Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Curatare ecran

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Salut,am si eu o intrebare sa curat ecranul cu alcool sanitar ? Sau acesta ar dauna ecranului?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu poti sa-l cureti si cu alcool sanitar, dar sa-l aplici pe carpa/servetel, nu pe monitor, si nu in exces.
Sau poti folosi metoda: un servetel imbibat in apa rece si unul uscat (ori o carpa uscata, din bumbac). Cureti cu primul si imediat stergi cu al doilea (sau cu carpa) si aproape sigur scapi de mizerie.

La capitolul solutii stiu ca merg de minune si cele de curatat geamuri.

Edited by Hider141, 27 July 2012 - 08:17.


#3
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Sper ca ai glumit, Hider. In caz contrar inseamna ca vrei sa faci rau unui om...
NICIODATA nu se va da cu spirt sau cu alte solutii pe baza de alcool pe un ecran LCD...
Cel mai bine e sa cureti cu apa distilata sau cu solutiile de curatat din magazine(cam 15 lei o cutie cu 100 de servetele umede).

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Hider141, on 27th July 2012, 09:15, said:

Din cate stiu poti sa-l cureti si cu alcool sanitar, dar sa-l aplici pe carpa/servetel, nu pe monitor, si nu in exces...
Scratch that. Ma gandeam la CRT-uri cand am scris mesajul, si am uitat de LCD-uri.
Cele mai bune sunt: servetelele speciale pentru LCD-uri, carpele de sters geamuri [sunt unele mai "speciale" ce trebuie doar imbibate in apa (fara exces)] sau servetelele umezite urmate de altele uscate. Eu am folosit ultima metoda, dar am sters la sfarsit cu o carpa de bumbac pentru geamuri in loc de servetele uscate.
Orice folosesti, nu aplica apa/solutie in exces si ai grija sa nu apesi prea tare pe ecran.

Edited by Hider141, 27 July 2012 - 09:56.


#5
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Sa incerc si cu solutie de geamuri ?
Pulverizez direct pe ecran sau pe carpa ?

#6
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Nu da cu solutii de geamuri pentru ca iti matuiesc ecranul. Ori dai cu apa distilata, ori cu solutii de curatat ecrane(gasesti in comert fie servetele umede, fie spray-uri pe care le pulverizezi pe o carpa moale de bumbac si apoi dai pe monitor.
In ultima instanta poti sa inmoi o carpa de bumbac in apa(foarte putina) si sa stergi ecranul, dar ai grija sa nu se scurga apa sub ecran.

#7
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Stie cineva daca e buna de ceva solutia asta? Pentru un nomitor led philips vreau.
Trebuia sa mai pun ceva in cos ca sa nu mai platesc taxa de transport :P acum daca tot am luat-o ma gandesc sa o folosesc...

#8
misterG

misterG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.01.2012

 progressiveM, on 25th August 2012, 17:17, said:

Stie cineva daca e buna de ceva solutia asta? Pentru un nomitor led philips vreau.
Trebuia sa mai pun ceva in cos ca sa nu mai platesc taxa de transport :P acum daca tot am luat-o ma gandesc sa o folosesc...
hmmm.... la pretul la care ai luat-o nu prea cred ca e bun.deobicei sprayul de curatat lcd-uri este fff scump peste 30 lei si tu ai dat doar 10... deci nush ce sa zic testeaza si vezi

Ca sa fiu on topic: Ia si tu niste servetele de la altex sunt 15 lei pachetul cu 50 uscate+ 50 umede. Da-i cu ala umed si pe urma stergi repede cu ala uscat ca sa nu ramana urme pe ecran. NU FOLOSI SOLUTIE DE GEAMURI PE LCD CA NU E BUNA!!!

#9
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

 misterG, on 26th August 2012, 15:42, said:

hmmm.... la pretul la care ai luat-o nu prea cred ca e bun.deobicei sprayul de curatat lcd-uri este fff scump peste 30 lei si tu ai dat doar 10... deci nush ce sa zic testeaza si vezi

Ca sa fiu on topic: Ia si tu niste servetele de la altex sunt 15 lei pachetul cu 50 uscate+ 50 umede. Da-i cu ala umed si pe urma stergi repede cu ala uscat ca sa nu ramana urme pe ecran. NU FOLOSI SOLUTIE DE GEAMURI PE LCD CA NU E BUNA!!!
Da voi lua servetele cel mai probabil... earm doar curios daca pot sa folosesc chestia aia fara sa bubuie :D
M-am uitat dupa el putin pe net si l-am gasit pe alte siteuri la preturi de 4-5 ori mai mari ca la emag. Sa fi fost lichidare de stoc? Vad ca scrie ca e pentru curatat displayul tabletelor... o merge si pentru monitor?

Edited by progressiveM, 27 August 2012 - 15:04.


#10
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Imi puteti recomanda si mie o solutie de curatat pentru LED (gasesc doar servetele pentru LED).

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
apa chioara.

de ce toata lumea crede  ca sunt foarte sensibile ecranele LCD? - apropo... cele LED sunt tot LCD la care difera iluminarea (care se afla in spate). asadar suprafata este la fel.

eu intotdeauna am curatat ecranele LCD cu servetele umede normale si apoi cu servetele uscate.

ideea e cam asa:

1. NU curatati cu carpa/servetel daca aveti praf. incercati sa folositi o pensula sau ceva similar sa dati intai praful ca sa evitati zgarieturile fine.

2. NU curatati cu solutii "de curatat". de ce? pentru ca in primul rand nu e nevoie. nu e murdar de cine stie ce... in al 2-lea rand, nu stii clar ce contine acea solutie si cat de mult afecteaza plasticul (da, suprafata nu e geam, e plastic )

3. curatati-l mereu dupa cel putin 30 minute dupa ce a fost inchis. daca il curatati in timp ce functioneaza sau la putin dupa, el va fi cald si lichidul cu care curatati se va evapora repede, astfel raman dungi

4. NU apasati prea rau in timp ce il stergeti

dupa ce curatati cu ceva umed - servetel umed, carpa cu apa - stergeti repede cu un servetel uscat... repetati daca au mai ramas urme.

Edited by shmu, 13 February 2015 - 12:53.


#12
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am curățat ecranul unui TV cu apă distilată după ce încercasem toate soluțiile de curățat. A ieșit impecabil.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Razvan11, on 27 iulie 2012 - 07:35, said:

Salut,am si eu o intrebare sa curat ecranul cu alcool sanitar ? Sau acesta ar dauna ecranului?
curata-l cu servetele umede si apoi uscate.
DAR. trebuie sa fie stins de vro juma de ora sau ceva de genu, sa fie rece sa nu se evapore repede umezeala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate