Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Cele mai inalte varfuri din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 MrHaihui, on 29 septembrie 2013 - 16:24, said:


Am citit postarea in graba, si am aruncat un ochi peste poze. Tura faina, felicitari!
Ati prins o vreme super faina, la fel si temperatura, numa buna de umblat. Cerul asta senin si albastru imi place si iarna sa il prind. Uneori chiar eram in zapada pana la brau si in tricou.
In poza de grup, observ ca una dintr-e fete era in blugi.... Posted Image

Edited by Tiby_med, 01 October 2013 - 00:22.


#38
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Ma gandesc sa incerc, impreuna cu prietena mea, o ascensiune pe Vf Lespezi,cu plecare din Salatrucu,in perioada 2-4 Mai,asa ca lansez o intrebare...Mai este cineva interesat sa ne insoteasca?
Mentionez ca voi incerca sa urc cu un Sandero cat de mult se va putea.

Edited by stefan1976, 20 April 2014 - 14:00.


#39
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
Ieri am avut ocazia sa trec din nou prin Curtea de Arges. Deja de pe autostrada vazusem muntii acoperiti de zapada proaspat cazuta in ultimele zile si eram nerabdator sa ajung cat mai aproape, cu speranta ca cerul se va mentine suficient de clar incat sa fac cateva fotografii. Si... am avut noroc. Am prins cateva imagini destul de bune ale varfurilor Negoiu, Caltun si Lespezi. Dupa cum se vede si in poze, este zapada din belsug. Cred ca e imposibila urcarea cam cu orice masina acum, iar pe jos... nici atat! Eu zic sa mai amani, trebuie sa vina ea si vremea frumoasa, chiar daca anul asta se pare ca intarzie mai mult ca in alti ani.

Attached File  P1060910.jpg   46.87K   37 downloads

Attached File  P1060908.jpg   70.05K   35 downloads

#40
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Mersi pentru informatii.Voi incerca sa inaintez cat de mult pot,chiar daca nu voi ajunge prea departe.Nici nu ma voi aventura haotic,insa voi profita de minivacanta de 1 Mai si voi face o plimbare prin padure prin locuri pe unde nu a ajuns inca,iar ascensiunea vîrfurilor o voi lasa pentru vremuri mai prielnice.

#41
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 stefan1976, on 20 aprilie 2014 - 13:58, said:

Ma gandesc sa incerc, impreuna cu prietena mea, o ascensiune pe Vf Lespezi,cu plecare din Salatrucu,in perioada 2-4 Mai,asa ca lansez o intrebare...Mai este cineva interesat sa ne insoteasca?
Mentionez ca voi incerca sa urc cu un Sandero cat de mult se va putea.

Salut. Pe mine m-ar tenta invitatia, la fel impreuna cu prietena, problema este ca noi am veni din Nord, si ideal ar fi in data de 3, ca in 1 mai sunt ocupat, iar in 2 mai sa ma odihnesc putin si sa am timp pentru pregatire.
Daca se putea altundeva intalnirea, atunci poate am fi venit. Si chiar daca nu reuseam urcarea pe varf, macar urcam cat puteam si faceam un pic de miscare si o tura faina.
Eu sunt mai bine echipat si de iarna, si am fost de 4 ori pe vf Negoiu, si dinspr-e cabana Negoiu, si dinspr-e Balea lac, insa prietena mea nu si nu are nici echipament adecvat, nici antrenament. Nu stiu cum stati voi... ?

#42
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Lespezi e imposibil de urcat in aceasta perioada de un turist obisnuit (voi sunteti turisti obisnuiti). E zapada multa, se produc avalanse si traseul este foarte dificil si vara. Urcarea vara pe varf din Caldarea Berbecilor se face de-a lungul unui valcel foarte abrupt cu pante vestice si nordice pe care iarna se strange multa zapada. Iarna ma gandesc ca trebuie mers de-a lungul piciorului sudic, care include portiuni stancoase, dificile. Stati la locul vostru, vremea se strica foarte repede in perioada asta.

Edited by Cumulus, 25 April 2014 - 22:56.


#43
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Din cauza prognozei meteo si datorita celor ce m-ati informat despre realitatile locului, imi voi amana aceasta iesire pentru perioada de vara.

#44
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Ai facut bine, tine cont ca Lespezi si Caltun sunt cele mai dificile varfuri de peste 2500m. Poteca pe Lespezi era marcata cu punct rosu daca imi amintesc corect, iar spre Caltun, varful geaman, nu exista nimic marcat. Mergi vara, foarte devreme, doar pe vreme buna sau toamna pe timp stabil, privelistea spre Negoiu e superba, la fel si catre lacul Caltun.

#45
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 Cumulus, on 25 aprilie 2014 - 22:53, said:

Lespezi e imposibil de urcat in aceasta perioada de un turist obisnuit (voi sunteti turisti obisnuiti).
Vorbeste in numele tau.

#46
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Ai fost pe Lespezi pe zapada? Fara coltari si piolet?
Turist obisnuit e cel care merge in bocanci si are un rucsac in spate.

#47
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 Cumulus, on 30 aprilie 2014 - 07:56, said:

Ai fost pe Lespezi pe zapada? Fara coltari si piolet?
Turist obisnuit e cel care merge in bocanci si are un rucsac in spate.
Iar daca imi trag coltarii pe bocanci, ce fel de turist devin ? :)

#48
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
@ Tiby : devii un turist cu prea multe aere de superioritate.

#49
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
In 10 mai.

Attached Files



#50
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Urmand insemnarile lui Mr Haihui,am reusit ,ieri,sa urc cu masina(sandero) pana pe Muntele Florea(pana la releu).De acolo am mai facut cativa pasi,dar nu prea mult pentru ca nu eram pregatiti de un asalt al culmilor din zona,plus ca plecarea din Salatrucu o facusem la o ora destul de tarzie(11 am),plus ca mai facusem nenumarate pauze pe timpul urcarii.Am ajuns in golul alpin in jurul orei 15.Cert e ca voi reveni in aceste locuri pentru cel putin o ascensiune completa pentru ca ceea ce am vazut m-a incantat!

#51
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
MrHaihui, chapeau pentru că folosești toponimul corect (Vânătarea lui Buteanu, adică Înălțimea, Depărtarea lui Buteanu),
care e scris greșit (Vânătoarea...) până și pe placa metalică de pe vârf. Și mai e și din inox...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate