Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Security pt. un sistem slab

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
Dati-mi va rog niste variante bune dar sa nu consume resurse multe.
Am XP SP2, AMD800 Mhz, 312RAM si BitDefender 9 Pro Plus. E Ok, nu ma incetineste mult., mai ales ca are si AV, AntiSpyware si Firewall.

Am inteles ca nu prea e sigur AV... cel putin decat altele...
As instala Nod32; mai am nevoie de un firewall sau e suficient cel de pe OS?
Si ce antiSpy imi recomandati?

#2
DaRiuX

DaRiuX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.10.2004
NOD32+ZoneAlarm (cel de pe OS numa Firewall nu e)

#3
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View PostDaRiuX, on Nov 6 2005, 10:23, said:

NOD32+ZoneAlarm (cel de pe OS numa Firewall nu e)

OK cu Nod32.  :)

Dar ZoneAlarm, ar merge Pro sau doar anti-spyware?
e mare diferenta intre ele la consumat resurse???  <_<

Ce e cu ID protection? Daca navighez pe un site nu-ti ramane IP-ul in logul lor?

#4
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
Pe un Duron 750 MHz cu 384 MB RAM am Sygate Personal Firewall. Merge foarte bine. Antivirus nu folosesc decat ocazional pe cel online de la TrendMicro

#5
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Nu te forta, mergi in continuare pe firewall-ul din sp2, nu sta Mitnick sa-ti violeze porturile, in plus, firewall-ul din XP este greu de redus la tacere si tot iti va consuma resurse. Daca te crezi intr-un real pericol, instaleaza Sygate.

#6
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Antivirusul cu cele mai putine resurse consumate este f-prot.E destul de bun, merita folosit.Cat despre firewall si cel din xp ajunge, cred.Nu te complica cu zone alarm.

Edited by SE7EN, 07 November 2005 - 13:56.


#7
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View PostSE7EN, on Nov 7 2005, 13:20, said:

Antivirusul cu cele mai putine resurse consumate este f-prot.E destul de bun, merita folosit.Cat despre firewall si cel din xp ajunge, cred.Nu te complica cu zone alarm.

De F-prot sunt multumit ca-l folosesc la lucru si doar daca descarcam si deschideam prosteste ma virusam...
dar o sa incerc si nod32 ca si acela se spune ca foloseste putine resurse...

Ok. Nod32 + Firewall XP SP2 ... atat???
anti-spyware-ul ar fi in plus??? face fata nod32 si la spyware???

#8
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Am omis antispyware.Poti folosi Lavasoft AdAware in combinatie cu Spybot Search&Destroy.Si foarte important nu folosi Internet Explorer ca browser.Alege oricare dintre opera si Firefox, ambele sunt free si mult mai bune.Internet Explorer are multe vulnerabilitati si vei fi infectat mult mai usor cu spyware.
Daca vrei poti folosi alt firewall in afara de cel care vine o data cu  sp2 care nu este prea grozav(l-am recomandat in ideea ca vine o data cu sp2 si pentru multi e de ajuns) , uita-te la topicul asta http://forum.softped...opic=48692&st=0 si alege care iti place..Eu folosesc Look'n'Stop, consuma putine resurse, ar putea fi potrivit pentru calculatorul tau.Orice firewall ai alege posteaza aici daca ai vreo problema de configurare.

#9
danbonta

danbonta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 26.06.2005
spybot-ul este ok ca antispy pentru semnaturile cele mai cunoscute, dar daca vrei ceva profi foloseste a-squared. exista si o versiune free aici: http://www.emsisoft..../software/free/

#10
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
nu inteleg la ce trebuie anti-spyware ? nu e destul un firewall ?

@asifilip:
pana anul trecut am folosit pe un Pentium la 200 MHz cu 48 MB RAM Windows 98 SE + Kerio Personal Firewall. Si culmea... mergea :D

azi mi-am instalat pe duron un XP cu SP2 si folosesc firewallul cu care vine el + eTrust EZ Antivirus (facut de Computer Associates, are free trial 1 an). Deocamdata nimic suspect :)

Edited by Garfield, 08 November 2005 - 21:03.


#11
DaRiuX

DaRiuX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.10.2004
NOD32 2.5 are si AntiMallware (Spyware+Addware)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate