Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Probleme Panazonic TZ2 - linii orizontale pe imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Salut,

Ma confrunt cu o problema a aparatului meu foto. Este vorba despre un Panasonic TZ2 pe care il am de cativa ani. Aparatul nu a suferit niciodata socuri etc. Acum cateva zile am observar ca, brusc, pe unele poze au inceput sa apara linii orizontale. Din cate am observat, liniile apar mai des atunci cand pozele se fac in conditii de luminozitate slaba, dar nu este o regula.

Unele imagini ies perfect, unele au probleme, mai mici sau mai mari. Mentionez ca problemele imi sunt afisate pe display in momentul in care fac fotografia si se manifesta ca niste paraziti (linii orizontale) care isi fac aparitia pe ecran.

Atasez si cateva imagini concludente.

Attached Files


Edited by ganditorul_2003, 21 July 2012 - 09:04.


#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
E pe duca senzorul cmos . http://www.foto-maga...ca-digital1.php

Nu mai "citeste" corect , imaginea .

#3
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Ce se poate face in situatia asta ? Aparatul a functionat ireprosabil timp de cativa ani, nu as vrea sa il schimb. Are cineva experiente placute cu cei pe la depanare de la Panasonic ?  :confuzzled:

Sau imi puteti recomanda pe cineva capabil sa remedieze problema ?

Edited by ganditorul_2003, 21 July 2012 - 12:11.


#4
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postganditorul_2003, on 21st July 2012, 13:07, said:

Ce se poate face in situatia asta ? Aparatul a functionat ireprosabil timp de cativa ani, nu as vrea sa il schimb. Are cineva experiente placute cu cei pe la depanare de la Panasonic ?  :confuzzled:

Sau imi puteti recomanda pe cineva capabil sa remedieze problema ?


    Trebuie inlocuit senzorul si asta o poti face intr-un service foto.Ai grija ca service-ul sa fie unul competent.Numai bine.

#5
akhillleus

akhillleus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2013
Problema mea e asemanatoare dar cu un nikon D3100 nou (14 zile) si cu un blitz (de doi ani) sb-600, imaginile ies ca la o imprimanata cu cartusele uzate, niste linii orizontale mai deschise de regula pe fonduri mai inchise... ideea e ca asta se intampla numai atunci cand `trag` in incaperi iluminate de un bec(70-80w) si numai pe obiectele inchise... nu se intampla intotdeauna dar acestea apar numai cu blitzul extern, cu cel intern niciodata.
Intrebarea mea ar fi: Ce trebuie sa schimb, aparatul sau blitzul?

#6
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Pana la urma am reusit sa rezolv problema. Postez aici, poate se mai loveste cineva de o problema similara. Puteti comanda senzori pentru aparatul foto de pe aliexpress.com

Am comandat de acolo unul si am reusit sa il inlocuiesc pe cel cu probleme. Aparatul functioneaza perfect. Posted Image

Edited by ganditorul_2003, 15 October 2014 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate