Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Malpraxis sau inconstienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View Postdanghetau, on 18 octombrie 2012 - 20:40, said:

O potaie are urmatoarele vaccinuri facute: primul e Nobivac Puppy DP, al doilea facut la exact 14 zile e Vanguard Plus 5 si ultimul e facut ieri la exact 30 zile si este Vanguard Plus 7. Va intreb daca are protectie contra Corona si daca ar mai trebui facut ceva suplimentar. Cum vi se pare aceasta schema?Stiu ca mai trebuie facut inca un vaccin si daca este antirabicul va fi facut oricum separat. Nu va iesi din casa anul acesta deloc...

Si sa ghicesc...cainele e cumparat fix in 17 sau 18 oct ? :D

Acum am vazut si postarea anterioara....e plina tara de bichonei, yorkie si ce mai vreti d-voastra catei de talie mica....vaccinarile nu se fac in functie de rasa cainelui oricum.

Mie imi pare rau ca dupa cate explicatii v-am dat nu vreti sa intelegeti sau sa acceptati unele lucruri. Sunteti deja patit cu 2 caini cumparati instinctiv de la primul anunt...bafta multa cu al treilea.

#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Nu, nu e cumparat. Eram interesat de aceasta schema de vaccinare, unii folosesc DP mai tarziu.
Acum, la cat urasc eu cainii maidanezi si pe cei din curti care latra aiurea totusi voi spune un lucru: daca ar fi sa fie doar animale selectionate genetic ar fi doar cateva sute si crescatorii ar fi milionari in euro. Parca si Hitler a incercat sa dirijeze inmultirea oamenilor de "calitate superioara", asa-zisii arieni si iata unde s-a ajuns. Pana la urma toti suntem niste metisi, gena primara "pura" s-a pierdut de mult. Eu nu spun ca nu e imoral sa lasi sa se inmulteasca animalele si oamenii cu deficiente psihice sau genetice grave insa pana va fi legiferat acest aspect mult mai bine sau controlat si amendat ramanem cu legile in vigoare. Tiganii fac cate 10 copii iar romanii 1 maxim 2 iar in scurt timp vom fi minoritari.
Am explicat de mai multe ori de ce am cumparat acel prim caine iar cel care a murit recent a fost din cauza de malpraxis al unui coleg veterinar. Sa dau 1500 euro sau mai mult pe un caine cu pedigree nu are sens, la o potaie atat de mica daca te tii de educatia lui nu are cum sa iasa un balaur din el care sa te manance. La oameni e la fel: cati din copiii abandonati din familii "rele" care au ajuns in familii "bune" nu au fost salvati de la comportamentele deviante la care probabil s-ar fi ajuns?
Eu n-am spus ca nu inteleg ci doar ca nu dau banii astia...

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
De unde ai scos frate suma asta de 1500 euro? Cu banii astia cumperi din Europa de vest caini de show cu parinti multi campioni. Un caine categoria pet cu pedigree nu e cu mult mai scump decat la samsarii de unde ai luat tu cateii. De exemplu un catel Jack russel terrier de la o canisa reputata, cu pedigree categoria show e 500 euro iar de categoria pet e 300 euro si era vorba de un catel de 3luni si jumatate cu 4 vaccinuri facute.Daca era de 2 luni ar fi fost 200 euro. Catelul meu cu bunicii campioni in Germania, Finlanda, Norvegia si Danemarca a costat 350 de euro. E un exemplar extrem de reusit, sanatos si mai ales cu un temperament exact ca in standardul rasei. Da' sa-l vezi ce alura are cand umbla prin curte, capul sus, mersul saltat , exact ca pe ringul de concurs incat imi pare si rau ca nu ma ocup sa-l dresez pentru expozitii. Dar expozitii si caine de paza nu prea se impaca.Se apuca sa muste pe vreunul pe acolo si imi gasesc beleaua.

Edited by Freddy12, 25 October 2012 - 23:46.


#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Pretul e de la una din cele 2-3 canise care au doar yorkie iar discutia am avut-o salvata pe email. Au spus ca sunt si la 1700 euro sau mai mult! Sa ne spuna Iulia ce preturi are pentru puii ei cu pedigree.
Apoi daca dai de un incpompetent care habar nu are de schema de vaccinare si-ti omoara catelul ce sa mai spui?

Edited by danghetau, 26 October 2012 - 08:18.


#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Da' ce, sunt de aur puii astia de yorshire terrier? Cat cantareste un pui de 2luni? 50-100 grame? 1700euro impartit la 50 sau 100 grame iese un pret pe gram intre 17si 34 euro. Si ajungi iar la vorba mea : la ce iti trebuia un caine atat de mic si atat de scump? Un schnauzer pitic ce cusur avea?  Ca ar fi avut  6kile in loc de 3?

Edited by Freddy12, 26 October 2012 - 21:47.


#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Nu stiu, intreaba-i pe aia de ce au pretul asta... Un pui de 3 luni  atarna cca 1000g. Si nu am sa dau acei 1500-1700 euri in veci.
Am avut urias dar era pentru curte, acum am vrut doar pentru interior unul mic; mai sunt si alte rase mici insa acesta ne-a placut cel mai mult.

#43
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Freddy draga, un yorkie de companie nu costa sub nici o forma 1700 euro, ci mult mai putin

View PostFreddy12, on 25 octombrie 2012 - 23:42, said:

De unde ai scos frate suma asta de 1500 euro? Cu banii astia cumperi din Europa de vest caini de show cu parinti multi campioni. Un caine categoria pet cu pedigree nu e cu mult mai scump decat la samsarii de unde ai luat tu cateii.

Si in Romania sunt catei foarte buni si discutam aici la modul general, indiferent de rasa, nu trebuie sa mergi in Vest sa iei super caine....

Yorkie pentru companie nu costa 1500 euro in Romania. Sa nu exageram , domnule Dan.... In general la cateii de talie mica cu blana lunga, preturile pentru pet pleaca de la 4-600 euro. Sa nu dezinformam lumea care intra pe topic.

Cine face calcule de genul cat cantareste un caine si ce mananca de costa atat, nu are nici cea mai mica idee visavi de costurile unui crescator, munca lui....

Oricum : 1 bichon + 1 yorkie + 1 yorkie = ? lei...parerea mea e ca s-a depasit cu mult costul de achizitie a unui pui cu pedigree sanatos si care creste asa cum ar trebui....si nu vreau sa intru in detalii visavi de cat de dorit a fost acel pui....daca ne creste prea mare il dam la altii, daca moare, il inlocuim repede....

#44
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008

View Postiulia_400, on 28 octombrie 2012 - 10:15, said:

Cine face calcule de genul cat cantareste un caine si ce mananca de costa atat, nu are nici cea mai mica idee visavi de costurile unui crescator, munca lui....

Oricum : 1 bichon + 1 yorkie + 1 yorkie = ? lei...parerea mea e ca s-a depasit cu mult costul de achizitie a unui pui cu pedigree sanatos si care creste asa cum ar trebui....
Inseamna ca Freddy habar nu are... nu eu am facut afirmatiile alea, nici eu nu am fost de acord cu acel rationament dar in fine.
Am explicat de nu stiu cate ori: pe primul oricum il luam chiar daca era sa fie un cangur alb in final (a fost cadou de Craciun si cum cateii cu sange albastru nu se gasesc atunci cand a nevoie...); al doilea a fost omorat de un veterinar care i-a permis catelului sa iasa afara in curte considerand schema de vaccinare completa dupa ce a vazut carnetul; al treilea unde este??? Daca l-as acuza de malpraxis (subiectul discutiei) mi-as recupera paguba inzecit poate.
Pretul de 1500 euro nu e scos de mine din burta, atit mi s-a spus la un moment dat ca trebuie sa dau... nu e vorba de un caine din afara ci de unul cred ca de la Hello Yorkie. Mai aveau si la 700 euro dar se vindeau sterilizati iar daca nu atunci ala era pretul cerut. Mi s-a mai spus si ca unul se poate cumpara cu peste 5000 euro din afara asa ca un 1500 pentru un pui de cateva luni e perfect plauzibil. Ori eu am si altceva de facut decat sa fac polemica pe forumuri. Credeti sau nu, nu e problema mea.

Edited by danghetau, 28 October 2012 - 17:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate