Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme cu agentii Nei Guard

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
La intrarea in parcarea unui Hypermarket (carrefour) un Duster mergea destul de incet si la un moment dat a virat brusc stanga catre trotuar moment in care l-am claxonat. Ajuns in parcare observ in oglinda retrovizoare ca acel Duster vine dupa mine moment in care accelerez si ma inscriu catre ruta de iesire din parcarea hypermarketului. La iesirea din parcare Dusterul ma depaseste si se imi blocheaza directia de deplasare obligat fiind sa franez destul de tare. Din Duster se coboara 2 agenti care se indreapta catre masina mea, in acest timp am blocat toate usile si am ridicat geamurile. Nu au comentat nimic doar ca au venit la geamuri dupa care s-au urcat inapoi in masina. Ce se poate face in aceasta situatie ? Nu vreau sa am probleme pe viitor cu astfel de zmei, dar nici sa stau dupa coada lor in trafic nu pot. Va rog ajutati-ma.

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Suni la politie.

#3
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Pai bun sun la Politie si pana vine Politia aia erau deja plecati. Cum dovedesc eu ca e asa cum zic eu si nu altfel ?

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
notezi numarul de inmatriculare ca sa-i identifici, si daca nu-ti tremura prea tare sufletu' in tine filmezi cu telefonul ...

oricum .... mai simplu ar fi sa nu mai faci pe justitiarul in trafic si sa te infigi deamp.ulea in claxon. Dupa mintea mea daca nu esti capabil sa stergi pe jos cu aia de-i injuri claxonand mai bine stai in boii tai.

Edited by Tarzy, 21 July 2012 - 17:55.


#5
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Asta s-a facut. L-am notat. Mai departe ?

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
te duci la sectia de politie si depui o plangere

#7
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Esti si acum in masina sau au plecat?

#8
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Pe justitiarul nu fac, doar ca eram destul de aproape sa il ating pe boul cu Dusterul. Atunci zic sa desfiintam claxoanele la masini ca se vitrioleaza oamenii si trec la scene din vestul salbatic. Astia care sunt agenti de securitate (in fapt sunt niste paznici obositi) se cred mari smecheri, bine ca cel putin momentan nu au in posesie pistoale ci doar sprayuri cu piper si pulane (de altfel si eu detin un astfel de pulan in masina), dar deja eram depasit numeric si nu sunt genul sa fiu zmardoi in trafic. Mergand pe ideea asta hai sa stea un bou intr-o masina cap de coloana si sa mearga cu 5 km/h si restul sa stam dupa el. Dupa mintea mea cand claxonez nu injur ci eu stiu ca prin claxonare avertizezi sonor pe ceilalti participanti la trafic in locuri in care nu este interzisa folosirea semnalelor acustice.

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

 mihai20005, on 21st July 2012, 19:08, said:

.... Dupa mintea mea cand claxonez nu injur ci eu stiu ca prin claxonare avertizezi sonor pe ceilalti participanti la trafic in locuri in care nu este interzisa folosirea semnalelor acustice.

nu toata lumea are mintea ta .... si ghici ce .... traiesti intr-o societate si cel putin teoretic ar trebui sa respecti niste reguli .... ca de exemplu regulamentul rutier care spune ca este interzis claxonatul cu exceptia cazurilor de pericol iminent .... ce pericol iminent ai vrut sa avertizezi pentru ca aia mergeau prea incet tu stii .... nu o spun ca sa iau partea "smardoilor" din Duster ... stiu si eu ca au obiceiul de a "patrula la consum" ... dar sincer exista pe lumea asta alte probleme mai importante.
Oricum .... iti place sau nu .... daca ai claxzonat si apoi te-ai cufurit pe tine cand aia au coborat ... esti LAS ... dar nu-ti face procese de constiinta ca nu esti nici primul si nici ultimul.

Edited by Tarzy, 21 July 2012 - 18:33.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 Tarzy, on 21st July 2012, 18:53, said:

oricum .... mai simplu ar fi sa nu mai faci pe justitiarul in trafic si sa te infigi deamp.ulea in claxon. Dupa mintea mea daca nu esti capabil sa stergi pe jos cu aia de-i injuri claxonand mai bine stai in boii tai.
Ideea e sa claxoneze finut nu ca mitocanii (ceea ce banuiesc ca s-a intamplat si de aia s-au ofticat aia), oricine face asa cand unu doarme sau blocheaza un drum subsemnatul inclus chiar daca in orase claxonatul este interzis :) Acu vreo o luna a fost o faza tare pe strada mea intr-o si cu trafic redus (sambata sau duminica nu mai stiu) la o intersectia in T de unde veneam eu sa fac dreapta (are sens unic), si acolo ce sa vezi, un mitocan cu jeep de munte scurt si cu troti late de noroi in mijlocul drumului stramb (nu tras la margine etc) manevra ceva la motor... tare de tot, nu era loc doar din doua manevre, altul putin mai in spatele lui cu jeep de oras gen discovery 4 sau 5 naiba stie tot in mijloc oprit si se uita la ala, nu-i cunosteam. In spatele meu pe ultimii 300m era o masina de politie care parea sa se tina dupa mine, o vazusem mai devreme. Cand ma apropiu de aia ma uit in oglinda vad ca masina de politie venea dupa mine dau stanga am opresc duap 1 metru trag un claxon de vreo o secunda si rasuna frumos la blocuri, politia se uita, intru greu printre aia, fac doua manevre inainte inapoi sa pot intoarce pe langa ala prin parcarea blocului, politia la fel doua manevre si au trecut dupa care se opresc se dau jos si merg la aia :) Dupa vreo 10 min mitocanul care era ala din mijlocul drumului mergea pe strada forjand (nervos), dupa inca 2 minute vine si ala negru si politia... cred ca i-au amendat :)
Imediat io s-a reparat jeep-ul cand vine politia... tare :)

Edited by andreic, 21 July 2012 - 19:55.


#11
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011

 Tarzy, on 21st July 2012, 18:53, said:

oricum .... mai simplu ar fi sa nu mai faci pe justitiarul in trafic si sa te infigi deamp.ulea in claxon. Dupa mintea mea daca nu esti capabil sa stergi pe jos cu aia de-i injuri claxonand mai bine stai in boii tai.

+1

Sa iei in considerare asta de acum inainte :)

#12
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 mihai20005, on 21st July 2012, 18:30, said:

am blocat toate usile si am ridicat geamurile.
Ai facut deja ceea ce trebuia. Mai trebuie ca pe viitor, cand vezi ca te sicaneaza/urmareste cineva in trafic, sa faci tot posibilul sa nu il lasi sa te depaseasca. In momentul in care te va depasi SIGUR te va bloca.
Am auzit la cineva care mai patisese ceva de genul ca isi pusese un traf de TV la clanta (si pare-mi-se si tabla usii) alimentat de la baterie si cu un intrerupator in masina. In astfel de situatii, pe langa blocat usi si geamuri, va inchide intrerupatorul iar individul cand pune mana pe clanta sau va da cu sutul in caroserie va ramane lat. Nu stiu cat de adevarat e dar ideea e plauzibila si chiar practica. :naughty:
Nu strica sa tii prin masina si un spray paralizant.

#13
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Nu lasa spray-uri paralizante in masina pe caldurile astea pentru ca nu se stie cum incepe sa fasaie in timp ce esti pe autostrada cu 140km/h.

#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Daca paznicii lucrau pentru Carrefour scrii o reclamatie aici.

Daca erau in trecere pe acolo n-ar strica sa stie si sefii lor.

  Eu am avut mai demult un incident cu paznicii din Auchan iar emailul catre Auchan a avut efect.

Edited by alexa32, 21 July 2012 - 22:51.


#15
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Claxonul nu a fost mitocanesc, a fost scurt si mi-am continuat deplasarea. Oricum cu usile blocate merg tot timpul, geamul era jos pt ca e foarte cald in zilele astea. Oricum cu sunatul la Politie nu cred ca faceam mare lucru la cum se misca ei in general. Voi face o sesizare scrisa atat la Carrefour cat si la Nei Guard.

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 Tarzy, on 21st July 2012, 19:01, said:

te duci la sectia de politie si depui o plangere
pe ce motiv? ca s-au dat jos din masina? partea cu blocatul... greu de dovedit. mai ales daca tu erai singur si ei mai multi.
nu le tin partea, am intalnit si eu destule cazuri de smecheri de-astia care cred ca un baston ii transforma in chuck norris, dar e tardiv sa mai faci ceva acum. trebuia facut ceva pe loc.

#17
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Deobicei sunt camere video prin parcari si se pot vedea cum au stat lucrurile.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 mihai20005, on 21st July 2012, 23:51, said:

Claxonul nu a fost mitocanesc, a fost scurt si mi-am continuat deplasarea. Oricum cu usile blocate merg tot timpul, geamul era jos pt ca e foarte cald in zilele astea. Oricum cu sunatul la Politie nu cred ca faceam mare lucru la cum se misca ei in general. Voi face o sesizare scrisa atat la Carrefour cat si la Nei Guard.
Sesizare la Carrefour, cel mai bine si bagi si detalii cat cuprinde. O depui la ei direct eventual sa-ti dea numar de sesizare/reclamatie.
PS - la mine usile se blocheaza automat dupa plecarea de pe loc.

Edited by andreic, 22 July 2012 - 00:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate