Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

  1. Da (333 votes [44.34%])

    Percentage of vote: 44.34%

  2. Nu (418 votes [55.66%])

    Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

#11053
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,972
  • Înscris: 14.09.2004

 cristian_e, on 29 mai 2018 - 07:45, said:

Parcul herastrau a fost construit din terenul donat de carol 2 deci ce e asa grav ca se cheama regele mihai?



....

Ne lasi cu minciunile mai minciunel ?


"Înainte de 1930, zona pe care se află astăzi parcul era o zonă mlăștinoasă care a fost asanată în perioada 1930-1935. Cu această ocazie s-a pus și problema amenajării întregii suprafețe rămase liberă, ținând cont și de faptul că în zona respectivă exista deja Arcul de Triumf.[5] S-au expropriat câteva zeci de locuințe sărace și o întreprindere industrială, s-au trasat alei pentru a face loc în mai 1939 celui mai întins spațiu verde la acea vreme din București.."


"Parcul Herăstrău se află în partea de nord a orașului București și are o suprafață de aproximativ 110 hectare din care Lacul Herăstrău ocupă 74. Pe lângă vegetația luxuriantă, parcul oferă zone de agrement, cum ar fi Teatrul de Vară, cafenele, cluburi, restaurante, pavilioane de expoziții, parc de distracții, cluburi sportive și zone în care se pot practica fotbalul, roller-skating-ul și tenisul. Lacul este, de asemenea, utilizat pentru sporturi nautice și pescuit sportiv.
Parcul Herăstrău a luat naștere la începutul secolului XX, când regele Carol I a dorit crearea unui spațiu verde prin asanarea zonei mlăștinoase de pe valea râului Colentina ce apăruse în urma unor defrișări din fostul Codru al Vlăsiei. Acest procedeu a avut loc în perioada 1930-1935, iar în 1936, cu ocazia expoziției „Luna Bucureștilor”, a fost dat spre folosință Parcul Herăstrău, atunci însă numit Parcul Național. Parcul a fost proiectat de arhitecții peisagiști Emil Pinard și Frederich Rebhun, iar aleile au fost trasate de arhitectul Octav Dobrescu. Costurile pentru amenajarea parcului au fost suportate de „Cercul de sporturi Băneasa-Country Club”, actualul Club Diplomatic București, fondat în 1920, din care făceau parte personalități precum Principele Barbu Știrbey, Prințul Ghica, Alexandru Marghiloman și Barbu Catargiu. Odată cu amenajarea parcului, sociologul Dimitrie Gusti a înființat unul dintre primele muzee etnografice în aer liber din țară și din Europa – Muzeul Satului, al cărui concept premergător era acela de muzeu viu, unde erau expuse case din toate regiunile rurale din România, acestea fiind, de asemenea, și locuite de familii.'

Se pare ca ti-ai pierdut indemanarea la pupaturi in ....spate Posted Image

#11054
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Meci amical in memoria Regelui Mihai I. Deschiderea a facut-o fosta stea Rodion Camataru

https://www.cotidian...-regelui-mihai/

Geo muzeul satului tot la initiativa lui carol 2 s-a infiintat. Nu stiu ce vrei sa demonstrezi, dar ana pauker sau ion iliescu nu au avut nici o contributie.

#11055
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,972
  • Înscris: 14.09.2004

 cristian_e, on 29 mai 2018 - 07:57, said:

Meci amical in memoria Regelui Mihai I. Deschiderea a facut-o fosta stea Rodion Camataru

https://www.cotidian...-regelui-mihai/
Misto
Maine o sa ne spui ca prima retea de incalzire cu gaze in Bucuresti a fost facuta din captarea basinilor regale ;)

#11056
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 tidicristi, on 29 mai 2018 - 02:52, said:

Am ajuns un popor de idioti
Dupa 71 de ani de republica ilegala nu e ceva neobisnuit.

#11057
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Sondaj online de luna asta republica sau monarhie. 72% pentru monarhie si restul ptr republica.
http://mobil.aradon..../detail/2038168

#11058
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,112
  • Înscris: 04.08.2007
Parca ati mai ajuns o data la 115% cristinel. Ce faceti? O luati de la capat? De data asta unde va opriti? 130-150% e bine?
130% pt monarhie, restul republicani. E bine?

#11059
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu in locul tau nu as glumi.  E sondaj online ci nu unul facut de tot felul de institute platite.

#11060
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,112
  • Înscris: 04.08.2007

 cristian_e, on 29 mai 2018 - 18:40, said:

Eu in locul tau nu as glumi.  E sondaj online ci nu unul facut de tot felul de institute platite.
Corect. Ce mai asteptati, la referendum.
E un sondaj online pe un link distribuit intre voi, sa intrati si sa votati.
E ok insa, aflati si voi cati sunteti, adica 346 daca nu ati votat si de ip-uri diferite. Numarati bine, cred ca va stiti si dupa nume.

Edited by remvirg, 29 May 2018 - 18:49.


#11061
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

 cristian_e, on 29 mai 2018 - 07:45, said:

Parcul herastrau a fost construit din terenul donat de carol 2 deci ce e asa grav ca se cheama regele mihai?



Margareta batrana? La nici 70 de ani? Sa nu uitam ca in '90 se spunea ca regele era batran la 70 de ani si uite ca a mai trait 27 de ani. Sa nu uitam ca ceausescu a condus 25 de ani.in schimb romanii l-au ales pe iliescu pana s-a plictisit ala de a zis gata, ajunge...
Si ai avut impresia ca dupa virsta de 70 de ai, mihai era prea lucid la minte?? Oricum, la 70 de ani macar din bun simt te retragi si lasi locul celor mai tineri! Dar daca avea macar o urma de bun simt nu se baga in tot rahatul asta!

#11062
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 cristian_e, on 29 mai 2018 - 18:40, said:

Eu in locul tau nu as glumi.  E sondaj online ci nu unul facut de tot felul de institute platite.

Ah, ok asa. M-am linistit.

#11063
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Concert la Ateneul roman in memoria regelui Mihai. Maine 30 Mai ,ora 19
https://www.fge.org....#event=10621767

#11064
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Constituția liberală din 1923 nu e o operă, e o capodoperă.
Un rege puternic, înfășurat într-un stat al normelor liberale:
separația puterilor și libertăți câte dorește nea Niță;
nici nu poate duce atâtea libertăți”
Petre Țuțea
(În: „322 de vorbe memorabile ale lui Petre Țuțea”,
Editura Humanitas, București, 2008)

#11065
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,972
  • Înscris: 14.09.2004

 cristian_e, on 29 mai 2018 - 08:00, said:

Meci amical in memoria Regelui Mihai I. Deschiderea a facut-o fosta stea Rodion Camataru

https://www.cotidian...-regelui-mihai/

Geo muzeul satului tot la initiativa lui carol 2 s-a infiintat. Nu stiu ce vrei sa demonstrezi, dar ana pauker sau ion iliescu nu au avut nici o contributie.

Misto. Eu zic ca soarele si luna tot la initiativa familiei regale au aparut. Posted Image
Cit despre iliescu si ana eu am vazut ca monarhia si-a luat limba in gura cu ei nu noi  Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   78.39K   1 downloads
  • Attached File  2.jpg   166.57K   1 downloads
  • Attached File  3.jpg   24.68K   1 downloads


#11066
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 adrian_r5, on 17 mai 2018 - 14:49, said:

unii de voie ... altii de nevoie Posted Image

Un rahat. Ideea e ca TOTI, mai prin actiune, mai prin tacere am fost complici la asta. Asa ca mai lejer, ca e posibil sa dati in mamicile si taticii proprii.

 Pollux, on 17 mai 2018 - 14:25, said:


[...]
important este ca se creeaza cadrul institutional pentru ca activitatea Familiei Regale in folosul Romaniei sa poata continua.
[...]

Care e folosul ala? Poate vreunul necuvenit.

 tytysor, on 28 mai 2018 - 15:34, said:

[...]
Faptul ca margareta se complace in a suge la tita bugetului nu dovedesc decit execrabila moralitate a acesteia, deci va primi moka servici si garsonera de la stat, [...]

Si daca-i pureci bine, taman ei sint printre aia care tipa "dom'ne, aia de dinainte de '89 au fost invatati sa li se dea de catre cineva"..
Iata ca..de fapt miloaga la stat e dinainte de comunism...

 tytysor, on 29 mai 2018 - 19:38, said:

[...] Dar daca avea macar o urma de bun simt nu se baga in tot rahatul asta!

Vorba spartanului: DACA!

#11067
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
https://www.agerpres...isabeta--118178

#11068
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Karhu, on 29 mai 2018 - 14:55, said:

Dupa 71 de ani de republica ilegala nu e ceva neobisnuit.
Eu ţi-am mai spus ţie de 10 ori că toate republicile sint ilegale, dar văd că nu vrei să te laşi şi jigneşti mereu republica. Despre republica in care trăieşti tu nu scrii că e ilegală, adică Finlanda.Posted Image
Sînt Franţa, Anglia, Germania, Grecia, Ungaria, Austria...republici legale cumva?
Cei mai caraghoioşi şi mai proşti sînt românii în această privinţă, a denumirilor. Unde aţi văzut voi într-o republică să se dea denumiri de regi pt pieţe, parcuri, bnulevarde?  Vedeţi pe la Paris denumiri ca Bulevardul Luis 14, sau Piaţa Josefine Bonaparte?
Nici ruşii nu sînt aşa de caraghioşi să denumească vreun parc Petru cel Mare sau Nicolae al 2-lea.
Sînt curios dacă in Bulgaria s-au dat astfel de denumiri.

#11069
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 ionelmironescu, on 31 mai 2018 - 07:36, said:


Eu ți-am mai spus ție de 10 ori că toate republicile sint ilegale, dar văd că nu vrei să te lași și jignești mereu republica. Despre republica in care trăiești tu nu scrii că e ilegală, adică Finlanda.Posted Image
SĂźnt Franța, Anglia, Germania, Grecia, Ungaria, Austria...republici legale cumva?
Cei mai caraghoioși și mai proști sĂźnt romĂąnii Ăźn această privință, a denumirilor. Unde ați văzut voi Ăźntr-o republică să se dea denumiri de regi pt piețe, parcuri, bnulevarde?  Vedeți pe la Paris denumiri ca Bulevardul Luis 14, sau Piața Josefine Bonaparte?
Nici rușii nu sĂźnt așa de caraghioși să denumească vreun parc Petru cel Mare sau Nicolae al 2-lea.
SĂźnt curios dacă in Bulgaria s-au dat astfel de denumiri.

Si de ce ma rog toate republicile sunt ilegale? E ilegala republica in sua sau germania? E ilegala unde a fost impusa cu forta cum e la noi ce pana in 1948 nu am fost nici o zi republica. La noi traditia e monarhica.
Bulgaria, rusia, serbia desi sunt republici au pe steag stema monarhiei. Asta denota respect vesnic regalitatii.
Dupa sfecla ta nu e bine sa avem bulevarde cu nume de regi ci e bine sa avem in continuare: strada stalin, ana pauker, bdul 6 martie, 11 iunie, etc.

Edited by cristian_e, 31 May 2018 - 07:52.


#11070
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 cristian_e, on 31 mai 2018 - 07:48, said:

La noi traditia e monarhica.
60 de ani monarhie și vorbim de tradiție. Republica e cat se poate de legală, așa au votat cetățenii, in mod democratic, chiar daca nu le convine monarhiștilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate