foametea si saracia.
maitre, ceva trebuie sa se intample, parca romanii sunt prea prosti pentru secolul asta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate