Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Malpraxis sau inconstienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postdanghetau, on 29 septembrie 2012 - 21:28, said:

Nu, de cand l-am cumparat... A avut 3 luni cand l-am cumparat si a stat la mine doar o luna si din aia ultimele doua prin cabinete.
Un medic a spus ca are grila de vaccinare completa, altul ca mai trebuia unul (pe care l-a si facut si de a doua zi s-a imputit treaba rau de tot) iar al treilea ca trebuia rapel din acelasi vaccin ca primul (nu alta firma). Se pare ca nu vom mai avea alt catel... sotia a aruncat absolut tot ce amintea de prezenta unui catel in casa (mi-au mai ramas doar doi saci de granule Royal Yorkie sigilati).
macar pe el sa nu il aruncati,ori ingropat,ori incinerat si cenusa luata casa,sa va aduca aminte de el

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Nicidecum aruncat dar va trebui sa ma duc sa-i fac necropsia maine si buletinul de necropsie sa-l arat crescatorului (impreuna cu acel contract primit odata cu acest caine)...
Apropo, aveti cunostinde de cat costa si cat dureaza acest buletin de necropsie? Nu as vrea sa-l privez pe crescator de aflarea rezultatului "oficial" cat mai repede ca la testul rapid s-a vazut...

Edited by danghetau, 30 September 2012 - 08:32.


#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

Imi pare rau pentru pierderea suferita, pacat de bietul  sufletel. Vreau doar sa-ti spun ca perioada de incubatie a parvovirozei este de 4-14 zile si crescatorul poate spune ca s-a imbolnavit fiindca l-ai scos afara inainte de a-si fi terminat schema de vaccinare. In afara de asta, cand mergi cu puiul la vaccinare trebuie dus intr-un prosop pentru ca sa nu aiba contact cu nimic din cabinetul veterinar unde vin foarte multi caini bolnavi. Parca e un facut sa ai ghinion la caini. Ai inceput cu bichonul de 9 kile ca sa patesti acum necazul asta. Chiar imi pare extrem de rau, mai ales ca e si un copilas care cred ca e extrem de afectat .



#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Cred ca acum, in urma discutiei de 1/2 de ora cu vanzatorul pot expune intreaga situatie pentru ca si altii sa ia aminte. Voi puncta bilele albe si negre, chestiile care mi-au convenit sau nu. Va fi un post destul de lung si va rog sa-i acordati atentia necesara. Abia acum as putea spune ca e vorba pe undeva ori de malpraxis ori de inconstienta/nepasare si va rog sa va exprimati punctul de vedere, unde vi se pare ca s-a gresit.

Totul a inceput acum o luna cand am cumparat puiul la 3 luni de viata cu vaccinurile si deparazitarile exact ca mai sus. Pentru cei care nu le-au citit le mentionez din nou:
Schema de vaccinuri (nascuta pe 25.05):
-Virbagen Puppy 2b 13.07
-Vanguard Plus 7 pe 3.08

Deparazitari:
-Drontal Puppy 6.07
-Cestal 27.08

Pe 30.08 am luat puiul si la numai doua zile am observat ca avea un purice. Iau legatura cu crescatorul si-i spun iar el imi recomanda sa ma duc la un veterinar sa-i dea ceva (si asa am facut pe 3.09 i s-a administrat Stronghold conform greutatii)>
Bila neagra deoarece inainte de vanzare s-a mentionat ca puiul va vi vaccinat si deparazitat la zi. O alta bila neagra este prezenta contractului de vanzare-cumparare pe care l-am primit odara cu acest pui. Posibil ca mi s-a facut pregatirea inainte de cumparare insa nu retinem (eu sau sotia) sa ni se fi spus anumite aspecte de care am aflat ulterior in contract (garantia de doar 7 zile si altele printre care clauza de deces). Eventual pot scana contractul care are "valoare juridica". As mai avea de reprosat si alte aspecte crescatorului insa una peste alta sa spunem ca nu aici e problema, ca puiul a fost ok. Imediat ce am ajuns acasa am fost la un veterinar si i s-a administrat Stronghold pe 3.09 si ni s-a spus ca schema de vaccinare de mai sus este completa si ca putem sa-l scoatem in curte si sa-i facem baie (insa doar o data pe luna). Toate bune si frumoase, mergem acasa, imbaiem puiul mai sumar (si-l uscam cu foehnul) insa la citeva zile are stare de apatie, nu mananca si vomita putin si ma duc din nou cu el: avea 39,6 si i se fac e punctii cu 2 solutii (una roz, una galbeana si una incolora, una mai ureroasa ca alta... am inteles ca ar fi vitamine, antispastic si altceva). Dupa aceea, la 3 ore face o reactie puternica (un tip de soc anafilactic, i-au aparut pe burtica vezicule mari de 1-2cm si avea mancarimi la bot, se freca de toate alea, tusea, stranuta, etc). Cum medicul respectiv tocmai plecase din oras (ne asteptase pe noi sa- faca injectiile) am apelat la altcineva care ne-a pus catelul pe picioare. Asta s-a petrecut la cca 2 saptamani dupa ce l-am luat. O perioada a mers bine dar de la primul control medicul a spus ca nu-i de acord cu aceasta schema de tratament si ca i-ar mai face un vaccin. Ii face pregatirea prin deparazitare, asteptam cateva zile dar spre finalul saptamanii catelul prezinta din nou apatie, refuz de hrana si o stare subfebrila. Merge, din nou cu el si i se fac doua zile la rand cate 3 injectii (antispastic, vitamine si inca ceva) si i se da ca hrana intr-o seringa in preparat verzui cam 0,5ml. Dupa 3 zile merge sa-i facem vaccinul (asta a fost luni seara), un Vanguard... eu cred ca asta i-a pus capac deoarece de atunci drumul a fost spre exitus, in 4 zile a fost gata. Am solicitat cu 2 zile inainte de a muri, vazind ca triada aceea nu raspunde sa se faca canglob sau perfuzii insa mi s-a spus ca nu e cazul (probabil si-a dat seama ca e o cauza pierduta) asa ca m-am dus la alta persoana care a pus perfuzii la catel si i-a facut imunoglobuline si mai multe chestii. Din ora in ora si chiar mai des o hidratam cu 2ml de ceai, asta am facut neintrerupt doua zile si doua nopti pina a murit.
Acum stau si ma intreb unde au fost greselile si o sa le enumar pe care care ar fi din punctul meu de vedere:
-oare s-au facut intr-adevar vaccinurile catelului? Daca e asa cum se spune in carnetul de sanatate ar trebui ca la cele 2 luni si ceva catelul sa inceapa sa produca anticorpi si pentru inca o luna de zile sa fie acoperit.
-era suficienta vaccinarea sau mai trebuiau facute (aici e vina primului doctor din oras care a spus ca ne vedem la anul...)\
-cam la o saptamana a avut stari de voma si apatie urmate de acele tratamente injectabile (unii spun ca antibioticul a slabit si mai mult imunitatea si cand s-a venit cu al treilea vaccin s-a terminat totul iar eu inclin sa cred ca e asa)
-posibil ca sursa de contaminare sa fie chiar cabinetele veterinare unde dezinfectia nu se face dupa fiecare pacient si chiar daca s-ar face nu ar fi eficienta; o infectie virala e mai usor de contractat... de acum voi solicita tratament la domiciliu si la ciinii care mi-au trait am avut medici care mi-au venit acasa... asta e de tinut minte!
Crescatorul a gresit din alte puncte de vedere insa eu cred ca tot medicii din orasul meu au gresit si inclin sa cred ca primul, cel care a spus ca eschema e completa. Daca se facea si al treilea vaccin la 3 luni si nu la 4 (in plus pe un teren slabit de antibiotice) poate era slavata. Crescatorul imi reproseaza ca nu l-am anuntat pentru a beneficia de garantie... pai are si nu are dreptate: atunci hai sa eliminam medicii veterinari sau sa-i lasam sa lucreze doar dupa acceptul crescatorului. Daca se constata ca s-a gresit sa se plateasca. Eu cand ma duc la un medic (mai ales cu recomandare din mai multe parti) inseamna ca tratamentul dat de acesta primeaza in fata unui sfat dat de crescator.
Contractul stipuleaza ca daca decedeaza din cauza unei boli pentru care s-a facut vaccin (in speta parvo/corona) se ofera un alt pui insa doar daca se intimpla in termen de 7 zile si daca se anunta imediat crescatorul. Pai aici e o problema: daca incubatia dureaza 10 zile inseamna ca ei sunt acoperiti si se spala pe maini, fapt confirmat de crescator... Aici ar merita actionati in instanta... faptul ca oferi un contract odata cu livrarea obiectului, cand spui ca livrarea e gratis dar se cere o mica atentie de catre curier, cand te mai duci cca 150km sa-l iei, cand contractul e asa cum e parca as simti nevoia de putina dreptate. Ideea e ca la telefon toti spun ce vrei sa auzi dar dupa aceea au scuze de tot felul. Ii consider pe tori vinovati mai mult sau mai putin (cu exceptia ultimului, poate):
-crescatorul pentru erorile din contract si pentru eschivarile de tot felul
-primul medic pentru ca a gresit spunand ca schema de vaccinare e completa (daca era incompleta)
-al doilea ca nu mi-a spus ce diagnostic are, parea ca o bijbaie... si pentru faptul ca a facut vaccinul Vanguard pe un catel bolnav care era sub tratament cu antibiotice de 3 zile iar de a doua zi simptomele de parvo s-au accentuat in mod cert.
Al treilea medic nu a avut ce sa-i faca prea mult, e bine cotat in oras insa din cate retin eu tot in urma unui tratament de soc de acest gen mi-a murit o femela de schnautzer urias (avea 11 ani). La citeva ora dupa perfuzii si imunoglobuline s-a prapadit si ea.
Ce parere aveti de acest caz: e un caz de malpraxis sau nu? Acum sa nu credeti ca ma apuc de procese, e ceva ce tine de multumirea mea interioara... Si eu lucrez in sistem, stiu cat de greu (dar nu imposibil) e sa duci la final un astfel de caz dar parerea mea e ca primul medic a gresit grav... daca nu ma luam dupa el si ma luam dupa crescator (care spune ca m-a atentionat sa-i fac imediat vaccinul) poate ca mai traia dar acuma voi in cine ati avea incredre: in medicul veterinar sau in crescator? Eu ce vina am? Dar nu eu ci biata fiinta care s-a topit in niste chinuri de nu mai sunt eu om...

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am citit tot ce ai scris si cred ca primul medic, acela care ti-a spus ca cu doua vaccinuri schema e completa nu poate fi numit medic. Toti cainii mei au avut 4vaccinuri polivalente si un antirabic la 6luni. Un catel nu poate fi scos din casa decat la 2 saptamani de la al treilea vaccin iar cand e dus la veterinar trebuie dus infasurat in prosoape. Vaccinarea se face doar unui catel intr-o stare perfecta de sanatate deci e foarte posibil ca a treia vaccinare sa-i fi dat lovitura fatala bietului puiut. Tocmai fiindca lucrezi in sistem si vezi cate gafe se fac in medicina umana, iti poti da seama ca la veterinari e jale. Am intalnit un medic veterinar care sustinea ca femelele nu intra in calduri, ca sunt tot timpul apte de reproductie. Deci nu stia o chestie elementara de fiziologie , ceva ce pina si badea Gheo de la stana din creierul muntilor o stie despre cateaua lui.In afara de Bucuresti si Cluj nu gasesti un veterinar 100% de incredere.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Eu asa am banuit: primul a gresit prin faptul ca schema de vaccinare nu era completa (o fi vazut 3 etichete insa la al doilea vaccin se folosesc doua flacoane) iar al doilea i-a dat lovitura fatala prin vaccinul contra parvo care a venit pe un teren slabit si probabil deja infectat.
E adevarat ca si noi l-am scos in curte dar numai dupa ce am intrebat daca se poate... nu-mi era greu sa-l tin in casa mai ales ca avea doar 1300g in perioada de maxima greutate. Asta e, m-as duce sa-i spun asa, vreo doua vorbe... Problema e ca poate sa-mi spuna ca nu e adevarat ce a spus si nu am dovada ca a spus sau nu.

#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
La al doilea medic am ajuns imediat dupa reactia anafilactica cauzata de tratamentul dat de primul medic (ala cu schema de vaccinare completa). Catelusa iesise in curte si dupa o perioada a vomitat iarba/paie asa ca a ajuns din nou la el cu stare de febra. Dupa ce s-a rezolvat si aceasta problema am mai stat citeva zile si am facut al treilea vaccin, ala care i-a fost fatal.
Credeti ca daca nu ar fi facut acest vaccin contra parvovirozei ar mai fi trait? Ea iesise din starea de boala pentru care a fost tratata, am asteptat cateva zile si apoi luni i-am facut al treilea vaccin.
Ar fi misto sa fac o sesizare de malpraxis... macar eu am bunul simt si unde ma depaseste nu ma bag... si asa suntem prea multi, s-o gasi unul sa rezolve ce nu pot/stiu eu.

Edited by danghetau, 01 October 2012 - 08:39.


#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cred ca vei rezolva ceva in legatura cu malpraxisul in conditiile in care a trecut prin mana a 3veterinari. Ca si la medicina umana, daca nu e un caz clar de medicatie administrata gresit pentru care trebuie sa ai dovada scrisa (ma indoiesc ca i s-a facut fisa si mai alescca ti s-a dat ceva in scris) nu ai cum dovedi ca s-a gresit cu ceva. Esti sigur ca a avut parvo? I s-a facut testul si a iesit pozitiv? Poate a fost doar o enterita infectioasa prost tratata ( medicament inadecvat sau supradozat). Catelul provenea de la un crescator inregistrat la Asociatia Chinologica sau era de la un inmultitor? Cateii cumparati de la inmultitori sunt problematici deoarece mamele lor sunt puse sa faca pui din 6 in 6 luni si sunt ca vai de capul  dupa un lung sir de fatari. In nici un caz puii rezultati din asemenea ame nu sunt vigurosi. Se intampla mai rar ca un pui de la un crescator inregistrat sa se imbolnaveasca de boli pentru care a fost vaccinat. Ca idee, pentru viitor daca vei mai,dori sa-ti iei catel, evita rasele la moda gen bichon maltez, yorkie si ce va mai fi in trend in urmatoarea perioada. Intereseaza-te din timp de un crescator serios despre care nu s-a auzit sa dea rateuri. Puiul sa te duci sa-l iei personal, nu accepta sa fie trimis prin curier impreuna cu multi alti catei,multi din ei bolnavi. Cei mai multi catei se infecteaza in timpul transportului. Tine cont ca un catel de rasa pura are un sistem imunitar mai slab decat un metis si fii la fel de grijuliu ca sicand ai avea un bebe. Daca ti-ai fi luat un schnauzer pitic asa cum te-am sfatuit  mai demult nu cred ca aifi avut problemele astea fiindca : 1) Nu prea se mai cauta deci nu sunt inmultiti in nestire si 2) iti recomandam un crescator responsabil care se ocupa de cel putin 30 de ani de svhnauzeri si de la care l-am luat si eu schnauzerasul. E absolut minunat ca temperament, e robust, sanatos vesel si iubitor si ce e mai important un paznic extraordinar

#27
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007
Inca o data mi se confirma parerea cum ca e infernal, daca nu imposibil de greu sa gasesti un medic veterinar bun, serios, responsabil si disponibil cand ai nevoie, in Romania. Am avut momente in care am fost convinsa ca l-am gasit, insa dupa cateva experiente neplacute pana si medicii pe care ii consideram astfel m-au dezamagit. Trist, extrem de trist...Tot ce pot sa spun e ca imi pare rau pentru suferinta ta si pentru cea a catelului.
Daca ma intrebi pe mine, cred ca toata lumea din poveste a gresit mai mult sau mai putin (dar parca cel mai rau al doilea medic).

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da, ala care a vaccinat un catel bolnav e un tampit. Dar si ala care i-a zis ca poate scoate afara catelul dupa a doua vaccinare e vai de capul lui din punct de vedere profesional.

#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Primul mi-a spus clar dupa ce a vazut carnetul de sanatate ca schema de vaccin e incheiata si ca urmatorul vaccin il va face in mai 2013 (este dovada scrisului sau pe carnet). Daca imi spunea ca nu-l pot scoate afara si ca mai trebuie un vaccin era logic faptul ca vaccinarea o faceam acasa asa cum am facut la fostul schnautzer urias. La al doilea medic vaccinarea s-a facut la cca o saptamana dupa ce s-au rezolvat problemele pentru care am apelat la el insa faptul ca ultimul vaccin s-a facut la 10 saptamani iar acesta (al treilea) s-a facut la 16 (!) adica foarte tirziu ma face sa cred ca acest catel a fost descoperit prea mult timp. Cum pentru o potaie de 1kg e delicat cu imunitatea s-a dus rapid. Culmea e ca in oras mai sunt catei de la acelasi vanzator (aceeasi rasa si talie) care au bine merci 4-5 ani. Dar sigur nu au ajuns la acel medic...
Posibil ca in momentul vaccinului catelul sa fi fost in perioada de incubatie (deci fara semne clinice manifeste) si ca atare al doilea nu prea a avut de unde sa stie ca e bolnav... Pe un teren slabit si privat de anticorpi sa mai faci un vaccin care sa bage virusi in corp e clar ca duce la exitus.

Edited by danghetau, 01 October 2012 - 12:48.


#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
In urma discutiilor purtate cu primul medic in care insista sa mai vada inca o data carnetul de sanatate i-am trimis o poza. Data nasterii puiului 25.05, data prezentarii la cabinet 30.08 (in data cumpararii). Mai exista un dubiu ca schema de vaccinare nu e complata si ca puiul nu avea voie in curte? Se vede mentiunea facuta cu data Mai '13 pentru urmatoarea vizita! Toti mi-au spus ca schema e incompleta... ce mai e de vazut/comentat/discutat?

Attached Files



#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e greseala primului medic insa problema nu e numai aici... am rumegat aspectele foarte bine, am luat prospectele vacinurilor facute (sa spunem ca s-au facut) si am constatat ca s-au administrat dupa alta schema decat cea recomandata de producator si la intervale mult mai mari.
In plus, la 14 saptamani cat avea puiul la cumparare nu cred ca se poate sa fie ok cu doar doua vaccinuri. Acum stiu pe dinafara schema de vaccinare dar catelul din groapa nu mi-l mai intoarce nimeni. Nu a avut protectie contra coronavirus si de asta a murit. Hai sa spunem ca schema de vaccinare s-a facut conform unei grile din alta tara... totusi, la 14 saptamani nu am intalnit nicio grila care sa contina doar 2 vaccinuri cand de regula se fac chiar si 4 pana la aceasta varsta!
http://catherine-bla...-vaccinare.html
Am citit foarte multe situatii si am vazut ca se fac vaccinuri de la 6 saptamani din doua in doua saptamani chiar (rapeluri) si se folosesc vaccinuri mult mai scumpe. Daca as fi vazut carnetul inainte de cumparare nu l-as fi luat.

Unde se incadreaza aceasta greseala a vanzatorului dpdv juridic? Conform contractului se spune ca e vaccinat si deparazitat conform varstei ori nu a fost asa... imi vine sa ma iau putin de viata lui printr-o actiune in instanta sa ii fie invatatura de minte... Si au mai fost si alte chestii care nu s-au respectat (brosuri despre schemele de vaccinare, alimentatie, trai), transport in custi speciale, etc.

Edited by danghetau, 02 October 2012 - 16:43.


#32
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View Postdanghetau, on 30 septembrie 2012 - 16:47, said:

Cred ca acum, in urma discutiei de 1/2 de ora cu vanzatorul pot expune intreaga situatie pentru ca si altii sa ia aminte. Voi puncta bilele albe si negre, chestiile care mi-au convenit sau nu. Va fi un post destul de lung si va rog sa-i acordati atentia necesara. Abia acum as putea spune ca e vorba pe undeva ori de malpraxis ori de inconstienta/nepasare si va rog sa va exprimati punctul de vedere, unde vi se pare ca s-a gresit.

Totul a inceput acum o luna cand am cumparat puiul la 3 luni de viata cu vaccinurile si deparazitarile exact ca mai sus. Pentru cei care nu le-au citit le mentionez din nou:
Schema de vaccinuri (nascuta pe 25.05):
-Virbagen Puppy 2b 13.07
-Vanguard Plus 7 pe 3.08

Deparazitari:
-Drontal Puppy 6.07
-Cestal 27.08

Pe 30.08 am luat puiul si la numai doua zile am observat ca avea un purice. Iau legatura cu crescatorul si-i spun iar el imi recomanda sa ma duc la un veterinar sa-i dea ceva (si asa am facut pe 3.09 i s-a administrat Stronghold conform greutatii)>
Bila neagra deoarece inainte de vanzare s-a mentionat ca puiul va vi vaccinat si deparazitat la zi. O alta bila neagra este prezenta contractului de vanzare-cumparare pe care l-am primit odara cu acest pui. Posibil ca mi s-a facut pregatirea inainte de cumparare insa nu retinem (eu sau sotia) sa ni se fi spus anumite aspecte de care am aflat ulterior in contract (garantia de doar 7 zile si altele printre care clauza de deces). Eventual pot scana contractul care are "valoare juridica". As mai avea de reprosat si alte aspecte crescatorului insa una peste alta sa spunem ca nu aici e problema, ca puiul a fost ok. Imediat ce am ajuns acasa am fost la un veterinar si i s-a administrat Stronghold pe 3.09 si ni s-a spus ca schema de vaccinare de mai sus este completa si ca putem sa-l scoatem in curte si sa-i facem baie (insa doar o data pe luna). Toate bune si frumoase, mergem acasa, imbaiem puiul mai sumar (si-l uscam cu foehnul) insa la citeva zile are stare de apatie, nu mananca si vomita putin si ma duc din nou cu el: avea 39,6 si i se fac e punctii cu 2 solutii (una roz, una galbeana si una incolora, una mai ureroasa ca alta... am inteles ca ar fi vitamine, antispastic si altceva). Dupa aceea, la 3 ore face o reactie puternica (un tip de soc anafilactic, i-au aparut pe burtica vezicule mari de 1-2cm si avea mancarimi la bot, se freca de toate alea, tusea, stranuta, etc). Cum medicul respectiv tocmai plecase din oras (ne asteptase pe noi sa- faca injectiile) am apelat la altcineva care ne-a pus catelul pe picioare. Asta s-a petrecut la cca 2 saptamani dupa ce l-am luat. O perioada a mers bine dar de la primul control medicul a spus ca nu-i de acord cu aceasta schema de tratament si ca i-ar mai face un vaccin. Ii face pregatirea prin deparazitare, asteptam cateva zile dar spre finalul saptamanii catelul prezinta din nou apatie, refuz de hrana si o stare subfebrila. Merge, din nou cu el si i se fac doua zile la rand cate 3 injectii (antispastic, vitamine si inca ceva) si i se da ca hrana intr-o seringa in preparat verzui cam 0,5ml. Dupa 3 zile merge sa-i facem vaccinul (asta a fost luni seara), un Vanguard... eu cred ca asta i-a pus capac deoarece de atunci drumul a fost spre exitus, in 4 zile a fost gata. Am solicitat cu 2 zile inainte de a muri, vazind ca triada aceea nu raspunde sa se faca canglob sau perfuzii insa mi s-a spus ca nu e cazul (probabil si-a dat seama ca e o cauza pierduta) asa ca m-am dus la alta persoana care a pus perfuzii la catel si i-a facut imunoglobuline si mai multe chestii. Din ora in ora si chiar mai des o hidratam cu 2ml de ceai, asta am facut neintrerupt doua zile si doua nopti pina a murit.
Acum stau si ma intreb unde au fost greselile si o sa le enumar pe care care ar fi din punctul meu de vedere:
-oare s-au facut intr-adevar vaccinurile catelului? Daca e asa cum se spune in carnetul de sanatate ar trebui ca la cele 2 luni si ceva catelul sa inceapa sa produca anticorpi si pentru inca o luna de zile sa fie acoperit.
-era suficienta vaccinarea sau mai trebuiau facute (aici e vina primului doctor din oras care a spus ca ne vedem la anul...)\
-cam la o saptamana a avut stari de voma si apatie urmate de acele tratamente injectabile (unii spun ca antibioticul a slabit si mai mult imunitatea si cand s-a venit cu al treilea vaccin s-a terminat totul iar eu inclin sa cred ca e asa)
-posibil ca sursa de contaminare sa fie chiar cabinetele veterinare unde dezinfectia nu se face dupa fiecare pacient si chiar daca s-ar face nu ar fi eficienta; o infectie virala e mai usor de contractat... de acum voi solicita tratament la domiciliu si la ciinii care mi-au trait am avut medici care mi-au venit acasa... asta e de tinut minte!
Crescatorul a gresit din alte puncte de vedere insa eu cred ca tot medicii din orasul meu au gresit si inclin sa cred ca primul, cel care a spus ca eschema e completa. Daca se facea si al treilea vaccin la 3 luni si nu la 4 (in plus pe un teren slabit de antibiotice) poate era slavata. Crescatorul imi reproseaza ca nu l-am anuntat pentru a beneficia de garantie... pai are si nu are dreptate: atunci hai sa eliminam medicii veterinari sau sa-i lasam sa lucreze doar dupa acceptul crescatorului. Daca se constata ca s-a gresit sa se plateasca. Eu cand ma duc la un medic (mai ales cu recomandare din mai multe parti) inseamna ca tratamentul dat de acesta primeaza in fata unui sfat dat de crescator.
Contractul stipuleaza ca daca decedeaza din cauza unei boli pentru care s-a facut vaccin (in speta parvo/corona) se ofera un alt pui insa doar daca se intimpla in termen de 7 zile si daca se anunta imediat crescatorul. Pai aici e o problema: daca incubatia dureaza 10 zile inseamna ca ei sunt acoperiti si se spala pe maini, fapt confirmat de crescator... Aici ar merita actionati in instanta... faptul ca oferi un contract odata cu livrarea obiectului, cand spui ca livrarea e gratis dar se cere o mica atentie de catre curier, cand te mai duci cca 150km sa-l iei, cand contractul e asa cum e parca as simti nevoia de putina dreptate. Ideea e ca la telefon toti spun ce vrei sa auzi dar dupa aceea au scuze de tot felul. Ii consider pe tori vinovati mai mult sau mai putin (cu exceptia ultimului, poate):
-crescatorul pentru erorile din contract si pentru eschivarile de tot felul
-primul medic pentru ca a gresit spunand ca schema de vaccinare e completa (daca era incompleta)
-al doilea ca nu mi-a spus ce diagnostic are, parea ca o bijbaie... si pentru faptul ca a facut vaccinul Vanguard pe un catel bolnav care era sub tratament cu antibiotice de 3 zile iar de a doua zi simptomele de parvo s-au accentuat in mod cert.
Al treilea medic nu a avut ce sa-i faca prea mult, e bine cotat in oras insa din cate retin eu tot in urma unui tratament de soc de acest gen mi-a murit o femela de schnautzer urias (avea 11 ani). La citeva ora dupa perfuzii si imunoglobuline s-a prapadit si ea.
Ce parere aveti de acest caz: e un caz de malpraxis sau nu? Acum sa nu credeti ca ma apuc de procese, e ceva ce tine de multumirea mea interioara... Si eu lucrez in sistem, stiu cat de greu (dar nu imposibil) e sa duci la final un astfel de caz dar parerea mea e ca primul medic a gresit grav... daca nu ma luam dupa el si ma luam dupa crescator (care spune ca m-a atentionat sa-i fac imediat vaccinul) poate ca mai traia dar acuma voi in cine ati avea incredre: in medicul veterinar sau in crescator? Eu ce vina am? Dar nu eu ci biata fiinta care s-a topit in niste chinuri de nu mai sunt eu om...

Faptul ca ati luat puiul cu transport la domiciliu ma duce cu gandul la comerciantii de catei....sunt foarte multe cazuri de catei de la ei care mor de parvo sau alte si alte si alte boli....Multi atrag atentia pe forumuri, facebook, dar cumparatorii nu iau in seama pana nu o patesc....

Comerciantii trimit puiul cu un contract general de vanzare/cumparare in care in mod sigur nu exista un element sigur de identificare a cainelui , adica microcipul, fara care nu aveti legal nici o dovada ca ati cumparat puiul de la ei.

Garantia pe care o ofera este sa "fure ochiul", 7 zile sunt apa de ploaie, perioada de incubatie e putinel mai mare la multe boli, in special parvo, si va moare cainele la 10-15 zile dupa ce ajunge acasa. Cateii provin din fermele de catei, unde traiesc la gramada sute de catei, nevaccinati, cu mancare de slaba calitate, multi stau in custi toata viata, se inmultesc la gramada, deci conditii, imunitate aproape 0. Cata vreme femela mama nu are vaccinuri si deparazitari, o alimentatie corespunzatoare, un loc de fatare si crestere pui separat de restul, anticorpii transmisi puilor prin colostru sunt ....puii sunt luati din cuib de la 4-5 saptamani, primesc mancare ieftina, nu sunt vaccinati, nu sunt deparazitati. Cumparatorii primesc puiul la 5 saptamani, iar pe carnetul de sanatate trec 9 saptamani sa zicem si mana in mana cu vreun medic de-al lor completeaza niste vaccinuri si deparazitari in carnet, care de obicei sunt fictive.

Medicul d-voastra veterinar are o singura "vina": nu v-a intrebat de unde provinde puiul, cu siguranta trebuia facuta schema de deparazitare si vaccinare de la 0 si cainele tinut in casa o perioada mai lunga pana capata imunitate.

Sfaturile unui crescator - legate de crestere, nutritie, ingrijire, toaletaj, schema de vaccinare- de obicei primeaza in fata sfaturilor date de medicul veterinar. Vorbim de un crescator serios, responsabil, si nu de un inmultitor sau comerciant de caini. Cand cumparati pui de la un crescator serios nu aveti nevoie de garantii de 7 zile, nici nu veti primi asa ceva, aveti siguranta ca acel pui a primit atentia si ingrijirea necesare. Nu discut acum de sfaturi legate strict de chestiuni medicale de detaliu, analize, operatii, cand este si normal sa mergem pe mana medicilor. Desi multi crescatori seriosi au studii medical veterinare, au o experienta de cativa ani buni in spate si colaboreaza cu medici buni.

Acum depinde ce contract aveti si ce dovezi...comerciantii se cam bazeaza pe lipsa elementelor de identificare si lipsa dovezilor in cazul in care cineva si-ar dori sa ii dea in judecata, apoi romanul nu prea are chef de umblat prin tribunale, bani multi, alergatura....

#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Nimic de zis in completare. Asa am rezumat si eu: greseala e a medicului care a vazut puiul si carnetul si nu s-a pronuntat in absenta.
Nu contest ca e posibil sa fie totul adevarat in ce priveste vanzatorul insa dpdv legal nu am cum sa demonstrez ca nu e asa. In esenta cam asa se intampla dar am facut aceasta achizitie tocmai pentru ca am mai vazut exemplare de la acelasi vanzator la mine in oras, la cunostinte. Faptul ca nu avea cuib ci era intermediar e altceva, abia aici intervine riscul major, nu ai de unda sa stii ce iei daca nu vezi parintii macar. Dealtfel medicul trebuia sa ia schema de tratament de la zero daca era ceva in neregula sau sa decline competentele. Nu era nimic rusinos ba chiar de apreciat. In continuare s-a permis puiului sa iasa in curte si asta a condus si mai mult la imbolnavire...

#34
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Am o nelamurire: in cazul in care, din lipsa increderii in vanzator, medicul ia decizia sa repete schema de imunizare, asta nu ar afecta cainele deja vaccinat?

#35
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Si eu sunt interesat de acest aspect dar pentru mine e prea tarziu. Culmea e ca schema de vaccinare e la libera alegere a veterinarului si daca ai norocul sa dai peste unul prost pregatit care nu are habar de particularitatile unei rase mici uite unde se poate ajunge.
Problema este ca la o cautare pe google in zona Moldova nu exista crescatori majoritatea fiind in Ardeal si ca atare un medic din Dobrogea de unde sa aiba el habar de vaccinarile la catei foarte rari in zona respectiva? Poate si asta e un factor de risc... E usor sa faci vaccinuri la potai mari si cand ai de-a face cu una de 1Kg sa gresesti schema... un Nobivac de exemplu poate fi prea puternic pentru un pui de yorkie.

#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
O potaie are urmatoarele vaccinuri facute: primul e Nobivac Puppy DP, al doilea facut la exact 14 zile e Vanguard Plus 5 si ultimul e facut ieri la exact 30 zile si este Vanguard Plus 7. Va intreb daca are protectie contra Corona si daca ar mai trebui facut ceva suplimentar. Cum vi se pare aceasta schema?Stiu ca mai trebuie facut inca un vaccin si daca este antirabicul va fi facut oricum separat. Nu va iesi din casa anul acesta deloc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate