Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Pareri Pro si Contra Emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
Salut,

Ma gandesc sa plec in Anglia (Londra), Elvetia (Zurich), Germania (Berlin) sau Irlanda (Dublin). Lista este destul de specifica deoarece sunt informatician de profesie si in aceste orase industria software este mai dezvoltata, avand prezenta cateva firme ce ma atrag. Pentru motive mai personale, exclud alte continente.

Ma tot gandesc la avantaje si dezavantaje.

Din fericire pentru mine am avut bafta sa-mi aleg o ocupatie cautata, ocolind astfel problemele majoritatii care pleaca (munca la negru sau necalificata). Sotia mea insa nu e atat de norocoasa. Tot din fericire, salariul ar fi suficient pentru amandoi, insa pana-si gaseste ceva de facut care sa-i placa, sunt sigur ca o sa fie destul de nefericita stand acasa.

Cea mai mare frica pe care o am este ca nu ne vom integra in societate, datorita barierei culturale si a limbajului. In toate orasele din lista te poti descurca cu lb Engleza, si amandoi ne descurcam bine, insa cu engleza, mai ales cu mici lacune asa cum o cunoastem noi, nu cred ca-ti poti face prieteni prea usor intr-o tara germana. Eu sunt oricum mai anti-social si nu cred ca m-ar deranja, insa sotia mea este o fire mai sociabila si are nevoie de prieteni (ca sa nu mai vb de familie).

As vrea totusi sa plecam. Am si un fiu de 2 ani, care daca ar creste intr-o alta tara ar invata direct limba nativa si n-ar avea nici o problema de integrare. Din punctul asta de vedere, fi-miu ar avea un viitor mai bun. Daca plecam in Londra si copilul meu va vrea sa fie si el informatician, Cambridge este la cativa km. Iar orasele astea sunt extrem de infloritoare in general, si sunt sigur ca ar avea un viitor bun, indiferent ce iese din el.

Vorba de bani nu este. Am salariul bun si in Romania. Insa fericiti nu suntem, din contra ma simt sufocat. Si acum, mai ales in lumina evenimentelor recente de criza politica si picare a leului, simt ca nu mai pot. Iar fereastra mi se inchide. Avem 30, respectiv 28 de ani. La 40 de ani sunt sigur ca n-o sa mai fiu capabil sa plec.

Si totusi imi este frica. Asa ca as vrea pararea voastra, a celor care ati plecat.
Am mai citit si alte mesaje postate aici, insa am observat ca parerile sunt foarte polarizate.

Ati reusit sa va integrati, sa invatati limba, sa va faceti prieteni? Regretati ca ati plecat? Sau mai degraba, regretati ca nu ati plecat mai devreme?

Multumesc anticipat pentru orice parere,

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postalex_ndc, on 25th July 2012, 16:02, said:

Salut,
Ma gandesc sa plec in Anglia (Londra), Elvetia (Zurich), Germania (Berlin) sau Irlanda (Dublin). Lista este destul de specifica deoarece sunt informatician de profesie si in aceste orase industria software este mai dezvoltata, avand prezenta cateva firme ce ma atrag. Pentru motive mai personale, exclud alte continente.
Ma tot gandesc la avantaje si dezavantaje.
Vorba de bani nu este. Am salariul bun si in Romania. Insa fericiti nu suntem, din contra ma simt sufocat. Si acum, mai ales in lumina evenimentelor recente de criza politica si picare a leului, simt ca nu mai pot. Iar fereastra mi se inchide. Avem 30, respectiv 28 de ani. La 40 de ani sunt sigur ca n-o sa mai fiu capabil sa plec. Mare grija la ideile preconcepute.
Si totusi imi este frica. Asa ca as vrea pararea voastra, a celor care ati plecat.
Am mai citit si alte mesaje postate aici, insa am observat ca parerile sunt foarte polarizate.
Ati reusit sa va integrati, sa invatati limba, sa va faceti prieteni? Regretati ca ati plecat? Sau mai degraba, regretati ca nu ati plecat mai devreme?
Multumesc anticipat pentru orice parere,
De "picajul" temporar sau nu al leului te poti proteja pe Sibex sau BVB cumparand Futures, bineinteles trebuie sa inveti cand, ce si cum se face, "cunostinte" care iti vor fi de folos si in strainatate. Mai raman celelalte probleme la care urmeaza sa decizi solutia sau solutiile. Atentie si la a "nu da pasarea din mana pe cioara de pe gard". Succes!

Edited by poadol, 25 July 2012 - 15:22.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalex_ndc, on 25th July 2012, 15:02, said:

Ati reusit sa va integrati
Da.

View Postalex_ndc, on 25th July 2012, 15:02, said:

sa invatati limba
Da.

View Postalex_ndc, on 25th July 2012, 15:02, said:

sa va faceti prieteni?
Da. E destul de similar cu România, ai multe cunoștințe, destui cu care poți să ieși la un pahar și să te simți bine, și câțiva (1-2, 3 dacă ești cu adevărat norocos) în care ai încredere cu adevărat.

Notă: există destui străini în situația ta, care caută lucruri similare. Unii dintre ei sunt chiar români, deși te-aș sfătui să n-ai încredere în cineva doar din cauza naționalității lui. Eu de exemplu am avut conflicte deschise doar cu străini, niciodată cu austrieci.

View Postalex_ndc, on 25th July 2012, 15:02, said:

Regretati ca ati plecat? Sau mai degraba, regretati ca nu ati plecat mai devreme?
Nu regret nimic, nici faptul că am plecat, nici că n-aș fi plecat într-un moment bun. Am plecat fix când trebuia, atunci când eram conștient de mine, dar mi-a și rămas destul timp să mă maturizez în noul mediu.

A fost și este o experiență interesantă. Probleme sunt peste tot, dar categoric este pentru tine dacă simți un imbold să cunoști diferite culturi și ți-ar face plăcere să practici unele dintre obiceiurile lor, să fii parte activă din globalizare.

#4
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
pleaca fara sa te uiti inapoi

mai ales in orasele mari nu se mai aplica cliseele "nemtii sunt asa" sau "elvetienii sunt nu stiu cum".

inca un + e ca sunt enorm de multi romani. si desi sunt de acord ca 90% nu ar fi trebuit sa plece niciodata din satele lor raman 10% care sunt absolut ok. si care au plecat din aceleasi considerente ca si tine. exista fb si printr-o gramada de orase sunt comunitati chiar ok

si cel mai important argument: copilul. (desi probabil nu o sa aprecieze niciodata pe depplin situatia, neavand termen de comparatie)

#5
under_line

under_line

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.10.2011
In cele 2 tari nevorbitoare de engleza, te descurci doar vorbing engleza, dar te simti mult mai bine cand poti sa socializezi in limba tarii adoptive.

Eu sunt de 2.5 ani in germania(langa münchen). Tot in IT lucrez si eu. La inceput a fost totul ok cu limba germana, dar dupa mi-am dat seama ca sunt bariere pe care nu le pot depasi din cauza limbii.

In elvetia este ff scump, asta presupune o cheltuiala mai mare la inceput. Berlinul este un oras cosmopolit si relativ ieftin. Insa(sunt poate si subiectiv) cel mai atractiv oras al germaniei este München(din pacate si cel mai scump). Este un oras in care ma simt f bine. Nu m-am simtit marginalizat(poate si din cauza numarului mare de emigranti), este la o ora de condus de alpii austrieci, la 4 ore de italia(unde poti face o baie in mare), foarte multe lacuri in apropiere...si nu in ultimul rand, somajul, care ste cel mai scazut din germania.

Bafta in continuare!

#6
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
mergi in germania, se vorbeste de mult timp de lipsa de personal calificat iar salariile sunt chiar ok.
economia germana e iarasi in crestere asa ca sunt destul de mici sanse sa pierzi locul de munca imediat din cauza de faliment sau probleme economice. tot pe chestia asta mai nou obtii permisul de munca pe loc cand ai contractul in mana
pentru sotie exista cursuri de integrare de limba germana ca sa nu stea acasa si sa se plictiseasca iar dupa ce le termina (cam 6 luni) poate sa inceapa sa caute ceva de munca presupunand ca a invatat cat de cat limba
pana atunci ti se termina si tie perioada de proba asa ca aveti timp sa va hotarati ce faceti mai departe
copilul il inscrii la o cresa la inceput pentru 5 ore pana termina sotia cursul, invata si el limba mult mai repede iar o gramada de persoane cu preocupari comune o sa cunosti la intalnirile parintilor :)
prieteni iti faci pe parcurs, daca nu esti vreun ciudat, oricum in 2 sau 3 e mult mai usor de plecat

bafta

Edited by sqryn, 26 July 2012 - 16:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate