Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Router TP-LINK TL-WR740N

- - - - -
  • Please log in to reply
652 replies to this topic

#19
ovi_man

ovi_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2010
Saulut,

         Am cumparat azi un router wireless tp-link am primit asigurari ca se instaleaza usor  numai ca in momentul instalarii am constatat ca nu-i asa.
         Am urmat toti pasi scris in manualul de instalare am conectat cablurile asha cum trebuie, iar in momentul instalarii driver-ului de pe cd i-mi dadea eroare, abia la sfarsit ca am ceva probleme la conexiunea wan.  Cand verific status-ul de la Local Area Conection imi arata ca primeste si trimite pachete si ca este conectat,  numai ca nu pot sa deschid nici-o pagina WEB. Daca il trec pe direct merge numai cand il trec prin router nu mere!
        Mentionez ca am internet de la RDS cu modem fara user si parola, iar modemul este TP-LINK  TL-WR740N legatura intre router si calculator se face prin cablu. Am verificat cablurile routerul si modemul se aprind toate beculetele numai ca nu merge. Oare sunt atat de proaste varianta asta de routere?

VA rog sa ma ajutati cu vreun sfat ca altfel nu-mi ramane decat sa ma duc luni si sa il pun in bratele vanzatorilor de unde l-am luat.

#20
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Nu ai nevoie de cd. Conecteaza-te in router pe adresa http://192.168.1.1/ si configureaza-l cu setarile de la net. Dupa ce faci setarile nu uita sa dai un reboot din soft la router.

#21
ovi_man

ovi_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2010
am incercat si acea varianta numai ca nu merge in momentul cand ii dau rebot imi zice arata ca ii cablu unpluged dar cablurile sunt ok din moment ce se aprind beculetele si le-am incercat si pe direct in plus imi arata la status ca este conectat si primeste si trimite pacehte ... ii posibil sa fi gresit eu ceva la setarile alea de la router... am urmat pasi scrisi in manualul de instalare

#22
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Network ->MAC Clone ->Clone MAC Address to

deci copiezi MAC-ul PC-ului tau; mie doar asa mi-a mers la RDS, pt. ca WAN trebuie sa aiba un MAC de PC
alegi conexiune dinamica

Edited by lk1, 14 February 2010 - 00:28.


#23
ovi_man

ovi_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2010
Mersi! lk1
            
            am reusit, aveai dreptate cu mac clone conexiunea prin cablu merge numai ca cea prin Wireless nu, imi da un mesaj pe laptop de eroare :
" widows was unable to find a certificate to log you on to the nertwork My Home " la status imi arata ca trimite pachete dar nu primeste, nu stiu ce ar putea fi, sa fie de la laptop sau????

#24
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007

View Postovi_man, on 14th February 2010, 17:40, said:

Mersi! lk1
            
            am reusit, aveai dreptate cu mac clone conexiunea prin cablu merge numai ca cea prin Wireless nu, imi da un mesaj pe laptop de eroare :
" widows was unable to find a certificate to log you on to the nertwork My Home " la status imi arata ca trimite pachete dar nu primeste, nu stiu ce ar putea fi, sa fie de la laptop sau????
Poate te ajuta

#25
ovi_man

ovi_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2010

View Postvaliflo, on 14th February 2010, 17:46, said:


mersi

#26
breathingart

breathingart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2010
salut! poti te rog sa imi spui exact cum ai facut sa iti mearga routerul?
eu cand dau pppoe si pun datele de contact nu se conecteaza.
iar daca dau dinamic ip (ar trebui sa mearga si asa) nu imi ia ip-ul.
sunt in dubii. astept un raspuns

#27
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Trebuie setat routerul pppoe (si nu dinamic ip sau altceva) SI ESTE OBLIGATORIU sa nu treci nimica in dreptul campului "Service Name".
Daca tot nu merge pune print screen-uri de pe router cum l-ai setat pe wan precum si din sectiunea status.

Bafta!

#28
breathingart

breathingart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2010
nu sunt un tip care nu se pricepe, dar pur si simplu nu pot sa ii dau de capl-am probat pe doua routere de la click chiar nu am habar daca e stricat sau doar e o chestie pe care o omit eu

am rezolvat-o.

era o chestie ceva mai desteapta, am lasat pe dynamic ip si am schimbat ip-ul routerului ca sa nu fie in aceeasi clasa cu cel de la clicknet
si apoi imi ia automat ip-uri de la click si nu e pe pppoe cum se spunea ca trebuie neaparat, e pe dynamic ip cum am zis eu :D

multumesc celor care au incercat sa isi bata capul si chiar am primit promptitudine.
si daca mai are cineva probleme asemanatoare pot sa dau un sfat :D

Attached Files


Edited by Ravy, 30 April 2010 - 21:34.


#29
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Ai setat vpi.vci  sa fie 0/35?

#30
andreipascu23

andreipascu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007
acest router merge daca am internet de la o retea de cartier?...sau trebuie sa fie neaparat de la rds(pppoe)..sau dac anu merge ce imi recomandati pt o retea de cartier?
va multumesc.

#31
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Orice router cu mufa wan rj45 este ok pentru tine. Uite aici topic dedicat:
http://forum.softped...howtopic=263503

Bafta!

#32
corcodica

corcodica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2009
Am un router TP-link WR740N cumparat de apriximativ doua luni. Mi-a mers fara probleme o perioada, dar acum imi face probleme la fiecare 30-60 de min. nu imi mai merge netul fara sa imi arate ca se intrerupe conexiunea si ledurile raman ca si cum ar merge normal. Am incercat sa il resetez, sa upgradez firmware, dar tot la fel si trebuie defiecare data sa ii scot alimentarea. Oare este ceva la partea hardware sa trebuiasca sa ma duc cu el  la garantie?

Edited by corcodica, 26 June 2010 - 23:56.


#33
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pe viitor, daca vrei raspunsuri clare si rapid, explica si tu mai clar problema.
deci: iti pica atunci cand te conectezi cu cablu, sau doar wireless???  unde pica? intre pc si router, sau intre router si ISP??? asta poti verifica usor,atunci cand iti pica, sa accesezi interfata routerului. daca o poti accesa, e buba dincolode router, daca nu, intre pc si router. cum ai spus ca problema a aparut dupa instalarea SO, cred ca buba nu e de la router, ci de la placa ta de retea (wireless sau nu,dupa  caz), deci cauta un driver mai nou, daca e wireless,si un utilitar mai nou,nu folosi "zero'' din windows.

Edited by korsar, 27 June 2010 - 00:22.


#34
corcodica

corcodica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2009
problema e valabila si pt cablu si wireless, merge sa accesez interfata ruterului deci e dincolo de router

#35
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
buuun! avansam, incet-incet.  acum, daca te conectezi la net fara router,se intampla la fel? si cum n-ai tinut cont de recomandarea mea , n-a spus nici macar de la ce provider ai net, ce conexiune ai, majoritatea te vor ignora... cum eu n-am somn, te mai intreb: ai verificat in netstat, cu cate ip-uri esti conectat? nu de alta, dar e posibil sa ai un virus, ce trimite pachete aiurea, de pe adresa ta, si serverul providerului tau sa te bocheze automat.

#36
corcodica

corcodica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.08.2009
nu fara router merge. iti spun provideru da nu cred ca ai auzit de el: TeleCablu&Net, conexiune PPPoE...inainte sa intre in router cablu mai trece si printr-o casuta din aia pt telefon fix (nu stiu cum se cheama)....da i-am intrebat pe aia daca pot sa pun router dupa ea si mi-au spus ca nu e problema. Nu cred ca e de la virusi

Edited by corcodica, 27 June 2010 - 01:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate