Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

intrebare ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 george5110, on 21st July 2012, 18:03, said:

e cel mai puternic 1.4 normal aspirat.
la ce se refera "normal" ???

#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"normal aspirat" sau "natural aspirat" e un mod de-a descrie un motor fara turbina/compresor.

#21
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 george5110, on 21st July 2012, 18:03, said:

asa-i. Kia ceed. care s-a lansat in 2007. a mea e mai noua.

e de conceptie veche rau de tot. e asa de veche incat e cel mai puternic 1.4 normal aspirat.

am deja, de un an, asemenea ulei in masina. anu asta vroiam sa pun acelasi ulei, da de curiozitate m-am uitat in carte, si am vazut e o problema de compatibilitate, de asta am intrebat. de luat foc masina, cum ziceau unii pe aici, is sigur ca nu o sa se intample....

rog un moderator sa steaga / macar sa inchida topicul asta. ca au spus unii niste ineptii de numa numa... :deadtongue:  poate mai citesc si altii si chiar ii cred.
georgica, eu cred ca insusi faptul ca ti-ai facut cont pe SP este cea mai mare greseala posibila. Sa moara bibi daca meriti sfaturile pe care le-ai primit. Du-te frate de unde ai venit si lasa-ne cu ifosele ! Un motor se testeaza cel putin 3-4 ani inainte de scoaterea pe piata. Daca vrei un motor nou, fii atent la ce stie Toyota sa faca cu o ascutitoare de 1.3 si dupa aia vii cu sarcasme ieftine. 1.4 de pe ceed este unul dintre cele mai lenese motoare asa-zis "puternice" scoase vreodata pe piata. 1.4/109 cai doar in visele tale umede.

Eu atata ti-am spus, sa fii atent la ceea ce spune userul Pejeu, pentru ca din intamplare sau nu, ala chiar stie ce vorbeste. Tu te-ai rezumat la sarcasme. Bravo tie !

Moderatori, inchideti sau stergeti topicul asta ! Unii chiar nu merita sa fie ajutati.

#22
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Chiar daca topicul e vechi,intreb si eu. ACEA A3 sau ACEA A5,pentru ca in manual scrie API SL sau ACEA A3/A5

#23
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
A3 clar. dar C3 e cel mai bun. :)

#24
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am reusit sa pun ulei ACEA C3 in loc de recomandatul ACEA A5/B5 pentru un Ford 1.6 benzina aspirat EURO 5.
Idei la ce riscuri ma expun?
Il schimb de urgenta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate