Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

  1. Da (333 votes [44.34%])

    Percentage of vote: 44.34%

  2. Nu (418 votes [55.66%])

    Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

#11647
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Pai ce motive aveau sa nu ne paraseasca cand noi am fost alaturi de nemti. Oricum ne paraseau si daca le eram aliati ca frica de Stalin atunci era mare si vroiau sa scape ei, iar de estici ii durea undeva. In ceea ce priverste ziua de azi nu uita ca noi ne-am rugat de ei sa intram in ue ci nu invers. Daca maine ne-ar da afara si ar veni inapoi 4 milioane de romani de unde am asigura joburi si ajutoare pentru ei. Plus ca ar zburda iar bomboneii si varanii pe aici.

#11648
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 cristian_e, on 15 noiembrie 2018 - 11:22, said:


Stii bine ca nu se stie exact care a fost vointa regelui, fiind invalid la pat si bolnav de doua cancere avansate.



Adica tu spui ca in prezent aveam de'a face cu niste uzurpatori si impostori?

#11649
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 argentum, on 15 noiembrie 2018 - 21:00, said:


Adica tu spui ca in prezent aveam de'a face cu niste uzurpatori si impostori?

Adica ar fi mai bine sa pricepi continutul unui text simplu

#11650
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
e cat se poate de simplu.

este sau nu in prezent respectata vointa regelui?

cristian pare ca are dubii si spune ca ar trebui sa fie nicolae.

nu le poti avea pe amandoua

#11651
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Si carol 2 a fost exclus si in 1930 a fost chemat sa preia tara de catre politicieni. A fost o minte sclipitoare, plin de cultura ce a dus tara la o dezvoltare economica puternica. Viata lui privata amoroasa nu ma intereseaza

 argentum, on 15 noiembrie 2018 - 21:00, said:



Adica tu spui ca in prezent aveam de'a face cu niste uzurpatori si impostori?

Nu stim asta. Gurile rele spun ca semnatura regelui a fost falsificata de un personaj ce nu este agreat de romani fiind considerat securist.

Edited by cristian_e, 15 November 2018 - 21:12.


#11652
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007

 cristian_e, on 15 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Si carol 2 a fost exclus si in 1930 a fost chemat sa preia tara de catre politicieni. A fost o minte sclipitoare, plin de cultura ce a dus tara la o dezvoltare economica puternica. Viata lui privata amoroasa nu ma intereseaza



Nu stim asta. Gurile rele spun ca semnatura regelui a fost falsificata de un personaj ce nu este agreat de romani fiind considerat securist.
Carol 2 trebuia executat in 1918.
A fost falsificata semnatura? Pe un act pe care casuta regala l-a prezentat drept oficial? Adica margareta umbla cu falsuri? Interesante apucaturi au aia de sunt crescuti ca sa blabla.

#11653
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 cristian_e, on 15 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Nu stim asta. Gurile rele spun ca semnatura regelui a fost falsificata de un personaj ce nu este agreat de romani fiind considerat securist.

asta e o chestie de mare fel! wow! da cum sa se poata asa ceva!
monarhia! pai nu era teoria celor crescuti din fasa sa preia tara si ca au o inalta conduita morala etc?
si tu acum imi spui ca margarita umbla cu duda vopsita?

cristiane. nu e nici pe dracu falsificat. e totul adevarat. asta daca nu ti sa tragi apa peste monarhie.
si e cat se poate de adevarat. nicolae a recunoscut actul. nici nu conteaza cat de autentic a fost in momentul in care cerneala era uda, acum e legit.
nicolae a recunoscut ce scrie acolo si s'a supus vointei regelui. tu spui ca nu e asa... vezi ca incepi sa ai calcatura de republican...

Edited by argentum, 15 November 2018 - 22:18.


#11654
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 argentum, on 14 noiembrie 2018 - 23:18, said:



sa inteleg ca tu incurajezi o lovitura de palat si mergi pe mana uzurpatorului impotriva vointei ultimului rege? halal monarhist

Intr-o monarhie de aia de care isi doreste el ar fi spanzurat pentru asa ceva:)

Edited by ionutzitaly, 15 November 2018 - 22:05.


#11655
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 cristian_e, on 15 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Nu stim asta. Gurile rele spun ca semnatura regelui a fost falsificata de un personaj ce nu este agreat de romani fiind considerat securist.

Ha ha...tocmai le-ai dat fault la gioale monarhistilor care s-au chinuit argumentativ ani de zile sa ne demonstreze cite de superioara este rasa singelui albastru in comparatie cu un mucea ales la 4 ani Posted Image

#11656
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ca fapt divers, cristian nu m a convins niciodată, nici că e monarhist, nici că e republican sub acoperire :D .
Dacă i de ăla undercover e bun omul, chiar bun.
Dacă i și de la vreun serviciu de ăla înseamnă că nu le dam atâția bani chiar degeaba, pe meserie sunt bazați :)

Edited by irulan_corrino, 16 November 2018 - 00:24.


#11657
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007

 vata_pa_batz, on 15 noiembrie 2018 - 22:20, said:



Ha ha...tocmai le-ai dat fault la gioale monarhistilor care s-au chinuit argumentativ ani de zile sa ne demonstreze cite de superioara este rasa singelui albastru in comparatie cu un mucea ales la 4 ani Posted Image
E specialitatea lui si e bun la asta. Chiar bun.

#11658
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Kokoshmare, on 14 noiembrie 2018 - 09:42, said:

A mai fost de o gramada de ori discuția în spațiul public despre modalitatea legala de a schimba Republica cu Monarhia constituțională.
Prin lege organica adică doua treimi din parlamentari se poate crea o Adunare Constituanta care sa adopte modificările necesare urmata de referendum ca onor'boborul sa își dea cu părerea. Chiar și asa o majoritate ostila în CCR ar putea bloca imediat acțiunea.
LE. Dar asta nu înseamnă că actuala Casa de România accede automat la tron.

Din pacate pentru monarhisti, cum a explicat si vata, nu merge treaba. Da, ar merge daca vor sa schimbe structura sau numaru' de parlamentari, dar nu pentru forma de guvernamant.

 ce_vina_avea_sarmana_oaie, on 15 noiembrie 2018 - 00:37, said:

doar adunarea constituanta. cf constitutiei. dar deah ce sa facem punem o hârtie, amenintam cu pistolul, santajam cu studenti si facem Republica si ne pisam pe statul de drept(parca suna cunoscut apucatura asta si pt republica 2018 nu? )

Comunistii s-au pisat pe multe, da' niciodata nu i-au pus pistolu' la cap sau l-au santajat. Povestea asta ii similara cu cea a republicanilor cu "trenu' cu bani si aur". Lasati-o balta mai baieti.

Dupa WW2 lumea a suferit schimbari majore. Unii inca mai plang dupa colonii, altii dupa teritorii, altii dupa forma de guvernamant. In toate cazurile sunt depasiti de vremuri.

#11659
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 20.05.2005
Mie mi se pare ca PSD aplica cel mai bine principiile monarhiei, favorizand familia, amantele si lingusitorii in pozitii de conducere.
E de inteles, astfel, de ce se intelege atât de bine familia regala cu PSD-ul.
.

#11660
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007
gdans asa ti se pare tie? gandesti aproape ca un om mare

#11661
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007

 gdans, on 17 noiembrie 2018 - 12:35, said:

Mie mi se pare ca PSD aplica cel mai bine principiile monarhiei, favorizand familia, amantele si lingusitorii in pozitii de conducere.
E de inteles, astfel, de ce se intelege atât de bine familia regala cu PSD-ul.
.
Intotdeauna cand sunt interese comune se poate infiripa o prietenie la catarama.

#11662
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Astazi a murit artizanul principal al apropierii familiei regale de PSD - Mihnea Constantinescu. Nu cred ca e persoana de care sa fi ascultat mai mult fostul rege cat si actuala printipesa.

Edited by Alexandru H., 18 November 2018 - 21:35.


#11663
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mie imi e si frica sa comentez ceva...

#11664
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

 argentum, on 18 noiembrie 2018 - 23:17, said:

Mie imi e si frica sa comentez ceva...

Omul era bazat - probabil cel mai bun om de la MAE. Stiu si eu niste povesti de pe acolo - genul pe care il trimiti ca sa-ti rezolve ce trebuie rezolvat. Pana la urma, a avut succes si cu familionul regal - dintr-o sursa potentiala de opozitie a creat niste papusi docile, gata de a servi partidul. Margareta azi a avut o interventie hilara - ziceai ca e Ludovic al 14-lea - "Mihnea Constantinescu era omul Casei mele" :D nu, fata, era ala care te controla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate