Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce ajung asa de greu piesele la radio?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Am observat ca stiu aproape orice piesa noua inainte ca aceasta sa ajunga la radio. De ce ajung atat de greu piesele la radio?
Exemplu:Raluka -Surrended my love a aparut in aprilie,iar KISS FM o pune la New Music...

Edited by deiuma, 24 July 2012 - 10:21.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pai tu crezi ca promovarea asta se face asa, gratuit?

#3
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
OFF: Tu chiar asculti sHituri de la radio?
ON: cine cotizeaza este promovat

Edited by ady_95, 24 July 2012 - 10:30.


#4
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View PostLensFlare, on 24th July 2012, 11:27, said:

Pai tu crezi ca promovarea asta se face asa, gratuit?
Eu stiam ca radiourile dau bani caselor de discuri pt drepturi de autor,nu invers.
Ambele parti ar avea de castigat daca s-ar grabi:radioul ar creste in preferintele ascultatorilor,iar piesele ar avea parte de o promovare mai rapida.

View Postady_95, on 24th July 2012, 11:30, said:

OFF: Tu chiar asculti sHituri de la radio?
ON: cine cotizeaza este promovat
Da,deoarece radio-ul cu CD din masina n-a auzit de MP3-uri.
Inseamna ca,daca eu imi gasesc un artist cu voce si fac o piesa,nu intru pe radio pana nu dau banu'?

Edited by deiuma, 24 July 2012 - 10:37.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdeiuma, on 24th July 2012, 10:34, said:

Eu stiam ca radiourile dau bani caselor de discuri pt drepturi de autor,nu invers.
Surprinzator, in general casele de discuri insista atit de mult cu datul banilor incit in anumite tari a trebuit interzisa chestia asta; chiar si asa unele firme mari (ma refer la Sony, etc) tot au incercat tot felul de smecherii ca sa eludeze respectiva lege si sa faca cumva sa plateasca radiourile.
http://en.wikipedia.org/wiki/Payola

#6
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postf300, on 24th July 2012, 11:49, said:

Surprinzator, in general casele de discuri insista atit de mult cu datul banilor incit in anumite tari a trebuit interzisa chestia asta; chiar si asa unele firme mari (ma refer la Sony, etc) tot au incercat tot felul de smecherii ca sa eludeze respectiva lege si sa faca cumva sa plateasca radiourile.
http://en.wikipedia.org/wiki/Payola
Atunci imi fac si eu radio :)).

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
P.S.: mai era un thread paralel referitor la calitatea radiourilor, daca ai ce asculta, etc. Parerea mea e ca un playlist isi poate face oricine si acum realist oricine are masina in mod sigur poate face cumva sa asculte ce muzica vrea el in masina, cu costuri super-minime (chiar si daca ai CD fara mp3, tot poti arde CD-uri audio, chiar daca au numai 10-14 melodii tot mai bine decit sa astepti dupa piesa favorita).
Inainte era greu sa gasesti, manipulezi, etc muzica; acum nu e nici o problema. Valoarea radio-urilor sta acum in "vorbe", chestii preferabil live, locale, orice altceva decit muzica, care trebuie sa fie doar de umplutura. Din pacate multe radio-uri sint acum practic un ipod controlat de altii. Nu-i bine.

#8
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postf300, on 24th July 2012, 11:58, said:

P.S.: mai era un thread paralel referitor la calitatea radiourilor, daca ai ce asculta, etc. Parerea mea e ca un playlist isi poate face oricine si acum realist oricine are masina in mod sigur poate face cumva sa asculte ce muzica vrea el in masina, cu costuri super-minime (chiar si daca ai CD fara mp3, tot poti arde CD-uri audio, chiar daca au numai 10-14 melodii tot mai bine decit sa astepti dupa piesa favorita).
Inainte era greu sa gasesti, manipulezi, etc muzica; acum nu e nici o problema. Valoarea radio-urilor sta acum in "vorbe", chestii preferabil live, locale, orice altceva decit muzica, care trebuie sa fie doar de umplutura. Din pacate multe radio-uri sint acum practic un ipod controlat de altii. Nu-i bine.
Cred ca imi voi lua un fm transmitter pt masina pana la urma.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vezi ca in general sint de nefolosit, cel putin din experienta mea.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La drum si eu prefer radioul, e mai comod, mai auzi si o stire. Nu te pune nimeni sa asculti kissfm, dupa parerea mea au cel mai limitat playlist.

#11
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011

View PostMembruAnonim, on 24th July 2012, 13:58, said:

La drum si eu prefer radioul, e mai comod, mai auzi si o stire. Nu te pune nimeni sa asculti kissfm, dupa parerea mea au cel mai limitat playlist.

Cel mai limitat si mai repetat playlist. Hmm.. ma mir cum unii oameni care asculta PissFM nu isi dau seama ca repeta melodiile in draci. :cursing:

ON-Topic: Un ex. ar fi la Radio zu la melodia Pitbull Feat. Chris Brown - International Love aparuta in noiembrie 2011 iar radio zu o difuza abia in martie 2012. :lol:

Edited by alin632, 24 July 2012 - 16:05.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
International Love a aparut pe Kiss TV si 1 Music intre Craciun si Revelion, simultan cu Corina-Munky Funky si contemporana cu Alex Velea-Whisper, in martie 2012 deja era cam expirata.

Surrendered my Love am facut cunostinta cu ea la final de iunie 2012 pe Kiss TV, dupa data de 20 iunie, Out of your Business de la aceeasi Ralucea ce isi spune Raluka la inceput de august 2011.

In ziua de azi cand tineretul trage totul de pe net pe telefonul mobil cred ca artistul nici nu apuca sa se gandeasca la ce piesa va lansa ca ea deja se aude ca ring tone iar cand intra pe Radio/TV si le spun de ea la astia mai mici decat mine ei imi zic ca deja e veche melodia. :lol:

Edited by Neaceasca85, 24 July 2012 - 16:55.


#13
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

Quote

In ziua de azi cand tineretul trage totul de pe net pe telefonul mobil cred ca artistul nici nu apuca sa se gandeasca la ce piesa va lansa ca ea deja se aude ca ring tone iar cand intra pe Radio/TV si le spun de ea la astia mai mici decat mine ei imi zic ca deja e veche melodia. :lol:
Adevar spui :naughty: .

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
http://www.paginadem...a-putine-stiri/

Era de inteles ca in anii '90 sa fie sete de muzica pe radio pentru ca pe vremea odiosului nu exista acces la muzica occidentala, dar acum radiourile difuzeaza numai muzica romaneasca deghizata in occidentala, fiind vorba doar de setea de bani mioritica.

#15
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View PostNeaceasca85, on 25th July 2012, 18:20, said:

http://www.paginadem...a-putine-stiri/

Era de inteles ca in anii '90 sa fie sete de muzica pe radio pentru ca pe vremea odiosului nu exista acces la muzica occidentala, dar acum radiourile difuzeaza numai muzica romaneasca deghizata in occidentala, fiind vorba doar de setea de bani mioritica.
Dar castiga ambele parti.

#16
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011

View PostNeaceasca85, on 25th July 2012, 18:20, said:

http://www.paginadem...a-putine-stiri/

Era de inteles ca in anii '90 sa fie sete de muzica pe radio pentru ca pe vremea odiosului nu exista acces la muzica occidentala, dar acum radiourile difuzeaza numai muzica romaneasca deghizata in occidentala, fiind vorba doar de setea de bani mioritica.

Difuzeaza muzica romaneasca pt. a castiga audienta si bani si se vede ca au succes. Stirile sunt lasate la coada vacii, pt. kissfm stirile sunt niste banalitati pt. ei conteaza numai muzica non-stop si vorbe de 2 bani gen "a fost piesa ... urmeaza piesa aici la .." :thumbdown:


http://www.mediafax....e-stiri-9899673

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdeiuma, on 25th July 2012, 17:41, said:

Dar castiga ambele parti.
Ambele parti de fapt aici sint "amintrei" si din pacate nu includ "consumatorul":
- casele de discuri
- radioul
- cei care cumpara publicitate


P.S. prin alte tari exista posturi de radio platite integral din donatii benevole (ma refer ale ascultatorilor normali, nu ca "doneaza" Becali milioane ca sa ii sustina punctul de vedere). Nu, nu posturi cu plata sau mai stiu eu ce, postul e "normal", "gratis" si sustinut integral din donatiile ascultatorilor. Fara absolut nici o reclama.

#18
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
De ce ajung asa de greu piesele la radio? Pai LENEA ar fi un motiv. :notangel:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate