Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Malpraxis sau inconstienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
cristina_boboc

cristina_boboc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2006
Buna ziua,

In speranta ca voi primi vreun sfat, as dori sa povestesc urmatoarea intamplare:
- am fost joi, 19 iul, la un cabinet veterinar din sectorul 5, pentru a steriliza catelusa mea, respectiv un bichonel in varsta de 2 ani. Am mers acolo ca la pomul laudat, doctorul foarte de treaba din spusele tuturor. Cainele foarte fricos a suportat foarte greu operatia, insa de la inceput nu mi s-a pus nicio intrebare referitoare la catel, acesta nefiind consultat deloc, doar taiat, cusut si acasa, cu rugamintea sa revin pe 2 aug sa scoata firele.
- in doua zile catelusa a murit, cu toate ca m-am dus si a doua zi la acelasi doctor cu toate simptomele traite, si multe telefoane ca moare catelul. Din spusele doctorului, catelusa a fost bine.. pana a murit.
Intrebarea mea este ce s-a intamplat? Doctorul nu stie, eu nici atat, doar ca ma simt foarte vinovata.
De ce trebuie sa plecam capul in fata unui doctor care habar nu are ca este responsabil de vietile unor animale?

#2
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
Interventia e cu risc de deces care nu poate fi eliminat.

#3
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007
cum se numeste cabinetul?
cred ca poti autopsia cainele daca doresti sa stii exact cauza decesului... doctorul poate fi vinovat sau nu. nu putem sa stim ce s-a intamplat, nu ne-ai zis ce manifestari a avut cainele dupa operatie, doar ca a doua zi a decedat, nici ce fel de interventie i s-a facut, ce fel de anestezie, etc... cum am putea sa iti raspundem la intrebarea "ce s-a intamplat"?
imi pare rau pentru pierderea ta. cei de la cabinet nu ti-au propus sa tina catelusa sub observatie dupa operatie, o perioada? sau la ce anume trebuie sa fii atenta acasa tu?

#4
cristina_boboc

cristina_boboc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2006
Am solicitat o operatie de sterilizare sau castrare, nu stiu care este termenul corect. Despre anestezie nu pot sa spun decat ca i s-a administrat un pic mai mult deoarece catelusa era foarte speriata. A doua zi, din cauza ca voma excesiv si in acelasi timp  avea hemoragie de la operatie (fara sa i se fi rupt operatia), am fost iar la veterinar, insa acesta a mai facut un "calmant" cu precizarea ca este foarte bine, asa se intampla la operatie. A treia zi i-am dat telefon de dimineata ca pacienta nu a mancat nimic, cerea foarte multa apa si nici din asta nu i-am dat, la sfatul medicului, doar ca in continuare voma foarte mult. Toata ziua i-am dat telefon daca vin cu catelusa, explicandu-i cum se manifesta, insa mi-a zis ca e bine, probabil crezand ca m-am panicat. Pe seara nu am mai putut decat sa-l sun sa-i spun ca a murit.

#5
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007
Cand am intrebat despre ce tip de interventie ma refeream la faptul ca din cate stiu la catele se poate face ovariectomie cand se scot doar ovarele sau ovarhisterectomie cand se scoate tot.
Legat de anestezie, tot din ce am mai citit pe internet si pe site-urile de prezentare a diferite clinici, se poate face pe vena, cu diferite substante, sau cu gaz anestezic inhalator, cu intubarea animalului (aceasta din urma se pare ca este metoda cea mai sigura pentru animal). Dupa operatie stiam ca se monitorizeaza revenirea din anestezie o perioada (cateva ore la majoritatea clinicilor, la unele o zi, la altele mai mult, in functie de caz), ca se dau antibiotice o perioada de x timp decisa de medic, ca daca ceva este in neregula (si din ce descrieti au fost multe in neregula) cainele se reintoarce la cabinet si se interneaza, se re-echilibreaza, etc...
E posibil ca sarmanul animal sa fi decedat din cauza deshidratarii, daca varsa si nici nu i-ati dat apa... Imi pare rau, medicul mi se pare dupa actiuni unul "de cabinet clandestin". Ar fi fost mai bine daca in loc sa il sunati si sa vedeti cum starea animalului se deterioreaza si el nu face nimic ati fi mers cu cainele la un alt cabinet/ clinica/spital, unde sa se ocupe cineva cu adevarat de problemele cainelui, pentru ca era evident ca exista niste probleme...
Nu stiu cum ati avut taria de a sta cu cainele acasa si a da telefon in starea in care era... Nu e normal sa aiba hemoragie, nu e normal sa vomite 2 zile dupa operatie, si NU e normal sa nu se hidrateze!!! Cam ca si la un om dupa o operatie!
Tot nu ati spus cum se numeste cabinetul sau medicul.

Edited by bellatrix_, 22 July 2012 - 16:59.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 cristina_boboc, on 22nd July 2012, 16:34, said:

Am solicitat o operatie de sterilizare sau castrare, nu stiu care este termenul corect. Despre anestezie nu pot sa spun decat ca i s-a administrat un pic mai mult deoarece catelusa era foarte speriata. A doua zi, din cauza ca voma excesiv si in acelasi timp  avea hemoragie de la operatie (fara sa i se fi rupt operatia), am fost iar la veterinar, insa acesta a mai facut un "calmant" cu precizarea ca este foarte bine, asa se intampla la operatie. A treia zi i-am dat telefon de dimineata ca pacienta nu a mancat nimic, cerea foarte multa apa si nici din asta nu i-am dat, la sfatul medicului, doar ca in continuare voma foarte mult. Toata ziua i-am dat telefon daca vin cu catelusa, explicandu-i cum se manifesta, insa mi-a zis ca e bine, probabil crezand ca m-am panicat. Pe seara nu am mai putut decat sa-l sun sa-i spun ca a murit.
La următoarea cățelușă, încearcă să nu mai faci atâta tamtam încă de la început, și când o să-i zici doctorului că ceva chiar nu e în ordine cu animalul, ai mai multe șanse să te ia în serios.

Quote

- Sariti, sariti, vine lupul!
- Ha, ha, ha! V-am pacalit!
( http://www.e-pets.ro...anasul-mincinos )
și să nu-mi spui că nu ai fost obositoare cu "sănătatea animalului meu" chiar și fără motive de la început, că nu te cred.


Avem destui câini vagabonzi, înfiază unul care ți-e simpatic.

#7
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Spune la ce cabinet si ce doctor a facut operatia.Pentru cainele tau oricum nu se mai poate face ceva,dar macar sa nu o mai pateasca si altii.

#8
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Eu am animal in casa de 12 ani (nu acelasi animal, din pacate, am ingropat un motan) si am vazut cativa veterinari: singurele asteptari pe care trebuie sa le ai sunt de tipul "iubeste cainii?" sau "iubeste pisicile?" (si sa alegi dupa un astfel de criteriu) - fiindca la partea practica toti au diverse scapari fie din dezinteres, fie din nestiinta. Primul nostru motan a murit din cauza unui veterinar care l-a tratat cu paracetamol; o jumatate de pastila e suficienta pentru a trimite la groapa o pisica adulta in 48 de ore, i se blocheaza rinichii, moare de pe o zi pe alta si il vezi cum se stinge si nu ai ce sa ii faci. Ulterior cand i-am spuns de asta altui veterinar cu care am mers cu motanul care e acum la parintii mei respectivul ne-a zis: "pai de ce n-ati cautat pe internet?" - chiar asa, sa caut pe google numele tuturor pastilelor si tratamentelor care ni se fac noua si animalelor noastre fiindca se pare ca "reteaua" stie mai bine decat doctorul cu patalama si drept de libera practica. Am ajuns sa fac si asta, asa l-am scapat pe dl. Tigrut de microsporum dupa ce am dat sute de lei la veterinar pe tratamente ineficiente. Ce mai e de zis...

#9
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristina_boboc, on 22nd July 2012, 17:34, said:

cerea foarte multa apa si nici din asta nu i-am dat, la sfatul medicului, doar ca in continuare voma foarte mult.
Catelusa ta stia din instinct ce-i trebuie. Cu cat bea mai repede si mai multa apa dupa anestezie cu atat dispare efectul ei.

#10
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 cristina_boboc, on 22nd July 2012, 16:59, said:

Buna ziua,
In speranta ca voi primi vreun sfat...

Sfat, in legatura cu ce? In legatura cu medicul? Daca e exact asa cum ai descris situatia, e un dobitoc facut la stana lui Becali. Vrei sa-ti spun ca tu n-ai nicio vina?  N-am cum, trebuia sa mergi la alt medic a doua zi. Catelusa ta a murit foarte probabil din cuza deshidratarii foarte rapide si a unei infectii generalizate. Nu ai pomenit nimic de antibiotice. Nu pot sa cred ca nu i-au fost administrate, ar fi prea exagerat, deja. Nu-l poti acuza de malpraxis, nu "se poarta" in cazul animalelor. Singurul lucru pe care-l poti face e sa spui unde ai fost si numele felcerului, ca ala nu e medic. Macar atat, sa stie lumea. In rest, fiecare-si  poarta crucea...

#11
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 cristina_boboc, on 22nd July 2012, 15:59, said:

Buna ziua,

In speranta ca voi primi vreun sfat, as dori sa povestesc urmatoarea intamplare:
- am fost joi, 19 iul, la un cabinet veterinar din sectorul 5, pentru a steriliza catelusa mea, respectiv un bichonel in varsta de 2 ani. Am mers acolo ca la pomul laudat, doctorul foarte de treaba din spusele tuturor. Cainele foarte fricos a suportat foarte greu operatia, insa de la inceput nu mi s-a pus nicio intrebare referitoare la catel, acesta nefiind consultat deloc, doar taiat, cusut si acasa, cu rugamintea sa revin pe 2 aug sa scoata firele.
- in doua zile catelusa a murit, cu toate ca m-am dus si a doua zi la acelasi doctor cu toate simptomele traite, si multe telefoane ca moare catelul. Din spusele doctorului, catelusa a fost bine.. pana a murit.
Intrebarea mea este ce s-a intamplat? Doctorul nu stie, eu nici atat, doar ca ma simt foarte vinovata.
De ce trebuie sa plecam capul in fata unui doctor care habar nu are ca este responsabil de vietile unor animale?

Un macelar IDIOT si CRETIN. Daca nu i-a facut analize la sange e un BOU.Trei caini am si toti sterilizati.Analiza obligatorie ,sange,EKG, Si fara sa bea apa si sa manance inainte de operatie.Daca nu a facut asta trebuia sa-l dai in judecata.IMPUTITU PULII.10 zile dupa castratie ai mei au luat ANTIBIOTICE si chiar calmante. :cursing: Plus a doua zi la control cand i-a scos branula.Apaoxigenata si betadina zilnic rana curatata.Asta dupa ce medicul i-a pus pe operatie ceva ca un spray cu Argint .

#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 OriginalCopy, on 22nd July 2012, 17:59, said:

La următoarea cățelușă, încearcă să nu mai faci atâta tamtam încă de la început, și când o să-i zici doctorului că ceva chiar nu e în ordine cu animalul, ai mai multe șanse să te ia în serios.
( http://www.e-pets.ro...anasul-mincinos )
și să nu-mi spui că nu ai fost obositoare cu "sănătatea animalului meu" chiar și fără motive de la început, că nu te cred.
Avem destui câini vagabonzi, înfiază unul care ți-e simpatic.

Are dreptate OriginalCopy, ca este "moderator" si se "pricepe" la caini  :puke:
Pacat ca nu se poate intalni cu cateaua mea pe care sa o asmut ca sa muste o gamba de "profesionist"...


Dolly a avut o operatie grea (http://forum.softped...howtopic=871669)
Extirpare doua mameloane cu noduli, castrare...
Dar inainte de operatie medicul a facut o analiza a sangelui si fiindca analizele de ficat au iesit cam rele i-a facut si o ecografie (dupa ce a ras-o pe burtica).

Dupa operatie am dus cateaua acasa, am asteptat cateva ore pana s-a trezit din vaitat (plangea/scheuna si se tanguia cand era ametita de la anestezie) am sunat medicul pe telefonul mobil si m-a chemat iara la cabinet unde i-au pus perfuzii cu glucoza, ceva de protejat ficatul...etc.
Apoi zilnic am mers la perfuzii/antibiotice si mancare (glucoza, injectare pe gat de "ulei de peste", etc)...abia dupa trei zile a reusit sa manance singura.

Medicul Vlad Diaconescu a avut o deosebita grija de ea...oricum injectia zilnica cu antibiotice era absolut obligatorie (6 zile dupa operatie) si chiar nu s-a enervat cand l-am sunat pe la 1 noaptea ca sa-mi explice de ce cateaua respira greu si cu limba scoasa (de la caldura).  Chiar m-a invatat cum sa fac o hainuta cu noduri pentu protejat operatia de lins si praful din casa.

Nu stiu daca imi este permis sa fac reclama la un cabinet oarecare de cartier din Berceni/Bucuresti:
http://www.trickvet.ro/
Eu credeam ca o pierd pe Dolly dupa 12 ani de convietuire in "haita"...dar acum este bine mersi...insa cred ca o mai doare operatia fiindca se urca cu labele din fata pe canapea si apoi imi cere sa o ajut ca sa urce sus.

Nu stau acum sa-i explic lui OriginalCopy cum imi cere cateaua sa o ajut sa urce in pat fiindca o doare operatia.

Edited by gabicen, 11 August 2012 - 23:05.


#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Am si eu o problema cu un yorkie de 4 luni. Nu e vorba de malpraxis sau inconstienta insa eu suspectez o pravoviroza si e posibil sa pierd catelul.
Cateaua a avut toate vaccinurile facute conform varstei; am fost cu o problema la un medic si mi-a spus ca are schema de vaccinare completa. Cum acel medic a fost plecat din oras cand am avut nevoie am apelat la un altul care a spus ca schema nu e completa si ca ar mai face un vaccin si a facut pe 25 seara (acum 3 zile) un Nobivac. Ei bine, de a doua zi cateaua e praf, are toate simptomele de parvo mai putin diareea. Practic ieri a mai facut pipi de 3 ori si a avut scaun normal iar azi pipi deloc si un scaun normal dar mai putin cantitativ. Nu prea poate sa stea in picioare si e apatica rau... stiu care sunt riscurile si va intreb daca nu cumva chiar acel vaccin (care e si contra parvo) a pus paie pe foc? E posibil sa fi fost consultata sumar si de fapt sa fi fost bolnava si se stie ca nu se face vaccin pe animal bolnav. (??)
Schema de vaccinuri (nascuta pe 25.05):
-Virbagen Puppy 2b 13.07
-Vanguard Plus 7 pe 3.08

Deparazitari:
Drontal Puppy 6.07
Cestal 27.08
Stronghold 3.09

Edited by danghetau, 28 September 2012 - 17:24.


#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
De ieri dimineata nu am mai dormit si culmea nici nu mi-e somn... am stat toata noaptea si ziua de azi linga potaie ca s-a complicat treaba. Unii spun ca acea schema de vaccin e corecta altii ca nu. Ca atare s-a inoculat luni al treilea vaccin si de a doua zi au incepus problemele. E posibil sa fi fost o coincidenta deoarece perioada de incubatie pentru parvoviroza sau coronaviroza e mai mare si inclin sa cred ca animalul nu era sanatos ci in perioada de incubatie iar vaccinul a accentuat boala. Cert e ca de marti a inceput sa se simta rau dar imediat am fost cu ea si s-a prescris si efectuat un tratament. De aseara a inceput sa vomite mai mult si spre dimineata au aparut si scaunele diareice cu singe 9putin dar era). La ora 9 m-am dus la un cabinet si i-a facut testul rapid de parvo sau corona si a iesit negativ (la ce nu stiu insa tratamentul pare sa fie identic). S-a pus perfuzie si s-au administrat imunoglobuline si inca vreo 3 injectii. La citeva ore era ok dar apoi a incept sa geama parca mai mult si de citeva ore nu se mai opreste. Din cind in cind mai vomita sau elimina un scaun mic si moale cu aspect sangvinolent. Pute de rupe...
Ii dau la 1/2 ora cu seringa cite 2ml ceai de menta si cam atit; am incercat ceva hrana insa o da afara. Miine la 12 ma duc din nou si sper sa treaca peste noaptea asta.
Tratamentul l-a inceput inca din prima zi de simptome iar daca stau sa calculez de marti inseamna ca azi dimineata  (a patra zi) au aparut scaunele dareice cu singe. Cite zile ar mai avea de chin presupunind ca are puterea sa treaca? Inca 2-3-4?
Si nici diagnosticul nu e clar: in parvo scaunele sint cu singe iar in corona sint galbene si cu toate astea testul rapid a infirmat parvo. Sa fie ambele? Sa fie vreo forma mult mai grava??? Nici medicii nu au avut multe puncte de tratament comune cu exceptia ceaiului de menta dar parca asta nu e prea linistitor... eu cu cine votez si care e calea dreapta?

Edited by danghetau, 29 September 2012 - 18:40.


#15
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 danghetau, on 29 septembrie 2012 - 18:36, said:

De ieri dimineata nu am mai dormit si culmea nici nu mi-e somn... am stat toata noaptea si ziua de azi linga potaie ca s-a complicat treaba. Unii spun ca acea schema de vaccin e corecta altii ca nu. Ca atare s-a inoculat luni al treilea vaccin si de a doua zi au incepus problemele. E posibil sa fi fost o coincidenta deoarece perioada de incubatie pentru parvoviroza sau coronaviroza e mai mare si inclin sa cred ca animalul nu era sanatos ci in perioada de incubatie iar vaccinul a accentuat boala. Cert e ca de marti a inceput sa se simta rau dar imediat am fost cu ea si s-a prescris si efectuat un tratament. De aseara a inceput sa vomite mai mult si spre dimineata au aparut si scaunele diareice cu singe 9putin dar era). La ora 9 m-am dus la un cabinet si i-a facut testul rapid de parvo sau corona si a iesit negativ (la ce nu stiu insa tratamentul pare sa fie identic). S-a pus perfuzie si s-au administrat imunoglobuline si inca vreo 3 injectii. La citeva ore era ok dar apoi a incept sa geama parca mai mult si de citeva ore nu se mai opreste. Din cind in cind mai vomita sau elimina un scaun mic si moale cu aspect sangvinolent. Pute de rupe...
Ii dau la 1/2 ora cu seringa cite 2ml ceai de menta si cam atit; am incercat ceva hrana insa o da afara. Miine la 12 ma duc din nou si sper sa treaca peste noaptea asta.
Tratamentul l-a inceput inca din prima zi de simptome iar daca stau sa calculez de marti inseamna ca azi dimineata  (a patra zi) au aparut scaunele dareice cu singe. Cite zile ar mai avea de chin presupunind ca are puterea sa treaca? Inca 2-3-4?
Si nici diagnosticul nu e clar: in parvo scaunele sint cu singe iar in corona sint galbene si cu toate astea testul rapid a infirmat parvo. Sa fie ambele? Sa fie vreo forma mult mai grava??? Nici medicii nu au avut multe puncte de tratament comune cu exceptia ceaiului de menta dar parca asta nu e prea linistitor... eu cu cine votez si care e calea dreapta?
cam asta e tratamentu...
"Tratamentul este complex, incluzand antibiotice (tetracicline, cefalosporine), pentru prevenirea infectiilor bacteriene secundare, antidiareice, aport intravenos de lichide, glucoza,potasiu, datorita deshidratarii la care este supus organismul, iar in ultimul timp se practicachiar administrarea unor hormoni care sa stimuleze formarea celulelor albe, pentru intarirea sistemului imunitar.
Se pot administra si medicamente care reduc greata – metoclopramid, sau pentru prevenirea ulceratiilor esofagiene (zantac)
Important de retinut este faptul ca medicamentele nu se administreaza pe care orala, in special antibioticele, datorita leziunilor intestinale existente."



nu i-a administrat canglob?

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Desi azi am fost pregatit sa-i spun de canglob sau stanglob ei bine nu am reusit sa-i comunic dar nu mai conteaza de acum pentru ca deja a murit de jumatate de ora.
Miine incepe distractia cu vinzatorul... ciinele a avut exact o luna de cind l-am cumparat. Saracuta de ea, a murit in miinile mele si era un ghemotoc de 1kg...

#17
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 danghetau, on 29 septembrie 2012 - 21:02, said:

Desi azi am fost pregatit sa-i spun de canglob sau stanglob ei bine nu am reusit sa-i comunic dar nu mai conteaza de acum pentru ca deja a murit de jumatate de ora.
Miine incepe distractia cu vinzatorul... ciinele a avut exact o luna de cind l-am cumparat. Saracuta de ea, a murit in miinile mele si era un ghemotoc de 1kg...
imi pare rau
un crescator responsabil nu vinde pui la o luna

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Nu, de cand l-am cumparat... A avut 3 luni cand l-am cumparat si a stat la mine doar o luna si din aia ultimele doua prin cabinete.
Un medic a spus ca are grila de vaccinare completa, altul ca mai trebuia unul (pe care l-a si facut si de a doua zi s-a imputit treaba rau de tot) iar al treilea ca trebuia rapel din acelasi vaccin ca primul (nu alta firma). Se pare ca nu vom mai avea alt catel... sotia a aruncat absolut tot ce amintea de prezenta unui catel in casa (mi-au mai ramas doar doi saci de granule Royal Yorkie sigilati).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate