Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Router TP-LINK TL-WR740N

- - - - -
  • Please log in to reply
652 replies to this topic

#37
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 20.02.2008
salutare. am si eu o problema cu routeru: pe toate trackerele imi zice ca sunt neconectabil si viteza de down-up e cam mica.
am Fiberlink 2 iar routerul e pus dupa echipamentul Huawei de la RDS. am pus acelasi port din uTorrent si in setarile routerului.

Edited by Dragosh2008, 20 August 2010 - 09:46.


#38
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai varianta cea mai simpla ii sa activezi upnp si in router cat si in uTorrent.   altel va trebui sa setezi la forwarding>virtual servers portu cu pricina ipu compului pe care rulezi + tcp si udp + enable

#39
cl4udiu90

cl4udiu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.01.2008
mi-am luat  un router wireless tplink acum 1 sapt si de vreo 2-3 zile am probleme cu netul pe laptop

la inceput mi se conecteaza normal , dar dupa 6-7 minute mi se deconecteaza si-mi apar erori  cand intru un mozilla sau IE sau orice program care se conecteaza la net
Attached File  1.png   146.07K   117 downloads Attached File  2.png   580.25K   129 downloads

Edited by Ravy, 02 April 2011 - 07:57.


#40
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Printre altele ai putea face un update de firmware.

#41
cl4udiu90

cl4udiu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.01.2008
cum fac asta ?

#42
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005

View Postcl4udiu90, on 6th December 2010, 23:46, said:



ce provider de net si tip de abo detii? model router - denumire exacta?

erorile prezentate de tine arata probleme de soft/configurare nu de router.

#43
cl4udiu90

cl4udiu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.01.2008
rds (cablu) , abonament de 9 euro

router : TL-WR740N

p.s : cand am pus parola am selectat  WPA-PSK/WPA2-PSK     ( mai erau 2 modalitati : WEP si WPA/WPA2)

Edited by cl4udiu90, 07 December 2010 - 10:49.


#44
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postcl4udiu90, on 7th December 2010, 00:02, said:

cum fac asta ?


te conectezi via webbrowser la router   http://192.168.1.1  user: admin  parola: admin    >  system tools >  firmware upgrade   > selectezi via browse locatia de pe disk a firmwarerului nou si dai upgrade.

#45
danato

danato

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.07.2010
Buna seara si La multi ani tuturor! Am si eu o problema cu router-ul TL-WR740N, de genul ca isi pierde setarile. Am internet de la RDS, am urmat toate instructiunile din cartea tehnica, am setat ppoe pentru ca am user si parola, la dinamic imi da eroare, iar la static nu cunosc parametrii si cel mai mult a functionat 2 zile. Pur si simplu nu mai deschide nicio pagina cu toate ca imi arata conexiunea o.k. :confuzzled:  L-am instalat de n ori si degeaba. Un sfat please!

#46
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in primu rand ptr conectarea la rds se foloseste doar pppoe. restu static, dynamic e normal sa nu mearga si sa-ti dea erori.
detaileaza un pic partea cu isi pierde setarile.
cand zici ca nu iti deschide nici o pagina reply la ping in ipul de lan al routerului ai? dar in google public dns aka 8.8.8.8?
ar fi util daca ai posta print screen cu setarile wan/pagina status de pe router si rezultatul comenzi    ipconfig -all    de pe un pc conectat la router.

Edited by carmenclara1, 27 December 2010 - 09:29.


#47
paunet andrei

paunet andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2005
Salut,

Am un TL-WR740N vers 2. La inceput a mers bine, dupa care a inceput sa se blocheze sa nu mai mearga netul.  I-am facut update la ddwrt, a mers bine cateva luni, apoi a incept sa se blocheze din nou.  Merge si deodata imi da no internet acces si nu nu merge netul.  
De la el primesc net 2 laptopuri si 2 telefoane.

Conexiune am de la Mitnet cu  Static IP. Am 2 ipuri incluse in abonament.  Daca pun netul printr-un swich si de la swich la laptop merge fara probleme. Daca il pun prin ruter merge si apoi se blocheaza. Daca il resetez merge putin si se blocheaza. Aveti vreo solutie?

Multumesc.

#48
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009

View Postpaunet andrei, on 18th March 2011, 22:52, said:

daca net-ul e ok (adica sigur nu pica) si ai pus si dd-wrt (care e foarte stabil) ar cam trebui sa schimbi routerul, din pacate

sa nu se joace careva cu setarile routerului tau ... sau vezi daca nu se supraincalzeste si cedeaza aleator ...  dar m-as mira sa fie asa

recomandari router : Linksys , Netgear , D-Link , etc.

Edited by Ravy, 02 April 2011 - 07:58.


#49
mars attack

mars attack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2004
Salutare,
dupa 2 zile de frecat routerul si laptopul am epuizat toate ideile :(
Am citit/cautat in prealabil pe forum, nu am gasit, daca mi-a scapat ... scuze.

Datele problemei:
Conexiune RDS Fiberlink1 (PPPoE), routerul TL-WR740N (11b/g/n) setat manual prin interfata web.
Latop HP nc8000 (11b/g W400) nu se conecteaza wireless la router cu autentificarea setata pe WPA-PSK/WPA2-PSK.
Se conecteaza wireless fara probleme un smartphone si un Wii, iar pe LAN se conecteaza la fel de bine laptopul cu pricina ca si un mediaplayer.

Va mai dau ce detalii/setari cred eu ca ajuta la identificarea problemei, daca mai trebuie ceva va rog sa-mi spuneti ...

In modul "WPA-PSK/WPA2-PSK" adaptorul wireless (HP W400 11b/g) vede routerul, semnal maxim, dar sta in "autentificare" si nu ajunge sa isi ia adresa din DHCP.
Am incercat si AES si TKIP mode (smartphone-ul si Wii-ul in schimb se conecteaza si acceseaza Internetul)

In modul "WEP" adaptorul wireless (wireless adapter HP W400 11b/g) vede routerul, semnal maxim, face asocierea, isi ia o adresa 169.xx.xx.xx autoconfigurata si nu din plaja DHCP 168.xx.xx.xx. Nu pot accesa internetul sau interfata routerului (mesaj .. conexiune limitata).

In mod "unsecure" laptopul se conecteaza wireless dar este exclus sa utilizez varianta asta.

Concluzia mea este ca nu am corect configurat adaptorul wireless la laptop, poate si ceva setari de acces internet

Orice sugestie/solutie e mai mult decat binevenita, multumesc.

#50
mars attack

mars attack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2004
Update:
Dupa ce am instalat si Atheros Client Utility (utilitar pentru adapterul wireless HP W400) si am refacut setarile routerului si adapterului, am reusit conectarea laptop/router in mod WEP, cu toate ca si prin NetworkConnection/WinXP setam aceeasi parametri.
Raman in pending cu o solutie pentru conectare in mod "WPA-PSK/WPA2-PSK", multumesc anticipat ...

Edited by mars attack, 04 April 2011 - 14:19.


#51
dragos_td23

dragos_td23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.08.2010
Tocmai am reusit  sa intstalez un router wireless cu ajutorul noului laptop achizitionat...toate cele bune pana am scos cablul prin care am legat laptopul de router la instalare. Numai ma mai pot conecta la retea decat cu cablul in mufa....iar culmea la celalalt laptop merge fara probleme sa ma conectez la retea. HELP va rog

routerul este un TP-LINK model: TL-WR740N

#52
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
revino cu detalii mai concrete de cum ii configurat routerul.
de preferat printscreen -uri.
detalii despre providerul de net si tipul conectiunii sunt deasemenea importante.t
important ar mai fi si modelele de adaptoare wireless folosite  (cele din laptopuri)

#53
dragos_td23

dragos_td23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.08.2010
sunt pe RDS..routerul l-am instalat cu manualul fara nici o problema:)
Reteaua e creata pentru ca pot sa ma conectez la net pe ea dupa alt laptop...numai pe asta nu ma lasa.
Imi spune ca nu a putut fi conectat si ca windowsul nu a gasit problema

Edited by Ravy, 04 July 2011 - 09:44.


#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca vrei ajutor mai departe posteaza si restul detalilor cerute.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate