Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Modificare motor trifazic pe magneti permaneti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
xtroman

xtroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2015
putina teorie ! ...
http://www.nrel.gov/...2osti/30768.pdf
chiar ai platit 500 EUR pe acest generator ?
eoliana intreaga de 2000 Wp costa 1200 EUR, nu ?

Edited by xtroman, 09 February 2015 - 19:23.


#38
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Generatorul a costat cca 200 euro, luat de pe Ebay. Construit de la zero, sigur depaseste acesta suma, doar magnetii ar costa peste 100 euro.

#39
xtroman

xtroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2015

View Postpisicamatache, on 09 februarie 2015 - 19:30, said:

Generatorul a costat cca 200 euro, luat de pe Ebay. Construit de la zero, sigur depaseste acesta suma, doar magnetii ar costa peste 100 euro.
200 EUR este super ! ...
eu daca as fi tu, i-as pune 2 pale lungi si 2 scurte ! ... cel scurte cca o treime din lungimea celor lungi !
astfel ai avea un TSR de 10 si fara sa compromiti startul ! ...
mai mult: ... le-as face din teava de dur-al sau inox ! ... 2 m diametru daca nu are cogging, ar fi suficient !
sunt "baieti" care au scos 4 kW din 2 m diametru ! ... la 14-15 m/s! ... TSR 10 !
bafta

Edited by xtroman, 09 February 2015 - 19:48.


#40
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Aia cu doua pale lungi si doua scurte, nu e eoliana, e caricatura. Nu dezvolt subiectul, ca as pierde timpul si as fi si off topic. Eu o sa folosesc trei pale identice, exact ca astea  http://www.ebay.co.u...=item5d40a366d2
Baietii care spun ca au scos 4Kw, cu pale de 2m diametru, mananca rahat.
Dar deja am deviat de la subiect, aici se discuta despre generatoare .

Edited by pisicamatache, 09 February 2015 - 20:37.


#41
xtroman

xtroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2015

View Postpisicamatache, on 09 februarie 2015 - 20:35, said:

Aia cu doua pale lungi si doua scurte, nu e eoliana, e caricatura. Nu dezvolt subiectul, ca as pierde timpul si as fi si off topic. Eu o sa folosesc trei pale identice, exact ca astea  http://www.ebay.co.u...=item5d40a366d2
Baietii care spun ca au scos 4Kw, cu pale de 2m diametru, mananca rahat.
Dar deja am deviat de la subiect, aici se discuta despre generatoare .
tu idem ! ... acest topic descrie modificarea unui motor trifazic in generator cu magneti permanenti ! ...
iSTA Beeze-ul tau nu intra aici !

Edited by xtroman, 09 February 2015 - 20:48.


#42
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
As zice ca generatorul de la Ista Breeze, are totusi legatura cu topicul. E pana la urma un motor asincron trifazat, rebobinat pentru 12 poli si 24V Am pus pozele, in ideea ca vor fi de folos celor ce vor sa modifice un motor. Se vede clar cum e bobinat, cum sunt asezati magnetii, intrefierul. Cu sau vara voia ta, daca va exista interes din partea colegilor, voi posta date suplimentare despre acest generator.

#43
xtroman

xtroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2015

View Postpisicamatache, on 09 februarie 2015 - 21:39, said:

As zice ca generatorul de la Ista Breeze, are totusi legatura cu topicul. E pana la urma un motor asincron trifazat, rebobinat pentru 12 poli si 24V Am pus pozele, in ideea ca vor fi de folos celor ce vor sa modifice un motor. Se vede clar cum e bobinat, cum sunt asezati magnetii, intrefierul. Cu sau vara voia ta, daca va exista interes din partea colegilor, voi posta date suplimentare despre acest generator.
motor trifazic, rebobinat?  ... hai sa fim seriosi ! ...
pari un tip care stie multe si incearca sa ajute "necunoscatorii" ! ... te-ai intrebat de ce are acea "pauza" in asezarea magnetilor ?
daca da, spune-ne si noua ! ...
pana la urma este mai interesant decat ce vb noi aici !

Edited by xtroman, 11 February 2015 - 00:50.


#44
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Despre rostul ...pauzei...dintre magneti si a intrefierului mare, am scris intr-o postare anterioara, cea cu pozele generatorului.

#45
vasyvasile

vasyvasile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2015
Buna ziua, cine imi poate spune daca se poate modifica motorul electric in generator si cum se procedeaza si daca se merita investitia.

#46
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ar mai fi o varianta, fara  a folosi magneti, dar cum scriu de pe telefon va pot da doar o sugestie momentan, sa cautati pe google "asynchrone generator"

#47
cosminius

cosminius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2014

View Postrazvaneison, on 25 ianuarie 2015 - 16:01, said:

mersi!
Desi nu cred ca renteaza deoarece am nevoie de un consum mare si plus de asta noaptea? nu mai pun la socoteala bateriile care imi trebuiesc pentru a stoca energia=))

O solutie eficenta=)), cu conditia ca motorul care alimenteaza generaatorul sa aibe un consum mai mic decat ceea ce iese din generator
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qWRIMUdCMQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar pentru o astfel de instalatie,de ce as mai avea nevoie pe langa generator si motoras. Cum ziceam am nevoie de un curent constant fara fluctuatii(ceva un stabilizator)



Salutare!
Ce vrei tu este un perpetum mobile adica un dispozitiv cu randament peste 100%. Capitanul Nemo avea o treaba din asta.

#48
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Va rog sa-mi dati in sfat profesional. Bobinatorul mi-a rebobinat un motor de masina de spalat cu 24 crestaturi pe stator cu doua bobine duble pe faza, dublura in paralel. Deci in 24 de crestaturi au intrat 6 bobine duble. Cate randuri de magneti alternativi (NS), trebuie pusi pe rotor?

#49
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Vreau sa raman in tema, dar putin diferit. Intreb: Daca transform un motor trifazic in monofazic cu condensator, pot in aceiasi configuratie de monofazic sa-l transform in generator cu condensator de lucru marind turatia nominala cu 10%?

#50
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Am modificat un motor de masina de spalat si rezultatele sunt satisfacatoare. Am rebobinat statorul cu doua bobine duble pe faza(4 bobine, doua in paralel), pentru 4 poli. Sarma 0,8mm. Am folosit 2 magneti pe pol 20/10mm, in total 8 magneti neodim. La 400 rot/min masor dupa redresare aprox. 50v. La peste 2500 rot/min 170v. Generatorul il voi folosii pe hidro. Costul realizarii nu a depasit 300 lei.

Attached Files



#51
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015

View Postwhlenoi, on 25 ianuarie 2016 - 15:52, said:

Am modificat un motor de masina de spalat si rezultatele sunt satisfacatoare. Am rebobinat statorul cu doua bobine duble pe faza(4 bobine, doua in paralel), pentru 4 poli. Sarma 0,8mm. Am folosit 2 magneti pe pol 20/10mm, in total 8 magneti neodim. La 400 rot/min masor dupa redresare aprox. 50v. La peste 2500 rot/min 170v. Generatorul il voi folosii pe hidro. Costul realizarii nu a depasit 300 lei.
Daca pui magneti In spatile ramase libere o sa ai rezultate mai bune.

#52
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015

View Postaerodinamic_32, on 26 ianuarie 2016 - 10:40, said:

Daca pui magneti In spatile ramase libere o sa ai rezultate mai bune.
Am pus si nu producea nimic. Probabil la 8 poli trebuia 4 bobine pe faza.

#53
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015

View Postwhlenoi, on 25 ianuarie 2016 - 15:52, said:

Am modificat un motor de masina de spalat si rezultatele sunt satisfacatoare. Am rebobinat statorul cu doua bobine duble pe faza(4 bobine, doua in paralel), pentru 4 poli. Sarma 0,8mm. Am folosit 2 magneti pe pol 20/10mm, in total 8 magneti neodim. La 400 rot/min masor dupa redresare aprox. 50v. La peste 2500 rot/min 170v. Generatorul il voi folosii pe hidro. Costul realizarii nu a depasit 300 lei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rQ0xe-gT7r0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
o varianta ff buna de a construii un generator dintr-un motor trifazic ar fi:
propun un motor trifazat la 1500rpm:
1) Corpul motorului tre sa fie neapart din fonta sau otel  (cele de aluminiu nu sunt indicate).Se scoate statorul cu tot cu tole (opreatiune simpla) .Se va inlocuii statorul din tole de Fe cu bobinajul generatorului (respectand principiul generatorului axial cu un rotor).Bobinele pot fi mai lungi si mai dese.Lipirea bobinelor pe corpul interior al motorului se poate face home made.Dupa prinderea sau lipirea bobinelor pe corpul interior al motorului provizoriu ,se pot truna bobinele in masa cu solutie epoxilica folosind o teava de plastic care se introduce in interior ,motorul fiind cu asezat pe verticala cu fata in sus.
Grosimea bobinajul tre sa fie mai mica ca grosimea statorului original (facut din tole) avand in vedere ca tre sa montam pe rotor magnetii permaneti de 5mm gosime .
Pe rotor se fac santuri cu adancime de 1mm pentru asezarea mai corecta a magnetilor.Se vor folosii magneti cu gaura pt surub cu cap inecat.

Eu cred ca acest tip de generator este mult mai ieftin decat unul cu flux axial si are acelasi randament .Magenti neodym de dim.40x10x5 mm sunt ieftini care se vor mota pe toata lungimea rotorului,

Edited by goctav2000, 19 June 2016 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate