Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

  1. Da (333 votes [44.34%])

    Percentage of vote: 44.34%

  2. Nu (418 votes [55.66%])

    Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

#11071
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 cristian_e, on 29 mai 2018 - 18:17, said:

Sondaj online de luna asta republica sau monarhie. 72% pentru monarhie si restul ptr republica.
http://mobil.aradon..../detail/2038168
unde e sondajul? Nu se vede vreun sondaj acolo.

#11072
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
pozici frumoase: http://www.romaniare...ipele-de-wales/

#11073
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 07:48, said:

[...] La noi traditia e monarhica.
[...]

Ei, si? Destule republici au avut "traditii" monarhice.  Si ce bine le e acum..

Edited by diaconuliviu, 31 May 2018 - 08:57.


#11074
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 07:48, said:

Si de ce ma rog toate republicile sunt ilegale? E ilegala republica in sua sau germania? E ilegala unde a fost impusa cu forta cum e la noi ce pana in 1948 nu am fost nici o zi republica. La noi traditia e monarhica. în SUA şi Germania tot cu forţa au fost impuse republicile, dar nu ştii tu pt că nu cunoşti bine istorie. Scrie şi în manualul de istorie că america s-a desprins de Anglia cu forţa
Bulgaria, rusia, serbia desi sunt republici au pe steag stema monarhiei. Asta denota respect vesnic regalitatii.
Dupa sfecla ta nu e bine sa avem bulevarde cu nume de regi ci e bine sa avem in continuare: strada stalin, ana pauker, bdul 6 martie, 11 iunie, etc. cel puţin ai bun-simţ şi nu minţi. Eu nu am spus că să fie denumiri de acest tip!
da, e ilegală dpdv al regaliştilor.  O revoluţie de ex cum au fost Revoluţia Americană, Engleză, Franceză, Rev de la 1848 din Europa, din 1917 din Rusia, nu se face cu învoire deci este ilegală, iar guvernele instaurate de revoluţii sint ilegale dpdv al dreptului existent atunci.
Deci SUA şi-au luat ilegal independenţa, Germania s-a proclamat ilegal republică. În ambele s-a folosit forţa, nu numai la noi!
Ce treabă are tradiţia? Tradiţia e monarhică în toată Europa! Şi ce e cu asta?
După sfecla ta gînditoare e bine ca o republică să aibpă denumiri de regi?  Prost gînditoare e sfecla ta.
După sfecla mea gînditoare e bine ca regatele să folosească denumirile  de regi, iar republicile să folosească denumirile lor specifice, adică România, care e in prezent republică să folosească denumiri aşa ca alte republici, de ex Franţa, Germania, Italia, Finlanda, nu să dea denumiri de parcă ar fi regat!
Cred că am scris o doleanţă de bun-simţ. Denumiri ca Bulevardul Elisabeta sau Parcul Carol sînt denumiri prosteşti şi nesimţite într-o republică.
Într-un regat al României denumiri nesimţite şi prosteşti ar fi Avram Iancu, Tudor Vladimirescu, Nicolae Bălcescu, Horia Cloşca şi Crişan, Gheorghe Doja, 1907, Gheorghe Gheorghiu-Dej. Într-un regat al Ungariei denumiri prosteşti şi nesimţite ar fi Petofi Sandor (poetul naţional maghiar, ucis la rev de la 1848), Laioş Kosuth (conducătorul Revoluţiei maghiare de la 1848).
Eşti responsabil pt incetarea dialogului din cauză că eşti agresiv, jignitor şi minţi sfruntat.

 lucifer76, on 31 mai 2018 - 08:00, said:

60 de ani monarhie și vorbim de tradiție. Republica e cat se poate de legală, așa au votat cetățenii, in mod democratic, chiar daca nu le convine monarhiștilor.
Eu sint de acord cu regaliştii că republica este ilegală, aşa cum sint ilegale şi alte republici de ex Republica Elenă, venită prin puci militar, SUA venită prin răscoală, Austria, Ungaria şi altele venite prin hotărîrea altor state după WW1.
Orice republică dpdv al dreptului de atunci este ilegală.Şi republica instaurată de comunişti, cu sprijin masiv sovietic, la 30 Decembrie 1947, este dpdv al dreptului de atunci din România tot ilegală. Ea a devenit legală mai tîrziu cind s-a făcut alt cod de legi la noi.
După 1990 s-a pus problema monarhiei şi a unui plebiscit. PNL, PNŢCD, care erau pt monarhie au fost contra pt că ştiau precis că lumea votează contra monarhiei.
Monarhiştii aşteaptă o criză ca să facă un referendum şi să instaureze o monarhie după care să facă astfel legislaţia încît să nu se mai poată face alt referendum. Cred că dacă acum se face un referendum pt monarhie lumea votează majoritar contra.

 Pollux, on 31 mai 2018 - 08:46, said:

Băăă, da' bătrîni şi urîţi mai sînt amîndoi! Englezu zici că stă să facă apoplexie şi nu are bani de frizer.Are guşă şi e gras ca un butoi.
Pe ea cum o cheamă? Ştie cineva?  Margareta (Margritt??) Hohentzollern sau cum?
Titlu valabil nu are; asta ştiu. Titlurile sînt desfiinţate în România, Germania, Austria, Ungaria, Cehia, Slovacia, Polonia, Franţa şi alte republici, chiar şi în Rusia ( ca să vezi!).
casa Regală a României pt mine e o jignire. Ce republică din Europa mai are Casă Regală care să se manifeste public in acea republică?

#11075
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ionelmironescu, on 31 mai 2018 - 09:24, said:

Eu sint de acord cu regaliştii că republica este ilegală
Monarhia din `30 a lui Carol era legala? Catusi de putin, s-a incalcat absolut fiecare aspect constitutional cand tiranul a fost pus pe tron. Mihaita a ajuns rege legal? Ma indoiesc ca Antonescu s-a interesat de aspectul asta. Din `30 pana in `47, monarhia nu a fost catusi de putin legala, daca tot vorbim de legalitatea a ceea ce a urmat.
Ceea ce conteaza e ca republica actuala e legala, asta au votat democratic romanii dupa `89.

#11076
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 Pollux, on 31 mai 2018 - 08:46, said:

Cea mai buna dovada ca romanii nu au stiut pe ce lume se afla niciodata, de acea toate formele de guvernamint incercate au fost
un fail.
Actualul fail este insa cel mai rusinos. Intr-o republica in care mai exista oficial Casa Regala se organizeaza evenimente regale cu ajutorul
armetei unei republici, e de risul curcilor.
Exact asa facea si ceterasul t:igan la curtea boierului. De Craciun; Cucoana: "Da ce bei mau ceterasule, un vin sau o palinka? Ceterasul: Apoi, son vin,
so palinka cucoane saru minile."

Arata-mi o tara republigane unde armata republicana face garda la regalisti. LOL

[ https://i.gyazo.com/4f0f0be469c34261a873cd9df6532e78.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 31 May 2018 - 12:14.


#11077
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Este vorba de regimentul de garda. Nu uita ca regele Mihai avea gradul de maresal, singurul din armata romana, grad obtinut in 41. Regimentul de garda e folosit pentru festivitati- ceremonii unde vine si multa lume. La casa regala a venit printul Charles. La iliescu, tapu, base nu vine nimeni.

 lucifer76, on 31 mai 2018 - 10:51, said:


Ceea ce conteaza e ca republica actuala e legala, asta au votat democratic romanii dupa `89.

Si daca era votata tot nu mai conta, azi oricum romanii nu mai vor republica .
Da Mihai a devenit rege legal caci altfel nu-l fortau prietenii tai rosii sa abdice

#11078
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 17:47, said:

Si daca era votata tot nu mai conta, azi oricum romanii nu mai vor republica .
Ai fostla vrajitoare si te-ai informat?

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 17:47, said:

Da Mihai a devenit rege legal caci altfel nu-l fortau prietenii tai rosii sa abdice
Sigur, Mihaita i-a adus la putere, da-s prietenii mei. Tu nu iti dai seama cat de penibil esti cand faci astfel de afirmatii? Sigur, e nasol sa recunosti ca a COLABORAT cu comunistii, dar totusi nu e cazul sa aduci jigniri altora pentru tampeniile tale.

#11079
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ba românii vor republică, nu au chef de povesti cu regi, unșii lui Doamne Doamne și alte rahaturi.
A venit printul Charles, mare filozofie, un investitor nu venea...

#11080
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
romanii vor republica de nu mai pot. Unde te duci in lume e injurat kj, base, tapul si de ilici nu mai zic.

Edited by cristian_e, 31 May 2018 - 18:53.


#11081
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 17:47, said:

Nu uita ca regele Mihai avea gradul de maresal, singurul din armata romana, grad obtinut in 41
EU cand spun ca monarhistii habar nu au nici macar de notiuni elementare. Au existat 6 maresali, nu unul singur!!! Cat despre pacaliciul de Mihai, auzi la el, maresal la 20 de ani :). Banuiesc ca avea ceva merite, vreo pregatire superioara, ceva campanii stralucite pe front. Nada, nu avea nimic, nu a primit nimic pe merit.

#11082
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 lucifer76, on 31 mai 2018 - 08:00, said:

60 de ani monarhie și vorbim de tradiție. Republica e cat se poate de legală, așa au votat cetățenii, in mod democratic, chiar daca nu le convine monarhiștilor.

60 de ani de monarhie? pai daca pui de la cuza incoace sunt vreo 90 de ani. Apoi pana la cuza am fost cumva republica? Mircea cel batran a fost presedinte, nu? pe listele psd, fugit de la lliberali dupa ce a trecut pe la pmp.

#11083
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,951
  • Înscris: 14.09.2004

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 18:52, said:

romanii vor republica de nu mai pot. Unde te duci in lume e injurat kj, base, tapul si de ilici nu mai zic.
Da mai pupilici. Dar nu injura republica. Doar niste lepre.

#11084
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 18:56, said:

60 de ani de monarhie? pai daca pui de la cuza incoace sunt vreo 90 de ani. Apoi pana la cuza am fost cumva republica? Mircea cel batran a fost presedinte, nu? pe listele psd, fugit de la lliberali dupa ce a trecut pe la pmp.
Cuza nu a fost rege si nu a fost monarhie.
Primul rege, Carol Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen, a fost adus pe sestache in Romania cu acte false de Bratianu.

Edited by WestPoint, 31 May 2018 - 19:04.


#11085
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 18:56, said:

60 de ani de monarhie?
Optimist spus. Din 1881 pana cand a venit Carolica la putere sunt nici 50. Carolica a fost dictator, nu prea avea legatura cu monarhia decat numele, iar Mihaita a fost o simpla paiata, asa ca nici perioada lui nu se pune.

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 18:56, said:

Mircea cel batran a fost presedinte, nu?
Eu as numara de la Adam, sa fie o chestie. De ce sa ne legam de fapte istorice cand putem vorbi de mitologie.

#11086
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 07:48, said:

Si de ce ma rog toate republicile sunt ilegale? E ilegala republica in sua sau germania? E ilegala unde a fost impusa cu forta cum e la noi ce pana in 1948 nu am fost nici o zi republica. La noi traditia e monarhica.
Bulgaria, rusia, serbia desi sunt republici au pe steag stema monarhiei. Asta denota respect vesnic regalitatii.
Dupa sfecla ta nu e bine sa avem bulevarde cu nume de regi ci e bine sa avem in continuare: strada stalin, ana pauker, bdul 6 martie, 11 iunie, etc.
De ce am numi orice in afara de un wc public cu numele btrinului tradator???

 Pollux, on 31 mai 2018 - 08:46, said:

   Bade draga, Margareta Duda nu e nici o Majestate! Este nascuta din casatoria fostului rege, dupa ce si-a tradat tara si supusii si a abdicat. Sotia lui, nu a fost si nu a cerut sa fie numita regina, doar cei obisnuiti din comunism sa pupe in cur pe cineva tot timpul au numit-o asa!
   Cum naiba se face ca numai la noi aia care se cred divese peroane imaginare in loc sa fie inchisi la ospiciu, primesc palate, servici si garsonera!
oricum e kaka maka, la 70 de ani nici o sansa sa mai faca copii asa ca aduna ca sa aiba ce lua cu ea pe lumea ailalta!

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 17:47, said:

Este vorba de regimentul de garda. Nu uita ca regele Mihai avea gradul de maresal, singurul din armata romana, grad obtinut in 41. Regimentul de garda e folosit pentru festivitati- ceremonii unde vine si multa lume. La casa regala a venit printul Charles. La iliescu, tapu, base nu vine nimeni.



Si daca era votata tot nu mai conta, azi oricum romanii nu mai vor republica .
Da Mihai a devenit rege legal caci altfel nu-l fortau prietenii tai rosii sa abdice
Care casa regala, voi sinteti reali??? regele a abdicat, e mort si ingropat, D.na Duda e nascuta pe ''persoana fizica'' nu mai bateti cimpii in halul asta!

Nu stiu ce si cit cistigati din propaganda asta nesimtita, dar puneti in balanta daca merita raportat la raul pe care-l faceti tarii!

Edited by tytysor, 31 May 2018 - 22:30.


#11087
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/34012123_831618210381674_1962243392150700032_n.jpg?_nc_cat=0&_nc_eui2=AeGuLlYky3wY2r1RuHZsvtlsZwKBkvAzmmpkK2bTrzQuL3DDLLY6vwXiPR0OHX5U8hJfM5cc5eHX6uw3gBKd1hN9sSpqS9PX6hEdrFB3AVsXVw&oh=df585d466980ce1635d76c949ce9224a&oe=5B894F29 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

8 Noiembrie 1940. De sfinții arhangheli Mihail și Gavril, Iasul este declarat capitala tineretului legionar in prezenta regelui Mihai si a maresalului Antonescu!

#11088
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 tytysor, on 31 mai 2018 - 22:34, said:

   Cum naiba se face ca numai la noi aia care se cred divese peroane imaginare in loc sa fie inchisi la ospiciu, primesc palate, servici si garsonera!
Pai intreaba si tu la partid! :P

Attached Files


Edited by garett, 01 June 2018 - 05:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate